ελληνική μουσική
    465 online   ·  210.905 μέλη
    Stroumfita456
    13.01.2009, 21:43

    μια χαρα ειναι....και μπορω να πω καλυτερη απο κατι "αλλες" που μας το παιζουνε και ντιβες και ειναι αστα να πανε....

    το αυτο το καιλοκαιρι μου αρεσει...και απο παλια το μαζι σου και το τρεξε!


    freakhood
    14.01.2009, 02:22

    Δεν μου πολυαρέσει να επαναλαμβάνομαι αλλά θα πω ξανά αυτή την φράση που άκουσα στην tv:

    Υπάρχουν πολλά ζώα που ασχολούνται με άλλα ζώα.

    (κάποιος μου έκλεψε τα δικαιώματα!@)

    Όσον αφορά την (κάθε) Πέγκυ Ζήνα, αφού καταναλώνουμε σαν χάνοι ότι μας πλασάρουν, καταναλώνουμε και ανύπαρκτους. Εδώ άλλοι που θεωρούνται ποιοτικοί είναι ανύπαρκτοι. Η Πέγκυ Ζήνα μας φταίει εδώ που τα λέμε? Αφού οι "ποιοτικοί" είναι ανύπαρκτοι , φανταστείτε πόσες Πέγκυ Ζήνα υπάρχουν σε αυτή την κενότητα που ζεί και βασιλεύει.

    Δεν περιμένω κάτι καλύτερο.

    Αυτή είναι η κουλτούρα μας.

    Δυστυχώς.

    υγ1: ευτυχώς που έχουν υπάρξει εξηγήσεις για την φράση με τα ζώα διότι αλλιώς θα έβρισκα τον μπελά μου πάλι...

    υγ2: αν σκεφτούμε και πως ο(κάθε) Πλούταρχος...θεωρείται καλλιτέχνης...Τι να λέμε τωρα...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freakhood στις 14-01-2009 02:24 ]


    giorth
    14.01.2009, 04:38

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 14-01-2009 στις 02:22 έγραψε...

     Εδώ άλλοι που θεωρούνται ποιοτικοί είναι ανύπαρκτοι. Η Πέγκυ Ζήνα μας φταίει εδώ που τα λέμε? Αφού οι "ποιοτικοί" είναι ανύπαρκτοι , φανταστείτε πόσες Πέγκυ Ζήνα υπάρχουν σε αυτή την κενότητα που ζεί και βασιλεύει.

     

    Από που είναι ανύπαρκτοι; Από την τηλεόραση; Από τα μπουζουκομάγαζα; Από τα περιοδικά lifestyle;  Το ποιοτιλίκι είναι εδώ και βασιλεύει φίλε μου! Αρκεί να το ψάξεις και θα το βρεις!

    Χρήστος (ποιοτικός!)

     

    Υ.Γ. Όλοι στην ποιοτική συναυλία των Calexico 2/2!!


    Stroumfita456
    14.01.2009, 21:52

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 14-01-2009 στις 02:22 έγραψε...

    Δεν μου πολυαρέσει να επαναλαμβάνομαι αλλά θα πω ξανά αυτή την φράση που άκουσα στην tv:

    Υπάρχουν πολλά ζώα που ασχολούνται με άλλα ζώα.

    (κάποιος μου έκλεψε τα δικαιώματα!@)

    Όσον αφορά την (κάθε) Πέγκυ Ζήνα, αφού καταναλώνουμε σαν χάνοι ότι μας πλασάρουν, καταναλώνουμε και ανύπαρκτους. Εδώ άλλοι που θεωρούνται ποιοτικοί είναι ανύπαρκτοι. Η Πέγκυ Ζήνα μας φταίει εδώ που τα λέμε? Αφού οι "ποιοτικοί" είναι ανύπαρκτοι , φανταστείτε πόσες Πέγκυ Ζήνα υπάρχουν σε αυτή την κενότητα που ζεί και βασιλεύει.

    Δεν περιμένω κάτι καλύτερο.

    Αυτή είναι η κουλτούρα μας.

    Δυστυχώς.

    υγ1: ευτυχώς που έχουν υπάρξει εξηγήσεις για την φράση με τα ζώα διότι αλλιώς θα έβρισκα τον μπελά μου πάλι...

