ελληνική μουσική
    339 online   ·  210.882 μέλη

    συνδεση κονσολας behringer1204 fx xenyx με μονιτορ και pc

    KAPS
    31.08.2008, 18:56

    παιδια μηπως μπορει να μου πει καποιος πως θα συνδεσω τη κονσολα με τα μονιτορ και το pc. αν μπορειτε πειτε μου και με κανονικη συνδεση και με usb. και αν με usb θα διαβαζει το nuendo αυτα που θα καρφωνω πανω πχ μικροφ-κιθαρα... και αν θα εχω θορυβο με το μικροφωνο απο τη κονσολα.. σας κουρασα λιγο....


    deathminor88
    31.08.2008, 18:58

    Προβλέπω μετακίνηση...


    noizreduction
    31.08.2008, 20:57

    Οταν λες monitors τι εννοεις ακριβως; Monitors προβας ( δηλαδη ηχεια διασπαρτα στο χωρο ), monitors για studio ( τα κλασσικα stereo pair που εχουμε για τις μιξεις ) ή monitors που εχουν οι μουσικοι σε lives ( που το καθενα παιρνει διαφορετικο σημα ).

     

    Με τον υπολογιστη το συνδεεις μεσω του USB stick που σου εχει δωσει. Απο το main mix δινεις στα RCA της καρτας και ολα τα υπολοιπα τα αναλαμβανει η USB συνδεση. Λογικα θα πρεπει το προγραμμα που χρησιμοποιεις να "βλεπει" την εισοδο αυτη, υστερα ομως απο καταλληλη ρυθμιση ( δηλαδη να πας στο Control Panel του Nuendo και να επιλεξεις ως εισοδο, τη USB της κονσολας ).

     

    Οχι, δεν θα εχεις θορυβο απο τη κονσολα με το μικροφωνο. Τουλαχιστον δεν θα εχεις θορυβο που θα οφειλεται σε χαμηλης ποιοτητας μηχανηματα. Τωρα, εαν μεσα στο χωρο εχεις ανεμιστηρες, τηλεορασεις, σκουπες, κλπ...ε, καταλαβαινεις :D


    KAPS
    31.08.2008, 21:27

    noizreduction
    1 καταρχην σε ευχαριστω που ασχοληθηκες μονιτορ αυτοεν/ιομενα yamaha hs λεω...


    noizreduction
    31.08.2008, 21:35

    Αρα, αναφερεσαι σε αυτοενισχυομενα monitors για studio.

    Η κονσολα που εχεις παρει, σου δινει μια καρτα που αφορα μονο την εγγραφη των ηχων απο την κονσολα. Δεν λειτουργει δηλαδη σαν μια κλασσικη καρτα ηχου που "δινει" και "παιρνει" σημα. Εαν καταλαβες, δινει μονο σημα στον υπολογιστη.

    Για να συνδεσεις τα monitors πανω στο PC, θα χρειαστεις μια κανονικη καρτα ηχου ( που στη προκειμενη περιπτωση ειναι κριμα να εχεις Behringer μικτη και καλα monitors ).

    Τι καρτα ηχου εχεις πανω στο PC και για ποιο ακριβως λογο πηρες ολον αυτον τον εξοπλισμο.


    KAPS
    31.08.2008, 21:44

    εχω την m audio1010lt ολο αυτο το κανω πρωτον ακουγα ηχο απο ενα στερεοφωνικο και δεν ειχα καλη μηξη και δευτερον πολλα καλωδια στη καρτα καθολου ενυσχηση στις κιθαρες και θορυβο στο μικροφωνο γιατι η εισοδος του πρεπει να καηκαν και το εβαζα απο τα line in ..... πες μου τι μπορω να κανω


    noizreduction
    31.08.2008, 21:51

    Το πρωτο πραγμα που θα εκανα στη θεση σου θα ηταν να αλλαξω καρτα ή να επισκευασω αυτη που εχω. Οταν συνδεεις πολλα πραγματα σε αλυσιδα ( κοσνολα+καρτα ), το πιο πιθανον ειναι να εχεις ενα ποσοστο θορυβου στο σημα.

