ελληνική μουσική
    549 online   ·  210.874 μέλη

    Προτασεις για ιταλικο progressive rock των 60s και 70s

    JonLord
    20.09.2008, 15:27

    ρε παιδια αν υπαρχει κανενας ειδημων επανω στο θεμα ιταλικο progressive rock ας μου προτεινει κανα συγκροτημα η και αλμπουμ συγκεκριμενο για ν'ακουσω,επειδη εχω ακουσει biglietto per l'inferno kai museo rosenbach και εχω παθει πλακα!η οποιος εχει ας ανεβασει τιποτα στο rapid share...θελω γενικα προτασεις επανω σ'αυτο το στυλ(οχι μονο απο ιταλια)!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 20-09-2008 17:20 ]


    kwstasagas
    20.09.2008, 18:00

    Ω, αυτό που έχω να σού προτείνω είναι οι θρυλικοί AREA, ιταλικό προγκρέσιβ ροκ, με στοιχεία τζαζ και fussion, από τα 70ς. Σε αυτούς υπήρξε τραγουδιστής, αλλά και στιχουργός [πολύ καλός και στα δύο] ο DEMETRIO STRATOS. Και ... ναι, καλά το καταλάβατε, ήταν ΕΛΛΗΝΑΣ, γεννηθείς το 1945 στην Αλεξάνδερεια της Αιγύπτου, και το πραγματικό του όνομα ήταν ΣΤΡΑΤΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ. Από τα τέλη των 50ς κι εφεξής η οικογένειά του μετακόμισε στο ΜΙΛΑΝΟ και ο DEMETRIO το 1963 γράφτηκε στο Πολυτεχνείο Μιλάνου. Από τότε ... άρχισε να "ψάχνεται" με τη μουσική, συμμετέχοντας σε τζαζ και ποπ σχήματα [μεταξύ των οποίων και οι RIBELLI που συνόδευαν τον Αντριάνο Τσελεντάνο !!!!]. Όμως, η καταξίωσή του ήρθε από τις αρχές των 70ς, οπότε και ίδρυσε τους AREA, μαζί με τον κιθαρίστα PAOLO TOFANI, οι οποίοι διακρίνονταν όχι μόνο για την πολύ καλή προγκρέσιβ ροκ μουσική τους, αλλά και για τον κοινωνικοπολιτικό στίχο του DEMETRIOS, που ήταν εμπλουτισμένος με τις προοδευτικές - φιλοαριστερές απόψεις του [οι οποίες ... έφεραν σε σύγχυση μέχρι και το Ιταλικό Κομμουνιστικό Κόμμα !!!!]. Δυστυχώς, ο DEMETRIO πέθανε από λευχαιμία το 1979 σε ηλικία μόλις 34 ετών !!!!

    Σού προτείνω να αναζητήσεις το δισκογραφικό υλικό των AREA από τα 70ς. Ιδίως τον πρώτο δίσκο της μπάντας ARBEIT MACHT FREI του 1973 ......   


    sitzoune81
    20.09.2008, 19:00

    Ιταλικο Progressive Rock........

    σαν ανέκδοτο ακούγεται!

    τελοσπάντων, αυτά που ξέρω δεν νομίζω να είναι ακριβώς αυτό που ψάχνεις.... παντως ειναι Ιταλικα Progressive Rock με έντονες metal αποχρώσεις.... κατά διαστήματα, και όχι πάντα....

    Dark Quarterer (οι δυο πρώτες δουλειές τους είναι δισκάρες πραγματικά, rockάδες δυναμικοί, progressive)

    Adramelch (περισσότερο χάος και metal, μεγάλες συνθέσεις σε διάρκεια, επικά πράματα, υπο την ταμπέλα του progressive παντα!)

    και τα δυο συγκροτηματα ξεκίνησαν στην Ιταλια τη δεκαετια του '80

    τελειωμένα καραγκιοζάκια του στύλ Rhapsody και Luca Turilli δεν πιστευω να σ απασχολουν.... φαντάζομαι!


    JonLord
    20.09.2008, 20:10

    φιλε sitzoune81 τι εννοεις οταν λες οτι σου ακουγεται σαν ανεκδοτο?η ιταλια εχει μεγαλη παραδοση στο progressive με μεγαλα συγκροτηματα απιστευτης τεχνικης αρτιοτητας και συλληψης...σου προτεινω να το ψαξεις παντως...υπαρχουν παρα πολλες ιστορικες μπαντες απο την ιταλια...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : JonLord στις 20-09-2008 20:10 ]


    emmanuella
    20.09.2008, 21:00

    Sitzoune γιατί το γελάς το θέμα ???

