ελληνική μουσική
    539 online   ·  210.873 μέλη

    Ρουσφέτι κι άγιος ο Θεός!

    Peace18
    24.09.2008, 18:41

    Τώρα για το πόσο έγκυρος είναι και ο... "Θεός" στα ρουσφέτια... Τέλοσπάντων!

    Αλλά... ως πότε θα υπάρχει αυτή η... "ρουσφετοκρατεία" στην εισαγωγή ανθρώπων σε εταιρίες, σχολές, δουλειές, κλπ κλπ;

    Δηλαδή πώς "την έχουνε δει" όλοι εκεί έξω και έχουν πάρει blanco και σβήνουν την λέξη "αξιοκρατία" από τα λεξικά όλων μας;

    Αν εισάγωνται όλοι με "ρουσφέτια" τι πρέπει να κάνουν οι υπόλοιποι; Δοξασίες σε υπουργους;

    Κάτι που ξεκίνησε από την εποχή του Σωκράτη και του Αισχύλου... Πότε τελειώνει; Ή πώς εξαλύφεται;;;{#emotions_dlg.huh}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Peace18 στις 24-09-2008 18:41 ]


    seras
    24.09.2008, 21:08

    Ο μόνος τρόπος που ξέρω είναι να αλλάξει κάποιος χώρα...:p


    santourman
    25.09.2008, 00:34

    Παράθεση:

    Το μέλος Peace18 στις 24-09-2008 στις 18:41 έγραψε...

    Πότε τελειώνει; Ή πώς εξαλύφεται;;;


    Οσο εξαγλύφεται, δεν το βλέπω να τελειώνει....

    Παράθεση:

    Το μέλος seras στις 24-09-2008 στις 21:08 έγραψε...

    Ο μόνος τρόπος που ξέρω είναι να αλλάξει κάποιος χώρα...:p



    Και τι χώρα να γίνει...;;;


    seras
    25.09.2008, 12:08
    Να φύγει απο την χώρα εννοώ αλλά οκ, μαλλόν αργείς λίγο, και αμα δεν ρίξεις και το κέρμα..:p
    rouli726
    25.09.2008, 13:32

    Παράθεση:

    Και τι χώρα να γίνει...;;;



    εισαι κορυφη παει κ τελειωσε!χαχαχαχαχα να σαι καλα βρε γειτονα!

    λοιπον,επι του θεματος,οσο ειμαστε της νοοτροπιας να μπουμε ολοι στο δημοσιο,τιποτα δεν προκειται να διαφοροποιειθει εις τον αιωνα των αιωνων!αμην!
    -----------------
    Οτι αξιζει ποναει...κι ειναι δυσκολο...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rouli726 στις 25-09-2008 13:34 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rouli726 στις 25-09-2008 13:40 ]


    vero
    25.09.2008, 14:44

    εχω΄και εγω να πω κάτι άλλο! όταν προσπαθει μια κυβέρνηση να ιδιωτικοποιήση κάτι πχ Ολυμπιακή ΟΤΕ κτλ.... όλοι αντιδρούν! οχι και οχι! σόρρυ μέτα όι νέοι στην ηλικίας μου και μην πω τα παιδιά που τώρα το χειμώνα θα μάχονται να περάσουν στα ΤΕΙ και στα ΑΕΙ νομίζουν ότι το σωστο είναι να μπείς στο δημόσιο! γιατί ζεις ωραία και καλά!(που είναι και ετσι!) όταν βλέπεις έναν ιδιώτη να προσπαθεί μόνος τους να κάνει τα πάντα και πάλι δεν παίρνει τίποτα(όπως το βλέπουμε) νιώθουν ανασφάλεια! Αυτά είναι τα ερεθίσματα που παίρνουν. Αμα οι ίδοιοι πολιτικοί δεν βοηθήσουν σε αυτό τίποτα δεν γίνεται!

    Επίσης φταίνε οι πολιτικοί αυξάνουν συνέχεια τους φόρους! Πως ο ιδιώτης να δουλέψει αμα υπάρχει τέτοιος φόρος για την επιχείρηση του!?


    BAGRATION
    25.09.2008, 16:46

    Το σύχρονο πολιτικό σύστημα στηρίζεται κατά την γνώμη μου στην εκλογική πελατεία των δύο μεγάλων κομμάτων.

