ελληνική μουσική
    732 online   ·  210.861 μέλη

    Μετατροπή από κασέτα σε cd

    pluton
    02.11.2008, 13:42

    Τί χρειάζομαι προκειμένου να μετατρέψω μια κασέτα σε cd?


    Termite
    02.11.2008, 14:45

    Κασετόφωνο με υποδοχή ακουστικών.

    Υπολογιστή με κάρτα ήχου που διαθέτει υποδοχή Line In

    Καλώδιο με αντίστοιχα βύσματα για την υποδοχή ακουστικών του κασετοφώνου και για την υποδοχή Line in του υπολογιστή

    Λογισμικό για ηχογράφηση ηχητικού σήματος.

    CD Recorder και λογισμικό εγγραφής cd


    -----------------

    H Barηa στα Ελληνικά

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Termite στις 02-11-2008 14:49 ]


    noizreduction
    02.11.2008, 18:33

    Θα προτεινα να μη χρησιμοποιηθει η εξοδος των ακουστικων του κασσετοφωνου, διοτι το κυκλωμα εξοδου ακουστικων ειναι πιο χαμηλο απ'ο,τι το κυκλωμα κυριας εξοδου.

    Κατα προτιμηση, χρησιμοποιουμε tape decks για αυτες τις εργασιες, που ειναι πιο αξιοπιστα και καλα μηχανηματα ( αναλογα με τη χρηση τους ) κατα την αναπαραγωγη της κασσετας. Επισης, σιγουρευομαστε εαν η κασσετα εχει ηχογραφηθει με καποιο συστημα noise reduction ( Dolby C ή Dolby B, αναλογα με τη μαρκα του κασσετοφωνου ), ωστε να το ενεργοποιησουμε κατα την αναπαραγωγη της, ενω τελος κοιταμε και απο τι υλικο ειναι η κασσετα ( Χρωμιου, κλπ ).

     

    Ειναι αρκετα πολυπλοκη και χρονοβορος διαδικασια και ο οποιοσδηποτε "ερασιτεχνισμος" πανω στο θεμα, θα υποβιβασει ακομα περισσοτερο το αποτελεσμα της μεταφορας.


    -----------------
    F.M.P. DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 02-11-2008 18:35 ]


    billy2002gr
    03.11.2008, 00:12

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 02-11-2008 στις 18:33 έγραψε...

    Θα προτεινα να μη χρησιμοποιηθει η εξοδος των ακουστικων του κασσετοφωνου, διοτι το κυκλωμα εξοδου ακουστικων ειναι πιο χαμηλο απ'ο,τι το κυκλωμα κυριας εξοδου.

    Κατα προτιμηση, χρησιμοποιουμε tape decks για αυτες τις εργασιες, που ειναι πιο αξιοπιστα και καλα μηχανηματα ( αναλογα με τη χρηση τους ) κατα την αναπαραγωγη της κασσετας. Επισης, σιγουρευομαστε εαν η κασσετα εχει ηχογραφηθει με καποιο συστημα noise reduction ( Dolby C ή Dolby B, αναλογα με τη μαρκα του κασσετοφωνου ), ωστε να το ενεργοποιησουμε κατα την αναπαραγωγη της, ενω τελος κοιταμε και απο τι υλικο ειναι η κασσετα ( Χρωμιου, κλπ ).

     

    Ειναι αρκετα πολυπλοκη και χρονοβορος διαδικασια και ο οποιοσδηποτε "ερασιτεχνισμος" πανω στο θεμα, θα υποβιβασει ακομα περισσοτερο το αποτελεσμα της μεταφορας.

     


    -----------------
    F.M.P. DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 02-11-2008 18:35 ]


     

    Πως τα λες πως τα λες αφιλοτιμο{#emotions_dlg.biggrin}

    Μουρλενομαι να διαβαζω τις υποδειξεις σου και τις οδηγειες σου...

    Νασαι καλα ρε παιδι μου, που εχεις τοση διαθεση να γραφεις και να βοηθας.

    ΑΑΑΑΑΑΑΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Ποτε θα πας βρε να φυλαξεις τα συνορα,μπας και κοιμηθω κανενα βραδυ ησυχα;;;;;;;


    -----------------
    to dyskolotero pragma ston kosmo einai to...na eisai aplos...............

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : pastella στις 03-11-2008 16:23 ]


    billy2002gr
    03.11.2008, 00:14

    Εγω παντως συμφωνω με τον noizreduction

    Οχι εξοδος ακουστικων...μονο line out.

     


    despinakontogianni
    03.11.2008, 00:36

    Κι η ποιότητα του ήχου?{#emotions_dlg.confused1}


    noizreduction
    03.11.2008, 01:39

    H ποιοτητα του ηχου σε αυτες τις περιπτωσεις εξαρταται απο πολλους παραγοντες. Οι κυριοτεροι ειναι η ποιοτητα και η κατασταση της κασσετας ( συνηθως, οι απομαγνητισμενες κασσετες δεν μπορουν να επιδιορθωθουν ), η τεχνολογια του tape deck ( ποιοτητα κεφαλης, ποσο καιρος εχει περασει απο τον απομαγνητισμο της, ταχυτητα ροτορα, κλπ ), καλωδια και τροποι συνδεσης ( RCA συνηθως, ομως εχει σημασια και η ποιοτητα του βυσματος/καλωδιου ) και τελος η επεξεργασια που θα γινει.

     

    Γενικα, οποιαδηποτε μεταφορα γινεται απο παλιο μαγνητικο μεσο σε συγχρονο ψηφιακο, εχει μια απωλεια της ταξης του 30-40% ( σε σχεση με την αρχικη ποιοτητα της μαγνητοταινιας οταν αγοραστηκε ), που δεν ειναι δυνατον να καλυφθει.

