ελληνική μουσική
    422 online   ·  210.874 μέλη

    Στο απυρόβλητο το έντεχνο.... τραγούδι...

    julialove173
    09.09.2008, 12:04

    Έχω ξενερώσει με το star και αυτά που ώρες ώρες σπρώχνουν με τις ειδήσεις τους. Είχε βγει στο δελτίο θέμα για τη γιορτή του Φοίβου με τίτλο  «Να τον φωτίσει κάποιος άγιος για να μην κλέβει»… κάνοντας σύγκριση το «Ούτε ένα ευχαριστώ» της Βανδή με το «Εγώ δεν σε κατηγορώ» του Κότσιρα.

    Δε λέω μοιάζουν πολύ τα τραγούδια, αλλά αν ψάξει κανεις και δει πότε κυκλοφόρησε το καθένα θα καταλάβει ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει...
    Ούτε ένα ευχαριστώ - 1999 - «Εγώ δεν σε κατηγορώ- 2003»

    Δεν είμαι κατά του Κότσιρα, αλλά θα πρέπει κάποια στιγημή το έντεχνο τραγούδι να μη χαίρει τόσο καλής διαχείρισης σε σχέση με το pop - λαϊκό.

    Περιμένω τα σχόλια σας....


    gate
    09.09.2008, 12:44

    Προσωπικά, τις μεγαλύτερες "πατάτες" μουσικές και στιχουργικές, τις έχω δει στο λεγόμενο "έντεχνο" τραγούδι. Ειδικά, το τελευταίο διάστημα (εδώ και χρόνια δηλαδή) το 95% που παίζεται επίσης από τα λεγόμενα "έντεχνα" ραδιόφωνα είναι "τραγούδια" χωρίς καμία αξία: επαναλήψεις και κακές αντιγραφές, δύο ακόρντα το πολύ, στιχουργικές φανφάρες κ.ο.κ. Τουλάχιστον τα υπόλοιπα είδη, όπως τα σκυλολαϊκά ή τα σκέτα λαϊκά δεν διεκδικούν κάποιο "εύσημο υπεραξίας". Αυτή η "δήθεν" εντεχνίλα όμως, η πληρωμένη και αγορασμένη από τις μεγαλοεταιρείες, που προσπαθεί να ντυθεί με τα ρούχα της "σοφίας" και της "ποιότητας", με ενοχλεί κι εμένα αφάνταστα...

    Ελάχιστοι αυθεντικοί τραγουδοποιοί έχουν απομείνει -όπως γίνεται πάντα στα δύσκολα- και τουλάχιστον...ευτυχώς!


    spyrosssss
    09.09.2008, 12:48

    ...δεν νομιζω πως ειναι θεμα 'καλής διαχείρισης' του 'έντεχνου' τραγουδιου σε σχεση με το ποπ- λακό.Πιστεύω πως το σταρ είναι απο τα τελεύταια κανάλια που θα εκανε κάτι τέτοιο.Μάλλον δεν είναι κατι περισσοτερο απο μια ακόμη 'αστοχη παρατηρηση΄υποτιθεμενων δημοσιογραφων...γενικότερα παντως,πιστευω πως,μονο ευνοϊκή δεν μπορει να χαρακτηριστεί η αντιμετωπιση του λεγόμενου 'έντεχνου',ας αναλογιστουμε απλά ποσοι ραδιοφωνικοι σταθμοι παιζουν αυτη τη μουσικη και ποσοι λαϊκά ή ποπ...                                                                   {#emotions_dlg.beer}


    marylin
    09.09.2008, 13:57

     

    Το star κακώς βέβαια ασχολείται με ¨φρούτα¨περίεργα που γίνονται φίρμες λόγω προβολής κι αφήνει στην άκρη πραγματικούς καλλιτέχνες που υπηρετούν με σοβαρότητα το καλό τραγούδι. Αυτό δεν αφορά το Φοίβο φυσικά και το λέω για να μη παρεξηγηθώ, ο άνθρωπος κάνει τη δουλειά του έτσι όπως του αρέσει και φυσικά αντιγράφει ακόμα και τον εαυτό του πολλές φορές, αλλά δεν είναι και ο μοναδικός! Τώρα όσο αφορά το λεγόμενο ¨έντεχνο¨ είμαι αντίθετη στην ετικέτα αυτή που όχι απλά το κρατάει στο απυρόβλητο όπως λες αλλά δίνει και το δικαίωμα να ακούμε ένα σωρό χαζοτράγουδα που θεωρούνται ποιοτικά... {#emotions_dlg.crying}


    PashalinaMakia
    09.09.2008, 14:32

    Πρέπει να σας ομολογήσω οτι το "Ούτε ένα ευχαριστώ" το ακούω άνετα και με ευχαρίστηση.