    υγ2: αν σκεφτούμε και πως ο(κάθε) Πλούταρχος...θεωρείται καλλιτέχνης...Τι να λέμε τωρα...

    καποιος εχει κομπλεξ....και  φαινεται!!!!!{#emotions_dlg.whistling}


    spiroos
    14.01.2009, 22:59

    Παράθεση:

    Το μέλος giorth στις 14-01-2009 στις 04:38 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 14-01-2009 στις 02:22 έγραψε...

     Εδώ άλλοι που θεωρούνται ποιοτικοί είναι ανύπαρκτοι. Η Πέγκυ Ζήνα μας φταίει εδώ που τα λέμε? Αφού οι "ποιοτικοί" είναι ανύπαρκτοι , φανταστείτε πόσες Πέγκυ Ζήνα υπάρχουν σε αυτή την κενότητα που ζεί και βασιλεύει.

     

    Από που είναι ανύπαρκτοι; Από την τηλεόραση; Από τα μπουζουκομάγαζα; Από τα περιοδικά lifestyle;  Το ποιοτιλίκι είναι εδώ και βασιλεύει φίλε μου! Αρκεί να το ψάξεις και θα το βρεις!

    Χρήστος (ποιοτικός!)

     

    Υ.Γ. Όλοι στην ποιοτική συναυλία των Calexico 2/2!!



     

    Δεν ξέρω αν βασιλεύει πάντως είναι εδώ σίγουρα...μετρήστε παραστάσεις, δίσκους, cds που δίνουν οι εφημερίδες, φεστιβάλ...Χρόνο να έχει κανείς να τα παρακολουθεί..

    Ως προς τη Ζήνα, μια και είναι το θέμα, περί ορέξεως...Πεγκούλα..Απλά υπάρχουν στο είδος της πολύ καλύτερες.


    gate
    19.01.2009, 21:44

    Έχουμε συνηθίσει ό,τι δεν παίζεται από Μελωδία και Δίεση να το διαγράφουμε μονομιάς από τους "χρυσούς καταλόγους" της "καλής μουσικής" ή των "ωραίων φωνών". Άλλη μεγάλη παρεξήγηση στον θαυμαστό κόσμο της μουσικής...

    Εγώ δεν θα πω την δική μου άποψη για την Πέγκυ Ζήνα, μιας και οι περισσότεροι πλέον νομίζουν πως η προσωπική τους άποψη είναι ευαγγέλιο. Θα προτιμήσω να δανειστώ τα λόγια ενός ανθρώπου που προτιμώ να φυλώ ως δικό μου ευαγγέλιο, του Χρόνη Αηδονίδη, και που "μάλλον" (sic) έχει μερικά δικαιώματα να κρίνει "κάπως" (sic) καλύτερα τα της μουσικής και ειδικά τα των φωνητικών ικανοτήτων. Όταν την άκουσε κάποια στιγμή σε μια εκπομπή της Σεμίνας Διγενή να λέει δημοτικά, είπε πως "η φωνή της είναι ε ξ α ι ρ ε τ ι κ η και θα μπορούσε, ειδικά αν ασχολούνταν με τα δημοτικά, να βάλει κάτω πάρα πολλές του είδους μας".

    Όχι ότι έχει σχέση αυτό με το είδος που τραγουδά και το κατά πόσο είναι άνευ αξίας ή όχι, αλλά τουλάχιστον, αν υπάρχει κάτι καλό να αναγνωρίζουμε σε ορισμένους ανθρώπους, ας το αναγνωρίζουμε, έστω κι αν δεν ανήκουν αυτοί στα μουσικά μας γούστα ή σε "κοινώς αποδεκτά ως ποιοτικά μουσικά γούστα"...

    Περί ορέξεως, ασφαλώς ...κολοκυθόπιτα και κανένας Χρόνης Αηδονίδης -για να το θέσω και διαφορετικά- δε θα μπορούσε να αλλάξει τις ιδέες όσων επιμένουν στις δικές τους για τις ικανότητες της Πέγκυς και καθεμιάς Πέγκυς. Το ανέφερα μόνο και μόνο γιατί νομίζω πως ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ίσως να έχουν σημασία οι κρίσεις ανθρώπων με την πείρα και την αξία του συγκεκριμένου, έτσι... για να μας υπενθυμίζουν να είμαστε λίγο πιο διαλλακτικοί με όσα αδιάλλακτα και τυποποιημένα έχουμε χτίσει στο μυαλό μας, μέσα σε ορισμούς και ταμπέλες περί ποιοτικών και σκυλάδων τραγουδιστάδων, τις περισσότερες φορές χωρίς να έχουμε καμία μουσική γνώση ιδιαίτερη για να κρίνουμε.

