ελληνική μουσική
    270 online   ·  211.041 μέλη
    Hastaroth
    16.12.2008, 15:43

    Συγγνώμην αλλά αυτό το τελευταίο που αναφέρει ο κ.Φουντούλης πρέπει να το προσέξουμε πολυ!

    Υποτίθεται οτι η ΑΕΠΙ εισπράττει πνευματικά δικαιώματα από επιχειρήσεις που χρησιμοποιούν την μουσική ώστε νά αποκτήσουν έσοδα από αυτήν την χρήση.

    Οταν όμως δέν υπάρχουν έσοδα (όπως στην περίπτωση τού κ.Φουντούλη) ,γιατί να ζητήσουν πνευματικά δικαιώματα;Αφού οι χρήστες τής μουσικής αυτής δέν ωφελούνται σέ κάτι από την χρήση της...

    Μήπως εδώ πρέπει να επέμβη κάποιος δικαστικός λειτουργός που φέρει τον τίτλο τού εισαγγελέα;

    Διαφορετικά θά αρχίσουν οι ΑΕΠΙτζήδες (πώς λέμε "σαλεπιτζήδες") νά πηγαίνουν σέ όποιον κάνει πάρτυ στο σπίτι του και να τού ζητούν να πληρώση "πνευματικά δικαιώματα".....

    Καί τά καλοκαίρια,σέ κάθε παρέα που μαζεύεται μέ τίς κιθάρες στίς παραλίες...

    ΥΓ.Οι δημιουργοί (συνθέτες καί ποιητές) που συμμετείχαν στίς εκδηλώσεις τού Βόλου τί είπαν γιά το θέμα αυτό; 


    nikostouliatos
    17.12.2008, 03:02

    λοιπόν φίλοι μου.

    1ον η ΑΕΠΙ έχουμε πεί ότι λειτουργεί παράνομα και με πρακτικές μαφιοζικες. Ζητάει ότι θέλει όπου θέλει και όποιος τσιμπήσει.

    2ον Θα έπρεπε να παρέμβει εισαγγελέας αλλά τι λέμε τώρα.

    3ον Οι δημιουργοί μέλη της ΑΕΠΙ σε μεγάλο ποσοστό στηρίζουν αυτές τις πρακτικές. μην υπάρχουν αυταπάτες. Γνωρίζουν, κατά καιρούς διαμαρτύρονται, αλλά δεν κάνουν τίποτα. Είτε γιατί κάποιοι γνωστοί και πρώην αγωνιζόμενοι ενάντια στην ΑΕΠΙ τα παίρνουν χοντρά, κάποιοι γιατί δεν ξέρουν τι να κάνουν, και κάποιοι γιατί δεν ασχολούνται. Απλά πράγματα, δεν μπορεί να λειτουργείς μαφιόζικα χωρίς ανοχή και στήριξη. Στην ΑΕΠΙ υπάρχει και Δ.Σ. που αποτελείται απο δημιουργούς γνωστούς. Άρα ξέρουν.

    4ον Ο καλύτερος τρόπος να χτυπηθεί η ΑΕΠΙ είναι να την αντιμετωπίσετε σαν μαγαζί και να μην ψωνίζετε απο εκεί. Τι πουλάει η ΑΕΠΙ; καλλιτέχνες. Πολύ καλά λοιπόν, μην αγοράζετε. Έκανε πολύ καλά ο κ. Φουντούλης στο Βόλο που απέκλεισε τον Μικρούτσικο και τον Ελύτη. Δεν θα πάθετε τίποτα να μην ξαναπαίξετε, να μην ξαναχρησιμοποιήσετε καλλιτέχνες της ΑΕΠΙ. έτσι θα καταλάβουν και θα αντιδράσουν, δεν υπάρχει άλλος τρόπος. τι θα πάθετε; εγώ στα φεστιβάλ που οργανώνω παίζω μόνο καλλιτέχνες της Αυτοδιαχείρισης και μουσική που δεν έχει πνευματικά δικαιώματα, οπως παραδοσιακή μουσική απο όλο τον κόσμο, μουσική απο την Κούβα, κλασική μουσική, σύγχρονη μουσική, μουσική απο την Αφρική, κλπ. Υπάρχει μουσική άπειρη που δεν θας σας πρήζει το κεφάλι η ΑΕΠΙ. Και τότε που θα ψάχνουν όλοι για για ακροατές θα καταλάβουν....

