ελληνική μουσική
    640 online   ·  210.873 μέλη

    Extreme Makeover: Το νέο ριάλιτι

    kamelia8
    12.09.2008, 20:32

    Πώς σας φαίνεται η όλη ιδέα;


    PashalinaMakia
    13.09.2008, 00:56

    Εκπληκτικά αστεία..

    Βρισκόμαστε στην εποχή της εικόνας , και προσπαθούμε να τη βελτιώσουμε όπως μπορούμε.Υπάρχουμε για να είμαστε όμορφοι.Αυτό δείχνουν τα Μ.Μ.Ε. και αυτό προσπαθούμε.

    Προσωπικά,έβλεπα το "The swam" στον ΑΝΤ1...Έριχνα τρελλό γέλιο με τις τσιρίδες των γυναικών...

    Βέβαια,για γέλια δεν ήταν.

    Εαν σκεφτούμε καλά,οι γυναίκες και γενικά τα άτομα που πάνε σε τέτοιου είδους ριάλιτι δείχνουν οτι δεν έχουν την ικανότητα να παίρνουν αποφάσεις για τον εαυτό τους.Γιατί εαν θέλεις να αδυνατίσεις,αδυνατίζεις σταματώντας να τρως σαν χαβούζα.Εξάλλου,είναι σωστό για την σωματική σου υγεία η σωστή διατροφή.Απλό.Εαν θες να έχεις σωστή οδοντοστοιχία πας σε έναν οδοδντίατρο και προσέχεις την στοματική σου υγιεινή.Εαν δεν νιώθεις καλά με τα αυτία σου βρς τρόπο να τα "ομορφύνεις" και να συμβιβαστείς με εσένα.Να αποδεχτείς αυτό που είναι κι αποτελεί κομμάτι της οντότητάς σου.Τέρμα.Είναι θέμα ανασφάλειας.Δεν πάει να σου λέει ο άλλος τα χίλια μύρια.Αν δεν νιώθεις καλά εσύ με εσένα υπάρχει πρόβλημα.

    Είχα μια κολλητή φίλη που ένιωθε άσχημα με την μύτη της γιατί ήταν αρκετά παράξενη και μεγάλη.Κάθε φορά μου έλεγε διάφορα.Οτι δεν νιώθει καλά και τέτοια.Αλλά όταν την γνώριζε κάποιος μετά απο λίγο δεν παρατηρούσε την μύτη της αλλά τις όμορφες κινήσεις της.

    Δεν κατάλαβα λοιπόν γιατί πρέπει όλοι να είμαστε ίδιοι κι όμορφοι..Γιατί τέτοιου είδους εκπομπές προσπαθούν να κρατήσουν μια ομοιομορφία καλαισθησίας τάχα.

    Πού θα σου χρησιμεύσει κυρά μου το πλαστικό στήθος στο σπίτι?

    Πού θα σου χρησιμεύσει η βλεφαροπλαστική στην καθημερινή ζωή?

    Εδώ λέμε οτι πάνω απο το 21% στην Ελλάδα ζει κάτω απο το όριο της φτώχειας και μιλάμε για στρογγυλεμένα βυζιά συγγνώμη κιόλας?

    Να'σαι καλά ρε Ν.Δ...Επί κυβερνήσεώς σου μας ήρθε το Extreme makeover και πεινάσανε οι Έλληνες...Να'σαι καλά για τα χαράτσια και για τα φέσια που μας έβαλες...

    Κι άλλα τέτοι ρητορικά ερωτήματα μπορούν να τεθούν,αλλά δεν βαριέσαι...

     

    Αλλά μία ερώτηση να κάνω ρε παιδιά...

     

    Γιατί ασχολούμαστε με τηλεόραση και δεν κοιτάμε βαθύτερα στα αίτια του προβλήματος?Μήπως φταίμε για όλα όσο συμβαίνουν γύρω μας?Γιατί είμαστε παθητικοί δέκτες όλως όσων μας προσφέρονται σε όλα τα επίπεδα της ζωής μας?

     

    Off topic again είμαι αλλά ασχολούμαστε με ανούσια πράγματα θέλοντας να εξωραΐσουμε τις καταστάσεις της αληθινής ζωής.

    Απο το κακό στο χειρότερο πάμε.

    ΓΙΑΤΙ?