     

    Προσωπικα θα πεταγα την καρτα και θα προοριζα τα λεφτα της κονσολας σε μια νεα καρτα, γιατι εαν η καρτα εχει καψει ορισμενα σημεια, δεν ειναι χρησιμη.


    KAPS
    31.08.2008, 22:01

    με αυτα τα δεδομενα που σου ειπα τι μου προτεινεις να κανω.. τωρα δεν ειμαι σε φαση αλλης καρτας σε 3 μηνες κατι γινετε. επειδη εισαι ωραιος σε οτι λες και σωστος πιστευω θα μου βρεις λυση.ααα και κατι η κονσολα δεν θα εχει drivers ετσι δεν θα τα αναλαβει ολα τα σημστσ  η μονο θα λαμβανει ηχο πως θα στειλω εγω ηχο στο nuendo


    noizreduction
    31.08.2008, 22:06
    Το πιο σημαντικο ειναι να θεσεις ενα βασικο προϋπολογισμο. Ποσα λεφτα δινεις για την καρτα. Οσον αφορα τους drivers. Η πατεντα της Behringer δεν χρειαζεται καποιον driver. Ειναι ετσι φτιαγμενη ωστε απο μονη της να αναγνωριζεται στο συστημα. Απο εκει και περα, ειναι καθαρα θεμα της ρυθμισης που θα κανεις στο Nuendo για να λαμβανει το σημα της. Η κονσολα θα αναλαβει μονο τα σηματα που συνδεεις πανω της κι οχι οτιδηποτε συνδεεται πανω στην καρτα ηχου. Αλλα εαν θα παρεις καρτα ηχου, για ποιο λογο θα χρειαζεσαι πλεον την κονσολα; Η συγκεκριμενη ουτε καλους προενισχυτες παρεχει, ουτε κατι το ιδιαιτερο απο επεξεργασια του ηχου. Επειδη ειδα και σε αλλο φορουμ πως τα εχεις ηδη παραγγειλει ( μαλιστα σου εχω απαντησει περι αδοκιμης ερωτησης ), καλο θα ηταν να δεις μηπως με τα χρηματα της κονσολας παρεις μια καρτα ηχου και αποφυγεις περιττα πραγματα στον εξοπλισμο σου.
    KAPS
    31.08.2008, 22:22

    ενταξη τωρα εχω μπερδευτη . δεν ξερω τι να κανω.... θα το παλεψω ετσι αφου τωρα δεν αλλαζει τιποτα ντρεπομαι να τα ακυρωσω στο φιλαρακι μου....


    KAPS
    31.08.2008, 22:43

    noizreduction

    συμδεση οχι με usb πως να τι κανω πες μου σε παρακαλω και κατανοησε την ασχετοσυνη μου


    noizreduction
    31.08.2008, 23:08
    Σε μια καρτα που εχει φαει τα "ψωμια" της, δεν θα εδινα καμια συμβουλη. Συγχωρεσε με
    KAPS
    31.08.2008, 23:15

    οκ ρε φιλε ευχαριστω παντως για το χρονο σου κανενας δεν εκατσε να μου πει δυο λογια..εγω αυτοδειδαχτος ειμαι και στα οργανα και στο nuendo χωρις να ξερω αγγλικα απλα απο αγαπη μεγαλη μεγαλη μεγαλη στη μουσικη και αφου μου βγαινουν τα τραγουδια γραφω


    KAPS
    01.09.2008, 15:05

    noizreduction
    πηρα καρτα τελικα lexicon lambda μετα απο αυτα που μου ειπες πιστευω πως εκανα καλα ετσι ευχαριστω


    noizreduction
    01.09.2008, 23:12

    Καλη αρχη λοιπον :)