ελληνική μουσική
    872 online   ·  210.853 μέλη
    djmetronomos
    08.10.2008, 17:24

    "Clear Spot"  - Captain Beefheart


    sitzoune81
    09.10.2008, 18:59

    LCD Soundsystem : Sound of Silver (electrodance punk)


    djmetronomos
    09.10.2008, 19:42

    Συμφωνώ και επαυξάνω... Εξαιρετική επιλογή!  Το "All My Friends" πρέπει να είναι από τα καλύτερα τραγούδια που έχουν γραφτεί τα τελευταία 20 χρόνια. Το έχει διασκευάσει και ο John Cale... LCD Soundsystem rules !!!


    sitzoune81
    09.10.2008, 19:53

    Παράθεση:

    Το μέλος djmetronomos στις 09-10-2008 στις 19:42 έγραψε...

    Συμφωνώ και επαυξάνω... Εξαιρετική επιλογή!  Το "All My Friends" πρέπει να είναι από τα καλύτερα τραγούδια που έχουν γραφτεί τα τελευταία 20 χρόνια. Το έχει διασκευάσει και ο John Cale... LCD Soundsystem rules !!!



    Φίλε, με συνοπτικές και αδιάβλητες διαδικασίες μπαίνεις στη Φιλική Λίστα μου.....{#emotions_dlg.biggrin}

    Ποτέ μα ποτέ δεν περίμενα να πεί κάποιος, εδώ στο MusicHeaven, οτι του αρέσουν οι LCD Soundsystem...{#emotions_dlg.thumbup}

    Tους φιλικούς μου αγωνιστικούς χαιρετισμούς!!!


    djmetronomos
    09.10.2008, 20:04

    Thanx... Έχω παρελθόν με Νέα Υόρκη και λατρεύω οτιδήποτε προέρχεται από εκεί... Από Television μέχρι Fiery Furnaces (αξίζει να τσεκάρεις τους τελευταίους, δύο αδέρφια - αγόρι/κορίτσι - όχι όμως στα ψέμματα, όπως είχαν βγάλει φήμη οι White Stripes) με πολύ ιδιόρρυθμο ύφος...


    sitzoune81
    09.10.2008, 20:17

    {#emotions_dlg.yes} Τους γνωρίζω καλά φίλε τους Fiery Furnaces... να 'ναι καλά το "Eleanor Put Your Boots On" των Franz Ferdinand που μου τους "σύστησε" τότε... πραγματικά ενδιαφέρουσα περίπτωση!


    djmetronomos
    10.10.2008, 01:12

    Άσχετο, αλλά μήπως πάίζεις μπάσο ?  Ψάχνω για το γκρουπ μου. Είδα κάποια μουσικά όργανα στο προφίλ σου... Όσο για το "Eleanor Put Your Boots On", Μάλλον μου ξεφεύγει το κονέ. Ίσως τους αναφέρει μέσα αλλά μου ξέφυγε διότι τότε δεν τους ήξερα ? (τους Fiery Furnaces)... Ή είχαν κάνει καμία περιοδεία μαζί και τους έμαθες? Εγώ δέθηκα με το "Eleanor..." διότι αναφέρει το Brooklyn και έχω ζήσει εκεί κάποια χρόνια...

    Α,ναι, τώρα το θυμήθηκα... Τα δύο αδέρφια έχουν Ελληνίδα γιαγιά, την έχουν βάλει και σε ένα άλμπουμ - είναι νομίζω μέλος κάποιας ορθόδοξης χορωδίας? ...Αμήν

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : djmetronomos στις 10-10-2008 01:15 ]


    Debauchee
    10.10.2008, 01:38

    Παράθεση:

    Το μέλος djmetronomos στις 10-10-2008 στις 01:12 έγραψε...

    Άσχετο, αλλά μήπως πάίζεις μπάσο ? Ψάχνω για το γκρουπ μου. Είδα κάποια μουσικά όργανα στο προφίλ σου... Όσο για το "Eleanor Put Your Boots On", Μάλλον μου ξεφεύγει το κονέ. Ίσως τους αναφέρει μέσα αλλά μου ξέφυγε διότι τότε δεν τους ήξερα ? (τους Fiery Furnaces)... Ή είχαν κάνει καμία περιοδεία μαζί και τους έμαθες? Εγώ δέθηκα με το "Eleanor..." διότι αναφέρει το Brooklyn και έχω ζήσει εκεί κάποια χρόνια...