    5ον μην σου φαίνεται απίθανο να έρθουν και στο πάρτυ σου. όσο δεν αντιδρούμε θα ανεβούν και στα κρεβάτια μας. Ξέρω που σας λέω. Κόφτε τους τον βήχα αποκλείοντας τους καλλιτέχνες τους. Τότε θα αντιδράσουν.

    Νίκος Τουλιάτος


    AlmaNegra
    17.12.2008, 10:51

    Νεροτσουλήθρες-Water Park Μηχανική Μουσική (τι είναι αυτο??)  3500 τ.μ. 192ευρω..

    ΤΡΕΝΑ ΑΣΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΥΠΕΡΑΣΤΙΚΩΝ ΔΙΑΔΡΟΜΩΝ - ΜΕΤΡΟ - ΠΡΟΑΣΤΙΑΚΟΣ  15ευρω/δρομολόγιο

    κλπ κλπ

    έχει και θερινό κατάλογο!! για τη high season!!

    Πείτε μου ότι είναι φάρσα αυτός ο τιμακατάλογος.. Please..{#emotions_dlg.blink}{#emotions_dlg.blink}


    Hastaroth
    17.12.2008, 14:01

    Δυστυχώς ΔΕΝ είναι φάρσα.

    Παρεμπιπτόντως,έχεις ακούσει εσύ ποτέ μουσική ή έχεις δεί ποτέ ταινία μέσα σέ "τραίνο αστικών ή υπεραστικών διαδρομών κλπ κλπ"; (δέν αναφέρομαι στους σταθμούς αλλά μέσα στά οχήματα,μέ χρήση τού συστήματος public address τής αμαξοστοιχίας μέ το οποίο γίνονται οι διάφορες ανακοινώσεις πρός τους επιβάτες).

    Αλλά εδώ,θά μού επιτρέψετε να κάνω την εξής παρατήρηση:όταν το ίδιο το κράτος,διά τής ΔΕΗ,μάς επιβάλλει σέ όλους τους Ελληνες πολίτες,ζωντανούς τε καί νεκρούς,νά πληρώνουμε "γιά την ΕΡΤ" (η οποία όμως μάς βομβαρδίζει μέ το διαφημισαριό της γιά το οποίο εισπράττει παχυλούτσικα ποσά από τους διαφημιζόμενους) ακόμα κι'άν δέν έχουμε ούτε συσκευή τηλεόρασης στο σπίτι μας,πώς να μήν "βρίσκη να τά κάνη" μιά ιδιωτική εταιρεία όπως η ΑΕΠΙ;


