ελληνική μουσική
    650 online   ·  210.857 μέλη

    Εξώφυλλα Δισκων - Η τέχνη της Εικονογράφησης στην Μουσική

    Corny-Movie-Scene
    16.09.2008, 18:45

    Η μουσική είναι Τέχνη...οκ...Η “Απεικόνιση” της (μουσικής) όμως για εσάς είναι εξίσου σημαντική?

    Πόσα εξώφυλλα δίσκων έχουμε δει όλοι μας?

     Αμέτρητα...

    Πόσα όμως από αυτά μας "έμειναν"?

    Τα αγαπημένα σας Εξώφυλλα Δίσκων ποιά είναι?

    Αγαπημένοι Σκιτσογράφοι, Φωτογράφοι, Γραφίστες, Ζωγράφοι που έχουν φιλοτεχνήσει εξώφυλλα δίσκων...?

    {#emotions_dlg.rockon}==> το πιο κακόγουστο emoticon του site κολλάει αφάνταστα... Innocent{#emotions_dlg.biggrin} {#emotions_dlg.beer}


    nowaveband
    16.09.2008, 20:06

    το οπισθόφυλλο του πρώτου δίσκου των clash.....έγραψε ιστορία


    thaliey
    16.09.2008, 20:27

    αυτα με πορτραιτα κ διαφορα  απ την συλλογη με την δισκογραφια του χατζιδακι!!!!!!!


    kwstasagas
    16.09.2008, 21:04

    Α/ Από την ξενόφερτη δισκογραφία :

    Το πλέον αγαπημένο μου εξώφυλλο ήταν, είναι [και ... μάλλον θα είναι] αυτό του δίσκου MOONTAN των GOLDEN EARRING (1973) !!!! Ναι, το λατρεύω το σχέδιο με τη γυμνή χορεύτρια καμπαρέ στο εξώφυλλο αυτού του δίσκου !!!!! Το γυμνό προβάλλεται με τον πλέον καλλιτεχνικό τρόπο και, κατά την ταπενή μου άποψη, χωρίς ίχνος προστυχιάς !!!! [στην επανέκδοση του Moontan σε cd απεικονίζεται στο εξώφυλλο μόνο το κεφάλι της χορεύτριας !!!! Η υπόλοιπη χορεύτρια .... καρατομήθηκε δια της προκρούστειας μεθόδου !!!!!] ........  

    Β/ Από την εγχώρια δισκογραφία :

    Λοιπόν, τα πιο ωραία εξώφυλλα τα έχω δει σε δίσκους του ΝΙΚΟΥ ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ !!!! Με πρώτο και καλύτερο το ανυπέρβλητο εξώφυλλο του "ΧΑΡΑΤΣΙ" [1984]. Ω, ναι, το άλογο με το υνί που .... οργώνει τα αυλάκια ενός βινυλίου !!!!! Υπέροχο, ανεπανάληπτο, ιδιοφυές, ευρηματικό ...... Αλλά και το εξώφυλλο του "ΣΥΝΕΡΓΑ" [1990] δεν πάει πίσω !!!! ["άπαιχτος" ο μπόμπιρας που πίσω από το τζάμι της βιτρίνας κιοτάζει εκστασιασμένος τα εργαλεία !!!].

    Τέλος, από την πιο πρόσφατη ελληνική δισκογραφία ξεχωρίζω το εξώφυλλο στο δίσκο "ΧΑΛΙΑ" του ΦΟΙΒΟΥ ΔΕΛΗΒΟΡΙΑ !!!! Αυτή η "ασπρόμαυρη" τοποθέτηση του καλλιτέχνη σε μια λαϊκή πλαζ, η οποία μας παραπέμπει σε b - movie ταινίες ήταν .... το κάτι άλλο !!!!!

     

     


    Peace18
    17.09.2008, 03:57

    Θα γράψω γενικά...

    Ωραία εξώφυλλα είχαν οι Pink Floyd! Όπως επίσης και τα άλμπουμ του Μάνου Χατζηδάκι!

