ελληνική μουσική
    417 online   ·  210.874 μέλη

    Εξοπλισμός Ραδιοφωνικού Σταθμού

    DJ-BJ
    01.11.2008, 16:14

    Καλησπέρα Είμαι καινούριος στο Forum και θα ήθελα να μου πείτε ,

    Τι Χρειάζεται για να στιθει ένας Ραδιοφωνικός Σταθμος

    Απο το δομικο Σημειο εως την μετάδοση του σήματος

    Επισεις απο που και πως βγαινουν οι σχετικές αδειες

    Ευχαριστώ προκαταβολικά ...Smile

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : DJ-BJ στις 01-11-2008 16:15 ]


    tago
    01.11.2008, 17:52

    Καλός ήλθες λοιπόν στο forum μας. Αφού δηλώνεις ραδιοφωνικός παραγωγός, τότε θα ξέρεις πως η διαδικασία αδειοδότησης στη Θεσσαλονίκη έχει ήδη τελειώσει, πράγμα που σημαίνει πως όσοι πήρανε πήρανε. Οι υπόλοιποι πρέπει να αγοράσουν κάποια άδεια από αυτούς που τις έχουν στα χέρια τους, πράγμα μάλλον δύσκολο. Παρ όλα αυτά πρέπει να έχεις κατά νου πως χρειάζεσαι έναν πομπό εκπομπής και έναν τουλάχιστο αναμεταδότη, δύο ζευγάρια Link για να μεταφέρεις το σήμα από τις εγκαταστάσεις του studio στους πομπούς σου, κεραίες για του πομπούς, κεραίες για τα link και βεβαίως ένα πλήρως εξοπλισμένο studio που σημαίνει κονσόλα, κομπρέσορα, μικρόφωνα, ένα pc με άριστη κάρτα ήχου και καλούς συνεργάτες. Πρόσθεσε σε αυτά τα έπιπλα γραφείου και το 2 % του τζίρου σου που πρέπει να δίνεις στην ΑΕΠΙ και κάνε τη σούμα. Δε ξέρω αν τα θυμήθηκα όλα αλλά πάνω κάτω αυτά χρειάζεσαι.

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tago στις 04-11-2008 09:43 ]


    DJ-BJ
    01.11.2008, 22:01

    Ραδιοφωνικός παραγώγός αλλα μέσο Internet ...{#emotions_dlg.biggrin}

    Δν τα πολυκαταλαβα ολα αυτά τι ειναι τα links κλπ

    απο Studios ξέρω γιατι ετσι κι αλιος ειμαι μαθητης Μουσικής Τεχνολογίας ...

    αλλα θα ήθελα μερικές Προτάσεις


    tago
    01.11.2008, 22:13

    Η ελληνική λέξη για τα links είναι ραδιοζεύκτης, ένα ζευγάρι δηλαδή πομπού δέκτη που ωστόσο εκπέμπουν με πολύ χαμηλή ισχύ και σε άλλες συχνότητες από αυτές που «ακούει» το ραδιόφωνο. Η δουλειά του είναι να παίρνει το σήμα από το studio και να το μεταφέρει στο πομπό. Προτάσεις δε μπορώ να σου κάνω αν δε ξέρω ποιες είναι οι οικονομικές σου δυνατότητες. Ωστόσο πριν κάνεις οτιδήποτε πρέπει πρώτα να εξασφαλίσεις άδεια, πράγμα που θεωρώ μάλλον δύσκολο. Χωρίς άδεια θα σε φάνε λάχανο. Η πρόταση που έχω να σου κάνω ως μεγαλύτερος και ως άνθρωπος που βιώνω τα ραδιόφωνα για 20 χρόνια, είναι να τελειώσεις τη σχολή σου, να δουλέψεις σε ένα σταθμό και εκεί θα σου λυθούν όλες οι απορίες.

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tago στις 04-11-2008 09:44 ]


    DJ-BJ
    02.11.2008, 12:32

    Ευχαριστό Πάρα πολυ φίλε μου ... αλοστε δν με ενδιαφέρει άμεσα ... αυτό ππου προέχει είναι το διάβασμα Cool


    DJ-BJ
    02.11.2008, 12:33

     Cool

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : DJ-BJ στις 02-11-2008 12:34 ]


    kostaskamp7
    28.04.2010, 16:41

    Παράθεση:

    Το μέλος tago στις 01-11-2008 στις 22:13 έγραψε...

