ελληνική μουσική
    548 online   ·  210.879 μέλη

    Ραλλία Χρηστίδου - Μόνο μια Νύχτα (Live cd/dvd)

    tranzistoraki
    27.09.2008, 03:53

    Η Ραλλία Χρηστίδου κυκλοφορεί σήμερα το πρώτο live cd/dvd της καριέρας της με τίτλο "Μόνο Μία Νύχτα". Αυτό θα περιέχει την τελευταία της live εμφάνιση στην σκηνή του Σταυρού του Νότου (Απέναντι) τον περσινό Χειμώνα, όπου εντυπωσίασε το κοινό με τραγούδια της προσωπικής της δισκογραφίας αλλά και με μοναδικές διασκευές σε ελληνικά και international κομμάτια, τραγουδώντας από Ελένη Τσαλιγοπούλου μέχρι Nelly Furtado.

    Στις 3 Οκτωβρίου θα γίνει η έναρξη των εμφανίσεων της Ραλλία στον Σταυρό του Νότου - Απέναντι μαζί με την Μελίνα Ασλανίδου, με την οποία βρισκόταν σε καλοκαιρινή περιοδεία.

    Διάβασε παρακάτω το tracklisting του live cd/dvd "Μόνο Μια Νύχτα":

    1. Sozinha
    2.Κρύψου
    3. Say It Right
    4. Είσαι Μακριά
    5. Δίψα
    6. Αν Μετρηθούμε
    7. Δεν Πειράζει
    8. Παρακαλώ
    9. Yamore
    10. Πάτωμα
    11. Παραμιλητό Μου
    12. Αν Πεθάνει Μια Αγάπη
    13. Φυλακή
    14. Καίγομαι- Καίγομαι
    15. Τα Παιδιά της Γειτονίας Σου
    16. Θα'Μαι Αυτό Που Ποτέ Μας Δεν Φτάνουμε
    17. Εγώ Για Σένα (Ancora Vivo)
    18. Δεν Πειράζει (Studio version)


    -----------------
    www.tranzistoraki.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 29-09-2008 22:15 ]


    rompa
    28.09.2008, 01:47
    Ψηφίζω Ραλλία δαγκωτό !!!
    kamelia8
    29.09.2008, 18:51

    Ωραία! Η δουλειά της ως τώρα είναι αξιόλογη. Θέλω να πιστεύω ότι έτσι θα συνεχίσει.


    Jimi
    29.09.2008, 19:24

    Θεωρώ την Ραλλία πολύ αξιόλογη καλλιτέχνιδα. Όμως επιτρέψτε μου να εκφράσω αυτό που μου ήρθε κατευθείαν στο μυαλό όταν είδα τον τίτλο του post: ότι δηλαδή ενώ παλαιότερα για να βγάλει κανείς live δίσκο έπρεπε πρώτα να έχει ΙΚΑΝΟ αριθμό τραγουδιών - άρα και σχετικά μεγάλη δισκογραφία - σήμερα αυτό δεν ισχύει, κακώς κατά τη γνώμη μου. Για να βγάλεις ένα live θεωρώ ότι είναι προτιμότερο να έχεις διανύσει μια κάποια πορεία, να έχεις κατασταλάξει μουσικά και να έχεις "πράγμα" να ερμηνεύσεις. Οι νέοι καλλιτέχνες που βγάζουν 1-2 δίσκους και μετά τσουπ! βγάζουν και ένα live, προσωπικά μου μπαίνουν λίγο στο μάτι γιατί δεν έχουν κάτι νέο να πουν. Επομένως μου κάνουν κάτι σε "αρπαχτή", πόσο μάλλον όταν συμπληρώνουν το χρόνο με διασκευές άλλων κομματιών! Και δεν πιστεύω ότι τόσο έχουν στερέψει μουσικά που δεν μπορούν να βγάλουν νέο cd. Εξάλλου η Ραλλία είναι πολύ νέα τόσο στην ηλικία όσο και στο χώρο, για να ΑΝΑΛΩΝΕΤΑΙ από τώρα σε τέτοιες διαδικασίες.

    Γνώμη μου βεβαίως... Κατά τα άλλα, όπως προείπα, την εκτιμώ. Αλλά δε θα πάρω!


    -----------------
    www.xesemesa.blogspot.com

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Jimi στις 29-09-2008 19:26 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Jimi στις 29-09-2008 19:27 ]


    marylin
    30.09.2008, 06:05

    Ακριβώς! Σα να διάβασες τη σκέψη μου...... {#emotions_dlg.rolleyes}


    jorge
    30.09.2008, 10:31

    Σιγά τη σπουδαία ή έστω αξιόλογη καριέρα που βγάζει και Live δίσκο... Κάποιοι γελάμε με τέτοιες "αρπαχτές", όπως σωστά χαρακτήρισε το δίσκο ο φίλος πριν.

    Αντί να δώσουν την ενέργειά τους, εταιρία και καλλιτέχνις, σε νέα αξιόλογα τραγούδια, κάθονται και βγάζουν κάτι, απλά για να συντηρείται και ν' ακούγεται η Ραλλία, για 2-3-4 (;) μήνες.

