ελληνική μουσική
    611 online   ·  210.873 μέλη

    Τα τελευταία παραμύθια της Πηγής Καφετζοπούλου (AlienP)

    jorge
    17.07.2008, 23:41

    Προς το παρόν παραθέτω απλά το Δελτίο Τύπου. Σιγά σιγά θα γράψουμε κι άλλα, αυτές τις μέρες, που συμπληρώνεται 1 χρόνος...

    ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ     ΤΗΣ ΠΗΓΗΣ ΚΑΦΕΤΖΟΠΟΥΛΟΥ

     

    Έφυγε από κοντά μας πρόωρα και πρόσφατα: τον περσινό Ιούλιο η Πηγή Καφετζοπούλου, η ταλαντούχα στιχουργός και ποιήτρια, η ευαίσθητη Πυθία των ελληνικών blogs, συνάντησε την αιωνιότητα, σε ηλικία μόλις 38 χρονών...

     Ποιήματα, στιχάκια, κειμενάκια και αλληγορικά παραμύθια κυριάρχησαν στη σύντομη, αλλά ουσιαστική, επίγεια πορεία της. Έντυσε με τους στίχους της τραγούδια του Σωκράτη Μάλαμα («Νεράϊδα») και του Νίκου Παπάζογλου («Του φίλου», «Μάϊσσα σελήνη», «Μ’ ένα γεια», «Σ’ ένα μπαγλαμαδάκι»). Δημιούργησε δύο ποιητικές συλλογές, την «Πτήση» και το «Νυχτερινό Αναστεναγμό»,που κυκλοφόρησαν από τις εκδόσεις «Δωδώνη».

     Οι Εκδόσεις Εν πλω έχουν την τιμή να κυκλοφορήσουν μαζί τα δύο τελευταία παραμύθια της: «Τα μεγαλοπιάσματα του μικρού αέρα» και «Το πεφταστέρι που ξαναπήγε στον ουρανό». Το πρώτο είναι μια δροσερή αφήγηση για την αξία της αυτογνωσίας και την ομορφιά του να εκτιμούμε όσα έχουμε! Το δεύτερο είναι ίσως προφητικό: ένα πανέμορφο παραμύθι για την απώλεια προσώπων αγαπημένων, μια ευαίσθητη ιστορία που μας αποκαλύπτει πως όσο μακριά κι αν έχει «φύγει» ένα αγαπημένο μας πρόσωπο, στην πραγματικότητα δεν μπορεί να πάει πιο μακριά από την καρδιά μας.

     Τα παραμύθια εικονογραφήθηκαν από τη Σοφία Παπαθανάση και εκτυπώθηκαν στις Γραφικές Τέχνες «Λυχνία» (και τα δύο έχουν 32 σελίδες, σχήμα 21Χ29, τιμή 10,00 ευρώ).

     Κατεβάστε μερικές σελίδες τους από τα links:

    http://www.enploeditions.gr/pdf/peftasteri.pdfhttp://www.enploeditions.gr/pdf/megalopiasmata.pdf




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 17-07-2008 23:42 ]


    επισυναπτόμενα: banner 300x250.jpg 
    dessypris
    18.07.2008, 09:49

    Πέρασε κι όλας χρόνος !!

    Και το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε για να συναντάμε στο σπίτι μας καθημερινά τα γελαστά της μάτια και να κρατήσουμε δίπλα μας, στον καναπέ, την ευαισθησία και το άγγιγμά της, είναι να φέρουμε στα ράφια μας τα βιβλία της...

    Εμπρός λοιπόν...Αγοράστε!


    alkyoni
    21.07.2008, 19:46

    Ηταν σαν σημερα πριν ενα ακριβως χρονο (21/7/2007) που διαβαζα τα ασχημα νεα...
    Το πρωι ειχα παει σε μια κηδεια και το απογευματακι αργοτερα που επεστρεψα στο σπιτι μου, ανοιξα το site να ηρεμησω λιγακι και να ξεχαστω... Επεσα πανω στον τιτλο "Αντιο Πηγη"... παγωσα...
    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=11543&forum=16

    Δεν ειχα την τυχη και την χαρα να την γνωρισω απο κοντα, ομως την γνωρισα μεσα απο τα κειμενα της και τους στιχους της, κι ετσι ειναι σα να την γνωριζω εστω και εξ αποστασως...
    Ενιωθα την αναγκη και γραψω αυτα τα λιγα λογια σημερα , να της πουμε ενα γεια εκει ψηλα που βρισκεται και μας βλεπει...

    Με 1η ευκαιρια, θα παρω τα παραμυθια να τα διαβασω και να νιωθω οτι ειναι αναμεσα μας.
    "Σε αγαπαμε και σε θυμομαστε Πηγουλα, σ' ευχαριστουμε για ολα οσα μας χαρησες!!! Να συνεχισεις να φεγγεις απο κει ψηλα..."Innocent


    webzobbie
    09.09.2008, 10:45

    Πριν δυο χρόνια, διάβασα ένα παραμύθι Της στα παιδιά μου, σε μια τάξη Δ' Δημοτικού. Ενθουσιάστηκαν. Όλη τη χρονιά τον Δε Θα Τα Καταφέρεις μου ανέφεραν! "Κακούργα," της είπα, "μου 'κλεψες τους μαθητές!" και από τότε πάντα "κακούργα μου" την έλεγα και καμάρωνα.

    Και φέτος θα διαβάσω τον Δε Θα Τα Καταφέρεις στα... εκτάκια μου. Και άλλα, βέβαια, παραμύθια Της. Και ας μου κλέψει και αυτά τα παιδιά, η κακούργα μου. Εγώ θα καμαρώνω.

    φυσάω φιλάκι ψηλά