    Α,ναι, τώρα το θυμήθηκα... Τα δύο αδέρφια έχουν Ελληνίδα γιαγιά, την έχουν βάλει και σε ένα άλμπουμ - είναι νομίζω μέλος κάποιας ορθόδοξης χορωδίας? ...Αμήν

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : djmetronomos στις 10-10-2008 01:15 ]



    τα εχει ο τραγουδιστης των franz με την κοπελιτσα απο τους fiery

    επισης και το all my friends το χουν διασκευασει και οι franz


    djmetronomos
    10.10.2008, 02:03

    Thanx Debauchee... Στην πορεία θυμήθηκα ότι την λένε Eleanor την τραγουδίστρια... Ναι, την έχω ακούσει τη διασκευή από Ferdinand στο "All My Friends", δεν μου αρέσει τόσο όμως όσο του John Cale... Ή όσο το αυθεντικό... Αισθάνομαι ότι λείπει το πάθος στην ερμηνεία - το κομμάτι μιλάει για έναν τύπο που έχει κάνει τον κύκλο της ζωής του, γνωριμία, παντρειά, παιδιά, δάνεια, το ένα το άλλο, και στο τέλος αναπολεί τους φίλους του... Ο James Murphy είναι σπαρακτικός στο φινάλε. Και ο Cale... Νομίζω όμως ότι ήρθε η ώρα να προτείνω το άλμπουμ της ημέρας... Και ποντάρω στο...

    White Light From The Mouth of Infinity - The Swans  ...(μιας και είμαστε στη Νέα Υόρκη)


    Debauchee
    10.10.2008, 02:34

    Παράθεση:

    Το μέλος djmetronomos στις 10-10-2008 στις 02:03 έγραψε...

    Thanx Debauchee... Στην πορεία θυμήθηκα ότι την λένε Eleanor την τραγουδίστρια... Ναι, την έχω ακούσει τη διασκευή από Ferdinand στο "All My Friends", δεν μου αρέσει τόσο όμως όσο του John Cale... Ή όσο το αυθεντικό... Αισθάνομαι ότι λείπει το πάθος στην ερμηνεία - το κομμάτι μιλάει για έναν τύπο που έχει κάνει τον κύκλο της ζωής του, γνωριμία, παντρειά, παιδιά, δάνεια, το ένα το άλλο, και στο τέλος αναπολεί τους φίλους του... Ο James Murphy είναι σπαρακτικός στο φινάλε. Και ο Cale... Νομίζω όμως ότι ήρθε η ώρα να προτείνω το άλμπουμ της ημέρας... Και ποντάρω στο...

    White Light From The Mouth of Infinity - The Swans ...(μιας και είμαστε στη Νέα Υόρκη)



    καλα αν ο sitzoune δεν περιμενε για LCD εγω και αν δε περιμενα εδω μεσα να ακουσω για Swans


    Debauchee
    10.10.2008, 02:36

    πες και για neurot recordings να τα παιξω τελειως


    djmetronomos
    10.10.2008, 08:57

    Δεν μπορώ να πω πολλά... Ένα άλμπουμ έχω μόνο: Lashing The Rye - Harvestman. Ατμοσφαιρικό, εκκεντρικό και αρρωστημένο, το λατρεύω. Αν είναι αντιπροσωπευτικό του ύφους της εταιρίας, μάλλον θα μου αρέσουν και άλλοι δίσκοι της.


    Debauchee
    10.10.2008, 12:06

    Την εταιρεια την εκαναν οι Neurosis οποτε φανταζεσαι τι γινεται εκει μεσα

    Ορισμενες απο τις μπαντες:Battle of Mice,Isis,Made Out of Babies,Neurosis,Red Sparowes,Current 93,U.S. Christmas

    harvestman ειναι το ονομα που ηχογραφει ο steve von till των neurosis

     


    PashalinaMakia
    10.10.2008, 12:32

    Clayman-In Flames

    Το έλιωσα απ'όταν ξύπνησα!!!!


    djmetronomos
    11.10.2008, 12:03

    Άλμπουμ της ημέρας, μπορεί όμως να παίζει κι όλο το weekend,,,

    BANANAMOUR - KEVIN AYERS


    djmetronomos
    16.10.2008, 17:52

    UNIVERSE CITY - SUNS OF ARQA


    mad-prophet
    16.10.2008, 20:17

    i_motown_zwntaneuei_ston_disko_''JIM''

    tou_jamie_lidell_...(palios_electronikas_pou_tin_eide_arseniki_amy_i_james_brown

    an_protimate)..psakste_ton_kai_den_8a_xasete_MAGIcd!!!


    Jelevel
    16.10.2008, 20:45

    Fucked Up - The Chemistry Of Common Life

     

     


    djmetronomos
    18.10.2008, 13:47

    PEGGY SUICIDE - JULIAN COPE


    -NaFsIkAaAa-
    21.10.2008, 19:06
    Appeal To The Reason-Rise Against