ελληνική μουσική
    647 online   ·  210.880 μέλη

    Πλούσιοι ευεργέτες και φτωχοί εθελοντές

    GEORB
    11.07.2008, 21:50

    Καθώς η κρατική μηχανή διαλύεται, επιστρέφουμε στην εποχή των πλούσιων ευεργετών και των φτωχών εθελοντών. Η Mazda χάρισε σε δήμους και κοινότητες 30 αυτοκίνητα 4Χ4 διασκευασμένα σε πυροσβεστικά, η Alpha Bank χάρισε στην Πυροσβεστική 11.000 στολές και πολλές άλλες εταιρείες έχουν πραγματοποιήσει ανάλογες δωρεές.

    Την ίδια στιγμή οι ιδιώτες προσπαθούν από μόνοι τους να προστατέψουν τις περιουσίες τους από τις φωτιές, μετασκευάζοντας παλιά τζιπάκια στα οποία προσθέτουν ρυμουλκούμενα βυτία και προσλαμβάνοντας αλβανούς εργάτες να τα οδηγούν και να επιβλέπουν δασικές περιοχές. Η πλάκα δε είναι ότι, όπως μου γράφει αναγνώστης από τη Βόρεια Εύβοια ο οποίος έχει παραχωρήσει ένα δικό του παλιό τζιπάκι με συρόμενο βυτίο για χρήση από την τοπική Πυροσβεστική, οι πυροσβέστες τηλεφωνούν στον αλβανό οδηγό και του δίνουν οδηγίες πού να περιπολεί, γνωρίζοντας ότι ο συγκεκριμένος δεν έχει χαρτιά παραμονής στην Ελλάδα και ομολογώντας ότι είναι αδύνατον να του βγάλουν κατ' εξαίρεση, παρ' όλο που τον χρησιμοποιεί ο κρατικός μηχανισμός! Εκτός όμως από τους έχοντες που δωρίζουν στην Πυροσβεστική οχήματα και στολές, έχουν «καταταγεί» και περισσότεροι από 7.000 εθελοντές δασοπυροσβέστες - η Πυροσβεστική δεν έχει φυσικά να τους δώσει στολές και εξαρτύσεις -, ενώ περιπολούν επί εικοσιτετραώρου βάσεως με βάρδιες για να εντοπίσουν εστίες πυρκαϊών. Το αποκορύφωμα δε είναι ότι προχθές έβλεπα στην τηλεόραση διαφήμιση ερπυστριοφόρου πυροσβεστικού οχήματος, μετασκευασμένου τανκ Λέοπαρντ, με κανόνι βολής νερού σε απόσταση 60 μέτρων, ταχύτητα 70 χιλιομέτρων την ώρα, χωρητικότητα 11 χιλιάδων λίτρων νερού, το οποίο μπορεί να μπει στη φωτιά και να παραμείνει δυόμισι ώρες, αφού διαθέτει οξυγόνο στην καμπίνα του πληρώματος. Σε ποιον μπορεί να απευθύνεται η τηλεοπτική διαφήμιση; αναρωτήθηκα. Σε επιχειρήσεις και πλούσιους ιδιώτες, ήταν η απάντηση της εταιρείας ΒΙΟΤΕΡ που το εισάγει.

    Και δεν είναι μόνο στα δάση το πρόβλημα. Είναι και στις θάλασσες. Το Λιμενικό Σώμα δεν έχει σκάφη και όταν κάποιος χρειάζεται βοήθεια το λιμεναρχείο καλεί τους ψαράδες της περιοχής για να τον σώσουν. Στο Πίσω Λιβάδι της Πάρου υπάρχει ταβερνιάρης διασώστης ο οποίος έχει κάνει τα τελευταία χρόνια περισσότερες από 200 διασώσεις με το μικρό ιδιωτικό βαρκάκι του στο στενό μεταξύ Πάρου - Νάξου - ύστερα από παράκληση βεβαίως του Λιμεναρχείου Πάρου, και όλα αυτά φυσικά χωρίς αμοιβή και με τον κίνδυνο των ποινικών ευθυνών αν κάτι συμβεί στο υπό διάσωση θύμα. Σύμφωνα με τα στοιχεία που κατά καιρούς έχουν δημοσιευθεί από το υπουργείο Εμπορικής Ναυτιλίας, τα μισά σκάφη του Λιμενικού είναι χαλασμένα και τα άλλα μισά παλιά και χαμηλών ταχυτήτων.