    Εδώ τελείωσε ο συνειρμός,γιατί κάθε φορά τα παίρνω όταν θυμάμαι σε τι κόσμο ζούμε και με τι ασχολούμαστε ως σωστοί αργόσχολοι που είμαστε.


    freddieKrueger
    13.09.2008, 01:50

    Η κατασταση σας δεσποινις ειναι σοβαρη!!Πασχετε απο 'οξεια φρεντιτιδα'...Σας επιασε το μπλα μπλα και δε σταματα βλεπω!{#emotions_dlg.helpsmilie}{#emotions_dlg.tt2}

    Οσα ειπες,καλυτερα δε θα τα λεγα ΠασχαλιναΜακια μου!!!Με βρισκεις 100%συμφωνο!!{#emotions_dlg.rockon}

    Να πω και την αποψη μου μονολεκτικα:Μαλακια το νεο ριαλιτι!!


    musicathy
    13.09.2008, 10:34

    Σοβαρά γίνεται τέτοιο πράγμα και δεν το πήρα χαμπάρι?

    Έχω συγκλονιστεί...{#emotions_dlg.tt2}

     

     

    Θα στείλω το γείτονα να κόψουν τα αυτιά του που είναι τεράστια κι ας στερηθώ τη δορυφορική που πιάνουμε στη γειτονιά με τα πιάτα του...


    PashalinaMakia
    13.09.2008, 11:00

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 13-09-2008 στις 01:50 έγραψε...

    Η κατασταση σας δεσποινις ειναι σοβαρη!!Πασχετε απο 'οξεια φρεντιτιδα'...Σας επιασε το μπλα μπλα και δε σταματα βλεπω!{#emotions_dlg.helpsmilie}{#emotions_dlg.tt2}

    Οσα ειπες,καλυτερα δε θα τα λεγα ΠασχαλιναΜακια μου!!!Με βρισκεις 100%συμφωνο!!{#emotions_dlg.rockon}

    Να πω και την αποψη μου μονολεκτικα:Μαλακια το νεο ριαλιτι!!



     

    Η αλήθεια είναι οτι ξέφυγα,αλλά εντάξει...Παντού βρίσκω χώρο να "χώσω" και την πολιτική κατάσταση της χώρας...

     

    Συγχώρα με....{#emotions_dlg.crying}


    kamelia8
    13.09.2008, 18:39

    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 13-09-2008 στις 00:56 έγραψε...

    Εκπληκτικά αστεία..

    Βρισκόμαστε στην εποχή της εικόνας , και προσπαθούμε να τη βελτιώσουμε όπως μπορούμε.Υπάρχουμε για να είμαστε όμορφοι.Αυτό δείχνουν τα Μ.Μ.Ε. και αυτό προσπαθούμε.

     

    Εαν σκεφτούμε καλά,οι γυναίκες και γενικά τα άτομα που πάνε σε τέτοιου είδους ριάλιτι δείχνουν οτι δεν έχουν την ικανότητα να παίρνουν αποφάσεις για τον εαυτό τους.Γιατί εαν θέλεις να αδυνατίσεις,αδυνατίζεις σταματώντας να τρως σαν χαβούζα.Εξάλλου,είναι σωστό για την σωματική σου υγεία η σωστή διατροφή.Απλό.Εαν θες να έχεις σωστή οδοντοστοιχία πας σε έναν οδοδντίατρο και προσέχεις την στοματική σου υγιεινή.Εαν δεν νιώθεις καλά με τα αυτία σου βρς τρόπο να τα "ομορφύνεις" και να συμβιβαστείς με εσένα.Να αποδεχτείς αυτό που είναι κι αποτελεί κομμάτι της οντότητάς σου.Τέρμα.Είναι θέμα ανασφάλειας.Δεν πάει να σου λέει ο άλλος τα χίλια μύρια.Αν δεν νιώθεις καλά εσύ με εσένα υπάρχει πρόβλημα.

     



     

    Συμφωνώ.

    Μου φαίνεται ότι προσπαθούν να κάνουν τους ανθρώπους να νιώσουν εντελώς απαίσιοι γι' αυτό που είναι... Να, το λέει και η υπογραφή μου!

