ελληνική μουσική
    402 online   ·  210.874 μέλη
    thaliey
    21.07.2008, 08:31

    Ποια ειναι η γνωμη σας για αυτο το κομματι ???και τι πιστευετε για το συγκροτημα?? αν και δεν τους ακουω συστηματικα προσωπικα μου αρεσουν και το κομματι αυτο μου αρεσει παρα πολυ για την ακριβεια το λατρευω!!!!!!


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : thaliey στις 21-07-2008 08:32 ]


    giorth
    21.07.2008, 13:11

    Χαιρετώ! Πολύ χαίρομαι που βλέπω πως υπάρχουνε άτομα στην ηλικία μου που ακούνε ωραίες μουσικές! Epica ακούω εδώ και καιρό. Είχα την τύχη μάλιστα να τους δω και live στην υδρόγειο. Το συγκεκριμένο κομμάτι απλά τα σπάει όπως και όλα από τον δίσκο The phantom agony. Αξίζει να το αγοράσεις ή και να το κατεβάσεις.

    Συνέχισε να ακούς τέτοιες ωραίες μουσικές!
    Χαιρετισμούς,
    Χρήστος


    sitzoune81
    21.07.2008, 14:19

    Αηδίες μεχρι αηδίας...

    και η "με το ζορι" άτεχνη, άκυρη και κακόγουστη ένωση της κλασσικης μουσικης με το "δηθεν metal" καλα κρατεί...

    πόσα κακέκτυπα των -απλα συμπαθητικων- Nightwish μπορει να αντεξει κανεις?!


    thaliey
    21.07.2008, 15:03

    να σαι καλα χρηστε μου χαιρομαι που σ αρεσει δεν ακουω συστηματικα αλλα μου αρεσουν αρκετα κομματια τους!!!και νικο εννοειτε πως ολες οι γνωμες ειναι δεκτες αφου δεν σ αρεσουν οκ!!!!μακια!!!!:)


    giorth
    21.07.2008, 17:00

    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 21-07-2008 στις 14:19 έγραψε...

    Αηδίες μεχρι αηδίας...

    και η "με το ζορι" άτεχνη, άκυρη και κακόγουστη ένωση της κλασσικης μουσικης με το "δηθεν metal" καλα κρατεί...

    πόσα κακέκτυπα των -απλα συμπαθητικων- Nightwish μπορει να αντεξει κανεις?!



    Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω πολλά τραγούδια των Nightwish αλλά δεν βρίσκω πως έχουν ομοιότητες πόσο μάλλον να είναι οι Epica κακέκτυπα τους. Σέβομαι την άποψη σου και σου προτείνω να ακούσεις το Cry for the moon ή ακόμα καλύτερα όλο το Cd The phantom agony. και μετά να μου πεις τα σχόλια σου και τις παρατηρήσεις σου. Δεν είμαι κανας εξυπνάκιας , δεν θεωρώ πως είσαι πικρόχολος απλά θα ήθελα πολύ να μάθω για ποιό λόγο τους χαρακτηρίζεις έτσι. Και πού ξέρεις; μπορεί να εξελιχθεί σε γόνιμο διάλογο! Νόου οφένς....

    thaliey {#emotions_dlg.thumbup}


    sitzoune81
    21.07.2008, 18:00

    Παράθεση:

    Το μέλος giorth στις 21-07-2008 στις 17:00 έγραψε...

    Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω πολλά τραγούδια των Nightwish αλλά δεν βρίσκω πως έχουν ομοιότητες πόσο μάλλον να είναι οι Epica κακέκτυπα τους. Σέβομαι την άποψη σου και σου προτείνω να ακούσεις το Cry for the moon ή ακόμα καλύτερα όλο το Cd The phantom agony. και μετά να μου πεις τα σχόλια σου και τις παρατηρήσεις σου. Δεν είμαι κανας εξυπνάκιας , δεν θεωρώ πως είσαι πικρόχολος απλά θα ήθελα πολύ να μάθω για ποιό λόγο τους χαρακτηρίζεις έτσι. Και πού ξέρεις; μπορεί να εξελιχθεί σε γόνιμο διάλογο! Νόου οφένς....

    thaliey {#emotions_dlg.thumbup}


    μπααααα........ δεν εχω τετοια καούρα να κατσω να ασχοληθω με συγκροτηματακια που τα "εζησα" στην αρχη της καριερας τους και τα βλεπαμε τοτε και γελουσαμε οι μεταλλαδες!

    πες με παλαιολιθικο, πες με κολλημενο, metal πλεον δεν ακουω εδω και 4 σχεδον χρονια, εχω παψει ν' ασχολουμαι. Τα μοναδικα που μ αρεσουν απ αυτο το ειδος πλεον ειναι κατι Machine Head, Lamb Of God φυσικα, Dillinger Escape Plan, Slipknot, Meshuggah και τετοια

    απλα δεν μπορω με τιποτα να χωνεψω την ενωση δυο ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΩΝ μουσικων ειδων, αυτο της κλασσικης με το metal...

    ειναι ισως απ τις μεγαλυτερες απατες στην ιστορια της μουσικης, και ολα ξεκινησαν απ το αγχος ορισμενων να απενοχοποιησουν το metal και να το στειλουν στα σαλονια, που εκ του αποτελεσματος φανηκε οτι μεταλλαχθηκε , ΔΕΝ προόδευσε

    να φανταστω τωρα οτι σιγουρα δεν ξερεις τους Royal Hunt, για παραδειγμα?!?!?!?!?!