    Στα άλλα θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες.Βέβαια,υπάρχουν κάποιες προσπάθειες ανάκαμψης αλλά ... άλλες ναυαγούν κι άλλες εδραιώνονται.π.χ. Νατάσα Μποφίλιου και συνεργάτες της.Ο Καραμουρατίδης κι ο Ευαγγελάτος.Μέχρι στιγμής εξαιρετικοί.


    gikostas
    09.09.2008, 14:44

    Ρε παιδιά μην πέφτετε κι εσείς στην παγίδα της κατηγοριοποίησης της μουσικής.Όποιος αγαπάει πραγματικά την μουσική την ξεχωρίζει σε καλή και σε κακή.Δεν σημαίνει πως αν βαφτίσουμε κάποιο τραγούδι έντεχνο θα έχει και καλό στίχο.Αυτά είναι για τα ΜΜΕ για να έχουν κάτι να ασχολούνται και να διοργανώνουν κάποια δήθεν βραβεία τύπου Αρίων κτλ.Υπάρχει καλή και κακή μουσική.Έχει να κάνει με το πως αντιλαμβάνεται κάποιος αυτό που λέμε μουσική.Και κάτι τελευταίο''Υπάρχει άνθρωπος που παίρνει στα σοβαρά αυτά που λέει το STAR''.Μάλλον εκεί είναι το πρόβλημα.Για κοιτάξτε το λιγάκι.


    manblaz
    09.09.2008, 21:12

    Παράθεση:

    Το μέλος gate στις 09-09-2008 στις 12:44 έγραψε...

    Προσωπικά, τις μεγαλύτερες "πατάτες" μουσικές και στιχουργικές, τις έχω δει στο λεγόμενο "έντεχνο" τραγούδι. Ειδικά, το τελευταίο διάστημα (εδώ και χρόνια δηλαδή) το 95% που παίζεται επίσης από τα λεγόμενα "έντεχνα" ραδιόφωνα είναι "τραγούδια" χωρίς καμία αξία: επαναλήψεις και κακές αντιγραφές, δύο ακόρντα το πολύ, στιχουργικές φανφάρες κ.ο.κ. Τουλάχιστον τα υπόλοιπα είδη, όπως τα σκυλολαϊκά ή τα σκέτα λαϊκά δεν διεκδικούν κάποιο "εύσημο υπεραξίας". Αυτή η "δήθεν" εντεχνίλα όμως, η πληρωμένη και αγορασμένη από τις μεγαλοεταιρείες, που προσπαθεί να ντυθεί με τα ρούχα της "σοφίας" και της "ποιότητας", με ενοχλεί κι εμένα αφάνταστα...

    Ελάχιστοι αυθεντικοί τραγουδοποιοί έχουν απομείνει -όπως γίνεται πάντα στα δύσκολα- και τουλάχιστον...ευτυχώς!



     

    δυστυχως θα πρεπει να συμφωνησω με την αγαπητη Νεκταρια...{#emotions_dlg.sad}


    jorge
    09.09.2008, 22:11

    Γιατί δε λέτε ονόματα να κάνουμε συγκεκριμένη κουβέντα;


    makisdav
    09.09.2008, 22:55

    Ελα μου ντε..Οι γενικολογιες δεν ειναι επιχειρηματα!


    sillia
    09.09.2008, 23:09

     Υπάρχει το καλό και το κακό Ελληνικό τραγούδι.Δεν υπάρχει έντεχνο και άτεχνο!!Καλό Ελληνικό τραγούδι είναι αυτό που μέσα από τον στίχο του σε ταξιδεύει μπαίνοντας στις εικόνες που σου δημιουργεί και η μουσική περνάει και απλώνεται μέσα σου χαιδεύοντας στο πέρασμά της την δική σου μουσική αισθητική!!

    Υ,Γ Πολύ σωστά γράφτηκε πιο πάνω τις μεγαλύτερες πατάτες τις έχουμε φάει από τους φέροντες την ετικέτα ΕΝΤΕΧΝΟΣ

    Εχει σημασία να πούμε ονόματα?


    -----------------
    OΤΑΝ σταματήσεις να παριστάνεις ΚΑΤΙ , τότε γίνεσαι KΑΤΙ..!! http://blogs.musicheaven.gr/sillia

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sillia στις 09-09-2008 23:26 ]


    Jelevel
    09.09.2008, 23:48

    Παράθεση:

    Το μέλος gikostas στις 09-09-2008 στις 14:44 έγραψε...

