ελληνική μουσική
    904 online   ·  210.869 μέλη

    Fender Squier - Μια ερώτηση

    rapsodos
    01.11.2004, 17:33
    Μπορεί κάποιος να μου πει πόσο στοιχίζει μια Fender Squier Strat made in USA , τονίζω το USA διότι όλες όσες βρήκα είναι made in Korea, China κλπ.
    Ευχαριστώ
    CARNIVORUS
    01.11.2004, 18:45


    Ακριβό σπόρ η Αμερικάνικη κιθάρα....
    Απο 1400€ εως και 3000€ απο επίσημο αντιπρόσωπο στην Ελλάδα και κατα προσέγγιση 300€ κάτω στην τιμή αν την πάρεις με Retail απο την Fender USA....
    Στην Ελλάδα επίσημος αντιπρόσωπος είναι ο Στόλλας(Stollas SA) οπότε μπορείς να κοιτάξεις...




    Εγώ πάντως θα σου πρότεινα να δείς κάτι πιο βατό οικονομικά....
    Ελπίζω να βοήθησα.
    vouliakis
    01.11.2004, 20:19
    Squier είναι θυγατρικό brand name της Fender για 'φτηνές' κιθάρες,
    αρκετά αξιόπιστες (πάντα σε σχέση τιμής-απόδοσης).
    Δεν υπάρχουν αμερικάνικες από όσο ξέρω.
    rapsodos
    02.11.2004, 08:42
    φίλε CARNIVORUS, μακάρι να έκανε τόσο η κιθάρα. Γιατί το λέω? Διοτι έχω μια τέτοια κιθάρα και σκέφτομαι να τη πουλήσω και δεν ξέρω την τιμή που πιάνει καινούργια.
    Εμμέσως σου απάντησα και εσένα φίλε Vouliakis , αφού έχω Fender Squier Strat made in USA , οπότε υπάρχουν. Αλλα η τιμή αυτή που είπε ο CARNIVORUS μου φαίνεται υπερβολική. Υπολογίζω γύρω στα 600ε , καπου το ειχα δει στο internet αλλα δεν μπορω να ξαναβρω τη διεύθυνση. Ολα τα site αναφερονται σε Squier made in Korea, China κοκ (οποτε είναι και σπάνιο κομμάτι )
    CARNIVORUS
    02.11.2004, 10:20


    Τα πανηγιρτζίδικα της Fender έχουν αρχίσει να μειώνονται και η μαμά εταιρεία έχει περιοριστεί τα τελευταία 2 χρόνια στην ανάπτυξη μόνο του Custom Lab της οπότε και το εργοστάσιο της Fender Squier στην Αμερική έχει κλείσει.
    Οι εταιρείες κατασκευής ηλεκτρικών κιθάρων που ανήκουν πλέον στον οίκο Fender (και δεν τις έκλεισε ή δεν ενσωμάτωθηκαν με τις κάτοθι θηγατρικές) είναι οι εξής:
    Benedetto® - Charvel® - Guild® - Gretsch® - Jackson® - Rodriguez® - Squier® - SWR®.

    Το μόνο εργοστάσιο που φαίνεται να έχει κρατήσει η Fender στην Αμερική πέραν του Custom Lab είναι αυτό στο Mexico (μάλλον λόγω ευνοεικής φορολόγισης) οπότε και δεν νομίζω να βγαίνου πλέον Fender Squier USA....
    Θα βρείς σίγουρα Μεξικάνικες και Κορεάτικες και Εννοείτε(!!!!!!!) πολλές Γιαπωνέζικες αλλά χλωμό σε κόβω για USA αφού μόνο μεταχειρισμένες θα βρείς.....


    Good Luck... και μην διανοειθείς να την πουλήσεις ακόμα....!!!!!!!!!!!Σε μερικά χρόνια μπορεί να είναι όντως συλλεκτική.....
    rapsodos
    02.11.2004, 12:30
    Όντως , ένας απο τους λόγους που δυσκολεύομαι να την πουλήσω είναι η μελλοντική πιθανή σπανιότητά της καθώς και η συναισθηματική της αξία. Όμως εαν το αποφασίσω , θα το κάνω μόνο για να επενδύσω σε μια Guilt ηλεκτρακουστική και μόνο σε Guilt (τσοντάροντας βέβαια και απο πάνω). Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας αλλα ... ακομα δεν έμαθα την τιμή της
    CARNIVORUS
    02.11.2004, 14:19
    Σε ένα προϊόν που δεν διατίθεται στην αγορά τιμολογημένο απο τον κατασκευαστή δεν μπορείς να κάνεις τίποτε άλλο παρά γενική εκτίμιση...
    Πότε την αγόρασες και πόσο??
    Είναι αντικειμενικά σε καλή κατάσταση??
    Και μην ξεχνάς ότι ο βασικός λόγος που θα αγοράσει κάποιος μεταχειρισμένη κιθάρα είναι η ανταγωνιστική τιμή...Σε αυτή την περίπτωση όμως δεν υπάρχει αρχική τιμή για να ανταγωνιστείς...!
    Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να βγάλεις τιμολόγιο μόνος σου σύμφωνα με τα παραπάνω...