ελληνική μουσική
    502 online   ·  210.924 μέλη
    rWmS
    21.07.2008, 22:27

    Παράθεση:

    Το μέλος Blackrosez στις 15-07-2008 στις 19:51 έγραψε...

    pare mac kai vale panw windows i kati sxetiko.. an den kanw lathos iparxei tropos na to kaneis auto.. sto katw katw den einai kai toso diskolo na mathoun na litourgoun ena mac.. alla ama den s simferei auto pare apo ta dio ena arketa ftino forito gia tous dikous sou kai ena mac gia esena :P



    Αμα πιασεις Mac δεν αξιζει να βαλεις πανω Windows. Πολλοι λενε οτι τα mac τρεχουν καλυτερα τα Windows απο τα IBM αλλα το θεμα ειναι οτι οι απαιτησεις των Windows ειναι πολυ υψηλοτερες απο αυτες του leopard πχ. Αν πιασεις Mac θα βαλεις apple λειτουργικο ...κανονας

     

    Τωρα για να διαλεξεις μεταξυ των δυο πρεπει να σκεφτεις την χρηση του. Για την διασκεδαστικη πλευρα του computer θα διαλεξεις τα mac. Υποψιαζομαι οτι χρησιμοποιεις το windows movie maker για ταινιες (γιαυτο εχεις τοσα παραπονα). Δοκιμασε το Power Director και θα αλλαξεις γνωμη. Φυσικα ομως σε αυτο τον τομεα οπως και για μουσικη τα mac ειναι ανωτερα. Κατι πηγε να κανει ο Bill Gates με τα Vista αλλα δεν του βγηκε.

    Οι τιμες τσιμπουν λιγο αλλα αγοραζεις ποιοτητα, μοναδικο στυλακι (ασπρο φυσικα), ξεγνασια απο ιους, bugs, και error reports των windows. Ειμαι fan της Apple αλλα πριν 2 - 3 μηνες με 600 Ευρω εστησα ενα computer που αν ηταν mac θα μου κοστιζε 1000 Ευρω. Κατεβασα και εβαλα Office 08 και XP πειρατικα και το χρησιμοποιω σαν Media Center χωρις προβλημα. Ασε που ολα μου τα προγραμματα τα κατεβασα απο το internet και εν ξερω αν θα τα εβρισκα για mac.

    Η αποφαση δικη σου


    incomplete_angel
    21.07.2008, 22:47

    Παράθεση:

    Το μέλος rWmS στις 21-07-2008 στις 22:27 έγραψε...

     Ασε που ολα μου τα προγραμματα τα κατεβασα απο το internet και εν ξερω αν θα τα εβρισκα για mac.

    Η αποφαση δικη σου



    Θα το ξαναγράψω.

    Υπάρχουν όλα τα προγράμματα για mac και σπασμένα σε torrents αλλά υπάρχει και ειδικό πρόγραμμα που ανανεώνεται κάθε μήνα με serial numbers για πάρα πολλά προγράμματα και λειτουργούν όλα μια χαρά.

    Εγώ και windows έβαλα πάνω και όλα είναι οκ.

    Οι τιμές έχουν πέσει κατακόρυφα. Το φθηνότερο μοντέλο της apple είτε μιλάμε για macbook (laptop) είτε για desktop imac η τιμή ξεκινά από 800 ευρώ.


    rWmS
    22.07.2008, 15:27

    Συγκρινε αυτο το Acer με αυτο το Mac

    Ιδια ταχυτητα επεξεργαστη, ιδια οθονη, καρτα δικτυου, οπτικοι δισκοι, καρτα γραφικων. Ολα αντιστοιχα εκτος απο:

    Acer: διπλασια μηνημη Ram, 50 GB μεγαλυτερος ο σκληρος δισκος, card reader, modem και πιο χρησιμες εισοδοι/εξοδοι

    Mac: μεγαλυτερη διαρκεια με μπαταρια, μισο κιλο ελαφρυτερο, 2 μικρα ενσωματωμενα ηχεια (max 2W), μικροφωνο.

    Μιλαμε για μια διαφορα τιμης 1030 Ευρω !!!


    incomplete_angel
    22.07.2008, 16:17

    Παράθεση:

    Το μέλος rWmS στις 22-07-2008 στις 15:27 έγραψε...