    Κοντά σε όλα αυτά, ανθίζουν εταιρείες security αφού η Αστυνομία δεν μπορεί να εξασφαλίσει ούτε φύλαξη ούτε έρευνα για την προστασία των πολιτών.

    Η αδυναμία λοιπόν του κράτους να προστατεύσει τον πολίτη μάς αναγκάζει όλους να αυτοπροστατευθούμε με όποιον τρόπο μπορεί ο καθένας. Η κωμικοτραγική αυτή κατάσταση την οποία όλοι ζούμε και σε μεγάλο βαθμό έχουμε συνηθίσει, δείχνει και το επίπεδο της ελληνικής δημόσιας διοίκησης, η οποία πρέπει επιεικώς να βαθμολογηθεί με «μηδέν». Και καθώς τα κόμματα ασχολούνται με λαδώματα και μίζες, με μικροπολιτική και με το θεαθήναι μέσω της περίφημης επικοινωνιακής πολιτικής που πλέον έχει αναδειχθεί σε κεντρικό και μοναδικό άξονα της κυβερνητικής πολιτικής, εμείς σιγά σιγά πρέπει να μάθουμε να ζούμε χωρίς το κράτος και να τα κανονίζουμε όλα μόνοι μας. Ούτως ή άλλως όχι κράτος πρόνοιας δεν μπορούμε να ελπίζουμε ότι θα φτιάξουμε, ούτε καν κράτος διεκπεραιωτή της καθημερινότητας δεν έχουμε. Και τελικά, αν σκεφθεί κανείς ότι τα 160 εκατομμύρια που μαζεύτηκαν πέρυσι από δωρεές για τις πυρκαϊές τοποθετήθηκαν, όπως είπε ο υπουργός Οικονομίας στη Βουλή, σε ομόλογα, καλύτερα τις δωρεές να τις κάνουμε απευθείας στους έχοντες ανάγκη, γιατί αλλιώς δεν θα φθάσουν ποτέ στα χέρια τους.

     

    Το ΒΗΜΑ, 06/07/2008


    gikostas
    11.07.2008, 22:28

    Δυστηχώς αυτή είναι η πραγματικότητα.Αναρωτιέμαι καμιά φορά πόσο ακόμα θα αντέξουμε σαν λαός;Αν δεν αλλάξει κάτι στα επόμενα χρόνια το μόνο που μας μένει είναι να ξεσηκωθούμε,να πάρουμε τα όπλα και να επιβάλλουμε μόνοι μας την τάξη σε όλους τους τομείς.Φοβάμαι πως η σκέψη μου αυτή,θα είναι η μόνη μας ελπίδα στο μέλλον.


    PashalinaMakia
    30.07.2008, 23:33

    Πάρα πολύ ωραίο θέμα!

    Ε λοιπόν,κάτι πρέπει να γίνει επειγόντως...

    Να ξυπνήσουμε μήπως?


    punkster
    30.07.2008, 23:55

    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 30-07-2008 στις 23:33 έγραψε...

    Να ξυπνήσουμε μήπως?

    Και??

    Τι ακριβως σημαινει "να ξυπνησουμε"???

    Και πες οτι "ξυπνησαμε"..........Μετα τι??? {#emotions_dlg.whistling}

    Προσωπικα, πιστευω οτι ειμαστε πιο "ξυπνιοι" απο ποτε......
    Ειμαστε ομως και τεμπελιδες, βολεμενοι και δεν ξερουμε με πιο τροπο να διοχετευσουμε την "εξυπναδα" μας.........

    Στο θεμα μας.....{#emotions_dlg.biggrin}

    Χμμμ.............Βασικα, δεν εχω κατι να πω........Τα γεγονοτα μιλανε απο μονα τους....{#emotions_dlg.thumbdown}  


    vero
    31.07.2008, 00:13

    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 30-07-2008 στις 23:55 έγραψε...

     

    Ειμαστε ομως και τεμπελιδες, βολεμενοι και δεν ξερουμε με πιο τροπο να διοχετευσουμε την "εξυπναδα" μας.........

