ελληνική μουσική
    567 online   ·  210.870 μέλη

    Δημήτρης Μαραμής Σκηνές από βουβή ταινία

    dafnoula
    06.11.2008, 19:53

    Κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Οδός Πανός ο δίσκος με τίτλο Σκηνές από βουβή ταινία . Η μουσική είναι του Δημήτρη Μαραμή , πάνω σε στίχους του Σωτήρη Τριβιζά. Ερμηνεύει ο Κωνσταντίνος Κληρονόμος.

    Κατά τη γνώμη μου εξαιρετικός .


    Aiolos_m
    07.11.2008, 01:04

    Ένας εξαιρετικός δίσκος από έναν πολλά υποσχόμενο συνθέτη, τον Δημήτρη Μαραμή παιδί (κι αυτός) της δεύτερης ακρόασης της Μικρής Άρκτου. Δεν είναι εύπεπτος, προορίζεται για έναν ακροατή που έχει σκοπό να κάτσει να τον ακούσει με προσοχή. Ο Κωνσταντίνος Κληρονόμος κάνει μια αξιοπρεπή εμφάνιση ως ερμηνευτής και στέκεται γερά στο ύψος των περιστάσεων.Αν δεν κάνω λάθος είναι η πρώτη του δισκογραφική κατάθεση. Για τον Σωτήρη Τριβιζά δεν ξέρω πολλά, πάντως οι στίχοι δεν είναι τυχαίοι, ούτε λίγοι. Η απόπειρα μετάφρασης του Λόρκα στην προηγούμενη κοινή δουλειά τους ήταν εξίσου καλή.

    Προτείνω αγορά και όχι download. 





    επισυναπτόμενα: Skhnes apo boubh tainia-1-front.jpg 
    spiroos
    07.11.2008, 10:45

    Δεν μου άρεσε ο δίσκος, κυρίως για τη φωνή του Κληρονόμου. Ως προς τους στίχους, έχουν ένα επίπεδο, αλλά πριν από 20 χρόνια θα λέγαμε πως είναι της σειράς...Σημερα απλά λέμε πως έχουν "ευγένεια" κτλ.

    Οι συνθέσεις φανερώνουν την έκπληξη του ηλεκτρισμού, που δεν μας είχε συνηθίσει ο Μαραμής.

    Να τονίσω όμως το εξαιρετικό artwork του και το γεγονός οτι κυκλοφορεί από τις Εκδόσεις Οδός Πανός και τη Seven group


    dafnoula
    07.11.2008, 22:16

    Ο Κωνσταντίνος Κληρονόμος είχε συνεργαστεί και πάλι με τον Δημήτρη Μαραμή στο βιβλίο-cd Κυριακές μες στο χειμώνα.( μελοποιημένα ποιήματα ποιητών του μεσοπολέμου)