    Δε θα σ' αγαπήσουν οι άλλοι περισσότερο αν ομορφύνεις..


    fireroc
    13.09.2008, 21:18

    αυτος που ειχε τετοια ιδεα  να  προβληθει κατι τετοιο πρεπει να συληφθη! δεν κατλαβα γιατι ο παπακαλιατης  πληρωσε προστιμο για το περιβοητο ομοφυλοφυλικο φιλι  του σιριαλ του και κατι τετοιο να μεινει ατιμορητο!  αυτο κατα την γνωμη του ραδιοτηλεοπτικου συμβουλιου( δεν ειμε σιγουρος αν το ειπα σωστα)  δεν προσβαλει τους ανθρωπους που ειναι ασχημοι?  τους κανει να νοιωθουν οτι εχουν προβλημα ενω δεν εχουν στα αληθεια τιποτα! την νοημοσυνη ολων προσβαλει!  εχουμε ξεφυγει εντελως! η τηλεοραση ειναι καφρος ενα σκουπιδι!! ακομα και ροζ αγγελειες βαζει τα μεσανυχτα(για μεγαλα καναλια μιλαω)  κατι πρεπει να γινει με αυτην την καταντια! πρεπει να ξεσηκοθουμε καποια στιγμη και να  κανουμε κατι! δεν μπορει ο καθε καριολης που αναθεμα τη στιγμη που γενηθηκε να προσβαλει τις νοημοσυνες μας!


    -----------------
    Κρατάω το στόμα μου κλειστό τα χείλη μου ματώσανε κι αυτοί που μας προδώσανε ανέραστοι να μείνουν κουφάλες δεν ξοφλήσαμε αυτό έχω μόνο να τους πω τα όνειρα των εραστών δε σβήνουν

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 13-09-2008 21:18 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 13-09-2008 21:19 ]


    fireroc
    13.09.2008, 21:21

    μη μιλησω και για τα λαθος προτυπα που προβαλει!


    margot
    14.09.2008, 11:55

    Τι είναι άσχημο και τι όμορφο? Ποιος το ορίζει? Δεν είναι όλα υποκειμενικά? Μήπως πέφτουμε για άλλη μια φορά στην παγίδα της ολοκληρωτικής ισοπέδωσης και ομοιομορφίας όπου τπτ το διαφορετικό δεν έχει θέση? Τελικά με ποιο κριτήριο επιλέγουμε τους άλλους ως άτομα κατάλληλα να ανήκουν στη ζωή μας?

    Όλο αυτό μου θύμισε ένα παιδάκι που είχα γνωρίσει πριν από μερικά χρόνια. Είχε μεγάλο κεφάλι για την ηλικία των 7 του χρόνων, γαμψή μύτη, πεταχτά αυτιά και ιδιαίτερα οστεώδες πρόσωπο. Μία συνάδελφος μου είχε πει τότε ότι ήταν το πιο άσχημο παιδί που είχε γνωρίσει και απέφευγε να το πλησιάσει και να το αγγίζει - κόμπλεξ?. Δεν μπορούσε να δει ότι ήταν ένα από τα πιο ευαίσθητα και με χιούμορ παιδιά της τάξης.

     


    kamelia8
    14.09.2008, 12:17

    margot {#emotions_dlg.thumbup} +100


    kithara2
    14.09.2008, 15:35

    Συμφωνω μαζί σας απόλυτα καθως και με σενα margot που εθεσες πολυ ευστοχα καποιες παρατηρήσεις σου....ενα αλλο θεμα ειναι ο πόνος.πιστευω οτι οι ανθρωποι που πάνε εκει δεν εχουν αναλογιστει τους κινδυνους που κρυβουν αυτες οι εγχειρησεις αφηστε που σιγουρα δεν θα εχουν σκεφτει τον πόνο...πως γινεται να 'δεχτει' ο οργανισμος τοσες πολλες πλαστικες την ιδια στιγμη?αφηστε πως πιστευω πως μετα απο κανένα εξάμηνο θα αρχισουν οι παρενέργειες απο την επιβάρυνση του οργανισμου...


    fireroc
    14.09.2008, 20:42

    κατω ο ρατσισμος του οραιου!


    PashalinaMakia
    14.09.2008, 22:21

    Παράθεση:

    Το μέλος fireroc στις 14-09-2008 στις 20:42 έγραψε...

    κατω ο ρατσισμος του οραιου!



    Δεν βλέπεις οτι γίνεσαι γραφικός?

    Σημασία έχει να γίνει αντιληπτό μέσα απο το  ριάλιτι αυτό κι όχι με φράσεις όπως αυτή που χρησιμοποίησες..

     


    Granna
    14.09.2008, 23:19

    egw fusika k sumfwnw mazi sas! exoume katadhsei pleon na mhn dexomaste tipota to diaforetiko, oti k an afora auto. omorfia, style,dusimo... eleos epitelous! poios orizei ti einai apodexto k ti oxi?? alla as mn t paraleme kiolas! uparxoun k e3aireseis mn t vlepete ola maura!!

     

    always look at the bright side of life {#emotions_dlg.walkman}