ελληνική μουσική
    398 online   ·  210.894 μέλη

    Δήλωση Μίκη Θεοδωράκη

    johnfrusciante
    18.11.2008, 15:29

    υπαρχουν ανθρωποι που πανω σε καποια πολυ ασχημη στιγμη κατω απο περιεργες συνθηκες κανουν κατι που σιγουρα το μετανιωνουν...οχι βεβαια επειδη σκεφτονται αυτον που εβλαψαν αλλα επειδη η ζωη ειναι πολυ μικρη κ ειναι κριμα να περναν εστω κ μια ημερα φυλακισμενοι...

    απο την αλλη..η ζωη ειναι οντως μικρη..κ απο την στιγμη που χωριζεις τους "καλους" και τους "κακους" σε μια κοινωνια...θα μπορουσε η τιμωρεια τους να ηταν απλα να τους κλεισεις σε ενα μερος που δε θα ερχονται σε αμεση επαφη με τους "καλους"(βαζω κ ξαναβαζω τα "" γιατι μερικες φορες ειναι πολυ λεπτη η γραμμη αναμεσα στο καλος κακος..το οτι οδηγας μεθυσμενος κ ευτυχως δεν πατας καποιον περαστικο αυτο σε βαφτιζει καλο ανθρωπο μεχρι να ρθει η ασχημη στιγμη να πατησεις καποιον κ να γινεις κακος..) αλλα μεσα σ αυτο το μερος να τους παρεχονται καποια δικαιωματα που χρειαζεται ενας ολοκληρωμενος σχετικα ανθρωπος..

    τωρα για αυτα που ειπε ο κυριος Θεοδορακης που τον αγαπω κ τον σεβομαι παρα πολυ..στεναχωριεμαι ομως γιατι αυτα που λεει..ειναι ωραια..κ αποδεκτα..αλλα ανηκουν σ ενα κοσμο που δεν υπαρχει..κ αν ειναι να βγαινει αυτη η κολωνα του πολιτισμου μας κ να παρεμβαινει για πολυτελειες που η Ελλαδα δεν μπορει να τις μεταφερει στην πραξη..τοτε καλυτερα ας το σταματησει γιατι στο τελος θα γινει γραφικος..

    οοοοσο κ πολιτισμενος να ειμαι...προτιμω τα λεφτα που δινω στο κρατος σαν πολιτης..να γινουν εργα..να γινουν δρομοι..να γινουν πεζοδρομια..πανεπιστημια..νοσοκομεια..ορφανοτροφεια..σωστα σχολεια..κ ααααααλλα πραγματικα πολλα πραγματα κ στο τελος...αφου εχω φτιαξει κ φροντισει αυτους που ζουν εξω απο τα καγκελα τοτε θα φτιαξω κ τη ζωη μεσα απο τα καγκελα...γιατι??γιατι αν φτιαξω την ζωη εξω..ισως μια μερα να μην χρειαζονται πλεον τα καγκελα..


    pastella
    18.11.2008, 16:14

    Παιδιά κρίμα είναι να τραβήξει το θέμα τον δρόμο των προσωπικών επιθέσεων. Είναι κουραστικό μερικοί να γράφουν μόνο και μόνο για να υπερασπιστούν άποψη άλλου μέλους ή να κρίνουν τις απόψεις των άλλον χωρίς αντεπιχειρήματα.

    Στο θέμα μας. Ο κάθε Έλληνας έχει και από μια άποψη για οτιδήποτε. Ο Θεοδωράκης έχει μια άποψη και μια φήμη που του επιτρέπει να την βγάλει στα μέσα. Συμφωνώ με πολλά από αυτά που λέει ο johnfrusciante.

    Χτες άκουσα ότι οι φαρμακευτικές εταιρείες θα σταματήσουν να διανέμουν υλικό στα δημόσια νοσοκομεία, επειδή το δημόσιο δεν έχει τακτοποιήσει τις οφειλές του για το υλικό που προμηθεύεται. Χτες στο νοσοκομείο που πήγε η γιαγιά μου δεν είχαν πεταλούδες (βελόνες) για τους ορούς στους νοσηλευόμενους. Άλλοι δεν βρίσκουν άδειο κρεβάτι στην εντατική. Θα ήθελα πραγματικά να δω και μια πορεία ή μια δράση πολιτών ή μια παρέμβαση Θεοδωράκη για το δικαίωμα του καθενός μας στην ιατροφαρμακευτική περίθαλψη.

    Πραγματικά δεν νομίζω ότι πρέπει να συγκρινόμαστε με το αντιπαράδειγμα Γκουανταναμο, αλλά να αναλογιστούμε τι είδους κοινωνία θέλουμε εμείς οι ίδιοι να είμαστε και να στοχεύουμε στο καλύτερο.

    Πως θα γίνει αυτό; Τόσοι ειδήμονες υπάρχουν, ας προτείνουν κάτι εκτός από το να επιρρίπτουν ευθύνες σε κόμματα και κυβερνήσεις.

    Έχουμε φτάσει σε ένα τέτοιο σημείο σήψης στην στάση μας (ατομικά και σαν σύνολο) απέναντι στον "άνθρωπο" και τις αρχές του ανθρωπισμού που δεν νοιαζόμαστε για τίποτα και κανέναν, παρά μόνο για την τσέπη μας και το κοινωνικό μας στάτους.

    Έλεος πια με τη πάρτη του καθενός μας.


    StavmanR
    18.11.2008, 16:30

    Επανέρχομαι απλώς για να συμπληρώσω και αυτό που μου θύμισε σήμερα μία εφημερίδα. Στις φυλακές δεν είναι έγκλειστοι μόνο άντρες, τους οποίους έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε ως γουρούνια που δεν καταλαβαίνουν τίποτα, ούτε από υγεία ούτε από ψυχολογία.

     

    Είναι ταυτόχρονα έγκλειστες και γυναίκες. Βέβαια, στο μυαλό του μέσου αρσενικού είναι αδιανόητη η ευπάθεια των γυναικών σε ασθένειες και μικρόβια, λόγω της ιδιαίτερης φυσιολογίας τους. Έτσι, κανείς μας (άνδρες) δεν μπορεί να φανταστεί ότι σε κάθε μέρος που δεν τηρούνται αυστηρές συνθήκες υγείας και υγειινής, το συντριπτικό ποσοστό των γυναικών (έναντι ενός ελάχιστου αντρών) καταφεύγουν σε πάσης φύσεως μικροβιολόγους και γιατρούς. Εμείς το θυμόμαστε μόνο όταν η ευπάθεια της γυναίκας λειτουργεί σε βάρος μας, όταν δηλαδή απαγορεύεται με γνωμάτευση πλέον γιατρού η σεξουαλική επαφή με τη σύντροφο. Τότε την θυμόμαστε και δείχνουμε αυξημένο ενδιαφέρον.