    Αρχές της δεκαετίας '70 άρχισε να ανθιζει στην Ιταλία ... αυτο που λέμε σήμερα ιταλική progressive rock !

    Ήταν από τις πρώτες χώρες μάλιστα που "ανακάλυψε" μεγάλες μπάντες και μεγάλα ονόματα από άλλες χώρες ... Ενδεικτικά σου λέω Genesis και Gentle Giant ! Προωθήθηκαν από την ιταλική σκηνή πριν καλά καλά γίνουν γνωστοί στις ίδιες τις χώρες τους !

    Και να απαντήσω και στον φίλο JonLord ... :

    Υπάρχουν φυσικά ονόματα . Κάποια έχουν λάβει σημαντική διεθνή αναγνώριση και υποστήριξη. Ονόματα : Le Orme , Banco del Mutuo Soccorso .

    Η ιταλική progressive rock άρχισε σιγά σιγά να ανθίζει ... και έχει μεγαααάλη ιστορία !

    1970 - 1990 εκτός από ονόματα που ανέφερα παραπάνω ... όλα ατα υπόλοιπα δεν είναι άξια αναφοράς πιστεύω ...

    Από το 1990 και μετά έχουμε κάποια άλλα ονόματα. Ezra Winston, Finisterre, Moongarden, La torre dell'alchimista, Semiramis.

    Επίσης ... Franco Battiato  {#emotions_dlg.thumbup} , Picchio dal pozzo, Stormy Six.

    Τωρα για κάτι πιο σύγχρονο ... La Maschera di Cena, Deus ex machina, Bread for teethless και Germinale !!

    Δεκαετία '60 πάντως ιταλική progressive rock ... δεν νομίζω να υπήρχε ... εκτός και να μου διαφεύγει !  {#emotions_dlg.blink}

         - Αυτά το ολίγα !! {#emotions_dlg.lol} Πάντως είναι πολύ όμορφη μουσική, πιστεύω !!

    Ελπίζω να σε κάλυψα ! {#emotions_dlg.rolleyes}


    Spotlight_Dancer
    20.09.2008, 21:12

    Παράθεση:

    Το μέλος emmanuella στις 20-09-2008 στις 21:00 έγραψε...

    Sitzoune γιατί το γελάς το θέμα ???

    Αρχές της δεκαετίας '70 άρχισε να ανθιζει στην Ιταλία ... αυτο που λέμε σήμερα ιταλική progressive rock !

    Ήταν από τις πρώτες χώρες μάλιστα που "ανακάλυψε" μεγάλες μπάντες και μεγάλα ονόματα από άλλες χώρες ... Ενδεικτικά σου λέω Genesis και Gentle Giant ! Προωθήθηκαν από την ιταλική σκηνή πριν καλά καλά γίνουν γνωστοί στις ίδιες τις χώρες τους !

    Και να απαντήσω και στον φίλο JonLord ... :

    Υπάρχουν φυσικά ονόματα . Κάποια έχουν λάβει σημαντική διεθνή αναγνώριση και υποστήριξη. Ονόματα : Le Orme , Banco del Mutuo Soccorso .

    Η ιταλική progressive rock άρχισε σιγά σιγά να ανθίζει ... και έχει μεγαααάλη ιστορία !

    1970 - 1990 εκτός από ονόματα που ανέφερα παραπάνω ... όλα ατα υπόλοιπα δεν είναι άξια αναφοράς πιστεύω ...

    Από το 1990 και μετά έχουμε κάποια άλλα ονόματα. Ezra Winston, Finisterre, Moongarden, La torre dell'alchimista, Semiramis.

    Επίσης ... Franco Battiato  {#emotions_dlg.thumbup} , Picchio dal pozzo, Stormy Six.

    Τωρα για κάτι πιο σύγχρονο ... La Maschera di Cena, Deus ex machina, Bread for teethless και Germinale !!

    Δεκαετία '60 πάντως ιταλική progressive rock ... δεν νομίζω να υπήρχε ... εκτός και να μου διαφεύγει !  {#emotions_dlg.blink}

    - Αυτά το ολίγα !! {#emotions_dlg.lol} Πάντως είναι πολύ όμορφη μουσική, πιστεύω !!