    Εντυπωσιακά είναι και τα εξωφυλλα από τα άλμπουμ του Αλκύνοου Ιωαννίδη (κάθε πέρσι και καλύτερα θεωρώ...)!

    Και (αν και φωτογραφίες) τα εξώφυλλα από τα περισσότερα αλμπουμ του Peter Gabriel!

    Innocent


    ALXthrasher
    17.09.2008, 18:08

    Θεϊκά εξώφυλλα και artwork γενικώς έχουν τα albums των Tool και των Mastodon.

    Επίσης μερικά άλλα που μου έρχονται τώρα στο μυαλό:

    Nevermind - Nirvana

    Sailing The Seas Of Cheese - Primus

    Rage Against The Machine - Rage Against The Machine

    Somewhere In Time - Iron Maiden

    .....

    Α, και όλα τα albums των Manowar {#emotions_dlg.lol}


    djmetronomos
    14.10.2008, 09:39

    Καθώς η μουσική συμπυκνώνεται σ' ένα i-pod που χωράει στην παλάμη μας και μπορεί να χωρέσει ολόκληρη δισκοθήκη, τα εξώφυλλα των άλμπουμ και ειδικά αυτά των δίσκων βινυλίου αποκτούν μεγαλύτερη αξία... Η εταιρία Hipgnosis έχει σχεδιάσει μερικά από τα καλύτερα εξώφυλλα (και λογότυπα) στην ιστορία της ροκ - σχεδόν όλα των Pink Floyd, αλλά και Led Zeppelin, Wishbone Ash, Al Stewart, 10CC, Wings, UFO, Golden Earring, Edgar Broughton Band, Genesis...


    diofan92
    12.11.2008, 23:44

    Πρώτο και καλύτερο το demons & wizards από uriah heep. Λατρεύω τα εξώφυλλα που έχουν να κάνουν με νύχτα και με μάγισσες...Ακόμη:astronomica-crimson glory, όλα από blind guardian, το tempo of the damned-exodus(τα σπάει!!!!!!!!!!), ritchie blackmore's rainbow-rainbow,sabbath bloody sabbath-black sabbath, strange highways-dio, alice in hell-annihilator,excalibur-grave digger,knights of the cross-grave digger, blessed are the sick-morbid angel,renegade-hammerfall,leprosy-death, individual thought patterns-death

    ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Δεν ακούω grave digger, death, hammerfall, morbid angel kai exodus.Απλά ακούει ο αδερφός μου και τα ξέρω!


    sitzoune81
    13.11.2008, 00:48


    sea_like_eyes
    13.11.2008, 07:21
    ninja . . . οτι και να πω ειναι λιγο . . . τελος . . . εκπληκτικααααααα!!!!
    seras
    13.11.2008, 11:28

    (Black Humor {#emotions_dlg.tt2})





    επισυναπτόμενα: Metallica-BlackAlbum.jpg 
    seras
    13.11.2008, 11:32
    Και πέρα απο την πλάκα ένα που μου άρεσε πολύ είναι απο το alive in athens απο iced earth..



    επισυναπτόμενα: 7833.jpg 
    seras
    13.11.2008, 11:55

    ...





    επισυναπτόμενα: youthanasia.jpg 
    PashalinaMakia
    13.11.2008, 12:10

    Μανούλη μου δεν θέλω να στεναχωρήσω αλλά υπήρχε ήδη τέτοιο θέμα.... ΕΔΩ ....

    Αγάπη μουουουου κάνε και μια αναζητησούλα πριν ανοίξεις θέμα!

    {#emotions_dlg.oops}

     


    sitzoune81
    13.11.2008, 12:59

    Κάντε την ΠασχαλίναΜάκια Συντονιστή Forum τώρα! {#emotions_dlg.biggrin}


    PashalinaMakia
    13.11.2008, 18:21

    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 13-11-2008 στις 12:59 έγραψε...