    Λόγο νοοτροπίας.....


    liberty
    31.07.2008, 05:16

    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 30-07-2008 στις 23:55 έγραψε...  

    Και??

    Τι ακριβως σημαινει "να ξυπνησουμε"???

    Και πες οτι "ξυπνησαμε"..........Μετα τι??? {#emotions_dlg.whistling}

    Προσωπικα, πιστευω οτι ειμαστε πιο "ξυπνιοι" απο ποτε......
    Ειμαστε ομως και τεμπελιδες, βολεμενοι και δεν ξερουμε με πιο τροπο να διοχετευσουμε την "εξυπναδα" μας.........

    Στο θεμα μας.....{#emotions_dlg.biggrin}

    Χμμμ.............Βασικα, δεν εχω κατι να πω........Τα γεγονοτα μιλανε απο μονα τους....{#emotions_dlg.thumbdown}  

    Δυστυχώς συμφωνώ....


    -----------------
    Κι αν σίγουρος ήμουν πως θα βρω το δρόμο,στο χάρτη του κόσμου σημείωσα μόνο πως χάθηκα...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : liberty στις 31-07-2008 05:18 ]


    BAGRATION
    31.07.2008, 11:06

    Κατά τη αποψή μου τα πρόβληματα στην Ελλάδα δεν ειναι ΑΥΤΑ που λέει το άθρο. Τα προβλήματα είναι αυτού του είδους τα ΑΡΘΡΑ!

    Το αρθρο αυτό, έχει την κυρίαρχη πολιτική και νοητική τάση στην Ελλάδα, τον ΛΑΙΚΙΣΜΟ. Ο λαικισμός μεταμφιέζεται ξέρετε....πάει και χώνεται παντού.....και τα "κόμματα" τα έχει για το ξεκάρφωμα.....για να νομίζουμε ότι εκεί βρίσκεται μόνο....
    -----------------
    " Το μαχαίρι θα φτάσει μέχρι το κόκκαλο"

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 31-07-2008 16:04 ]


    venceremos
    01.08.2008, 19:58

    Αφου μετα απ ολα, μετα απ τις περσινες πυρκαγιες και τις αηδιαστικες κινδυνολογικες δηλωσεις του ιδιου του πρωθυπουργου, μετα τις τοσες ιδιωτικοποιησεις με το ζορι, μετα τα σκανδαλα και την ξεδιαντροπη προκλητικη σταση των πολιτικων με τα 18 ακινητα σπαρμενα στην Ελλαδα τις μετοχες και τα λαδωματα ενω επιμενουν να εξυπηρετουν τα συμφεροντα των εφοπλιστων και των εργοδοτων .. και αλλα απειρα που μου ανεβαζουν την πιεση στο κεφαλι και καθε φορα που τα βλεπω ανακαλυπτω οτι το μαυρο εχει και πιο σκουρες αποχρωσεις... δεν εχουμε αλλαξει σε ΤΙΠΟΤΑ..

    Οταν αυριο μεθαυριο θα χουν ολα ξεπουληθει και ιδιωτικοποιηθει, οταν οποιος εχει λεφτα ή γνωριμιες θα εξασφαλιζει στο παιδι του το επαγγελμα ή τη θεση που ονειρευεται, οταν θα εχει χαθει και οι στοιχειωδεις αξιοκρατια και ισες ευκαιριες που προσεφεραν τα δημοσια πανεπιστημια και ολοι θα ειναι αλυσοδεμενοι σε ασφαλιστικες και βουτηγμενοι στα χρεη και θα εχει υποβαθμιστει ακομα περισσοτερο η παιδεια μας, γιατι η παιδεια ειναι ο καθρεφτης της καθε κοινωνιας, οταν θα εξακολουθουμε να ειμαστε ικανοποιημενοι με τα ψιχουλα που μας δινουνε, οταν καθε 10 χλμ της εθνικης θα ξεφυτρωνουν διοδια γιατι και οι δρομοι θα χουν γινει ιδιωτικοι... ΠΟΙΟΣ απο τους ξυπνιους θα αντιδρασει? Και ΠΟΣΟΙ ξυπνιοι θα χουν απομεινει? Αφου ουτε καν οι ξυπνιοι μεταξυ τους δεν τα βρισκουν??

