ελληνική μουσική
    603 online   ·  210.873 μέλη

    www.ekpaidefteite.gr Προσφορά για φοιτητές

    aggelosnegas
    08.07.2008, 17:18

    H Ελληνική Κυβέρνηση, στο πλαίσιο της Ψηφιακής Στρατηγικής 2006-2013 και με τη συνδρομή της Ευρωπαϊκής Ένωσης, υλοποιεί τη δράση e-κπαιδευτείτε η οποία αφορά στην επιδότηση της εκπαίδευσης και πιστοποίησης στις Τεχνολογίες Πληροφορικής και Επικοινωνιών (ΤΠΕ) και απευθύνεται σε όλους τους φοιτητές που εισήχθησαν με τις Πανελλήνιες Εξετάσεις των ετών 2005, 2006 και 2007 σε τμήματα ή σχολές της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης της χώρας μας, καθώς και στους εγγεγραμμένους προπτυχιακούς φοιτητές του Ελληνικού Ανοιχτού Πανεπιστημίου (ΕΑΠ).

    Δικαίωμα συμμετοχής έχουν και όλοι οι φοιτητές που πάσχουν από σοβαρές ασθένειες, οι οποίοι εισήχθησαν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση ως ποσοστό 3% των εισακτέων σε κάθε τμήμα ή σχολή κατά τα έτη 2005, 2006 και 2007.

    Πρόκειται για μια νέα δράση η οποία υλοποιείται με τη συνεργασία των Υπουργείων Οικονομίας και Οικονομικών και Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων και από το Εθνικό Δίκτυο Έρευνας και Τεχνολογίας (ΕΔΕΤ).

    Οι δικαιούχοι φοιτητές έχουν την ευκαιρία να αποκτήσουν πιστοποιημένες γνώσεις σε βασικό, προχωρημένο και εξειδικευμένο επίπεδο στις Νέες Τεχνολογίες και στις Ψηφιακές Εφαρμογές, και θα επιχορηγηθούν με το 90% της συνολικής αξίας της εκπαίδευσης και πιστοποίησης, με μέγιστη επιδότηση τα 600€ ανά φοιτητή.

    Για την κάλυψη των ειδικών αναγκών των φοιτητών που πάσχουν από σοβαρές ασθένειες, κάθε δικαιούχος αυτής της κατηγορίας θα επιχορηγηθεί με το 90% της συνολικής αξίας της εκπαίδευσης, εξέτασης και πιστοποίησης, με μέγιστη επιδότηση τα 1.200€.

    Η υλοποίηση της δράσης ξεκινά την 1η Ιουνίου 2008 και ολοκληρώνεται την 15η Νοεμβρίου 2008.

     

    πηγή www.ekpaidefteite.gr


    aggelosnegas
    08.07.2008, 17:24

    Και αφού postαρα θέλω να ρωτήσω όποιος ξέρει..

    Αν ψάξετε στα εκπαιδευτικα πακέτα έχει άπειρα.

    Πώς θα διαλέξω?

    Βασικά βλέπω διάφορα πιστοποιητικα όπως KEYCERT ACTA ECDL και δεν ξέρω τι διαφορα έχουν.

    Αν θα μπορούσε κάποιος να βοηθήσει......


    nefeli87
    09.07.2008, 18:42

    Καταρχήν ευχαριστώ πάρα πολύ για το post. Δεν είχα ιδέα για αυτό το πρόγραμμα και αφού διάβασα χθες το post σου και μπήκα στο site, ανακάλυψα ότι το δικαιούμαι και εγώ.{#emotions_dlg.beer}

    Τα ECDL, key CERT, ACTA κτλ είναι πιστοποιητικά γνώσεων χρήσης Η/Υ. Όπως το καταλαβαίνω εγώ, είναι κάτι σαν το Lower του Michigan και το Lower του Cambridge που λέγαμε για τα αγγλικά. Έχουν πολύ μικρή διαφορά μεταξύ τους, είναι όλα αναγνωρισμένα στην Ελλάδα, στην Ευρώπη και διεθνώς, και τελικά αν βάλεις στο βιογραφικό σου ότι έχεις γνώσεις πληροφορικής, δεν νομίζω ότι θα ενδιαφερθεί κανένας αν έχεις πχ το ECDL Expert ή το key CERT IT Expert. Κοιτάζοντας μάλιστα σε αγγελίες, κανένας δεν ζητάει κάποιο συγκεκριμένο, όλοι γράφουν γνώσεις Η/Υ. Αν θέλεις όμως περισσότερες πληροφορίες, μπορείς να μπεις στo site του καθενός (www.ecdl.gr, www.keycert.gr, www.acta.edu.gr) και να δεις μόνος σου.

    Από κει και πέρα, θα διαλέξεις βάσει του τρόπου που θες να γίνει η διδασκαλία (e-learning, διαλέξεις κτλ), του πακέτου που σου προσφέρουν (για παράδειγμα, είναι πολλοί που σου δίνουν Expert σε μία μόνο εφαρμογή του Office, πχ στο Word. Για μένα, είναι καλύτερα να διαλέξεις κάποιο πλήρες πακέτο.), της τιμής του πακέτου και τέλος της περιοχής στην οποία βρίσκεται η σχολή που προσφέρει τα μαθήματα (για να μην τρέχεις στην άλλη άκρη της Αθήνας).

