ελληνική μουσική
    935 online   ·  210.853 μέλη

    Αγορά κλαρίνου...

    tas
    12.08.2008, 12:42

    Γειά σας παιδιά,

    Σκέφτομαι να μάθω κλαρίνο και θα ήθελα να μου πέιτε αν γνωρίζει κάποιος κανένα μαγαζί στη Θεσ/νίκη όπου θα μπορούσα να αγοράσω κανένα μεταχειρισμένο κλαρίνο ή κάποιο καλό σε καλή τιμή.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 09-08-2011 00:21 ]


    pclos
    12.08.2008, 18:19

    yparxun poly kala kinezika entelws tzampa!!! oxi oti einai super alla mexri na ma8eis ti zhtas apo ena kalo organo ,ena kineziko sta 40 -70 e den einai kai asxhma....kai paizun ,to kerato mu,paizun!!! plaka exei....


    tas
    13.08.2008, 13:15
    Ευχαριστώ πολύ για την απαντηση pclos.... Αν ήξερες και που θα έβρισκα ενα τέτοιο εδω στη Θεσ/νίκη θα'σουν πρώτος μάγκας....:) Anyway με βοήθησες πάντως να αποφασίσω ότι για αρχή πρέπει να πάρω ενα κλαρίνο της "σειράς".... Και πάλι ευχαριστώ
    JUAN29EL
    08.08.2011, 22:50
    Καλησπερα φιλε! Τι εκανες για κλαρινο; Βρηκες κατι που να σε ικανοποιει; Αν ναι, μη διαβασεις το υπολοιπο μηνυμα. Εαν δε βρηκες κατι, πουλαω το δικο μου. Ειναι Σι Μπεμολ. Πλαστικο μεν, αλλα ΟΧΙ Κινεζικο. Εαν ενδιαφερεσαι, πες μου για να συννενοηθουμε για τα υπολοιπα. Ευχαριστω!
    thanaish
    22.08.2011, 16:53

    Προσοχή, κυκλοφοράνε κάτι απομιμήσεις κλαρίνου μάλλον Ινδικής προέλευσης τα οποία δεν είναι ούτε καν μιάς χρήσης.Χαρακτηριστικό είναι ότι έχουν κόκκινες τάπες και έχουν πολύ φτηνά μεταλικά μέρη τα οποία δεν δέχονται σέρβις αφού κανένας μάστορας δεν πρόκειται να ασχοληθεί.

    Βασικό επίσης ότι υπάρχουν δύο τύποι οργάνου, το δημοτικό κλαρίνο το οποίο είναι βασικά το γερμανικό σύστημα και το κλασικό κλαρίνο το οποίο είναι τα γαλλικό σύστημα.

    Σε όποιον θέλει να ασχοληθεί  θα του πρότεινα α) να επιλέξει πρώτα δάσκαλο για τα πρώτα βήματα ο οποίος και θα τον καθοδηγήσει στην αγορά σωστού οργάνου β) να αναζητήσει ακούσματα που θα τον εμπνεύσουν ανάμεσα στις δεκάδες των μουσικών,   πχ ο Αρκαδόπουλος στη δημοτική μουσική , ο Husnu Senlendirici στην Ανατολίκη μουσική , ο Ivo Papasov στην  παγκόσμια μουσική.


    Link

    " target="_blank"> align=right>[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : thanaish στις 22-08-2011 17:08 ]