    Γιατι για μενα τα πραγματα απλα πανε απ το κακο στο χειροτερο και σε λιγο θα χρωσταμε κι ευγνωμοσυνη στους εφοπλιστες που μας εχουν καταληστεψει και θα τους κανουμε εθνικους ευεργετες. Θα χασουμε και την λιγη κριτικη σκεψη που ειχαμε.. Γιατι οσο πιο σκληρη η δουλία τοσο πιο ευκολο να μας ελεγχουν και να μην σηκωνουμε κεφαλι. Σιγα μην ξεσηκωθουν οι Ελληνες.


    BAGRATION
    01.08.2008, 21:45

    Μάλλον θα ήταν καλύτερα να αφήσετε αυτά τα "πρέπει να ξυπνήσουμε" γιατί ο κάθε Ελληνας νομίζει ότι αυτός είναι ο ξύπνιος και οι άλλοι είναι που κοιμώνται....

    Πιείτε ένα χαμομηλάκι λοιπόν και πέστε να κοιμηθήτε να ηρεμήσετε....μπάς και γλιτώσουμε από τους ξύπνιους και τους άυπνους.....

    Φτάνει πια, δεν θέλουμε να ξυπνήσουμε!!!

    Οχι άλλη " Έγερση Ελλήνων"!!!!!!"Κατάκλιση Ελλήνων" εδώ και τώρα!!!!!!

    {#emotions_dlg.sleep1}

     

    -----------------
    " Το μαχαίρι θα φτάσει μέχρι το κόκκαλο"

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 02-08-2008 01:35 ]


    venceremos
    04.08.2008, 01:09

    Εισαι κυνικος αλλα στη βαση σου σωστος Bagration.. Κι εγω αυτο εννοω, ολοι την εχουμε δει ξυπνιοι.. Αλλοι πιστευουν οτι εχουν ανακαλυψει τη λυση στα αδιεξοδα της κοινωνιας λες και μονο αυτοι εχουν το μυαλο για να το βαλουν να λειτουργησει και να κατεβασει ιδεες, και οι αλλοι μισοι περιμενουν στην γωνια για την επομενη αρπαχτη και τους εξυπηρετει αυτη η καταντια. Πραγματικη προθεση να αλλαξει κατι περα απο το να επιδεικνυουμε καθε φορα τους ενοχους δεν υπαρχει. Με τοση αλαζονεια δεν παμε πουθενα. Με τοσα χρεη απ τα παλια δεν κανουμε τιποτα. Ουτε με αμαρτηματα γονεων. Πρεπει να γινουμε αγραφα χαρτια, να μαθουμε κι απο αλλες κοινωνιες, απο τα βηματα κι απο τα λαθη τους. Εγω ετσι το βλεπω. Τεσπα, ειναι αργα, ας πιω κι εγω το χαμομηλακι μου. Ωρα για κατακλιση..!


    vero
    04.08.2008, 01:29

    και απο ποιες κοινωνίες να παρουμε παραδείγματα?  (εχει λόγο που το ρωτάω)


    venceremos
    07.08.2008, 19:29

    Eλα vero, δεν μπαινω συχνα τωρα που καλοκαιριασε.. Κοιτα, πολλα δεν μου αρεσουν στη σημερινη κατασταση της χωρας. Σιγουρα δεν μου αρεσει η ταυτιση μας με το καθε κομμα, ακομα και αν αυτο θεωρητικα προσφεροταν να αναλαβει εξολοκληρου για μας τα παντα και εταζε τις φοβερες αλλαγες, απλα δεν θα μπορουσα να παραδωσω τα παντα σε καποιον τριτο. Οσο ανιδιοτελη και αγνα και να ηταν τα κινητρα του κομματος αυτου, ολοι ξερουμε οτι εχουμε να κανουμε με ανθρωπους, και οι ανθρωποι γλυκαινονται απ τον ελεγχο και την εξουσια, ειδικα αν μας βλεπουν εμας προβατα, και οτι τους εχουμε τυφλη εμπιστοσυνη. Αλλο να σε εκφραζει μια ιδεολογια, και εντελως αλλο να ταυτιζεσαι με ενα κομμα και τις αποφασεις του, γιατι πισω απο ενα κομμα υπαρχει ενα πληθος ανθρωπων. Εγω μπορω να διασφαλισω μονο για τον εαυτο μου, και την δικη μου ακεραιοτητα, απο κει και περα δεν μπορω να ξερω πως σκεφτονται και λειτουργουν ολα τα αλλα μελη του κομματος που εγω υπερασπιζομαι. Μπορω να αναλαβω την ευθυνη μονο των δικων μου πραξεων επομενως και δεν θα επαιρνα ποτε ευθυνη για τις αποφασεις ενος κομματος. Γι αυτο διαφωνω με το πολιτικο συστημα ως εχει με την εννοια της εκπροσωπησης μας απο αλλους. Και η ταυτιση με τα κομματα και οχι με τις ιδεολογιες απο κατω οπως το βλεπω εγω σαφεστατα ειναι μια αποπολιτικοποιηση, γιατι τα κομματα ειναι προσωποκεντρικα.