    Ελπίζω να βοήθησα όσο βοήθησες και εσύ εμένα!! {#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.beer}


    EiRiNaKi-gr
    18.08.2008, 12:41

    na rwtisw kati panw sto ecdl paidia.ema8a oti apoteleitai apo 4 enothtes.epishs ema8a oti meta apo 3 xronia ap thn hmera ekdoshs xanei thn isxu tou san ptuxio kai prepei na antikatasta8ei apo ena kainourgio pou shmainei profanws oti prepei na ksanadwseis eksetaseis.Yparxei kapoia allh lush gia na apofeux8ei auto?px an dwsoume tis 3 enothtes k afisoume th tetarth gia kapoia stigmh sto mellon opote kai 8a mas xreiastei 8a prepei na ksanadwsoume kai tis 3 autes enothtes h arkei na dwsoume th tetarth kai tautoxrona ananewnontai kai oi 3 prwtes?an exei kapoios kamia idea sxetika as apantisei 8a toy hmoun evgnwmon. thnx


    johnfrusciante
    19.08.2008, 05:12

    εγω να ρωτησω κατι αλλο ρε παιδια?τα παιδια που μπηκαμε πριν το 2005..οι γονεις μας..δεν πληρωνουν φορους?δεν ανηκω στην ματαιη τουτη κοινωνια?δηλαδη ποοοοσα κιλα μαλακια υπαρχει σε αυτο το κρατος?εεεεεεεεεεελεος...κ θα παω κ στρατο να χασω εναν χρονο απο την ζωη μου επειδη ετσι το λετε εσεις..σε ποιο τοιχο να παω να κουτουλησω το κεφαλι μουυυυ?{#emotions_dlg.rockon}


    elaiza
    26.08.2008, 19:01

    Παιδια, απλά να ενημερώσω μόνο, για όσους δν γνωρίζουν, ότι αυτά τα μαθήματα μέχρι το Νοέμβρη πρέπει να έχουν τελειώσει, και τότε θα γίνουν οι εξετάσεις για πιστοποίηση του τομέα που έχετε επιλέξει. Στην περίπτωση που κοπήτε στην πιστοποίηση, ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ τα 600 ευρώ που είναι η επιδότηση.. Οπότε, αν το αποφασίσετε, διαβάστε καλά, μην τρέχετε μετά να πληρώνετε..


    mariza18
    10.09.2008, 17:50

    ρε παιδια,ξερετε αν υπαρχουν τεστ ή ερωτησεις για ecdl στο ιντερνετ? υπαρχει κανα σχετικο site? πως ειναι η εξεταση?ερχονται επιτηρητες/ειμαστε μονοι μας σε αιθουσα? plz πειτε{#emotions_dlg.scared}


    mariza18
    10.09.2008, 17:51

    Παράθεση:

    Το μέλος elaiza στις 26-08-2008 στις 19:01 έγραψε...

    Παιδια, απλά να ενημερώσω μόνο, για όσους δν γνωρίζουν, ότι αυτά τα μαθήματα μέχρι το Νοέμβρη πρέπει να έχουν τελειώσει, και τότε θα γίνουν οι εξετάσεις για πιστοποίηση του τομέα που έχετε επιλέξει. Στην περίπτωση που κοπήτε στην πιστοποίηση, ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ τα 600 ευρώ που είναι η επιδότηση.. Οπότε, αν το αποφασίσετε, διαβάστε καλά, μην τρέχετε μετά να πληρώνετε..



    ξερω πως αν κοπουμε σε καποια ενοτητα,πληρωνουμε μονο τη συγκεκριμενη,δεν χανουμε ολη την επιδοτηση...


    ariadni0909
    10.09.2008, 20:39

    επειδή μπήκα κι εγώ σ'αυτό το τριπάκι φέτος να αναφέρω τι μου είπαν στο φροντιστήριο....

    η επιδότηση ισχύει για τους δικαιούχους εφόσον συμπληρώσουν τις ενότητες που διαλέξουν στην αρχή ΚΑΙ δωσουν εξετασεις ΚΑΙ επιτυχουν σ'αυτες.Σε περίπτωση που αποτύχει κάποιος σε κάποια από τις ενότητες μπορεί να ξανα δώσει για την περάσει ξανα και ξανα αλλά όοοολο αυτό μέχρι τις 15/11.

    Σημείωση!

    εαν αποτύχεις και θελήσεις να ξανα δώσεις κάποια από τις ενότητες θα πρέπει να πληρώσεις τα εξέταστρα για τη /τις συγκεκριμένη/νες ενότητα/ες,εφόσον δίνεις ΕCDL.

    Για το ACTA δεν ισχύει κάτι τέτοιο καθώς σου δίνει τη δυνατοτητα να ξανα δώσεις δωρεαν(χωρις εξεταστρα δηλ).

     

    Επαναλαμβάνω ολα αυτά μέχρι τις 15 Νοέμβρη.

    απο κει και πέρα....αν περάσει αυτή η ημερομηνία και δεν έχει περάσει κάποιος τις ενότητες που επέλεξε(είτε 4 είτε 7...είτε όσες εχει διαλέξει τέλος πάντων) πληρώνει αναγκαστικά ΌΟΟΛΟ το ποσο της επιδοτησης.Στην αρχη της εγγραφής στο φροντιστήριο σε υποχρωνουν να υπογράψεις υπέυθυνη δήλωση .Αυτό γίνεται ξεκάθαρα για να μη χάσει το κέντρο τα χρήματα του.