     

    Τέλος, και πιο σημαντικό είναι ότι στις φυλακές γυναικών φιλοξενούνται -πόσο τραγική είναι η χρήση του όρου αυτού- και παιδιά, τα παιδιά των έγκλειστων γυναικών. Εχουμε μία κοινωνία που όχι μόνο δέχεται να μεγαλώνει παιδιά μέσα σε εχθρικές (συναισθηματικά και βιολογικά) φυλακές, αλλά αποδέχεται και τις φυλακές αυτές στο σκεπτικό: "καλά τους άξιζε τους αλήτες". Ακόμα κι εδώ ισχύει το "αμαρτίες γονέων παιδεύουσι τέκνα", που φυσικά δεν αφορά μόνο τη σχέση γονέων και τέκνων, αλλά και μεταφορικά της σχέση "μάνας-κοινωνίας" και "ατόμου-τέκνου".

     

    Η στάση που κρατάμε απέναντι στο σωφρονισμό δείχνει πεντακάθαρα το πώς αντιλαμβανόμαστε την ίδια την κοινωνία. Πρόκειται για μία ακραία κατάσταση που επιδεικνύει την ακραία μας αντίληψη. Διότι, στην πραγματικότητα δεν επιδιώκουμε σωφρονισμό, αποζητάμε έναν Καιάδα. Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που δεν επιδιώκουμε  την πραγματική παιδεία, επιδιώκουμε παραγωγή άβουλων προβάτων. Με τον ίδιο τρόπο που δεν επιδιώκουμε την παραγωγή τέχνης, αλλά την έντεχνη υποδούλωση των αισθήσεων σε κάθε είδους κατανάλωση. Όλα είναι ένα και το αυτό, μιας και αποτελούν προϊόν της ίδιας αντίληψης των πραγμάτων.

     

    Η απόσταση μεταξύ του "είμαι έκλειστος" από το "είμαι ελεύθερος" είναι χρονική, μιας στιγμής. Είναι η ίδια απόσταση μεταξύ του "είμαι νόμιμος/είμαι παράνομος". Το αστείο είναι ότι έχουμε κάνει σλόγκαν τον ανθρωπισμό και τα ανθρώπινα δικαιώματα. Και τελικά ανακαλύπτω, μετά λύπης μου, ότι εγώ που τυγχάνει να διαφωνώ με τον ορισμό των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, συμβαίνει να είμαι ο μεγαλύτερος υπέρμαχός τους... Άτιμα τα παιχνίδια της ζωής.


    ariadni0909
    18.11.2008, 18:45

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 18-11-2008 στις 16:30 έγραψε...

    Η στάση που κρατάμε απέναντι στο σωφρονισμό δείχνει πεντακάθαρα το πώς αντιλαμβανόμαστε την ίδια την κοινωνία.

    Νομίζω ότι ειπώθηκε πάνω από δυο τρεις φορές σε απαντήσεις  αυτού του θέματος ,η συγκεκριμένη φράση ωστόσο δε της δώθηκε η δέουσα σημασία.Δεν είναι η επίκληση στην αυθεντία ~εν προκειμένω του Ντοστογιέφσκι~ που την ορίζει ως σημαντική και ουσιώδη αλλά η (κοινή)λογική και η ανθρωπιά που (θα πρεπε να)χαρακτηρίζει όλους μας.

    Ναι οι φυλακές υπάρχουν για κάποιο συγκεκριμένο λόγο,μόνο που αυτός δεν είναι η ηθική ικανοποίηση μιας εκδίκησης,αλλά ο σωφρονισμός των παραβατών.Οσο υπάρχει η νοοτροπία πως οι φυλακές αποτελούν χώρο στοίβαξης αποβλητων της κοινωνίας και τρόπος διαχωρισμού και προφύλαξης των υπολοιπων πολιτων ,δεν μπορεί να γινει ένας γονιμος και παραγωγικος διάλογος,οχι μονο σε ενα απλο φορουμ αλλά και σε άλλα,πολύ σημαντικότερα επίπεδα που αφορουν αποφασεις για τη λειτουργία του σωφρονιστικού μας συστηματος εν τελει.

    Η σαθρώτητα του συστήματος φαίνεται ξεκάθαρα από την αλλοίωση (εως και την παντελή εξάλειψη ) της ενσυναίσθησης  μας.Δεν μπορούμε να δεχόμαστε  ως δεδομένο πως στις φυλακές βρίσκονται μόνο μεγαλοι εγκληματίες και δολοφόνοι,καθώς τοτε θα υποστηρίζαμε την άρτια δομή και λειτουργία ενός συστήματος που ζέχνει,εθελοτυφλώντας.Το "όπως μας αρέσει"μετατρέπεται σε ένα "οπως μας συμφέρει" και σταματάμε κάπου εκεί τη σκέψη μας.

    Ως προς τον ίδιο το Θεοδωράκη,ένας άνθρωπος με εξορία στην Μακρόνησο και φυλακίσεις  στην Μπουμπουλίνας,και στις  φυλακές Αβέρωφ νομίζω πως όχι απλά εχει δικαίωμα να κάνει τέτοιου είδου δηλώσεις αλλά και ηθική υποχρέωση απέναντι σε όλους εμάς και τον εαυτό του.Σε μια εποχή ,κατα την οποία οι δηλώσεις τις Μπεζαντάκου κανουν περισσοτερο ντόρο απ'ότι αυτές ενός ανθρώπου όπως ο Θεοδωράκης θα έπρεπε να ντρεπόμαστε να σχολιάσουμε αρνητικά την πρωτοβουλία του αυτή και να θεωρήσουμε τα λόγια αυτά ως τροφή για τη σκέψη μας και κίνητρα για την αφύπνιση μας!