    tago
    17.12.2008, 21:55

    Νίκο πραγματικά είσαι πολύ αναλυτικός και απόλυτα κατανοητός σε ότι μέχρι τώρα μας έχεις αναλύσει σε σχέση με την ΑΕΠΙ. Όμως εξακολουθώ να μη καταλαβαίνω κάποια πράγματα. Για παράδειγμα, στο σταθμό που δουλεύω πληρώνουμε το 2 % επί των ακαθαρίστων εσόδων της επιχείρησης στην ΑΕΠΙ για να έχουμε το δικαίωμα χρήσης των τραγουδιών και αυτό επειδή ο νόμος το επιβάλει. Όμως ανά τακτά χρονικά διαστήματα στέλνουμε στην εν λόγω εταιρία της καταστάσεις (play list) των τραγουδιών που παίζουμε καθημερινά βάζοντας δίπλα τόσο τα στοιχεία των καλλιτεχνών όσο και των εκδοτριών εταιρειών. Η ερώτηση λοιπόν είναι: αυτό μας ζητείται για να παίρνουν οι δημιουργοί τα όποια δικαιώματα τους δίνονται ανάλογα με το πόσο έπαιξαν στο σταθμό και στον κάθε σταθμό, για στατιστικούς λόγους ή για να δουν την αντιστοιχία μεταξύ δημιουργών που ανήκουν στη δύναμή της και αυτών που δεν ανήκουν? Να σημειώσω δε το γεγονός πως εμείς εδώ και πολλά χρόνια δεν αγοράζουμε cd μια και οι εταιρείες μας προμηθεύουν της κυκλοφορίες τους πράγμα στο οποίο φαντάζομαι συναινούν και οι δημιουργοί μια και η δική τους δουλειά προμοτάρεται μέσω των ραδιοφώνων.


    tomicmta
    18.12.2008, 10:56

    Καλησπερα.Στο μαγαζι που εργαζομαι,μια μικρη οικογενειακη επιχειρηση(πιτσαρια), μας ηρθε καποιος ο οποιος εκπροσωπει την AEΠI,με μια μυνηση απο την ατυνομια κ την εταιρια του, για πνευματικα δικαιωματα κλπ επειδη υπαρχει τηλεωραση στο μαγαζι και για να γλυτωσουμε τα δικαστηρια πρεπει να δωσουμε 1200 ευρω??? περριπου.. για να αποσυρει τη μυνηση η ΑΕΠΙ.Ισχυει κατι τετοιο η μας κλεβουν για πλακα?

    ΥΓ. Ποτε δεν μπηκε ανθρωπος στο μαγαζι για ελενχο η για να μας ενημερωσει..

    Ευχαριστω..


    nikostouliatos
    18.12.2008, 12:30

    λοιπόν παιδια΄καλημέρα.

    ο νόμος λέει ρητά. ότι όποιος χρησιμοποιεί μουσική πρέπει να δίνει λίστα και ο κάθε οργανισμός που εκπροσωπεί δημιουργούς οφείλει αποδεδειγμένα (ότι δηλαδή εκροσωπεί τον δημιουργό με συμβόλαιο σε ισχύ) και να συμφωνεί με τον χρήστη το ποσό. εαν δηλαδή παίζεται 10 τραγούδια που αφορούν καλλιτέχνες που έχει η ΑΕΠΙ πως προκύπτει το 2% των εσόδων ή  τα 1.200 € και τα λοιπά... ΄΄ολα αυτά είναι αυθαιρεσίες μαφιόζικου τύπου και τίποτα άλλο.

    όσο αφορά το ραδιόφωνο μπορείτε να να απαιτήσετε λίστα δημιουργών που εκροσωπεί η ΑΕΠΙ και η ΑΥΤΟΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ και να αποφασίσετε ποιούς θέλετε να παίξετε. και εάν τους παίξετε να δώσετε στους οργανισμούς τα ανάλογα βάσει συμφωνίας μεταξύ σας. Ο νομος λέει ότι εαν δεν συμφωνείτε σαν χρήστες με την απαίτηση του οργανισμού - εταιρειας μπορείτε να ζητήσετε διαιτησία ακόμα και του υπουργείου πολιτισμού. ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΤΕ ΤΙΣ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΕΣ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΣΑΣ. Το πιο απλό μην παιζετε καλλιτέχνες της ΑΕΠΙ. Απευθυνθείτε στην ΑΥΤΟΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ να σας προτείνουμε μουσικές που δεν ανήκουν στην ΑΕΠΙ. Και έτσι τιμωρείτε και τους δημιουργους που στηρίζουν τέτοιες πρακτικές..