    Και για να το πω και ακόμα κάπως διαφορετικά: μακάρι οι ίδιοι -εκείνοι οι ταγμένοι στα της "ποιότητας"- που με μεγάλη ευκολία και άνεση κρίνουν τους "σκυλάδες" της απέναντι όχθης, να μιλούσαν με την ίδια άνεση -ή μάλλον να μπορούσαν να "διακρίνουν"- και τα "γαυγίσματα" της δικής τους όχθης, της "ποιοτικής σχολής" που πιστεύουν και εκθειάζουν, χωρίς φόβο και πάθος.


    freakhood
    20.01.2009, 09:54

    Έχω αναφερθεί στο παρελθόν όσον αφορά τους σκυλάδες και τους έντεχνους και έχω πει πως οι "σκυλάδες" είναι τουλάχιστον πιο ειλικρινείς γιατί τουλάχιστον "δηλώνουν" εξαρχής σε τι ταμπλώ παίζουν. Οι "έντεχνοι" όμως είναι άλλο παραμύθι. Αυτοί δηλώνουν "δήθεν" και είναι τρισχειρότεροι. Ανάθεμα κι αν πιστεύουν τον παραμικρό στίχο από αυτούς που τραγουδούν. Μιλάμε για τους "γνωστούς" σχετικά.

    Καταλαβαίνεις λοιπόν σε τι εκτίμηση (δεν) έχω τον Mελωδία Fm και τον δίεση fm κι ας έχω φίλο που παίζει χρόνια εκεί...(συγνώμη φίλε _ _ _ _ _ αλλά στα έχω πει και συμφωνείς!) 

    Όσο για την Σεμίνα , αν θεωρείς άτομα όπως η Σεμίνα, σημαντικά, τότε έχουμε απόσταση μακρινή. Έκανα κι εγώ το λάθος και πήγα ως guest σε ποιοτικές (υποτίθεται) εκπομπές στο μεγάλο κανάλι και στην άλλη σταθμάρα στα μεσόγεια για να εκφράσω τις όποιες απόψεις μου και το μετάνοιωσα οικτρά...

    υγ(1): Πέγκυ Ζήνα...ασχολίαστο.

    υγ(2): Να γιατί έχω κάτι τύπους σαν τον Νικόλα Άσιμο πολύ ψηλά...


    gate
    20.01.2009, 11:47

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 20-01-2009 στις 09:54 έγραψε...

    Έχω αναφερθεί στο παρελθόν όσον αφορά τους σκυλάδες και τους έντεχνους και έχω πει πως οι "σκυλάδες" είναι τουλάχιστον πιο ειλικρινείς γιατί τουλάχιστον "δηλώνουν" εξαρχής σε τι ταμπλώ παίζουν. Οι "έντεχνοι" όμως είναι άλλο παραμύθι. Αυτοί δηλώνουν "δήθεν" και είναι τρισχειρότεροι. Ανάθεμα κι αν πιστεύουν τον παραμικρό στίχο από αυτούς που τραγουδούν. Μιλάμε για τους "γνωστούς" σχετικά.

    Καταλαβαίνεις λοιπόν σε τι εκτίμηση (δεν) έχω τον Mελωδία Fm και τον δίεση fm κι ας έχω φίλο που παίζει χρόνια εκεί...(συγνώμη φίλε _ _ _ _ _ αλλά στα έχω πει και συμφωνείς!) 

    Όσο για την Σεμίνα , αν θεωρείς άτομα όπως η Σεμίνα, σημαντικά, τότε έχουμε απόσταση μακρινή. Έκανα κι εγώ το λάθος και πήγα ως guest σε ποιοτικές (υποτίθεται) εκπομπές στο μεγάλο κανάλι και στην άλλη σταθμάρα στα μεσόγεια για να εκφράσω τις όποιες απόψεις μου και το μετάνοιωσα οικτρά...