     


    nowaveband
    30.09.2008, 16:17

    ρε παιδιά?Ο σταυρός του νότου τι και που είναι?


    jorge
    30.09.2008, 17:45
    nowaveband
    30.09.2008, 18:07

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 30-09-2008 στις 17:45 έγραψε...

    www.stn.gr {#emotions_dlg.rockon}



     

    thanks man{#emotions_dlg.thumbup}


    rouli726
    01.10.2008, 21:23

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 30-09-2008 στις 10:31 έγραψε...

    Σιγά τη σπουδαία ή έστω αξιόλογη καριέρα που βγάζει και Live δίσκο... Κάποιοι γελάμε με τέτοιες "αρπαχτές", όπως σωστά χαρακτήρισε το δίσκο ο φίλος πριν.

    Αντί να δώσουν την ενέργειά τους, εταιρία και καλλιτέχνις, σε νέα αξιόλογα τραγούδια, κάθονται και βγάζουν κάτι, απλά για να συντηρείται και ν' ακούγεται η Ραλλία, για 2-3-4 (;) μήνες.

     



    Οπως ειπες κι εσυ και ο φιλος πριν ειναι τερτιπια των δισκογραφικων αυτα,που κοιτανε να δινουν βημα και "φωνη" με νεα δισκογραφια σε ολα τα μπαζα και δε κοιτανε να κανουν κατι νεο και καλο με ερμηνευτες οπως η Ραλλια.

    Αν το δουμε ομως κι απτην αλλη,τοσο καλες φωνες,γιατι να μη τις ακουμε και σε ζωντανες εκτελεσεις,εστω κ απο ηχογραφηση?Σκεφτειτε οτι δεν εχουν ολοι την οικονομικη δυνατοτητα να πανε σε μαγαζι να δωσουν τουλαχιστον 50 ευρω για να ακουσουν τον αγαπημενο τους καλλιτεχνη.


    Jimi
    02.10.2008, 22:46

    Παράθεση:

    Το μέλος rouli726 στις 01-10-2008 στις 21:23 έγραψε...

    Οπως ειπες κι εσυ και ο φιλος πριν ειναι τερτιπια των δισκογραφικων αυτα,που κοιτανε να δινουν βημα και "φωνη" με νεα δισκογραφια σε ολα τα μπαζα και δε κοιτανε να κανουν κατι νεο και καλο με ερμηνευτες οπως η Ραλλια.

    Αν το δουμε ομως κι απτην αλλη,τοσο καλες φωνες,γιατι να μη τις ακουμε και σε ζωντανες εκτελεσεις,εστω κ απο ηχογραφηση?Σκεφτειτε οτι δεν εχουν ολοι την οικονομικη δυνατοτητα να πανε σε μαγαζι να δωσουν τουλαχιστον 50 ευρω για να ακουσουν τον αγαπημενο τους καλλιτεχνη.



    Εντάξει, το ότι είναι τερτίπια των δισκογραφικών δε βάζει αυτομάτως στο απυρόβλητο τους καλλιτέχνες. Εκτός αν είναι τόσο υποδουλωμένοι πια και έρμαια στις ορέξεις των εταιριών. Το θέμα όμως δεν είναι να ακούμε απλά τις καλές φωνές, αλλά και τα καλά - και όχι χιλιοτραγουδισμένα - τραγούδια... Ακούσαμε ήδη στο παρελθόν τη Ραλλία να τραγουδάει πάμπολλες διασκευές στο talent show από όπου ξεκίνησε και με μεγάλη επιτυχία. Φτάνει όμως, τώρα δε βλέπουμε ένα τηλεπαιχνίδι. Πρέπει να διαμορφώσει τη δική της πορεία και προς αυτό το δρόμο πρέπει να κινηθεί, κάνοντας τις σωστές επιλογές. Αλλιώς πολύ φοβάμαι ότι θα απογοητεύσει τους θαυμαστές της και είναι κρίμα γιατί πραγματικά μπορεί να ανέβει ψηλότερα.

    Όσο για τα 50 ευρώ, αν εκτιμάς τόσο πολύ πια έναν καλλιτέχνη και θέλεις να τον δεις από κοντά, μπορεί και να τα δώσεις (πόσες φορές το χρόνο θα τον δεις εξάλλου live;), αν και προσωπικά ποτέ δε θα έσκαγα τόσα λεφτά για Έλληνα καλλιτέχνη (να ήταν οι Dream Theater, που δίνουν ρεσιτάλ, μάλιστα..).

    Υ.Γ. Πώς γίνεται πάντως για τα μπουζούκια πάντα να περισσεύουν λεφτά για τους Έλληνες, δεν το έχω καταλάβει... αλλά ας μην αρχίσω γι' αυτό! Smile


    rouli726
    04.10.2008, 02:37

    Συμφωνω απολυτα σε ολα!

    Και ναι ερμαια ειναι για μενα,οχι οτι δε θελουν να ναι αλλιως,αλλα προφανως προτιμουν "τα ευκολα"!

    Και για τα μπουζουκια εχεις δικιο,νομιζεις δε τα βλεπει ο αλογοσκουφης??χαχαχα
    Αλλα πως νομιζεις πλουτιζουν οι τραπεζες με τα δανεια?

    Και οσο ηλιθιο κ αν ειναι,εμενα που μου αρεσει η ραλλια θα προσπαθησω να βρω τα τραγουδια απο κανενα φιλο που θα χει να τα "σκασει" γιατι και τα σιντι πανακριβα ειναι ετσι οπως εχουμε καταντησει να μετραμε και τα ευρω-λεπτα!