ελληνική μουσική
    313 online   ·  210.873 μέλη

    Προβλημα στην εκκινηση Windows

    jethroomi
    08.10.2008, 13:43

    Προσφατα λογω 'καθαριοτητας' εκανα φορματ στον σκληρο δισκο και ξαναεγκατεστησα τα Win XP (γνησια). Απο τοτε οταν ανοιγω τον υπολογιστη μου ζηταει να βαλω το δισκο (Win XP) στο ντραιβ κι αμεσως ρωταει αν θελω να κανω boot απ το cd, δεν δινω απαντηση (δλδ να πατησω καποιο πληκτρο για να αρχισει το μπουταρισμα) και σε λιγα δευτερολεπτα τα windows φορτωνουν κανονικα.

    Τι συμβαινει ρε παδια;


    noizreduction
    08.10.2008, 14:09

    Μπορει να ειναι θεμα απο το BIOS setting που εχεις κανει. Οταν ανοιγει η αρχικη οθονη του φορτωματος ( οχι των Windows ), καπου θα πρεπει να εχει μια εντολη για να μπεις στο SETUP ΒΙΟS. Συνηθως ειναι το DEL. Εαν το πατησεις, θα σου βγαλει τις επιλογες της μητρικης. Καπου εκει θα πρεπει να εχει και το Boot Setup.

     


    jethroomi
    08.10.2008, 14:22

    Λες, απο απροσεξια μου, να εβαλα την ρυθμιση να κανει boot απο το drive κι οχι απο τον σκληρο;

    Θα το κοιταξω.

    Ευχαριστω.

     


    jethroomi
    08.10.2008, 14:39

    Φιλε noiz συμβαινει το εξης: 1) boot απο dvd  2) boot απο floppy 3) disable.

    Aρα δεν μπορω να επιλεξω τον σκληρο. Αυτο τι μπορει να σημαινει για τον σκληρο;

    Στον ελεγχο σφαλματων, που ειχα κανει, οι τρεις πρωτοι τομεις ελεγχθηκαν γρηγορα αλλα πηρε περιπου μια ωρα για να ελεγχθουν οι δυο τελευταιοι. Βεβαια δεν μου παρουσιασε σφαλματα, ομως μαλλον κατι τρεχει με τον σκληρο μου. Τι λες;


    noizreduction
    08.10.2008, 14:52

    E, κι εμενα οι γνωσεις μου επι του θεματος, μεχρι εκει εφταναν {#emotions_dlg.biggrin}


    Termite
    08.10.2008, 17:23

    Είσαι σίγουρος οτι δεν μπορείς να επιλέξεις τον σκληρό;

    Η συνήθεις και σωστή σειρά (για ενα σύστημα με winxp) στο bootαρισμα, ειναι floppy (αν υπάρχει - συνήθως βάζουμε το safety disk, αν έχουμε φτιάξει τέτοιο) μετά, DVD οταν θέλουμε να μπουτάρουμε απο το cd, και τέλος ο σκληρός.

    Με αυτόν τον τρόπο το σύστημα καταλαβαίνει οτι αν όλα πηγαίνουν καλά, θα μπουτάρει απο τον σκληρό που τα XP είναι εγκατεστημένα.

    Στην επιλογή 3, θα πρέπει να έχεις λοιπόν την δυνατότητα να επιλέξεις τον σκληρό σου.

    Αν δεν μπορεις, ανέφερε please και ποια μητρική χρησιμοποιείς...ίσως να χρειάζεται να επανεγκαταστήσεις τους οδηγούς της.


    jethroomi
    08.10.2008, 18:45

    Φιλε Τερμιτη, τα πραγματα εχουν οπως τα περιεγραψα. Στη θεση του σκληρου στο BIOS γραφει disable.

    Η μητρικη ειναι ASUS P4S8X-MX.


    Termite
    09.10.2008, 00:00
    http://support.asus.com/download/download_item.aspx?product=1&model=P4S8X-MX Εδώ έχει όλους τους οδηγούς. Εγκατέστησε οπωσδήποτε BIOS & BIOS UTILITIES. Ισως χρειαστεί να βάλεις και το IDE. Σε αρχεία του σκληρού σου έχεις πρόσβαση;
    ExploitedAnarchy
    09.10.2008, 12:16

    Μια απορια...τι σκληρο εχεις? sata η ide???Καταρχην ειναι ρυθμιση του bios και δεν χρειαζετε να κανεις απεγκατασταση οδηγων η τπτ τετοιο.Αλλιως δεν θα bootαρε καθολου.Ξανακοιτα τις ρυθμισεις σου....αποκλειετε να μην σου εχει την επιλογη να βαλεις για boot device τον σκληρο δισκο...α φορματ εκανες μεσω των windows η μεσω bios?Oταν κανεις μεσω windows σου αλλαζει αυτοματα το boot device για να κανει format αλλα συνηθως δεν το επαναφερει,και πρεπει να το κανεις χειροκινητα μεσω του bios oποτε αν δεν εχεις ψαχτει δεν ξερεις και ποιες ειναι οι σωστες ρυθμισεις.Στην 2η επιλογη δλδ στο format μεσω bios απο την αρχη αλλαζεις μονος σου το device οποτε μετα κανεις το ιδιο πραγμα και ξαναεπιλεγεις την boot device μολις τελειωσει το format και κανεις restart.Για αυτο καλυτερα ειναι να κνεις φορματ μεσω του bios για να ξερεις τι σου γινετε.ΠΑΝΤΩΣ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΠΤ ΣΤΟΥΣ DRIVERS ΤΗΣ MOTHERBOARD.ΘΑ ΤΡΕΧΕΙΣ ΜΕΤΑ.ΚΑΝΕ ΜΟΝΟ ΑΝ ΔΕΝ ΕΝΤΟΠΙΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟΝ ΣΚΛΗΡΟ ΔΙΣΚΟ.


    -----------------
    sodomy and lust

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ExploitedAnarchy στις 09-10-2008 12:18 ]


    jethroomi
    10.10.2008, 13:22

    Λοιπον παιδια, ο σκληρος ειναι SATA και ειχα κανει φορματ με τα WinXP. Χθες εκανα επανεκκινηση και πατωντας DEL μπηκα στο BIOS, τελικα στο menu BOOT στην τριτη θεση εγραφε και παλι disable.

    Οπως ειπα μου ζηταει cd για την εκκινηση και μετα ολα ειναι μια χαρα. Οσο αφορα το disable που προανεφερα ειναι ενα απλο προβλημα που μπορω να το ρυθμισω στο μελλον ή κατι σοβαρο που πρεπει να το αντιμετωπισω αμεσα;

     


    rWmS
    12.10.2008, 14:12

    και εγω ειχα το ιδιο προβλημα αλλα τελικα τα καταφερα. Μπες στο boot menu και ψαξε τα options σου. Πειραματιστου λιγο...Wink