    υγ(1): Πέγκυ Ζήνα...ασχολίαστο.

    υγ(2): Να γιατί έχω κάτι τύπους σαν τον Νικόλα Άσιμο πολύ ψηλά...



    Δεν έχω αντίρρηση σε τίποτα απ' όσα είπες. Αλλά ειδικά ως προς τη Σεμίνα (αν αναφέρεσαι σε 'μένα -που μάλλον σ' εμένα αναφέρεσαι) από που κατάλαβες ότι "θεωρώ" ή δεν θεωρώ "άτομα όπως η Σεμίνα" σημαντικά. Είπα μόνο σε ποιά μία και μοναδική στιγμή άκουσε ο Χρόνης Αηδονίδη τη Ζήνα, δηλαδή παρακολουθώντας στην τηλεόραση την εκπομπή της Σεμίνας.... Μια απλή πληροφορία ήταν, μόνο και μόνο για να μην απορούν όσοι ξέρουν το ρεπερτόριο της τραγουδίστριας, για το πότε είπε δημοτικά.


    jorge
    20.01.2009, 12:20

    Για μένα ένας καλλιτέχνης κρίνεται συνολικά, κατά ένα ποσοστό από τη φωνή του, αλλά και από τις επιλογές του. Τι να την κάνω την καλή φωνή, όταν μου τραγουδάει σκυλάδικα; Τι να τα κάνω τα καλά γυρίσματα στα δημοτικά όταν μου τραγουδάει άθλιο λαϊκορόκ και στα live (γιατί την έχω δει από πρώτο τραπέζι πίστα ως καλεσμένος) βαριέται να βάλει λίγο βιμπράτο στη φωνή και με πιάνει το κεφάλι μου;

    Σκυλού και πάλι σκυλού θα την χαρακτηρίσω. Απλά "πολυτελείας".


    gate
    20.01.2009, 22:30

    Ένας καλλιτέχνης μπορεί να κρίνεται συνολικά, όταν έρχεται η ώρα να τον κατατάξεις κάπου, αλλά κανείς δεν μπορεί να αφαιρέσει το δικαίωμα σε κάποιον να κρίνει ειδικά τις επιμέρους ικανότητές του: φωνή, ερμηνεία, σκηνική παρουσία και ό,τι άλλο, ειδικά μάλιστα αν είναι ...ειδικός ως προς αυτό. Οπότε, για να μην τα μπλέκουμε περισσότρο, ο Χρόνης Αηδονίδης είπε την άποψη του για τη φωνή της ως ειδικός επί της φωνής στα δημοτικά, και μόνο γι' αυτό, και όχι για το είδος που λέει. Το αν είναι σκυλού ή όχι είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Εν ολίγοις, ένας ήταν ο σκοπός μου γράφοντας αυτό το μήνυμα: αν υπάρχει κάτι καλό κάπου, όπου κι αν είναι αυτό, ας το αναγνωρίζουμε. Δεν κάνει κακό! Ούτε χρειάζεται να φοβόμαστε μη μας χαρακτηρίσουν ταγμένους στη μία ή στην άλλη όχθη. Έχει καλή φωνή; Γιατί να μην το πω; Μήπως θα σημαίνει ότι μ' αρέσουν τα τραγούδια της ή μήπως θα σημαίνει ότι επικροτώ το σκυλάδικο. Θα σημαίνει απλώς ότι αναγνωρίζω πως έχει καλή φωνή... Γιατί θα πρέπει να σημαίνει και κάτι άλλο ακόμα αναγκαστικά;

     

     

     


    -----------------
    "Επειδή οι άνθρωποι, ως επί το πλείστον, είναι φιλόδοξοι, αναγκαστικά τους αρέσει να κακολογούν τον πλησίον τους": Αριστοτέλης

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gate στις 20-01-2009 22:31 ]


    rouli726
    21.01.2009, 04:51

    Παράθεση:

    Το μέλος gate στις 19-01-2009 στις 21:44 έγραψε...

    Έχουμε συνηθίσει ό,τι δεν παίζεται από Μελωδία και Δίεση να το διαγράφουμε μονομιάς από τους "χρυσούς καταλόγους" της "καλής μουσικής" ή των "ωραίων φωνών". Άλλη μεγάλη παρεξήγηση στον θαυμαστό κόσμο της μουσικής...

