ελληνική μουσική
    633 online   ·  210.873 μέλη

    Ρεύματα στον κινηματογράφο

    PashalinaMakia
    08.10.2008, 19:56

    Σε κάθε κλάδο της Τέχνης υπάρχουν ρεύματα και σχολές.Στον Κινηματογράφο υπάρχουν ρεύματα και σχολές θα μπορούσαμε να πούμε αν και δεν είναι γνωστά στο ευρύ κοινό.

    Βέβαια,αν και έχω διαβάσει κάποια πράγμτα γενικευμένα μου είναι δύσκολο να μπορέσω να τοποθετηθώ σε αυτό.Πιο κοντά στον θεατή είναι τα είδη που μπορεί να συναντήσει βλέποντας σε μια ταινία.Αλλά δεν έχουν καμία σχέση με τα ρεύματα,σωστά?

    Ειδικότερα όμως,εκτός απο τα πιο εμφανή ρεύματα που είναι ο ρεαλισμός και ο σουρεαλισμός ποιά άλλα υπάρχουν?

    Θα μπορούσατε να αναφέρετε ενδεικτικά κάποια βιβλία που θα μπορούσαν να αποτελέσουν σπουδαία πηγή πληροφοριών?

     

    Έχω αρκετό χρόνο ελεύθερο και θέλω να μάθω καινούρια πράγματα!

     

    Τι έχετε να προτείνετε?


    vouliakis
    08.10.2008, 23:42

    Εδώ θα βρεις αρκετές πληροφορίες σχετικές με σχολές και ρεύματα στο σινεμά... Smile


    djmetronomos
    09.10.2008, 09:23

    Δεν γνωρίζω εάν έχει μεταφραστεί στα ελληνικά, θεωρείται όμως από τα καλύτερα στο είδος του και το χρησιμοποιούν σε τάξεις ιστορίας κινηματογράφου σε αμερικανικά πανεπιστήμια. Είναι το "A History Of The Cinema - From its Origins to 1970", Eric Rhodes. Περιέχει εξαιρετικές αναλύσεις των διαφόρων genres (σχολές/τεχνοτροπίες) με μπόλικα παραδείγματα από ταινίες. Εκδόθηκε το 1976, δεν ξέρω εάν έχει ανατυπωθεί, το βλέπω συχνά όμως στο e-bay.


    PashalinaMakia
    09.10.2008, 10:30

    Vouliakis το site που έδωσες είναι αρκετά καλό για εύκολη ανάγνωση.ευχαριστώ πολύ.

    Djmetronomos δεν ξέρω απολύτως τίποτα για αυτό που λες θα ψάξω και κυρίως θα μπω στις σελίδες των μεγάλων βιβλιοπωλείων να δω τι παίζει.Μπορεί να έχει ανατυπωθεί απο διαφορετικό εκδοτικό οίκο.

    Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σας!

    Ο,τι καινούριο βρείτε σχετικά με αυτό ξαναγράφετε αν θέλετε κάτι..


    despinakontogianni
    13.10.2008, 23:46

    Παράθεση:

    Το μέλος vouliakis στις 08-10-2008 στις 23:42 έγραψε...

    Εδώ θα βρεις αρκετές πληροφορίες σχετικές με σχολές και ρεύματα στο σινεμά... Smile



     

    Πάρα πολύ καλό! Πριν δεν ήξερα για τα γυρίσματα που έκανε ο Ροσελίνι στην καμένη Ρώμη!{#emotions_dlg.smartass}