    ειναι η μονη σοβαρη καλλιτεχνικη και αξιολογη μπαντα αυτου του ειδους, που πεσανε ολοι μετα με τα μουτρα και τους αντιγραψαν (βλ. Nightwish, Within Temptation κουλουπού κουλουπού)...... και στους προτεινω ανεπιφυλακτα

    Wasted Time (1996)

    Time

    Flight

    1348


    black_devil
    21.07.2008, 23:28

    Εμενα οι Epica ειναι το αγαπημενο μου συγκροτημα!

    Νταξ, εχουν μια ιδιαιτερη μουσικη, γι αυτο και δεν αρεσουν σε ολους.. Εγω προσωπικα βρισκω το συνδιασμο κλασσικης και μεταλ τελειο (ειδικα απο τους συγκεκριμενους)!

    Το Sensorium  ειναι ενα καλο κομματι αλλα εχουν και καλυτερα. (Cry for the moon, Solitary ground, Phantom Agony και απο το καινουριο cd Obsessive Devotion, Divine Conspiracy, Never enough..)

    Sitzoune81 εισαι παλαιολιθικος και κολλημενος! {#emotions_dlg.biggrin}

    Δεν ξερω τι κανατε πριν απο 10 χρονια αλλα εγω που περναω την εφηβεια μεσα στα σ...τα των Tokio Hotel ειμαι τρισευτιχισμενη που υπαρχουν μπαντες σαν αυτη στις μερες μας! Και δεν θεωρω οτι στυλιτευουν το μεταλ γιατι οπως ξαναπα σε μια αλλη συζητηση η μουσικη ειναι εξελιξη και πειραματισμος! Δεν σ'αρεσει, δεν το ακους.. Αλλα τωρα να γελας με αυτη τη μουσικη (και με οποιαδηποτε μουσικη δλδ..) μου φαινεται υπερβολικο...


    sitzoune81
    22.07.2008, 00:04

    Σιγουρα, απολυτα σεβαστο το γουστο σου black_devil !

    Αλλα ειπα, για 16-17 χρονων μια χαρα ειναι οι Epica, but not for me!

    Ασχετο, οι Royal Hunt σου αρεσαν?


    black_devil
    22.07.2008, 19:52

    Αν και πιο power μ'αρεσανε.. Κι ομολογω οτι δεν τους ειχα ξανακουσει..


    TheDarkSideOfTheMoon
    10.01.2009, 15:44

    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 21-07-2008 στις 14:19 έγραψε...

    Αηδίες μεχρι αηδίας...

    και η "με το ζορι" άτεχνη, άκυρη και κακόγουστη ένωση της κλασσικης μουσικης με το "δηθεν metal" καλα κρατεί...

    πόσα κακέκτυπα των -απλα συμπαθητικων- Nightwish μπορει να αντεξει κανεις?!



    koita...dexomai tin apopsi sou,alla ayto pou les gia kakogousti enwsi tis di8en metal me tin klasiki...dn exeis dikio.yparxoun polla a3iologa sygkrotimata tou eidous (kai kyriws oi "sympa8itikoi" opws les nightwish-oi palioi toulaxiston).i mousiki tous einai ka8ara METAL pou syndyazetai e3ypna kai petyximena me stoixeia tis klasikis kai tis perissoteres fores me mia poly wraia opera fwni!Katse ligo na akouseis tragoudares opws to ghost love score,wishmaster,The Pharaoh Sails to Orion,passion and the opera(nightwish),the phantom agony,cry for the moon,the last crusade(epica),the promise,mother earth,jilian(within temptation),within me,our truth,heaven's lie(lacuna coil) kai energize me (after forever) kai meta pes antikeimenika ti gnwmi sou...


    TheDarkSideOfTheMoon
    10.01.2009, 15:46

    einai apo ta pio wraia tous tragoudia,an kai protimw to cry for the moon kai solitery ground.Genika pantws einai ap ta kalytera sygkrotima tou eidous.isws deyteroi meta tous nightwish (nightwish me tarja) Smile


    thaliey
    10.01.2009, 16:09

    το cry for the moon το ξερω και γω και ειναι πραγματι πολυ ωραια κομματι!thnx που ειπες και εσυ τη γνωμη σου!!!!!το κομματι το συγκεκριμενο πως σου φαινεταιιι?????


    TheDarkSideOfTheMoon
    10.01.2009, 16:27

    ειναι απο τα αγαπημενα μου απο τους epica...αν και πιστευω πως εχουν και καλυτερα!Γενικα όλα τους τα τραγουδια είναι ιδιαίτερα!

    We only fear what comes...And smell death every day...Search for the answers that lie beyond.....





    επισυναπτόμενα: SimoneSimons1.jpg 
    sea_like_eyes
    11.01.2009, 01:58

    βορεια ευρωπη  . . . mayhem , darkthrone , satyricon , dimmu borgir , burzum (τα παλια) κτλ . . .κτλ . . .κτλ . . .

    Y.Γ η φωνη της δεν μου αρεσει . . . η Liv Kristine Espanaes ειναι αιωνες καλυτερη !!!

    Υ.Γ ομορφη κοπελα ομως . . . δεν μπορω να πω . . .

     

     

     

     

     

    τσεκαρετε τους . . . Plzzzzz . . . αυτα απο μενα . . .