    Κάντε την ΠασχαλίναΜάκια Συντονιστή Forum τώρα! {#emotions_dlg.biggrin}



     

    Ρε άη απο δω...Εγώ δεν σε έβρισα {#emotions_dlg.tt2}

    επίσης , την προηγούμενη φορά εσύ είχες ανοίξει το θέμα και δεν το θυμάσαι?


    nowaveband
    13.11.2008, 19:02

    The Clash (U.S. Version)The Scream cover Εξώφυλλο Six cover Never Mind the Bollocks, Here's the Sex Pistols cover 51VV3VKNQML._AA240_.jpg
    That What Is Not cover

     



    -----------------
    τι θα ήταν η ζωή χωρίς μια μικρή δόση αυτοκαταστροφής?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nowaveband στις 13-11-2008 19:05 ]


    Corny-Movie-Scene
    14.11.2008, 14:00

    Είχα κάνει αναζήτηση με τη λέξη εξώφυλλα ρε bebe αλλά δεν μου είχε εμφανίσει τίποτα σχετικό στα αποτελέσματα (ή απλά κάηκα και δεν το είδα...?).

    {#emotions_dlg.oops}

    Ο άλλος, ο σαρδανάπαλος, ο γιαλαντζί Ninja boy, (ο σιτζούνης σοδιά81 ντε..) που το είχε ανοίξει το θέμα και ΤΟΝ ΠΑΩ κιόλας...? Μπήκε το πουλάκι μου και απάντησε στο Post και δεν παραπονιέται σαν κι εσένα Κακαλίνκα Μουρμούρωβα...{#emotions_dlg.tt2}

    Στείλτε πράμα, μου δίνεται ιδέες ιδιαίτερα ο σίτζις81 και ο nowavebum({#emotions_dlg.tt2})...(seree κάνε καμιά ιεροσυλία και στείλε κάτι εκτός απο Metal μαρή παντόφλα που κάνεις και βλάκ humor..{#emotions_dlg.tt2}¨)

    Άσχετο,ΤΙ εξωφυλλάρα το Public Image Ltd...!?    :awe:  :awe: <----- Chat Slang, DUH...

     Ετοιμάζω ένθετο κείμενο που μάλλον θα το δώσω στο e-περιοδικό τελικά... Ο Marshall πάντως καλά κρατεί στις προτιμήσεις των νέων κάθε ηλικίας... Φαίνεται απο τις προτάσεις των φίλων της παραμόρφωσης (Distortion friendly crowd) με τους Blind Guardian και Manowar λάβαρο στιβαρό...χεχεχε στιβαρό... got it..?Innocent

     Προσωπικά είχα ερωτευτεί το μάτι του Matias Klarwein με το Abraxas του Santana να είναι το πιο αναγνωρίσιμο και το Bitches Brew το καλύτερο (προσωπική άποψη έτσι..) Artwork σε δίσκο του Davis ever(t!)...{#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.yes}{#emotions_dlg.excl}

    Keep it Comin boys & girls...{#emotions_dlg.beer}





    επισυναπτόμενα: BitchesBrewGatefold.jpg 
    nowaveband
    14.11.2008, 17:16

    Damned Damned Damned cover Give 'Em Enough Rope cover Three Imaginary Boys cover Speak & Spell cover Children coverKilling Joke cover

    King for a Day... Fool for a Lifetime coverRemain in Light cover


    Lateralus cover -----------------
    τι θα ήταν η ζωή χωρίς μια μικρή δόση αυτοκαταστροφής?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nowaveband στις 14-11-2008 17:19 ]


    sitzoune81
    14.11.2008, 17:51

    Οκ, συνεχίζω! αυτό το ποστ θα έχει εξώφυλλα ΜΟΝΟ απ' το heavy metal της καρδιάς μου (πως λέμε "ο νομάρχης της καρδιάς μας"... ε, ένα τέτοιο πράμα!{#emotions_dlg.biggrin})