ελληνική μουσική
    658 online   ·  210.904 μέλη

    Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε στο radio musicheaven.

    jorge
    09.01.2009, 17:36

    Το listen.musicheaven.gr δε θα πρέπει να σου ανοίγει με Media Player, αλλά με Winamp.


    antreas_dr
    16.01.2009, 19:34

    Θα ήθελα να κάνω εκπομπή αλλά έχω Mac. Οπως ξέρω μόνο με λειτουργικό windows δουλεύει το προγραμμα...

    Δε γίνεται να βρεθεί μια λύση και για μας του Mac Lovers?

     

    Ευχαριστώ.

     


    Donatello
    07.02.2009, 01:23

    K egw thelw na kanw ekpomph alla exw Mac...

    K suggnwmh,alla den exw ellhnikous xarakthres...


    alkyoni
    18.02.2009, 03:19

    Απο χθες (Τριτη) το απογευμα, ο studios ειναι "κολλημενος"{#emotions_dlg.excl}. Ως και αυτη την ωρα...
    Δηλαδη μολις αποσυνδεθει ο παραγωγος, μπαινει κανονικα ο studios, αλλα ακουγεται σαν να ειναι κολλημενο το cd player ...{#emotions_dlg.wacko}
    HELP!!!{#emotions_dlg.helpsmilie}


    madmaestros
    22.02.2009, 10:28

    Ας μου λύσει κάποιος κάτι απορίες που έχω για τι radio musicheaven.....

    παίζω τώρα ένα τραγούδι και στο άλλο pc που έχω το ακούω με καθυστέρηση 30'' περίπου....

    και με διακοπές σαν να πηδάει το cd

    τι συμβαίνει?

    επίσης ενω στα πρώτα δοκιμαστικά που έκανα με έδειχνε on air τωρα δείχνει άγνωστος παραγωγός

     

    βοήθειαααααααα!!!!!!!!!!!!!{#emotions_dlg.helpsmilie}


    PHILIPPOSSM
    22.02.2009, 11:35

    Η καθυστέρηση είναι φυσιολογική λόγο streaming

     

    Για τις διακοπές άνοιξε τα options του winamp και στα preferences - general preferences δεξιά της οθόνης priority class βάλτο στο high.

    Τώρα για τον Άγνωστο Παράγωγο πρέπει να κάνεις συχνά refresh στην κεντρική σελίδα του musicheaven. Αυτά......

     


    -----------------
    "Επειδή όλοι υποτιμάμε τον αριθμό των ηλιθίων ανάμεσά μας και κάθε τόσο μας αιφνιδιάζουν πρόσωπα "υπεράνω υποψίας" μάλλον πρέπει να ξανάσυστηθούμε..."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PHILIPPOSSM στις 22-02-2009 11:39 ]


    madmaestros
    22.02.2009, 13:00

    {#emotions_dlg.confused1} για real time ουτε λόγος ε?

     


    Το μέλος PHILIPPOSSM στις 22-02-2009 στις 11:35 έγραψε...

    Η καθυστέρηση είναι φυσιολογική λόγο streaming

     

    Για τις διακοπές άνοιξε τα options του winamp και στα preferences - general preferences δεξιά της οθόνης priority class βάλτο στο high.

    Τώρα για τον Άγνωστο Παράγωγο πρέπει να κάνεις συχνά refresh στην κεντρική σελίδα του musicheaven. Αυτά......

     


    -----------------
    "Επειδή όλοι υποτιμάμε τον αριθμό των ηλιθίων ανάμεσά μας και κάθε τόσο μας αιφνιδιάζουν πρόσωπα "υπεράνω υποψίας" μάλλον πρέπει να ξανάσυστηθούμε..."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PHILIPPOSSM στις 22-02-2009 1

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : madmaestros στις 22-02-2009 13:01 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : madmaestros στις 22-02-2009 13:02 ]


    PHILIPPOSSM
    22.02.2009, 15:40

    Παράθεση:

    Το μέλος madmaestros στις 22-02-2009 στις 13:00 έγραψε...

    {#emotions_dlg.confused1} για real time ουτε λόγος ε?

     


    Δεν υπαρχει λογος για real time......

     


    jorge
    23.02.2009, 01:23

    Καλό θα ήταν το real time, αλλά τεχνικά δεν γίνεται, μια και το stream φεύγει και πάει Αγγλία (εκεί είναι ο server) και ο ακροατής συνδέεται εκεί για να το ακούσει. Άρα γίνεται ένα ταξίδι από Ελλάδα (παραγωγός) -> Αγγλία (server) -> Ελλάδα (ακροατής).