    Εγώ δεν θα πω την δική μου άποψη για την Πέγκυ Ζήνα, μιας και οι περισσότεροι πλέον νομίζουν πως η προσωπική τους άποψη είναι ευαγγέλιο. Θα προτιμήσω να δανειστώ τα λόγια ενός ανθρώπου που προτιμώ να φυλώ ως δικό μου ευαγγέλιο, του Χρόνη Αηδονίδη, και που "μάλλον" (sic) έχει μερικά δικαιώματα να κρίνει "κάπως" (sic) καλύτερα τα της μουσικής και ειδικά τα των φωνητικών ικανοτήτων. Όταν την άκουσε κάποια στιγμή σε μια εκπομπή της Σεμίνας Διγενή να λέει δημοτικά, είπε πως "η φωνή της είναι ε ξ α ι ρ ε τ ι κ η και θα μπορούσε, ειδικά αν ασχολούνταν με τα δημοτικά, να βάλει κάτω πάρα πολλές του είδους μας".

    Όχι ότι έχει σχέση αυτό με το είδος που τραγουδά και το κατά πόσο είναι άνευ αξίας ή όχι, αλλά τουλάχιστον, αν υπάρχει κάτι καλό να αναγνωρίζουμε σε ορισμένους ανθρώπους, ας το αναγνωρίζουμε, έστω κι αν δεν ανήκουν αυτοί στα μουσικά μας γούστα ή σε "κοινώς αποδεκτά ως ποιοτικά μουσικά γούστα"...

    Περί ορέξεως, ασφαλώς ...κολοκυθόπιτα και κανένας Χρόνης Αηδονίδης -για να το θέσω και διαφορετικά- δε θα μπορούσε να αλλάξει τις ιδέες όσων επιμένουν στις δικές τους για τις ικανότητες της Πέγκυς και καθεμιάς Πέγκυς. Το ανέφερα μόνο και μόνο γιατί νομίζω πως ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ίσως να έχουν σημασία οι κρίσεις ανθρώπων με την πείρα και την αξία του συγκεκριμένου, έτσι... για να μας υπενθυμίζουν να είμαστε λίγο πιο διαλλακτικοί με όσα αδιάλλακτα και τυποποιημένα έχουμε χτίσει στο μυαλό μας, μέσα σε ορισμούς και ταμπέλες περί ποιοτικών και σκυλάδων τραγουδιστάδων, τις περισσότερες φορές χωρίς να έχουμε καμία μουσική γνώση ιδιαίτερη για να κρίνουμε.

    Και για να το πω και ακόμα κάπως διαφορετικά: μακάρι οι ίδιοι -εκείνοι οι ταγμένοι στα της "ποιότητας"- που με μεγάλη ευκολία και άνεση κρίνουν τους "σκυλάδες" της απέναντι όχθης, να μιλούσαν με την ίδια άνεση -ή μάλλον να μπορούσαν να "διακρίνουν"- και τα "γαυγίσματα" της δικής τους όχθης, της "ποιοτικής σχολής" που πιστεύουν και εκθειάζουν, χωρίς φόβο και πάθος.



    {#emotions_dlg.thumbup}


    jorge
    22.01.2009, 01:01

    Παράθεση:

    Το μέλος gate στις 20-01-2009 στις 22:30 έγραψε...

    Εν ολίγοις, ένας ήταν ο σκοπός μου γράφοντας αυτό το μήνυμα: αν υπάρχει κάτι καλό κάπου, όπου κι αν είναι αυτό, ας το αναγνωρίζουμε. Δεν κάνει κακό! Ούτε χρειάζεται να φοβόμαστε μη μας χαρακτηρίσουν ταγμένους στη μία ή στην άλλη όχθη. Έχει καλή φωνή; Γιατί να μην το πω; Μήπως θα σημαίνει ότι μ' αρέσουν τα τραγούδια της ή μήπως θα σημαίνει ότι επικροτώ το σκυλάδικο. Θα σημαίνει απλώς ότι αναγνωρίζω πως έχει καλή φωνή... Γιατί θα πρέπει να σημαίνει και κάτι άλλο ακόμα αναγκαστικά;