    Ελπίζω να σε κάλυψα ! {#emotions_dlg.rolleyes}



    Μεγαλη εφευρεση το Wikipedia.


    emmanuella
    20.09.2008, 22:01

    Δεν το κατάλαβα ...

    Αν εννοείς ότι τα πήρα από το wikipedia σου απαντάω πως από εκεί πληροφορήθηκα πιο παλιά για μια εργασία στην ιταλική μουσική. Και από άλλα site φυσικά ...

    Εδώ έγραψα ότι θυμάμαι. Δεν θυμάμαι να έκανα copy - paste κανένα κείμενο από το wikipedia ?? Αν ναι ... για δώσε μου link να δω πού γράφει ακριβώς αυτά που έγραψα !

    Όλες τις γνώσεις μας από κάπου πρέπει να τις πέρνουμε  ! Δεν μας έρχονται ουρανοκατέβατες !


    kwstasagas
    20.09.2008, 22:46

    Εγώ ένα μόνο θα πω : Η υπόθεση τεχνοροκ / προγκρέσσιβ ροκ είναι ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΗ για να την παίρνει κανείς αψήφιστα. Αν δεν έχεις πονέσει, δεν έχεις κλάψει και δεν έχεις απελπιστεί στη ζωή σου ... είναι πολύ δύσκολο να κατανοήσεις αυτό το είδος και να εμβαθύνεις στη βαθύτερη ουσία και υπόστασή του !!!! Γι' αυτό, άλλωστε, και οι "πρωτεργάτες" του φεύγουν νωρίς - νωρίς, όπως ο DEMETRIO STRATOS για τον οποίο έγραψα παραπάνω .....

     


    Spotlight_Dancer
    21.09.2008, 07:48

    Παράθεση:

    Το μέλος emmanuella στις 20-09-2008 στις 22:01 έγραψε...

    Δεν το κατάλαβα ...

    Αν εννοείς ότι τα πήρα από το wikipedia σου απαντάω πως από εκεί πληροφορήθηκα πιο παλιά για μια εργασία στην ιταλική μουσική. Και από άλλα site φυσικά ...

    Εδώ έγραψα ότι θυμάμαι. Δεν θυμάμαι να έκανα copy - paste κανένα κείμενο από το wikipedia ?? Αν ναι ... για δώσε μου link να δω πού γράφει ακριβώς αυτά που έγραψα !

    Όλες τις γνώσεις μας από κάπου πρέπει να τις πέρνουμε  ! Δεν μας έρχονται ουρανοκατέβατες !



    http://en.wikipedia.org/wiki/Italian_progressive_rock

     

    Την επομενη φορα τουλαχιστον αλλαξε λιγο τη σειρα στις μπαντες που αναφερεις ωστε να μην ειναι ακριβως η ιδια.


    train
    21.09.2008, 12:02

    για τον εξαιρετικό Demetrio Stratos και τους Area

    έχουν σελίδες και στο myspace όπου μπορείται να ακούσεται:

     

    http://www.myspace.com/demetriostratos

     

    http://www.myspace.com/itarea

    και τους εξαιρετικούς:

    Premiata Forneria Marconi : http://www.vintageprog.com/ppp2.htm

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Train στις 21-09-2008 12:52 ]


    sitzoune81
    21.09.2008, 16:44

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 20-09-2008 στις 22:46 έγραψε...

    Εγώ ένα μόνο θα πω : Η υπόθεση τεχνοροκ / προγκρέσσιβ ροκ είναι ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΗ για να την παίρνει κανείς αψήφιστα. Αν δεν έχεις πονέσει, δεν έχεις κλάψει και δεν έχεις απελπιστεί στη ζωή σου ... είναι πολύ δύσκολο να κατανοήσεις αυτό το είδος και να εμβαθύνεις στη βαθύτερη ουσία και υπόστασή του !!!! Γι' αυτό, άλλωστε, και οι "πρωτεργάτες" του φεύγουν νωρίς - νωρίς, όπως ο DEMETRIO STRATOS για τον οποίο έγραψα παραπάνω .....

    Πλάκα κάνεις, προφανώς......

    Ευλογημένο Punk!!!...


    kwstasagas
    21.09.2008, 16:50

    Αντιθέτως, φίλε .... μιλάω πολύ σοβαρά !!!

    Αλλά και με τη φράση σου "ευλογημένο punk" συμφωνώ αρκετά ......