    Πριν ο server ήταν Αμερική και είχαμε εντονότερο πρόβλημα. Ακόμα όμως και Ελλάδα να ερχόταν ο server, πάλι δε θα ήμασταν real-time. Αυτό μόνο στα FM :)


    220493
    24.02.2009, 14:20

    Παιδιά όποιος ασχολείται με το ραδιόφωνο και έχει vista θα μπορούσε να μου πει τι να κάνω για να ακούγομαι καλά απο το μικρόφωνο;


    alkyoni
    24.02.2009, 17:59

    Προσπαθησα σημερα να ακουσω μεσω του e-radio.gr , αλλα δυστυχως δεν μας ακουσα...{#emotions_dlg.crying}
    Τι να φταιει? Μπορουμε να τους ενημερωσουμε να το διορθωσουν?
    Ευχαριστω!


    jorge
    24.02.2009, 19:40

    Ενημερώστε τους ως ακροατές, οτι δεν ακουτε το σταθμό. Δίνοντας το σωστό stream URL.


    alkyoni
    24.02.2009, 20:26

    Δεν ειναι πιο σωστο να τους ενημερωσει καποιος απο το MH?... να φανει πιο επισημο εννοω ,για να το λαβουν υπ' οψην τους... Wink


    220493
    24.02.2009, 22:49

    Παιδιά όποιος ασχολείται με το ραδιόφωνο και έχει vista θα μπορούσε να μου πει τι να κάνω για να ακούγομαι καλά απο το μικρόφωνο;


    emmanuella
    25.02.2009, 17:29

    Φίλε 22 άκου,

    Για να χρησιμοποιήσεις μικρόφωνο με Vista πρέπει να περιμένεις να τελειώσει το τραγούδι και να μην μιλάς όταν παίζει το τραγούδι γιατί διακόπτεται απότομα το τραγούδι ...

    Βέβαια, δεν ξέρω γιατί εσύ δεν ακούγεσαι καλά στο θέμα ήχου ...


    pastella
    25.02.2009, 22:28

    Σήμερα είχα πρόβλημα σύνδεσης στο σέρβερ, παρόλο που έγινε άψογη συνεννόηση με τον προηγούμενο παραγωγό για αλλαγή. Δεν πείραξα τίποτα από ρυθμίσεις αλλα χρειάστηκαν αρκετές απόπειρες (συνεπώς και αρκετές επανεκκινήσεις του server) για να συνδεθώ. Έκλεισα το winamp, το άνοιξα ξανά, αλλά και μετά ξαναχρειάστηκαν άλλες 2 επανεκκινήσεις τουλάχιστον για να συνδεθώ.


    orionnas
    26.02.2009, 15:06

    Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι και ίσως να φανεί χαζό. Πως μπορεί το ράδιο ΜΗ να έχει καλύτερη διαμόρφωση? Υπάρχουν άλλα web radios που ακούγονται λες και ακούς cd.Yπάρχει καμοιά απάντηση?


    jorge
    26.02.2009, 19:18

    Hello :) Γενικά όσο καλύτερα πάει ο σταθμός, τόσο περισσότερες "επενδύσεις" γίνονται. Κάποτε ήμασταν στα 24kbps, μερικές ώρες τη μέρα. Μετά ανεβήκαμε στα 32kbps και γίναμε και 24ωροι. Αν πάμε καλά, θα γίνουμε και 48kbps. Βήμα-βήμα :)


    trelakias
    26.02.2009, 21:20

    Γειά σας!

     

    Το δικό μου πρόβλημα είναι το εξής: καθώς η εκπομπή είναι σε εξέλιξη και όλα πάνε πρίμα, σε ανύποπτο χρόνο και χωρίς καμία δική μου παρέμβαση, το winamp κολλάει. Δηλαδή ξαφνικά λέει ότι δεν αποκρίνεται και αναγκάζομαι να το κλείσω, να το ανοίξω, να κάνω τις ρυθμίσεις, να κάνω επανεκκίνηση του server και να συνδεθώ!!! Εν τω μεταξύ ο studios έχει αρχίσει να παίζει... Ενδεικτικά, σήμερα αυτό το έπαθα 6 φορές σε 4 ώρες!

     

    Σημείωση: έχω Vista {#emotions_dlg.thumbdown}

     

    {#emotions_dlg.helpsmilie}{#emotions_dlg.helpsmilie}{#emotions_dlg.helpsmilie}{#emotions_dlg.helpsmilie}{#emotions_dlg.helpsmilie}{#emotions_dlg.helpsmilie}{#emotions_dlg.helpsmilie}{#emotions_dlg.helpsmilie}{#emotions_dlg.helpsmilie}


    orionnas
    26.02.2009, 21:59

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 26-02-2009 στις 19:18 έγραψε...

    Hello :) Γενικά όσο καλύτερα πάει ο σταθμός, τόσο περισσότερες "επενδύσεις" γίνονται. Κάποτε ήμασταν στα 24kbps, μερικές ώρες τη μέρα. Μετά ανεβήκαμε στα 32kbps και γίναμε και 24ωροι. Αν πάμε καλά, θα γίνουμε και 48kbps. Βήμα-βήμα :)



     

    jorge καλησπέρα.

    Χαίρομαι για την ανταπόκρισή σου στο μνμ μου. Δηλαδή σύμφωνα με τα παραπάνω, μου λες πως μια καλή διαμόρφωση οφείλεται στα Κbps? (βρε τι μαθαίνει κανεις...)Δηλαδή διαμόρφωση απόδωσης cd πόσα kbps έχει? Ασφαλώς να γίνουν επενδύσεις και να βοηθήσουμε με τον οβολό μας έτσι ώστε να συνδράμουμε δραστικά για το κάτι παραπάνω σε αυτό που λέγεται ραδιόφωνο. Και κάτι ακόμα και στο παραθέτω όπως το είχες αναγράψει παραπάνω. Έγραψες λοιπόν...

    Για τις διακοπές άνοιξε τα options του winamp και στα preferences - general preferences δεξιά της οθόνης priority class βάλτο στο high.

    Δηλαδή εκεί να το βάλω κι εγώ? Ευχαριστώ πολύ.