    Έτσι. Κι εγώ το θεωρώ κόμπλεξ να μην αναγνωρίζεις μια καλή φωνή επειδή τραγουδά είδος που δε σου αρέσει. Από την άλλη βέβαια πιστεύω οτι σ' ένα φόρουμ σαν αυτό, είναι λίγοι αυτοί που το κάνουν, ενώ δεν εντόπισα κάτι τέτοιο στο παρόν topic. Γι' αυτό και ίσως χρειάστηκε η επεξήγησή σου Νεκταρούλι :)

    Η δική σου γνώμη για την Πέγκυ Ζήνα;


    gate
    22.01.2009, 13:46

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 22-01-2009 στις 01:01 έγραψε...

    Από την άλλη βέβαια πιστεύω οτι σ' ένα φόρουμ σαν αυτό, είναι λίγοι αυτοί που το κάνουν, ενώ δεν εντόπισα κάτι τέτοιο στο παρόν topic. Γι' αυτό και ίσως χρειάστηκε η επεξήγησή σου Νεκταρούλι :)

    Η δική σου γνώμη για την Πέγκυ Ζήνα;



    :) Χαίρομαι που έγινα κατανοητή {#emotions_dlg.smartass}

    Η δική μου γνώμη είναι επίσης ότι έχει πάρα πολύ καλή φωνή. Σίγουρα από όλες όσες ασχολούνται με το είδος της, είναι η καλύτερη μακράν. Τα τραγούδια της βέβαια και γενικά το όλο στυλ της μουσικής που εκπροσωπεί δεν το ακούω. Ούτε πιστεύω πως είναι επί της ουσίας "μουσική" όλη αυτή η εμπορική βιομηχανία. Η μουσική θέλει παίδεμα και φαντασία. Αν στη μουσική εντάξουμε και τα σύγχρονα κλισεδάκια, τύπου Φοίβου, με τα τρία ακόρντα, όπου πάνω τους μπορείς να βάλεις ένα σωρό απλοϊκές και επαναλαμβανόμενες μελωδιούλες, δυο τρία "Σ' αγαπώ" και "Γύρνα πίσω" στους στίχους και μερικά εφεδάκια μαζί με τα εύχρηστα... μπλιμπλίκια, τότε.... Κάτι το οποίο βέβαια δε λείπει ΚΑΘΟΛΟΥ από τους "δήθεν έντεχνους", οπού εκεί ασφαλώς η παρεξήγηση είναι ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ.

     Ως άνθρωπος πάλι, απ' όσο την έχω παρακολουθήσει σε μερικές εκπομπές που έχει εμφανιστεί, μου είναι συμπαθής. Μου βγάζει κάτι αληθινό και μου αρέσει που δεν το παίζει ότι εκπροσωπεί άλλο είδος μουσικής από αυτό που εκπροσωπεί ή αλλιώς που δεν το παίζει..."ποιότητα", όπως κάνουν αρκετοί "δήθεν έντεχνοι" (Φαντάζομαι πώς το μυαλό σου σε μια ..."αγαπημένη" σου καλλιτέχνιδα Χορχίτο... Ονόματα δε λέμε {#emotions_dlg.tt2})


    jorge
    23.01.2009, 01:14

    Να σε δω πρώτο τραπέζι πίστα να θαυμάζεις την φωνάρα της Πέγκυς {#emotions_dlg.beer}

     

    Πάντως, αν εννοείς ως "δήθεν έντεχνη" την Τσαλιγοπούλου, έχω αρχίσει και την αντέχω. Τις τελευταίες μέρες την άντεξα 2 φορές, μία στη συναυλία για τη Σταυρούλα και μία στο Πόλις. Είδες πως αλλάζουν οι άνθρωποι; {#emotions_dlg.rolleyes}


    gate
    23.01.2009, 01:17

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 23-01-2009 στις 01:14 έγραψε...