    Η ελληνική λέξη για τα links είναι ραδιοζεύκτης, ένα ζευγάρι δηλαδή πομπού δέκτη που ωστόσο εκπέμπουν με πολύ χαμηλή ισχύ και σε άλλες συχνότητες από αυτές που «ακούει» το ραδιόφωνο. Η δουλειά του είναι να παίρνει το σήμα από το studio και να το μεταφέρει στο πομπό. Προτάσεις δε μπορώ να σου κάνω αν δε ξέρω ποιες είναι οι οικονομικές σου δυνατότητες. Ωστόσο πριν κάνεις οτιδήποτε πρέπει πρώτα να εξασφαλίσεις άδεια, πράγμα που θεωρώ μάλλον δύσκολο. Χωρίς άδεια θα σε φάνε λάχανο. Η πρόταση που έχω να σου κάνω ως μεγαλύτερος και ως άνθρωπος που βιώνω τα ραδιόφωνα για 20 χρόνια, είναι να τελειώσεις τη σχολή σου, να δουλέψεις σε ένα σταθμό και εκεί θα σου λυθούν όλες οι απορίες.

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tago στις 04-11-2008 09:44 ]



    Καλησπέρα συμπατριώτη

     

    Εδώ και καιρό ψάχνω να αγοράσω μια άδεια για ραδιοφωνικό σταθμό, γνωρίζεις τη προϋποθέσεις χρειάζεται για να γίνει μεταβίβαση. Και επίσης αν υπάρχει περίπτωση να γίνει ανάκληση της άδειας από το ΕΕΣΡ και τους λόγους κατά τους οποίους ίσως να γίνει ανάκληση

     

    Ευχαριστώ πολύ

     


    tago
    28.04.2010, 17:57

    Παράθεση:

    Το μέλος kostaskamp7 στις 28-04-2010 στις 16:41 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος tago στις 01-11-2008 στις 22:13 έγραψε...

    Η ελληνική λέξη για τα links είναι ραδιοζεύκτης, ένα ζευγάρι δηλαδή πομπού δέκτη που ωστόσο εκπέμπουν με πολύ χαμηλή ισχύ και σε άλλες συχνότητες από αυτές που «ακούει» το ραδιόφωνο. Η δουλειά του είναι να παίρνει το σήμα από το studio και να το μεταφέρει στο πομπό. Προτάσεις δε μπορώ να σου κάνω αν δε ξέρω ποιες είναι οι οικονομικές σου δυνατότητες. Ωστόσο πριν κάνεις οτιδήποτε πρέπει πρώτα να εξασφαλίσεις άδεια, πράγμα που θεωρώ μάλλον δύσκολο. Χωρίς άδεια θα σε φάνε λάχανο. Η πρόταση που έχω να σου κάνω ως μεγαλύτερος και ως άνθρωπος που βιώνω τα ραδιόφωνα για 20 χρόνια, είναι να τελειώσεις τη σχολή σου, να δουλέψεις σε ένα σταθμό και εκεί θα σου λυθούν όλες οι απορίες.

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tago στις 04-11-2008 09:44 ]



    Καλησπέρα συμπατριώτη

     

    Εδώ και καιρό ψάχνω να αγοράσω μια άδεια για ραδιοφωνικό σταθμό, γνωρίζεις τη προϋποθέσεις χρειάζεται για να γίνει μεταβίβαση. Και επίσης αν υπάρχει περίπτωση να γίνει ανάκληση της άδειας από το ΕΕΣΡ και τους λόγους κατά τους οποίους ίσως να γίνει ανάκληση

     

    Ευχαριστώ πολύ

     

     



    Από όσο γνωρίζω δε χρειάζονται ιδιαίτερες προϋποθέσεις παρά μόνο να μην έχεις κάποια μετοχική σχέση με κάποιο άλλο σταθμό. Ωστόσο τουλάχιστον μέχρι πριν δύο χρόνια δεν είχε ολοκληρωθεί η διαδικασία από το ΕΣΡ για όλους τους Ρ/Φ σταθμούς στο Ηράκλειο πράγμα που σημαίνει πως δεν ξέρω να σου πω πόσοι και ποιοι έχουν αδειοδοτηθεί. Ψάξε λίγο και στη σελίδα του ΕΣΡ στο διαδίκτυο. Ίσως έχει περισσότερες πληροφορίες.


    themisever
    08.06.2011, 00:37

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : themisever στις 17-07-2011 10:35 ]