    Και όχι για μένα ο Θεοδωράκης δεν αποτελεί πρώτυπο ανθρώπου και ιδεολόγου ,πιστός στις απόψεις του (τοσο θεωρητικά όσο και πρακτικά)στο πέρασμα του χρόνου,ωστόσο μαθαίνω να εκτιμώ και να σέβομαι αυτά τα οποία εγώ δεν θα μπορούσα ίσως να έχω κάνει ούτε στο μισό τους.Η "αντίδραση στην αντίδραση "που αναφέρθηκε σε κάποια απο τις απαντήσεις προηγουμένως δηλώνει απλά ένα τέλμα σκέψεων και ανωριμότητας από τη μία,αλλά και τη δυνατότητα εξέλιξης με μεγαλύτερα βήματα από την άλλη.Καλό θα είναι να είμαστε αισιόδοξοι λοιπόν όλοι εμείς οι "Αντί" γιατί μπορούμε να τραβήξουμε μπροστά όλους τους υπολοιπους.


    -----------------

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ariadni0909 στις 18-11-2008 18:49 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ariadni0909 στις 18-11-2008 21:26 ]


    heartbreak-kid
    19.11.2008, 22:10

    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 18-11-2008 στις 14:43 έγραψε...

     

    Αντε γιατί πολύ χαλαρά κι αστεία το ΄χουμε πάρει το όλο θέμα.


    -----------------
    There was a time that the pieces fit, but I watched them fall away. Mildewed and smoldering, strangled by our coveting. I've done the math enough to know the dangers of a second guessing. Doomed to crumble unless we grow, and strengthen our communication

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sitzoune81 στις 18-11-2008 16:18 ]



     

    ε, για να παρουσιάζεται ως επιχείρημα το πορτοφόλι του μπαμπά μέλους, μάλλον χαλαρό, αστείο και για γέλια το κάνατε το τόπικ


    venceremos
    20.11.2008, 03:45

    Η ωρα ειναι λιγο περιεργη και δεν μπηκα στον κοπο να διαβασω οοολα τα μηνυματα, γι αυτο συγχωρεστε με αν επαναλαβω πραγματα που εχουν ηδη ειπωθει ..

    Λοιπον κι εγω συμφωνω με οσους λετε οτι αν ασχολουμασταν σαν κοινωνια περισσοτερο με το να φτιαξουμε εναν καλυτερο εξω κοσμο γενικοτερα θα περιοριζαμε σημαντικα την εγκληματικοτητα. Σωστο ειναι, καμια αντιρρηση. Ομως με την γενικοτερη εννοια και η φυλακη ενα σχολειο ειναι και ο ρολος της ειναι να δινει μια δευτερη ευκαιρια στους ανθρωπους που αποκλινανε. Αρα δεν συμφωνω οτι ειναι μια πολυτελεια να βελτιωσουμε τις συνθηκες κρατησης ή οτι θα πρεπε να τη διαχωριζουμε σε σχεση με ολες τις υπολοιπες υποδομες που συμβαλλουν στη διαμορφωση της εικονας της κοινωνιας μας. Ασε που ετσι ειναι σαν να αποκληρωνει η κοινωνια καποια απ τα παιδια της με το να λεμε οτι δεν μας ενδιαφερει τι γινεται με τους φυλακισμενους. Κι αυτοι μερος της κοινωνιας μας ειναι που διατηρουν ολα τους τα δικαιωματα εκτος απο την ελευθερια τους την οποια στερουνται κι αυτο ειναι το τιμημα που πληρωνουν με τον εγκλεισμο τους. Ο λογος που ξεσηκωνονται ειναι γιατι μες στις φυλακες με τις υπαρχουσες συνθηκες πολλα δικαιωματα τους καταπατωνται εκτος απο αυτο της ελευθεριας.

    Παντως το θεμα των φυλακων απο οπου και να το πιασεις χανει..

    Ετυχε να βρισκομαι στο χωρο που ειχε οργανωθει μια συγκεντρωση αλληλεγγυης και ακουσα κατι πολυ σωστο που εχει πει καποιος μεγαλος.. Οτι σε καμια χωρα του κοσμου δεν φυλακιζονται οι αλκοολικοι αλλα αντιθετα αντιμετωπιζονται ως αρρωστοι και μπαινουν σε κεντρα αποτοξινωσης. Γιατι λοιπον αυτη η ειδικη μεταχειριση απεναντι στους ναρκομανεις? Γιατι αντι να μπαινουν σε κεντρα αποτοξινωσης να τους χωνουν στην φυλακη? Απο ποτε οι φυλακες αντικαθιστουν τα κεντρα αποτοξινωσης?(απ: απο τοτε που δεν υπαρχουν οι καταλληλες υποδομες απο την πολιτεια..)

    Ασε που μεγαλη μεριδα των εγκλεισμενων αν οχι η μεγαλυτερη μεριδα ειναι προφυλακισμενοι που δεν εχει εκδικαστει η υποθεση τους ακομα. Αρα κρατουνται χωρις να εχει αποδειχθει η ενοχη τους ακομα. Οι φυλακες εχουν γινει ο σκουπιδοτενεκες της κοινωνιας οπου στελνει ολους τους ανεπιθυμητους.. Εχεις ερθει παρανομα στην χωρα, εχεις κανει αιτηση για ασυλο αλλα δεν εχει γινει η δικη σου ακομα? Μεεεεσα! Χωρις να εχουν διαπραξει αλλο εγκλημα απο το να μην φερουν χαρτια (που η πολιτεια σκοπιμως καθυστερει τις διαδικασιες για να μην αναφερω το ελεεινα χαμηλο ποσοτο αυτων που τελικα θα τους παραχωρηθει το ασυλο που οι περισσοτεροι απο αυτους δικαιουνται οντως..).

    Και αν εχεις λεφτα φυσικα δεν καθεσαι φυλακη, πληρωνεις εγγυηση και βγαινεις..

    Στην φυλακη πολλοι μπαινουν καθαροι και μαθαινουν μεσα τα κολπα. Τους παταει το τρενο τους ισοπεδωνει και τους ξαναφτιαχνει ετοιμους εγκληματιες με μπολικο μισος για την κοινωνια και αληθεια δεν της χρωστανε και τιποτα αν το καλοσκεφτει κανεις. Δεν τους φερθηκε ωραια για να της χρωστανε καμια ευγνωμοσυνη. Μονο τον νομο οτι ο ισχυρος θα επιβιωσει οι υπολοιποι απλα θα χαθουν στην πορεια...


    johnfrusciante
    20.11.2008, 05:14

    φιλε venceremos εχεις απολυτο δικιο σε ολα κ για αυτο που λες για μενα για αυτα που ειπα περι πολυτελειας κ μπλα μπλα..ειναι δικο μου λαθος γιατι το ειπα ετσι πολυ γενικα κ χαζα κ δεν εκανα πιο αναλυτικη την σκεψη μου..