    Φιλικη συμβουλη: Εαν στην επεξεργασια σκεφτεστε να χρησιμοποιησετε φιλτρα για την αποσβεση του θορυβου, καλο ειναι να ξερετε πως περα απο το θορυβο κοβουν συχνοτητες πολυτιμες για το ηχητικο αποτελεσμα. Καλο ειναι λοιπον να πειραματιστειτε αρκετα ή να αποφυγετε εντονα φιλτρα που μπορει μεν να εξαφανιζουν το θορυβο, αλλα συγχρονως να δινουν ενα πιο θολο ηχητικο αποτελεσμα, λογω της απουσιας ορισμενων συχνοτητων ( κυριως υψηλων, αφου εκει επικεντρωνεσαι το κλασσικο hiss των μαγνητοταινιων ).

     

    Billy2002gr...Ο καιρος γαρ εγγυς {#emotions_dlg.biggrin}


    djmetronomos
    03.11.2008, 10:15

    Πρόσφατα πέρασα σε CD κάποιες κασέτες. Πήγα στο στούντιο ενός φίλου διότι δεν έχω πρόγραμμα μετατροπής στο κομπιούτερ. Μάλιστα έφερα το δικό μου κασετόφωνο, αφού ελάχιστοι ασχολούνται με κασέτες πλέον. Ευτυχώς είναι αρκετά καλό (TEAC), και το πλεονέκτημα ήταν ότι οι κασέτες παίχτηκαν στο ίδιο μηχάνημα όπου είχε γίνει η εγγραφή. Προτού ξεκινήσω τη διαδικασία, φρόντισα να κάνω απομαγνητισμό κεφαλής playback, και να καθαρίσω το pinch-roller - πολύ αημαντικό, διότι αλλιώς θα υπάρχει απόκλιση στη ταχύτητα με την οποία περνάει η ταινία. Χρησιμοποίησα ένα Q-Tip (μπατονέτα για τα αυτιά) εμποτισμένο με υγρό καθαρισμού. Προσοχή! Ποτέ με οινόπνευμα ο καθαρισμός - καίει το λάστιχο του pinch-roller. Υπάρχουν ειδικά υγρά γι' αυτό.

    Επίσης, εφάρμοσα τη μέθοδο που χρησιμοποιώ στο σπίτι. Όλες οι κασέτες μου είναι γραμμένες με Dolby 'B' , όταν όμως τις ακούω μού αρέσει να απενεργοποιώ το dolby, αντισταθμίζοντας τις υπερβολικές ψηλές συχνότητες με το Treble του ενισχυτή. Η ιδέα άρεσε στον ηχολήπτη, ο οποίος χρησιμοποίησε το equalization στο στούντιο για να είναι σχετικά flat ο ήχος, δίχως όμως να είναι μουντός (κάτι που συχνά γίνεται με τη χρήση του dolby).

    Αυτή ήταν η δική μου εμπειρία...


    billy2002gr
    03.11.2008, 16:21

    Τι γινετε ομως οταν το αζιμουθιο ειναι φευγατο ??????? Πρεπει να κατατοπισθει ο φιλος μας και για αυτο.!!!


    gvor
    09.01.2011, 14:34

    Αν θέλεις δώσε μου τα στοιχεία του στούντιο που πήγες, θέλω να κάνω το ίδο και δεν έχω βρει κάπου να κάνουν μετατροπή από κασέτα σε MP3/audio.

    Ευχαριστω

     

     

    Παράθεση:

    Το μέλος djmetronomos στις 03-11-2008 στις 10:15 έγραψε...

    Πρόσφατα πέρασα σε CD κάποιες κασέτες. Πήγα στο στούντιο ενός φίλου διότι δεν έχω πρόγραμμα μετατροπής στο κομπιούτερ. Μάλιστα έφερα το δικό μου κασετόφωνο, αφού ελάχιστοι ασχολούνται με κασέτες πλέον. Ευτυχώς είναι αρκετά καλό (TEAC), και το πλεονέκτημα ήταν ότι οι κασέτες παίχτηκαν στο ίδιο μηχάνημα όπου είχε γίνει η εγγραφή. Προτού ξεκινήσω τη διαδικασία, φρόντισα να κάνω απομαγνητισμό κεφαλής playback, και να καθαρίσω το pinch-roller - πολύ αημαντικό, διότι αλλιώς θα υπάρχει απόκλιση στη ταχύτητα με την οποία περνάει η ταινία. Χρησιμοποίησα ένα Q-Tip (μπατονέτα για τα αυτιά) εμποτισμένο με υγρό καθαρισμού. Προσοχή! Ποτέ με οινόπνευμα ο καθαρισμός - καίει το λάστιχο του pinch-roller. Υπάρχουν ειδικά υγρά γι' αυτό.

    Επίσης, εφάρμοσα τη μέθοδο που χρησιμοποιώ στο σπίτι. Όλες οι κασέτες μου είναι γραμμένες με Dolby 'B' , όταν όμως τις ακούω μού αρέσει να απενεργοποιώ το dolby, αντισταθμίζοντας τις υπερβολικές ψηλές συχνότητες με το Treble του ενισχυτή. Η ιδέα άρεσε στον ηχολήπτη, ο οποίος χρησιμοποίησε το equalization στο στούντιο για να είναι σχετικά flat ο ήχος, δίχως όμως να είναι μουντός (κάτι που συχνά γίνεται με τη χρήση του dolby).

    Αυτή ήταν η δική μου εμπειρία...