    'οσο για την τηλεόραση και το ραδιόφωνο είναι παράνομο, (αλλά ανοιχτό ζήτημα που δεν διευκρινίζεται στον νομο), να εισπράτει η ΑΕΠΙ απο τα μαγαζιά γιατί αυτά τα μεσα πληρώνουν για την μετάδοση πνευματικά δικαιώματα.

    Η λίστα που ζητάει η ΑΕΠΙ απο εσάς στο ραδιόφωνο είναι για τα μάτια. Δήθεν ότι εισπράτει με λίστα. Μην τους δίνεται. ή καλύτερα δώστε τους λίστα με δημιουργούς που δεν ανήκουν στην ΑΕΠΙ και μετά κάντε μύνηση γιατί ειεάπραξαν χρήματα χωρίς λίστα. Είναι ποινικό.

    Παιδιά πολύ απλά και ισχύει για όλα και παντού. Εαν εγώ επικαλεστώ ότι το σπίτι σας μου ανήκει δεν πρέπει να το αποδείξω κιόλας;

    Κάντε μήνυση και ζητήστε αποδείξεις με συμβόλαια σε ισχύ. μην τσιμπάτε στην μαφιόζικη λογική που λέει ότι "εγώ εκπροσωπώ όλον τον κόσμο και είστε υποχρεωμένοι να πληρώνεται"

    περάστε στην επίθεση. Μπορείτε να βρείτε τον νόμο 2121/93 περί πνευματικών δικαιωμάτων και να μην πέφτετε στην παγίδα των μυνησεων και ψευδομαρτύρων της ΑΕΠΙ.

    αποκλειστε δημιουργούς που ανήκουν στην ΑΕΠΙ και έτσι αφοπλίστε τους. Γιατί το κεφάλαιο της ΑΕΠΙ είναι οι ίδιοι οι καλλιτέχνες. Και ότι θέλετε ρωτήστε. Μπείτε στο www.nikostouliatos.gr και στο www.emse.gr να ενημερωθείτε και θα τα λέμε.


    tago
    18.12.2008, 13:09

    Ωραία, με βοηθάς πολύ. Κάτι άλλο που δε καταλαβαίνω και έχει να κάνει με τα χρήματα που εισπράττουν, πια, οι δημιουργοί. Η επιταγή που παίρνουν κάθε εξάμηνο με το όποιο ποσό είναι συνδεμένο με τι? Με τις πωλήσεις του κάθε ένα, με τη συχνότητα που παίζεται όπου παίζεται ή απλά θεωρείται ως μέρισμα από το σύνολο των εσόδων της ΑΕΠΙ και δεν έχει να κάνει με το τι πουλάει ο κάθε ένας? Νίκο συγνώμη που σου φορτώνομαι και εγώ και τρώγω τον χρόνο σου αλλά νομίζω πως μια και ανοίξαμε αυτή τη συζήτηση καλό θα είναι να ενημερωθούν οι ενδιαφερόμενοι με τον καλύτερο τρόπο.


    nikostouliatos
    18.12.2008, 13:43

    Κανείς δεν παίρνει αυτά που θα έπρεπε να πάρει ανάλογα με το πόσο πραγματικά παίζεται. Θεωρητικά αυτό σημαίνει πνευματικά δικαιώματα. Δεν μοιράζονται τα χρήματα αναλογικά, αλλά βάση το πόσο παίζεται ένα κομμάτι. δηλαδή εάν η μουσική μου δεν ακούγεται πουθενά δεν πληρώνομαι. Αφού η ΑΕΠΙ εισπράτει με τα τετραγωνικά βάσει ποιού κριτιρίου πληρώνει;

    Αυτό θα πρέπει να το απαντήσουν οι ίδιοι. Να σου πω λοιπόν τι γίνεται. Οί δημιουργοί κάθε τόσο βάζουν τις φωνές, εαν ειναι και εμπορικοί ακόμα καλύτερα, και ανεβάζουν κατα τι, το ποσοστό το επόμενο εξάμηνο. δηλαδή όποιος φωνάξει πιο δυνατά πληρώνεται. Απλό...