    Ρε παιδιά μην πέφτετε κι εσείς στην παγίδα της κατηγοριοποίησης της μουσικής.Όποιος αγαπάει πραγματικά την μουσική την ξεχωρίζει σε καλή και σε κακή.Δεν σημαίνει πως αν βαφτίσουμε κάποιο τραγούδι έντεχνο θα έχει και καλό στίχο.Αυτά είναι για τα ΜΜΕ για να έχουν κάτι να ασχολούνται και να διοργανώνουν κάποια δήθεν βραβεία τύπου Αρίων κτλ.Υπάρχει καλή και κακή μουσική.Έχει να κάνει με το πως αντιλαμβάνεται κάποιος αυτό που λέμε μουσική.Και κάτι τελευταίο''Υπάρχει άνθρωπος που παίρνει στα σοβαρά αυτά που λέει το STAR''.Μάλλον εκεί είναι το πρόβλημα.Για κοιτάξτε το λιγάκι.



    Θα συμφωνήσω απολύτως με το gikosta . Η απάντηση που δίνει με καλύπτει πλήρως.


    jorge
    10.09.2008, 00:14

    Παράθεση:

    Το μέλος sillia στις 09-09-2008 στις 23:09 έγραψε...

    Εχει σημασία να πούμε ονόματα?

    Καλό είναι η κριτική να γίνεται με ονόματα, όπως γίνεται στις παρέες ή στις εφημερίδες. Μια χαρά είναι και η γενική άποψη (όπως πχ την εξέφρασε η Gate), αλλά με ενδιαφέρει πιο πολύ να μάθω την "ειδική" άποψη.

    Πολλές "ειδικές" απόψεις μαζί, μπορούν να δημιουργήσουν τάσεις, όταν εκφράζονται. Και οι τάσεις φέρνουν πολλές φορές καλά αποτελέσματα.


    BAGRATION
    10.09.2008, 00:25

    Παράθεση:

    Το μέλος gikostas στις 09-09-2008 στις 14:44 έγραψε...

    Ρε παιδιά μην πέφτετε κι εσείς στην παγίδα της κατηγοριοποίησης της μουσικής.Όποιος αγαπάει πραγματικά την μουσική την ξεχωρίζει σε καλή και σε κακή.Δεν σημαίνει πως αν βαφτίσουμε κάποιο τραγούδι έντεχνο θα έχει και καλό στίχο.Αυτά είναι για τα ΜΜΕ για να έχουν κάτι να ασχολούνται και να διοργανώνουν κάποια δήθεν βραβεία τύπου Αρίων κτλ.Υπάρχει καλή και κακή μουσική.Έχει να κάνει με το πως αντιλαμβάνεται κάποιος αυτό που λέμε μουσική.Και κάτι τελευταίο''Υπάρχει άνθρωπος που παίρνει στα σοβαρά αυτά που λέει το STAR''.Μάλλον εκεί είναι το πρόβλημα.Για κοιτάξτε το λιγάκι.

    {#emotions_dlg.beer}


    jorge
    10.09.2008, 00:33

    Στη συγκεκριμένη συζήτηση, ο όρος "εντεχνο" έχει να κάνει πιο πολύ με την ενορχήστρωση. Δε χρησιμοποιείται για να γίνει διάκριση στην ποιότητα. Επομένως κρίνουμε τη μουσική που έχει συνήθως κιθαρίτσα, ακουστικά όργανα γενικά, ποιητικό (ή δήθεν-ποιητικό) στίχο κλπ.


    nowaveband
    10.09.2008, 01:04

    ας απολαύσουμε μουσική.....Μην κατηγορούμε γενικά ολόκληρα μουσικά ρεύματα.Απλά να κάνουμε εμείς οι ίδιοι διάκριση του καλού και του κακού.Η θα είμαστε με τον Darth Veder ή με τον Luke Skywalker!May the force be with you!


    sillia
    10.09.2008, 02:32

    Βάζουμε τον εαυτό μας μπροστά σ ένα ψευτοδίλλημα.Τι είναι έντεχνο και τι άτεχνο.Καθένας μας έχει την δική του αισθητική και σε καμμία περίπτωση δεν πέφτουμε στην παγίδα των εταιριών και άλλων παραγόντων γύρω απο το τραγούδι που βαφτίζουν (έντεχνο)ό,τι ρίχνουν στην αγορά και δεν πιάνει.

    Για μένα καλό(έντεχνο) είναι και το αγριολούλουδο από τον Στέλιο Καζαντζίδη.Κακός και άτεχνος ο κουμπάρος με τον Βασίλη που χρειάστηκαν τόσα λόγια απο τον δημιουργό του για να μας πείσει ότι ο κουμπάρος έχει ιστορία ..εεε δεν μας έπεισε!!!

    Υπάρχουν πολλά ονόματα..η τελευταία δουλειά της Αλκηστις π.χ σας άρεσε?

     


    Termite
    10.09.2008, 09:56

    Παράθεση:

    Το μέλος gate στις 09-09-2008 στις 12:44 έγραψε...