    Συγκρινε αυτο το Acer με αυτο το Mac

    Ιδια ταχυτητα επεξεργαστη, ιδια οθονη, καρτα δικτυου, οπτικοι δισκοι, καρτα γραφικων. Ολα αντιστοιχα εκτος απο:

    Acer: διπλασια μηνημη Ram, 50 GB μεγαλυτερος ο σκληρος δισκος, card reader, modem και πιο χρησιμες εισοδοι/εξοδοι

    Mac: μεγαλυτερη διαρκεια με μπαταρια, μισο κιλο ελαφρυτερο, 2 μικρα ενσωματωμενα ηχεια (max 2W), μικροφωνο.

    Μιλαμε για μια διαφορα τιμης 1030 Ευρω !!!



     

    Νομίζω ότι είναι λίγο άδικη η σύγκριση που κάνεις. Εν πάση περιπτώση εγώ από την εμπειρία μου και με τις δύο εταιρείες απλά λέω ότι το mac δεν το αλλάζω με τίποτα.

    Είπα επίσης πως ίσως το μοναδικό μειονέκτημα τους είναι ότι δεν προσφέρονται για παιχνίδια όπωςτα windows. Αλλά εγώ δεν παίζω παιχνίδια οπότε ποσώς με απασχολεί.

    Αnyway, ο καθένας κάνει τις επιλογές του.

    Εγώ πήρα το macbook με οθόνη 13''. 2Gb μνήμη, επεξεργαστή τελευταίας τεχνολογίας, και δίσκο 80 Gb 1000 ευρώ και είμαι πλήρως ικανοποιημένη. Εντάξει δεν έχω dvd recorder αλλά σιγά τ' αυγά.

    Έχω ξενοιάσει από ιούς όποιοδήποτε είδους, έχω κατεβάσει και έχω εγκαταστήσει το office, το logic studio (το απόλυτο πρόγραμμα για ηχογράφηση και επεξεργασία ήχου), και ένα σωρό άλλα προγράμματα, τα οποία τα κατέβασα δωρεάν, χωρίς τους χαζούς περιορισμούς της microsoft, και με το πρόγραμμα που κάθε μήνα δίνει όλα τα καινούργια serial number.  Και όλα δουλεύουν ρολόι. 

    Δε χρειάζεται να πάς στα ακριβά αν δεν σου χρειάζονται όλα αυτά. 

    Τέλοσπάντων επειδή μακρυγόρησα αρκετά, εγώ την επιλογή μου την έκανα.

    Smile Φιλικά.


    rWmS
    22.07.2008, 17:53

    Ηταν το πιο φθηνο mac με 15αρα οθονη. Θεωρω οτι δεν αξιζει να αγορασεις laptop με πιο μικρη οθονη.

    Πριν απο ενα μηνα αγορασα laptop με 15 ιντζων οθονη, dell, 2GB RAM, 120GB Hard Disk, με τον Amd X2 64bit στα 2.1 GHz στην ΜΙΣΗ τιμη του Mac σου (με DVD - RW/DL recorder εννοειται)

    Ωραια τα Mac για πλακιτσα αλλα δυστυχως πρεπει να δωσεις λεφτα


    incomplete_angel
    22.07.2008, 20:20

    Παράθεση:

    Το μέλος rWmS στις 22-07-2008 στις 17:53 έγραψε...

    Ηταν το πιο φθηνο mac με 15αρα οθονη. Θεωρω οτι δεν αξιζει να αγορασεις laptop με πιο μικρη οθονη.

    Πριν απο ενα μηνα αγορασα laptop με 15 ιντζων οθονη, dell, 2GB RAM, 120GB Hard Disk, με τον Amd X2 64bit στα 2.1 GHz στην ΜΙΣΗ τιμη του Mac σου (με DVD - RW/DL recorder εννοειται)

    Ωραια τα Mac για πλακιτσα αλλα δυστυχως πρεπει να δωσεις λεφτα



     

    Κοίτα δε λέω ότι τα 800 ή τα 1000 ευρώ είναι λίγα για να τα δώσεις, κι εγώ με δόσεις το πήρα. Απλά πιστεύω (προσωπική άποψη ξανα-τονίζω) ότι είναι θέμα ποιότητας πια.