    οτι θα πρεπε μια κοινωνια να καλυτερευει ταυτοχρονα σε ολα τα τμηματα της φυσικα..Ειναι σαφεστατα πολυ αδικο να θυσιαστουν ολοι αυτοι οι κρατουμενοι επειδη δεν εχουμε καποιο σχεδιο για τις φυλακες για το τωρα αλλα μονο οοοοοοταν τελειωσουμε ολα τα εργα εξω στην ζωη..κ στην τελικη ποτε θα γινει αυτο??ποτε..δηλαδη αυτο που λεω ειναι και καπως ειρωνικο..κακως αλλα ειναι..γιατι απαντησα σαν ρεαλιστης..στην ελλαδα δεν θα τελειωσουν ποτε τα εργα που ειναι ακρως σημαντικα οποτε,ποτε δε θα βρεθουν λεφτα για να φτιαχτει μια σωστη φυλακη..γι αυτο προτιμω απο αυτα τα ψιχουλα που μενουν κ δεν χανονται καπου στα γραφεια της εκαστοτε κυβερνησης να πηγαινουν για τους πολιτες κ δυστυχως...αλλαζω το ονομα των κρατουμενων σε αυτο των αθωων θυματων ενος πολεμου..ενος πολεμου αναμεσα στην γραφειοκρατεια-ανικανοτητα πολιτικων-ανικανοτητα πολιτων εναντιον στα δικαιωματα ενος κρατουμενου ανθρωπου..γιατι δεν παυει να ειναι ανθρωπος μετα απο ενα λαθος..

    το αλλο κομματι που πιανεις το εχω σκεφτει πολλες φορες κ θεωρω οτι το σχολιαζεις λανθασμενα..τι θελω να πω...δεν ειναι το θεμα των φυλακων που απο οπου κ αν το πιασεις χανει..για μενα το προβλημα ειναι στην ριζα..(κ την χεζω τελειως την συζητηση για καποιους αλλα για μενα ετσι ειναι..)οι κανονες και τα "μη" "δεν κανει" "δεν πρεπει" που μας μαθαν τοσο καιρο οι γονεις μας..οι δασκαλοι μας,η θρησκεια κ γενικα η κοινωνια...ενας ανθρωπος που ειναι εθισμενος στα ναρκωτικα εμενα γιατι να με πειραζει?(ΤΟ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟΝ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΣΕ ΚΕΝΤΡΑ ΑΠΟΤΟΞΙΝΩΣΗΣ ΘΕΩΡΩ ΦΥΣΙΚΑ ΤΗ ΜΟΝΗ Κ ΣΩΣΤΗ ΛΥΣΗ)ενα παλικαρι η μια κοπελα που εχει βυθιστει στον αγριο κοσμο των ναρκωτικων εμενα πως με απειλει??γιατι θα πρεπει να μας χωρισεις..δεν μιλαω για εμπορους..μιλαω για απλους χρηστες..τα παιδια αυτα κανουν κακο μονο στον ευατο τους οχι στους υπολοιπους..εκτος αν οι νομοι θεωρουν οτι η εικονα τους παρα ειναι αποκρουστικη κ δε θα πρεπε ουτε να τους βλεπουμε πεταμενους στην ακρη του δρομου μηπως κ μας χαλασουν την τελεια κ γαματη ζωη μας..ελεος πια..ακουω ο ταδε παιρνει κοκα ο αλλος ηρωινη..γιατι να ειναι κακο??ο καθενας κανει οτι γουσταρει εφοσον δεν ενοχλει τον συναθρωπο..ο καθε ανθρωπος εχει το δικαιωμα να καει οσο αυτος θελει..δε θα γινουμε ολοι ρομποτοκια με τις γραβατουλες μας τρεχοντας για καριερα..τρεχοντας για το κυνηγι των 800 ευρω..τουλαχιστον οταν κανει κανεις κοκα δεν ενοχλει σε θεματα υγειας αυτον που τυχαια περναει τον δρομο..ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΚΑΠΝΙΖΕΙ ΤΣΙΓΑΡΑ ΣΤΟΝ ΔΙΠΛΑ ΤΡΑΠΕΖΙ ΜΟΥ ΦΥΣΑ ΚΑΡΚΙΝΟ...αλλα τοοοοοοσα χρονια ολοι ηταν στην μουγκα γιατι ο φορος που περναν απο τους καπνιστες ηταν πολυς αντιθετα απο τους χρηστες τιποτα...

    Παράθεση:

     



    Το μέλος StavmanR στις 18-11-2008 στις 16:30 έγραψε...

    Η στάση που κρατάμε απέναντι στο σωφρονισμό δείχνει πεντακάθαρα το πώς αντιλαμβανόμαστε την ίδια την κοινωνία.

    για την εξης αποψη εχω να σχολιασω πως συμφωνω με αυτο που θελει να πει αλλα σκεφτομαι πως..σε αυτη την κοινωνια που ζουμε..η 2η και η 3η ευκαιρια..σε καποιον ειναι πολυτελεια οταν υπαρχουν περιστατικα ανθρωπων που δεν ειχαν ουτε την 1η ευκαιρια σε τουτο το ματαιο κοσμο...

     

     

    κ τελος

    οι αποψεις που πεταχτηκαν πριν απο "ανθρωπους"..."να σαπισουν εκει μεσα καλα να παθουν" ειναι απο ανθρωπους που εστερνιστηκαν απολυτα τα "μη" και "δεν πρεπει" της κοινωνιας μας...κ ειναι τοσο τυφλωμενοι που δεν καταλαβαινουν οτι το να εισαι καβαλα πανω απο ενα πτωμα κ να το χτυπας δεν θα πρεπε να σου δινει κ τοση περηφανεια..ειναι ηδη "νεκρο"..μη χαιρεσαι αδικα..

