ελληνική μουσική
    1042 online   ·  210.853 μέλη
    GiorgosM
    29.07.2008, 20:58

    Καλησπερα. Θα ήθελα τη βοηθεια σας λιγο. Αυτο τον καιρο ψαχνω για keyboard και μικρόφωνο, 1ον για ηχογραφησεις στον υπολογιστη και 2ον για να τραβαω βιντεο οταν παιζω και τραγουδαω. Βασικα θελω να μου πει καποιος αν μπορω να ακουσω απ'ευθειας τον ηχο του keyboard και τη φωνη μου απο τα ηχεια του υπολ. (logitech x-540) χωρις να αγορασω ενισχυτες για τη βελτιωση του ηχου, μεσω του mixcraft (ενοείται ταυτόχρονα με όταν παιζω). Επισης, τα μικκροφωνα συνδεονται στο αρμονιο/synth ή στον υπολογισττή??


    noizreduction
    30.07.2008, 11:22

    Φιλε Γιωργο, η ποιοτητα του ηχου που βγαζουν τα ηχεια σου, δεν προκειται να αλλαξει, ακομα κι εαν αποκτησεις εναν πολυ καλυτερο ενισχυτη ή επενδυσεις σε καλα καλωδια, κλπ. Ειναι καθαρα θεμα ηχειων και τιποτα αλλου.

    Καλο θα ηταν, αφου θα ηχογραφεις με μικροφωνο, να χρησιμοποιεις ακουστικα. Πολλοι υποφερουν βεβαια οταν φορανε ακουστικα κλειστου τυπου ( δηλαδη αυτα που εχουν μια επενδυση γυρω απο το ηχειο τους, ωστε να μη βγαινει ο ηχος εκτος του ακουστικου ), ομως καλυτερα να εχεις κλειστα τα ηχεια και να ηχογραφεις ,παρα να δημιουργεις συνθηκες feedback για το μικροφωνο ( δηλαδη ο ηχος του μικροφωνου, να περναει στα ηχεια και το μικροφωνο να πιανει ενισχυμενο τον ιδιο ηχο και να τον ξαναστελνει στα ηχεια. Τοτε δημιουργειται το φαινομενο feedback, στο οποιο καποια συχνοτητα αρχιζει να βουιζει μεσα απο τα ηχεια. Διορθωνεται μονο με τη χρηση ακουστικων για home studio καταστασεις ).

     

    Τα μικροφωνα συνδεονται στην καρτα ηχου. Δεν μας αναφερεις ομως τι καρτα ηχου εχεις. Εαν εχεις την onboard, να εχεις κατα νου πως εχεις υψηλες απαιτησεις απο μια καρτα που δεν ειναι παρα μονο για αναπαραγωγη.


    GiorgosM
    30.07.2008, 17:21

    Οκ σ'ευχαριστώ.Βασικά με νοιαζει να μπορω ν'ακουω το synth μέσω των ηχειων του υπολ. για να μην παρω και ενισχυτη. Όταν λες οτι με τη χρήση ακουστικών διορθώνεται, πώς ακριβώς?? Επειδή αυτο που μου ειπες ειναι προβλημα για τα live. Κοιτα και το αλλο θεμα αν εχεις χρόνο{#emotions_dlg.rolleyes}

    Και χρειαζομαι καρτα ηχου. Αυτη που εχω ειναι της μητρικής, χάλια.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GiorgosM στις 30-07-2008 17:23 ]