    Προσωπικά, τις μεγαλύτερες "πατάτες" μουσικές και στιχουργικές, τις έχω δει στο λεγόμενο "έντεχνο" τραγούδι. Ειδικά, το τελευταίο διάστημα (εδώ και χρόνια δηλαδή) το 95% που παίζεται επίσης από τα λεγόμενα "έντεχνα" ραδιόφωνα είναι "τραγούδια" χωρίς καμία αξία: επαναλήψεις και κακές αντιγραφές, δύο ακόρντα το πολύ, στιχουργικές φανφάρες κ.ο.κ. Τουλάχιστον τα υπόλοιπα είδη, όπως τα σκυλολαϊκά ή τα σκέτα λαϊκά δεν διεκδικούν κάποιο "εύσημο υπεραξίας". Αυτή η "δήθεν" εντεχνίλα όμως, η πληρωμένη και αγορασμένη από τις μεγαλοεταιρείες, που προσπαθεί να ντυθεί με τα ρούχα της "σοφίας" και της "ποιότητας", με ενοχλεί κι εμένα αφάνταστα...

    Παράθεση:

    Το μέλος sillia στις 10-09-2008 στις 02:32 έγραψε...

    Υπάρχουν πολλά ονόματα..η τελευταία δουλειά της Αλκηστις π.χ σας άρεσε?

    Δενμου άρεσαν συγκεκριμένα τραγούδια του τελευταίου δίσκου της Πρωτοψάλτη, τα οποία φυσικά και δέν θα τα χαρακτήριζα ως έντεχνα.

    Ούτε εμένα μου άρεσε ο "κουμπάρος" του Παπακωσταντίνου, το θεωρώ ένα εύπεπτο μουσικό κομμάτι που στόχο έχει καθαρά στο χαβαλέ. Και σε αυτό το σημείο συμφωνώ με την gate γιατι τέτοιες "καλλιτεχνικές" προτάσεις που στόχο έχουν το χαβαλέ, έρχονται αρκετά συχνά τώρα τελευταία.

    Η τοποθέτηση του gikostas με βρίσκει και εμένα σύμφωνο, διοτι πιστεύω οτι η κατηγοριοποίηση της μουσικής και του τραγουδιού ουδεμία σχέση έχει με την ποιότητα.


    DOLFIN
    10.09.2008, 15:10

    Ρέ παιδιά μη τσιμπάτε.Ολα είναι παιχνίδι τών εταιρειών.Εντεχνοι η Ατεχνοι,επιβιώνουν εκείνοι που θα δεχτούν να παίξουν αυτό το παιχνίδι.


    KIT_KAT
    10.09.2008, 18:43

    Ωραίο θέμα!!

    Παράθεση:

    Το μέλος gate στις 09-09-2008 στις 12:44 έγραψε...

    Προσωπικά, τις μεγαλύτερες "πατάτες" μουσικές και στιχουργικές, τις έχω δει στο λεγόμενο "έντεχνο" τραγούδι.


    Προσωπικά εδώ θα διαφωνήσω βρε Νεκταρία. Με "πατάτες" βαλλόμαστε από παντού... Ίσως του λεγόμενου "εντέχνου" να μας ενοχλούν και "ξενίζουν" πιο πολύ λόγω των προσδοκιών μας, από ένα τραγούδι που (αυτο)χαρακτηρίζεται με ένα όρο που εμπεριέχει την τέχνη... Δε νομίζω όμως πως είναι μεγαλύτερες κατ'απόλυτη τιμή...
    Συν τοις άλλοις μετά... μήπως μετά πέφτουμε στην αντίθετη παγίδα; Να βάζουμε το "μη έντεχνο" στο απυρόβλητο;


    sea_like_eyes
    11.09.2008, 15:26

    ''Προσωπικά εδώ θα διαφωνήσω βρε Νεκταρία. Με "πατάτες" βαλλόμαστε από παντού... Ίσως του λεγόμενου "εντέχνου" να μας ενοχλούν και "ξενίζουν" πιο πολύ λόγω των προσδοκιών μας, από ένα τραγούδι που (αυτο)χαρακτηρίζεται με ένα όρο που εμπεριέχει την τέχνη... Δε νομίζω όμως πως είναι μεγαλύτερες κατ'απόλυτη τιμή...
    Συν τοις άλλοις μετά... μήπως μετά πέφτουμε στην αντίθετη παγίδα; Να βάζουμε το "μη έντεχνο" στο απυρόβλητο;''

     

    Υ.Γ ετσι ειναι τα πραγματα . . . σε βρισκω σωστη !{#emotions_dlg.yes}

    Υ.Γ τεχνη . . . πρεπει να υπαρχει απυροβλητο ? ? ? Κι αν ναι . . . γιατι ?