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : pastella στις 20-11-2008 12:32 ]


    StavmanR
    20.11.2008, 09:28

    Συμφωνώ απόλυτα με το σχόλιό σου επί του σχολίου μου, με δεδομένο πάντα πως μιλάμε για την ως τώρα δομημένη κοινωνία, που αφορά κι εμάς εδώ και τώρα... Είναι σημαντικό να κατανοήσουμε ότι κάθε αδικημένος ή υστερημένος άνθρωπος, σε μία κοινωνία πνευματικά στεγνή και ψυχικά αποστειρωμένη, θα λειτουργήσει εναντίον του βολεμένου μέρους της κοινωνίας, όσες φυλακες κι αν χτίσουμε, όσους στρατούς κι αν οργανώσουμε. Εδώ, βέβαια, είναι σημαντικό να τονίσουμε ότι για εμένα πχ. βολεμένος θεωρείται ο τάδε επιχειρηματίας, για τον φτωχό βολεμένος είμαι εγώ και για τον πεινασμένο, βολεμένος είναι ακόμη κι ο φτωχός.

    Το σχόλιό μου είχε στόχο ακριβώς εκείνον που έθιξες: Εμείς είμαστε η κοινωνία, εμείς δίνουμε ευκαιρίες, εμείς αντιλαμβανόμαστε τον ίδιο μας τον εαυτό κοιτάζοντας την "κοινωνία" (βολική αοριστία αυτή η λέξη). Με άλλα λόγια, κοιτάζοντας τις σύγχρονες φυλακές, στην ουσία κοιτώ τον εαυτό μου στον καθρέφτη. Με τον ίδιο τρόπο που επινοώ ώστε να κρύβω από την κοινωνία ότι θεωρώ πως μου χαλά το προφίλ κι εν τέλει την κοινωνική μου ζωή, απαντά αντίστοιχα και η κοινωνία (δηλαδή το κοινωνικό μέρος του ΕΓΩ) κρύβοντας τη δική της βρωμιά για να με ευνοήσει. Και φυσικά κοινωνική "βρωμιά" δεν είναι οι φυλακισμένοι, αυτοί είναι απλοί φορείς της βρωμιάς που τους φορτώσαμε για να είμαστε εμείς καθαροί.

     

    Για το θέμα των ναρκωτικών το πράγμα περνά σε άλλο επίπεδο, που βέβαια αγγίζει το συγκεκριμένο τόπικ. Το πρόβλημα με τα ναρκωτικά είναι -όπως έχω παλαιότερα παραθέσει και με θέσεις επιστημόνων- γενικότερα πρόβλημα ενδοκοινωνικό και αξιών. Σχετίζεται άμεσα με τις κοινωνικές ανισότητες και τον άκρατο ηδονισμό, καθώς και με "φιλελεύθερα" οικονομικά καθεστώτα (καπιταλισμός), μιας και το όπιο (και όχι μόνο) αποτελεί σημαντική πηγή εσόδων, όχι μόνο συγκεκριμένων εμπόρων, αλλά και ολόκληρων κρατών (Αφγανιστάν, Κολομβία κλπ.). Οι νέοι που υποπέφτουν στη χρήση των ναρκωτικών (πλέον μιλάμε για μέσο όρο ηλικιακό περίπου τα 14 χρόνια) είναι όντως ασθενείς. Το πρόβλημα με τα ναρκωτικά, βέβαια, είναι πολύ σοβαρό και δύσκολο στην αντιμετώπιση. Η συγκροτημένη κοινωνία βασίζεται στο "δόγμα του έλλογου όντος", με συνείδηση και συναίσθηση, καθώς και στοιχειώδη λογική και παιδεία. Η χρήση των ναρκωτικών , όπως και κάθε εθισμός (ακόμα και η "απλή" υπερκατανάλωση της καθημερινότητας) καταργεί τις παραπάνω προϋποθέσεις, μετατρέποντας προσωρινά τους χρήστες σε μή συμβατά με τα κοινωνικά δεδομένα μέλη, αυξάνοντας ταυτόχρονα τις πιθανότητες παραβατικότητας. Δεν θα αναλύσω παραπάνω, καθώς συνηθίζω να κουράζω με μακροσκελείς τοποθετήσεις. Πιστεύω ότι γίνομαι επαρκώς κατανοητός.


    sitzoune81
    21.11.2008, 11:27

    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 19-11-2008 στις 22:10 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 18-11-2008 στις 14:43 έγραψε...

    Αντε γιατί πολύ χαλαρά κι αστεία το ΄χουμε πάρει το όλο θέμα.


    ε, για να παρουσιάζεται ως επιχείρημα το πορτοφόλι του μπαμπά μέλους, μάλλον χαλαρό, αστείο και για γέλια το κάνατε το τόπικ


    είδες πουθενά να αναφέρομαι σε "πορτοφόλια" μπαμπάδων?

    γιατί χρησιμοποιείς σε παράθεση δικό μου άσχετο σχόλιο?

    και στην τελική, είναι ΚΑΙ στο χέρι σου -γράφοντας την άποψή σου επί του θέματος- να το γυρίσουμε στο "σοβαρό"...

    άντε ντε!Smile


    venceremos
    21.11.2008, 12:39

    Termite αν διαβασα σωστα ο πιτσιρικος 25 χρονω που εχασε τη ζωη του υπηρξε θυμα εμποριας ναρκωτικων με αλλα λογια πρεζονι... και οχι εμπορας που εγραψες... Αχ αχ, διαβασεις βιαστικα και καταληγεις σε διαστρεβλωσεις..

    Stav αγαπη μου σου ελειψα βλεπω...! (εκ των υστερων διαβασα την παρεμβαση σου οπου δανειστηκες την ατακα μου..!) Σε απογοητευσα ομως βλεπω, αυτη τη φορα ψιλοσυμφωνουμε...Cool


    Termite
    21.11.2008, 16:43

    Παράθεση:

    Το μέλος venceremos στις 21-11-2008 στις 12:39 έγραψε...

    Termite αν διαβασα σωστα ο πιτσιρικος 25 χρονω που εχασε τη ζωη του υπηρξε θυμα εμποριας ναρκωτικων με αλλα λογια πρεζονι... και οχι εμπορας που εγραψες... Αχ αχ, διαβασεις βιαστικα και καταληγεις σε διαστρεβλωσεις..

    Φίλε/η venceremos:

    "Και δεν θα ξεχάσουμε ποτέ τον Δημοσθένη Βουβάκη, μόλις 25 χρονώ, τελευταίο στον τεράστιο κατάλογο των νεκρών. Ακόμη ένας νεκρός στον βωμό μιας παράλογης πολιτικής που οδηγεί τα θύματα της εμπορίας ναρκωτικών στη φυλακή αντί σε κέντρα απεξάρτησης."