    Οσο γι αυτο που ρωτησες πιστευω οτι ολες οι κοινωνιες γυρω μας, μαζι και με τη δικια μας, μπορουν να ειναι μια αφετηρια για προβληματισμο. Ισως και για το πώς θα καταντησουμε. Γιατι αν αυτη τη στιγμη ειμαστε απο τις λιγες χωρες που εξακολουθουν να εχουν δημοσια υγεια, δημοσια παιδεια, μπορεις να παρεις μια γευση της κοινωνιας μας στο μελλον κοιτωντας παραδιπλα. Και του ποιος μοιραια θα επιβιωσει μακροπροθεσμα σε μια κοινωνια πιο σκληροπυρηνικη. Πώς θα γινεται το φιλτραρισμα. Με ποια κριτηρια. Καποιους δεν τους ενδιαφερει, εχουν επενδυσει πολλα σε αυτη την αλλη κοινωνια. Αυτος που θα σηκωσει το βαρος θα ειναι τα χαμηλοτερα κοινωνικα στρωματα. Επισης δεν συμφωνω οτι επειδη σε καποιες κοινωνιες που ξεκινησαν με επαναστατικες ιδεες στην πορεια εγιναν τα ιδια και χειροτερα με κοινωνιες καπιταλιστικες , τα αντιστοιχα κοινωνικα συστηματα απετυχαν στην πραξη. Νομιζω οτι αυτο το επιχειρημα ειναι απλα μια προπαγανδα του καπιταλισμου με την οποια ποτιζει τους πολιτες για να σπερνει εναν διαχυτο ασαφη φοβο για τον κομμουνισμο. Που πολλοι δεν ξερουν καν τι σημαινει κομμουνισμος ιδεολογικα. Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να αντιγραψουμε ο,τι εχει γινει, μαζι με τα καλα και τα λαθη... Ή να υπερασπιζομαστε καποια λαθη μονο και μονο γιατι εγιναν σε κομμουνιστικες κοινωνιες. Πιστευω μπορουν να γινουν τα πραγματα κι αλλιως, και ο μονος τροπος ειναι μεγαλυτερη εμπλοκη δικια μας στα πολιτικα και υπερασπιση των δικαιωματων μας οποιος κι αν ειναι ο αντιπαλος, οπως κι αν ειναι βαφτισμενος. Προσωπικα θελω πολυ να ψαξω τις χωρες τις Λατινικης Αμερικης. Δεν λεω οτι ειναι τελειες, αλλα αν βαλουμε στην ακρη καποια πραγματα, σε καποια αλλα ειναι πολυ προχωρημενοι. Χωρις να μου εχει δοθει ακομα η ευκαιρια να τις ψαξω βαθια, οπως θα θελα .

    Τωρα θα μου πεις κι εσυ το λογο που με ρωτας?! Μην ξεχνας πως εγω παντα μιλαω για τον εαυτο μου και αυτα που ειχα πει τα ειπα πιο πολυ για προβληματισμο.. Και επισης δεν εκπροσωπω κανενα κομμα, κανεναν αλλο, μονο τον εαυτο μου :) Θα μου αρεσε να ξεκινουσε ενας διαλογος, κατι διαφορετικο.. Ο καθενας να ελεγε τη γνωμη του χαλαρα, σε τετοια φαση..

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : venceremos στις 07-08-2008 19:30 ]