    Να σε δω πρώτο τραπέζι πίστα να θαυμάζεις την φωνάρα της Πέγκυς {#emotions_dlg.beer}

     

    Πάντως, αν εννοείς ως "δήθεν έντεχνη" την Τσαλιγοπούλου, έχω αρχίσει και την αντέχω. Τις τελευταίες μέρες την άντεξα 2 φορές, μία στη συναυλία για τη Σταυρούλα και μία στο Πόλις. Είδες πως αλλάζουν οι άνθρωποι; {#emotions_dlg.rolleyes}



    Αν τα κατάφερες εσύ στα δύσκολα, τότε... πώς θα μπορούσα να αποκλείσω το πρώτο τραπέζι πίστα στην Πέγκυ, που τη συμπαθώ κι όλας ;;;;;{#emotions_dlg.tt2}


    freakhood
    23.01.2009, 02:40

    ...


    inkve
    23.01.2009, 17:02

    η φωνη της πεγκυ ζηνα ξεχωριζει οπως ξεχωριζει ο μονοφθαλμος αναμεσα στους τυφλους...

    ενα ημιμετρο που κανει την διαφορα...!!!!!!

    εκει κατεληξε η κατασταση...!!

    πιστευω εγινα σαφης χωρις να κουρασω...

     

     


    rouli726
    23.01.2009, 21:56

    Παράθεση:

    Το μέλος gate στις 22-01-2009 στις 13:46 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 22-01-2009 στις 01:01 έγραψε...

    Από την άλλη βέβαια πιστεύω οτι σ' ένα φόρουμ σαν αυτό, είναι λίγοι αυτοί που το κάνουν, ενώ δεν εντόπισα κάτι τέτοιο στο παρόν topic. Γι' αυτό και ίσως χρειάστηκε η επεξήγησή σου Νεκταρούλι :)

    Η δική σου γνώμη για την Πέγκυ Ζήνα;



    :) Χαίρομαι που έγινα κατανοητή {#emotions_dlg.smartass}

    Η δική μου γνώμη είναι επίσης ότι έχει πάρα πολύ καλή φωνή. Σίγουρα από όλες όσες ασχολούνται με το είδος της, είναι η καλύτερη μακράν. Τα τραγούδια της βέβαια και γενικά το όλο στυλ της μουσικής που εκπροσωπεί δεν το ακούω. Ούτε πιστεύω πως είναι επί της ουσίας "μουσική" όλη αυτή η εμπορική βιομηχανία. Η μουσική θέλει παίδεμα και φαντασία. Αν στη μουσική εντάξουμε και τα σύγχρονα κλισεδάκια, τύπου Φοίβου, με τα τρία ακόρντα, όπου πάνω τους μπορείς να βάλεις ένα σωρό απλοϊκές και επαναλαμβανόμενες μελωδιούλες, δυο τρία "Σ' αγαπώ" και "Γύρνα πίσω" στους στίχους και μερικά εφεδάκια μαζί με τα εύχρηστα... μπλιμπλίκια, τότε.... Κάτι το οποίο βέβαια δε λείπει ΚΑΘΟΛΟΥ από τους "δήθεν έντεχνους", οπού εκεί ασφαλώς η παρεξήγηση είναι ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ.

     Ως άνθρωπος πάλι, απ' όσο την έχω παρακολουθήσει σε μερικές εκπομπές που έχει εμφανιστεί, μου είναι συμπαθής. Μου βγάζει κάτι αληθινό και μου αρέσει που δεν το παίζει ότι εκπροσωπεί άλλο είδος μουσικής από αυτό που εκπροσωπεί ή αλλιώς που δεν το παίζει..."ποιότητα", όπως κάνουν αρκετοί "δήθεν έντεχνοι" (Φαντάζομαι πώς το μυαλό σου σε μια ..."αγαπημένη" σου καλλιτέχνιδα Χορχίτο... Ονόματα δε λέμε {#emotions_dlg.tt2})



    θα γινω βαρετη αλλα....{#emotions_dlg.thumbup}

    Συμφωνω και επαυξανω κοπελα μου!

    Αν και ειμαι "σκυλου" απο κουνια οπως λενε,εχεις δικιο.

    Αυτο λεω και φωναζω παντα!Ας σεβαστουμε το ποιοι ειμαστε κ αν μη κρινουμε,ειδικα οταν δεν ειμαστε σε θεση να το κανουμε!

    Σ'ευχαριστω,γιατι η τοποθετηση σου μου υπενθυμιζει γιατι καποιες στιγμες εχω αναγκη να ακουσω παπαζογλου,καζουλλη,ξυλουρη......


    freakhood
    24.01.2009, 01:25

    Ματαιότης ματαιοτήτων...τα πάντα ματαιότης...