    Αυτό έγραφε το κείμενο. Ο συγγραφέας του κειμένου ισχυρίζεται οτι ο 25χρονος ειναι θύμα εμποριας ναρκωτικών. Τι είδους θύμα είναι όμως δε μας αναφέρει. Μας αναφέρει πουθενά οτι ουσιαστικά ήταν "πρεζόνι" - έρμαιο των ουσιών; Μας αναφέρει πουθενά οτι εκβιάζονταν απο τα κυκλώματα για να "πουλάει" τις ουσίες σε άλλους; Μας αναφέρει πουθενά οτι δεν ήταν ο ίδιος έμπορος;

    Και στις 3 περιπτώσεις ο "κατηγορούμενος" ειναι θύμα "εμπορίας ναρκωτικών".

    Αν ανέφερεται πουθενά η 1η απο τις 3 περιπτώσεις τοτε, ναι. Διαστρέβλωσα το γεγονός και οδηγήθηκα σε λάθος συμπεράσματα. Να αναθεωρήσω ευχαρίστως.

    Όμως δεν αναφέρεται πουθενά. Η ουσία στο γεγονός εν τέλει, δεν είναι τι πιστεύω εγώ για ενα άρθρο. Η ουσία στο θέμα αυτό κρύβεται στο τελευταίο post του Σταύρου. Αν το αντιληφθούμε (και μόνο) είναι μια καλή αρχή, και ένα βήμα προόδου.


    heartbreak-kid
    21.11.2008, 19:31

    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 21-11-2008 στις 11:27 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 19-11-2008 στις 22:10 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 18-11-2008 στις 14:43 έγραψε...

    Αντε γιατί πολύ χαλαρά κι αστεία το ΄χουμε πάρει το όλο θέμα.


    ε, για να παρουσιάζεται ως επιχείρημα το πορτοφόλι του μπαμπά μέλους, μάλλον χαλαρό, αστείο και για γέλια το κάνατε το τόπικ


    είδες πουθενά να αναφέρομαι σε "πορτοφόλια" μπαμπάδων?

    γιατί χρησιμοποιείς σε παράθεση δικό μου άσχετο σχόλιο?

    και στην τελική, είναι ΚΑΙ στο χέρι σου -γράφοντας την άποψή σου επί του θέματος- να το γυρίσουμε στο "σοβαρό"...

    άντε ντε!Smile



     

    οκ. thanx για την πρόσκλησι {#emotions_dlg.thumbup}


    venceremos
    21.11.2008, 19:42

    μιας παράλογης πολιτικής που οδηγεί τα θύματα της εμπορίας ναρκωτικών στη φυλακή αντί σε κέντρα απεξάρτησης

    Επειδη μιλαει για κεντρα αποτοξινωσης προφανως επροκειτο για χρηστη ουσιων, επομενως ανηκει σε μια απτις δυο πρωτες περιπτωσεις που αναφερεις. Αν ηταν εμπορας δεν θα ηταν θυμα εμποριας, θα χρησιμοποιουσε αλλη εκφραση.. Οντως δεν εχει σημασια τοσο μεγαλη ομως.

    Για μενα δεν υπαρχει ασαφεια σ αυτα που λεει, μου αρκουν, βεβαια ο καθενας τα βλεπει απο αλλη σκοπια..Δεν χρειαζομαι παραπανω στοιχεια. Μου αρκουν αυτα για να θυμωσω πολυ. Και απο ολα αυτα που αναφερει μονο ενα να ισχυει αρκει για να θυμωσω. Ειναι μια κοινωνικη ομαδα που απεκτησε φωνη για να διαμαρτυρηθει για ολα.. Το χει κανει και στο παρελθον αλλα πρωτη φορα τοσο μαζικη απεργια πεινας με κοινα αιτηματα. Αυτο δε σας λεει τιποτα για τη διασταση του προβληματος? Οι απαιτησεις τους δεν βρισκω οτι ειναι καθολου παραλογες, γιατι να μου φαινεται κατευθυνομενο το μηνυμα οταν απλα μιλαει με γεγονοτα και θιγει ενα ζητημα. Την αληθεια γραφει δεν ψευδεται. Απο κει και περα εσενα δεν σε επεισε, οκ. Αλλα και την πλευρα τους να παιρνει καιρος ηταν. Αυτοι οι ανθρωποι παλευαν χρονια μονοι τους και η φωνη τους δεν εφτανε ποτε στ αυτια μας.

    Γιατι οταν βγαινουν ανθρωποι να υπερασπιστουν κοινωνικα ζητηματα δεν επικεντρωνεστε στην ουσια των λογων τους και ασκειτε κριτικη για το ατομο τους? Αντι να πουμε μπραβο που καποιος ευαισθητοποιηθηκε και βγηκε απο τη μαζα της σιωπης για να πει κατι τα βαζουμε με ολα τα ελαττωματα του. Αυτο ειναι αντιπερισπασμος. Κανεις δεν ειναι τελειος ομως ολοι μπορουμε να κανουμε μια προσπαθεια να γινουμε καλυτεροι και να μιλαμε περισσοτερο για σοβαρα θεματα της κοινωνιας που μας αφορουν ολους.

    Εγω βλεπω μια τεραστια προκαταληψη απεναντι στους αντιεξουσιαστες. Ποιος ειπε οτι δεν εχουν να αντιπροτεινουν πραγματα? Ειναι προθυμοι να κανουν πολλα πραγματα οχι μονο γι αυτους αλλα και για τους γυρω τους, και το πραττουν. Αλλα οταν καποιοι ακουνε αντιεξουσιαστης τους πιανει μια αλλεργια και μια αντιδραση, δεν μπαινουν καν στην ουσια των ζητηματων που θιγονται. Αυτοματα θεωρειται οτι εφοσον εχουν ασχοληθει οι αντιεξουσιαστες προκειται για κατι αντιδραστικο και παρακρατικο και δεν ξερω εγω τι αλλο και απορριπτεται .. Πειτε πως δεν σας ενδιαφερει η μοιρα των φυλακισμενων και οχι τι καθονται και μας λενε οι αντιεξουσιαστες οι μπαχαλακηδες οι τεμπεληδες τα ρεμαλια της κοινωνιας. Πειτε το ευθεως και οχι πλαγιως. Δεν αναφερομαι σε δικα σου λογια termite για να μην παρεξηγηθεις στο λεω.