    Οι ψηφοφόροι-πελάτες ζητάνε τα ρουσφέτια τους για να διευκολυνθούν, να διοριστούν κ.α.

    Οι κυβερνήσεις με την σειρά τους, συντηρούν τους γραφειοκρατικούς λαβύρυνθους, το δημόσιο- λερναία ύδρα και την εξοντωτική φορολογία για να δυσκολεύουν πάντοτε τους μικρομεσαίους (μαγαζάτορες κ.α.), οδηγώντας τους στην αναζήτηση ρουσφετιών αλλά και για να συντηρούν την εκλογική τους πελατεία. Το ρουσφέτι δουλέυει πάντοτε καλύτερα με μικρομεσαίους παρά με ανθρώπους που δεν έχουν να χάσουν και πολλά.

    Το συστημα αυτό ανακυκλώνεται μονο του.

     


    inkve
    25.09.2008, 19:19

    Παράθεση:

    Το μέλος Peace18 στις 24-09-2008 στις 18:41 έγραψε...

     

    Κάτι που ξεκίνησε από την εποχή του Σωκράτη και του Αισχύλου... Πότε τελειώνει; Ή πώς εξαλύφεται;;;{#emotions_dlg.huh}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Peace18 στις 24-09-2008 18:41 ]



    αν το ρουσφετι οπως εγραψε η peace18  πηγαινει τοσο βαθια στην ιστορια μας τοτε παιδια δεν ειναι μονο θεμα των πολιτικων....ειναι θεμα νοοτροπιας...

    σαν λαος ειμαστε στην ,<<καβατζα>>και στο <<εχω εναν γνωστο>>μην μου πειτε το αντιθετο....ολοι μας εχουμε εξυπηρετηθει για καποια δουλεια μας πιο γρηγορα η και καλυτερα απο αλλους επειδη <<ξεραμε καποιον>>...

    εγω τουλαχιστον το λεω οτι το εχω κανει...

    κανεις δεν ξεφευγει ευκολα απο αυτη την παγιδα οταν ΔΥΣΤΗΧΩΣ ο τροπος που λειτουργει το κρατος μας σε σπρωχνει να πας εκει...

    οταν λοιπον γενιες και γενιες εχουν μεγαλωσει με το ρουσφετι ο καθενας μας πρεπει να κοιταξει μεσα του και να δει που εχει εν γνωση του προσφερει να γιγαντωθει αυτος ο κυκεωνας...

    ολα μαζι συμβαλουν στο να γινει χειροτερη η κατασταση...σιγουρα οι εκαστοτε κυβερνησεις ειχαν τα μεσα να κανουν πιο αξιοκρατικα καποιες αξιολογησεις σε παρα πολλους τομεις...δεν το κανουν...ειναι πολλα τα λεφτα!!

    το ρουσφετι ομως απο την καθημερινη ζωη ολων μας ειναι το δυσκολο να εξαλειφθει.

     

    ποσοι απο εμας εχουμε κανει αγορες απο μαγαζια επειδη <<ξεραμε καποιον??>>..

    με την ιδεα μιας καλυτερης αγορας θα πας στον <<γνωστο>>..

    και ο <<γνωστος>>σου πουλαει καλυτερη εξυπηρετηση και φιλικοτητα με την προυποθεση να σε εχει πελατη...

    ρουσφετι ειναι και αυτο,,,καπως ετσι λοιπον γινονται και τα μεγαλυτερης σημασιας εως σημειου εγληματος ρουσφετια!!

     

     


    BAGRATION
    25.09.2008, 21:27

    Εσύ αναφέρεσαι στο "μέσον" γενικότερα.......

    Το "μέσον" όμως δεν είναι απαραίτητα και "ρουσφέτι".

    Η λέξη "Ρουσφέτι" αναφέρεται πιο πολύ σε πελατειακές σχέσεις πολιτικών προσώπων και πολιτών.

     


    inkve
    27.09.2008, 07:19

    ναι σιγουρα το ρουσφετι ειναι αναμεσα σε πολιτικους και πολιτες...

    απλα εδωσα ενα μικρο παραδειγμα οτι εχουμε μαθει να λειτουργουμε με <<εξυπηρετησεις>>πλαγιων τροπων...

    και ο διορισμος για μια ψηφο <εξυπηρετηση>ειναι...αλλα σε βαρος ολων μας!!{#emotions_dlg.lol}