    Termite
    22.11.2008, 16:15

    Δεν παρεξηγούμαι, μην ανησυχείς.

    Και το πρόβλημά μου δεν είναι οι αντιεξουσιαστές. Οι άνθρωποι ακολουθούν με συνέπεια αυτό που πιστεύουν (η πλειονότητα).

    Το πρόβλημά μου είναι πώς σε κάθε κίνησή τους ξεκινάει και ένας "πόλεμος" στα ΜΜΕ με δημιοσιογράφους καθαρά ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΜΕΝΟΥΣ (πολιτικά) που το μόνο που κάνουν είναι να παραπλανούν τον κόσμο. Τα αποτελέσματα αυτού του καθημερινού αποπροσανατολισμού τα βλέπεις και εδώ πολύ καλα.

    Ο ένας πιστεύει οτι οι πορείες ειναι μια ανούσια μορφή αγώνα που ο μόνος που υποφέρει ειναι οι καταστηματάρχες με τις βιτρίνες, ο άλλος πιστεύει να καταργηθούν οι φυλακές...

    Αυτές οι ακραίες απόψεις δε βοηθούν μια τέτοια κατάσταση, δε συμφωνείς;


    venceremos
    23.11.2008, 01:07

    Μωρε μακαρι να υπηρχε η δυνατοτητα να ακουγονταν ολες οι πλευρες κι ολες οι αποχρωσεις οσο ακραιες κι αν ειναι οι αποψεις για να βγαζει κι ο κοσμος τα συμπερασματα του.. Το θεμα ειναι οτι τουλαχιστον μπαινει στην επικαιροτητα και αναγκαστικα θα πρεπει να ασχοληθουν επιτελους μ αυτο. Και ολοι θα κριθουν απο τη θεση τους απεναντι στο ζητημα αυτο.Θα κριθουν και απο αυτο. Ο κοσμος δεν ξεχνα ευκολα και θαρθει η ωρα της πληρωμης.


    Thanasis-Gioglou
    18.12.2008, 10:34

    Άρθρο του Μίκη Θεοδωράκη που θα δημοσιευθεί στα σημερινά "Νέα"

     ΟΙ  «ΜΠΑΤΣΟΙ» 

     Όταν πρόκειται για εθνικούς, κοινωνικούς ή ιδεολογικούς αγώνες, το μίσος είναι αναπόφευκτο, γεννιέται αυθόρμητα. Θα πρέπει όμως τουλάχιστον να κατευθύνεται προς τη σωστή κατεύθυνση.
    Σήμερα παρατηρώ ότι το μίσος των μαθητών ακολουθεί ένα μονόδρομο με στόχο τους αστυνομικούς, γεγονός που κατά τη γνώμη μου τους αποπροσανατολίζει στην αναζήτηση των αληθινών συνθηκών που τους οδήγησαν στη σημερινή θέση τους μέσα στο σχολείο και μέσα στην κοινωνία. Ενώ θα πρέπει να βρουν τα αληθινά αίτια και να αποκαλύψουν τους αληθινούς ενόχους και τους πραγματικούς λόγους για όσα γίνονται γύρω τους και γενικώτερα γύρω μας, στη χώρα μας και στην οικουμένη. Έτσι μοιάζει σαν κάποιοι να τους έβαλαν παρωπίδες, ώστε η οργή τους να διοχευτευθεί σε μια ομάδα συνανθρώπων μας, τους αστυνομικούς, που όταν δεν λειτουργούν σωστά, είναι απλά πιόνια του Συστήματος, που ΑΥΤΟ είναι υπόλογο για όλα, δηλαδή για την Παιδεία αλλά και για κάθε τι που αφορά τη λειτουργία της κοινωνίας, του κράτους και των υπηρεσιών του.
    Και αναφέρω εδώ το παράδειγμα της γενιάς του 1-1-4 που όσον αφορά την Παιδεία έθεσε ως στόχο το 15% του Κρατικού Προϋπολογισμού. Είδαν δηλαδή οι νέοι της εποχής εκείνης την βασική αιτία για τα χάλια της Παιδείας μας, δηλαδή το οικονομικό.
    Από κει και πέρα παρ’ ό,τι τότε η ελληνική αστυνομία είχε μια καθαρά φασιστική νοοτροπία και οι εκδηλώσεις βίας σε σύγκριση με το σήμερα ήταν εκατό φορές πιο πολλές και σοβαρές από πλευράς μαζικότητας και βιαιότητας (τα νοσοκομεία ήταν γεμάτα από νέους τραυματισμένους από την αστυνομική βία της εποχής), οι πρωτοπόροι νέοι εκείνης της εποχής, βασικά φοιτητές, μπορούσαν να δουν ελεύθερα, σφαιρικά και σε βάθος. Έτσι με το 1-1-4 έθεταν ως πρώτο καθήκον τους την υπεράσπιση του Συντάγματος, δηλαδή της ελευθερίας, της δημοκρατίας και των ατομικών δικαιωμάτων. Χτυπούσαν στην καρδιά της την αντιδραστική εξουσία (θρόνο, αστυνομοκρατία, Αμερικανοκρατία). Πάλευαν για την Κύπρο και αγωνίζονταν μαζικά για την Ειρήνη. Είχαν δηλαδή μπροστά τους ανοιχτούς ορίζοντες για ό,τι πραγματικά συνέβαινε στην χώρα τους αλλά και πέρα από τη χώρα τους. Ήταν άτομα ολοκληρωμένα και ελεύθερα, αν και τότε υπήρχαν όπως και σήμερα πονηρά «κέντρα» που προσπαθούσαν να περιορίσουν την οργή τους και να την διοχετεύσουν μόνο σε ένα λούκι, για τις δικές τους επιδιώξεις. Με μια λέξη να τους αποπροσανατολίσουν, όπως γίνεται τώρα.
    Και για να πάω και πιο πέρα, εμείς οι νέοι της Εθνικής Αντίστασης και του Εμφυλίου, όπου οι χωροφύλακες και η αστυνομία ήταν απέναντί μας με όπλα που ξερνούσαν ομαδικό θάνατο, είχαμε την ψυχική και πνευματική δύναμη να βλέπουμε ότι σε πολλές περιπτώσεις αυτοί που σήμερα αποκαλούνται περιφρονητικά «μπάτσοι» ήταν παιδιά σαν κι εμάς παρασυρμένα από την θύελλα των γεγονότων να κάνουν πράξεις που δεν ήθελαν. Δεν γενικεύαμε. Αντίθετα μπορούσαμε ακόμα και μέσα στις πιο κρίσιμες για μας συνθήκες να δούμε ότι δεν είναι το ίδιο όλοι και ότι ο πραγματικός ένοχος ήταν η Εξουσία, που είχε κατορθώσει να μας τυλίξει στα δίχτυα της, που έσταζαν αίμα και μίσος αδελφού προς αδελφό. Και πολλοί είχαν τότε ακόμα τη δύναμη να φωνάζουν μπροστά στο εκτελεστικό απόσπασμα πριν σκοτωθούν «Αδέρφια, πεθαίνουμε και για τη δική σας ευτυχία».
    Αναγκάστηκα να γράψω αυτό το σημείωμα με αφορμή κάποια εκπομπή με αγόρια και κορίτσια 15-16 ετών, που μιλούσαν στο ίδιο ακριβώς μοτίβο, λες και κάποια αόρατη δύναμη να είχε κατευθύνει την οργή, το μίσος και την σκέψη τους μόνο προς ένα στόχο. Και μάλιστα σε μια εποχή πολύπλοκη, όπου ο κόσμος έχει μικρύνει και το έξω μπερδεύεται με το μέσα και γίνονται όλα ένα κουβάρι. Πώς θα φτάσουμε έτσι στην ΑΙΤΙΑ του Κακού; Και πώς, αν δεν γνωρίζουμε τις πραγματικές αιτίες της κρίσης, θα μπορέσουμε να βρούμε τις λύσεις που πρέπει;
    Και για να γυρίσω στα τελευταία γεγονότα, ο βίαιος θάνατος ενός παιδιού αποτελεί μια μεγάλη τραγωδία. Πρώτα για τη μάνα του, τον πατέρα του, τα αδέλφια του αλλά και για όλους τους νέους και τις νέες, για όλους εμάς, για όλη την κοινωνία. Ο θύτης είναι ένας αστυνομικός. Όμως αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι οι σημερινοί αστυνομικοί είναι θύτες. Κάτι τέτοιο όχι μόνο δεν είναι αληθινό αλλά είναι και άδικο.  Και μιλάει κάποιος που γνωρίζει πολύ καλά τι θα πει αστυνομία.
    Γι’ αυτό θα πρέπει να αποφεύγουμε τις γενικεύσεις, γιατί έτσι οδηγούμε τους νέους σε λάθος δρόμο. Τους κρύβουμε το δάσος της πραγματικότητας με το δέντρο μιας εικονικής πραγματικότητας.
    Θα ήθελα να μπορούσα να απευθυνθώ στους σημερινούς νέους και να τους πω: Κλείστε τα αυτιά σας στις γλοιώδεις κολακείες όσων προσπαθούν ουσιαστικά να εκτονώσουν την οργή και την ενέργειά σας σε ψεύτικους στόχους απομακρύνοντάς σας από τους πραγματικούς. «Αυτούς» εξυπηρετεί να τρώμε τις σάρκες μας στρεφόμενοι ο ένας κατά του άλλου. Ο στόχος όμως δεν είναι βέβαια αυτός που έχει το μαγαζί στο κέντρο της Αθήνας και βγάζει από αυτό το ψωμί του, τα φάρμακά του, τη μόρφωση του παιδιού του, όπως οι δικοί σας γονείς. Στα Ιουλιανά, μια από τις πιο ταραγμένες εποχές της ιστορίας μας, η νεολαία κατέβαινε κατά δεκάδες χιλιάδες στους δρόμους και ποτέ δεν είχαμε την παραμικρή καταστροφή, αν και θρηνούσαμε δύο νεκρούς, τον Λαμπράκη και τον Πέτρουλα, που σκοτώθηκαν αγωνιζόμενοι για ένα καλύτερο αύριο. Περιφρουρούσαμε τον αγώνα μας και γ’ αυτό ποτέ δεν έγινε τίποτα, δεν αφήσαμε εμείς να γίνει τίποτα που να τον αμαυρώνει.
     Και συγχρόνως η γενιά αυτή δημιουργούσε. Ίσως ποτέ άλλοτε στη νεότερη ιστορία μας δεν είχαμε τόσα έργα σε όλους τους τομείς, ποίηση, λογοτεχνία, μουσική, σε όλες τις τέχνες, που έγιναν όπλο του αγώνα της νεολαίας, από ανθρώπους νέους που αγωνιζόταν και δημιουργούσαν.
    ΒΓΑΛΤΕ ΤΙΣ ΚΟΥΚΟΥΛΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΟΥΚΟΥΛΟΦΟΡΟΥΣ. Μην τους επιτρέπετε να στιγματίζουν τον αγώνα σας. Τι θα πει «κουκούλα»; Ο πραγματικός αγωνιστής και επαναστάτης ούτε ντρέπεται ούτε φοβάται να δείξει το πρόσωπό του. Μην αφήνετε να σπιλώνουν τη μνήμη του Αλέξανδρου συνδέοντας το πρόσωπό του και το όνομά του με εικόνες φρίκης. Είναι σαν να τον σκοτώνουν για άλλη μια φορά.
    ΑΝΟΙΞΤΕ ΔΡΟΜΟΥΣ. Αντισταθείτε στα εύκολα που τόσο ύπουλα βάζουν μπροστά σας προσπαθώντας να σας ξεγελάσουν ότι είναι δήθεν δικές σας επιλογές. Πάρτε τη ζωή στα χέρια σας και προχωρήστε μπροστά.
    ΘΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΑ!

    Αθήνα,  17.12.2008

    Μίκης Θεοδωράκης


    noizreduction
    18.12.2008, 11:13

    Κι ελεγα...Καθυστερησε λιγακι, αλλα τη συνταξαν σωστα!

     

    Συμφωνω στα περισσοτερα ( περα απο το σχολιο μου )


    pramateftis
    18.12.2008, 15:29

    Τώρα μάλιστα.

    Αφού μίλησε και ο μικι είμαστε καλυμένοι.


    https://www.youtube.com/watch?v=qtv225bpv0ALink

    >


    -----------------
    Ψηφιακές Μουτζούρες

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : pramateftis στις 18-12-2008 15:32 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : pramateftis στις 18-12-2008 15:33 ]