    Εαν δεν φωνάξεις τότε σ'εφαγε το σκοτάδι. Είναι κλασική απάντηση των υπευθύνων στο ερώτημα γιατί τόσα; Σου λένε ότι εάν ξέρεις που έχεις παιχτεί πές μας.. ΤΡΈΛΑ!!

    Έχω προσωπικό παράδειγμα. Είμαι μέλος της PRS. η εν λόγω Αγγλικλη εταιρεία αντιπροσωπεύεται απο την ΑΕΠΙ στην Ελλάδα. Η ΑΕΠΙ έβαλε παράνομα σε 2 δουλειές μου (cd μου) το λογότυπο της, με αποτέλεσμα να παιχτεί κομμάτι μου σε γνωστο σήριαλ επι 1 χρόνο και το κανάλι να πληρώνει βέβαια την ΑΕΠΙ μιας και στο cd έγραφε ΑΕΠΙ. Μου έστειλαν λοιπόν ένα χαρτί απο την PRS ότι έχω να λαμβάνω 12 €.

    Βρές άκρη λοιπόν πως έγινε ο υπολογισμός και βγήκαν τα 12 €;

    Οι δμμιουργοί που είναι στην ΑΕΠΙ επειδή γνωρίζουν κάνουν το απλό. Παίρνω 10.000 € φωνάζω γίνονται 12.000 € . παίρνω 1.000 € φωνάζω γίνονται 1.100 € κλπ. Έτσι πληρώνονται γιατί δεν υπάρχει έλεγχος και δεν μπορεί να υπάρξει γιατί παίρνουν τα χρήματα τυφλά. Όταν παίρνουν ΜΕ ΤΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΆ για ποιόν εισπράτουν; Άρα πως να ελέγξεις πως θα τα μοιράσουν... Τόσο απλά....


    Trimidi
    18.12.2008, 16:24

    Πω πωωωωωω.....{#emotions_dlg.eek}

    Μεγάλη απατεωνιά.....

    Εγω είχα συνομιλησει στο παρελθόν με έναν υπάλληλο της ΑΕΠΙ και μου τα είχε εξηγήσει όλα με τον δικο του τροπο, και με παρότρεινε στο μελλον να κατοχειρώνω τις όποιες δημιουργιες μου σε αυτους και μονο.....{#emotions_dlg.confused1}

     

    {#emotions_dlg.excl}Δηλαδή λες οτι οι συνθέτες δεν θα έπρεπε να έχουν καμία σχεση με την ΑΕΠΙ!!

     

    Υ.Γ. μου είχε αναφέρει ότι ειναι στα σχέδια των τραγουδιστών να φτιάξουν δική τους εταιρία σαν την ΑΕΠΙ και να καλύπτει τα δικα τους συμφέροντα..... Δηλαδη θα πληρώνουμε και αυτους?{#emotions_dlg.thumbdown}ΕΛΕΟΣ....


    nikostouliatos
    18.12.2008, 17:45

    Ναι υποστηρίζω πια ότι δεν πρέπει να παγιδευτεί κανείς νέος δημιουργός στην ΑΕΠΙ. Ενημερωτικά σας λέω ότι υπάρχουν πια χώροι που δεν δέχονται μουσικούς που ανήκουν στην ΑΕΠΙ. Ότι υπάχουν ραδιοφωνα που δεν παίζουν cd νέων δημιουργων που ειναι στην ΑΕΠΙ.

    Και όλα τα παραπάνω λόγο της παρανομης και απαράδεκτης πολιτικής της ΑΕΠΙ απέναντι στην κοινωνία και κατά συνέπεια απέναντι στους ίδιους τους δημιουργούς που τους χρησιμοποιεί και τους βρίζουν όλοι..

    Δεν υπάρχει λόγος να είναι κανείς νέος δημιουργός στην ΑΕΠΙ. ΑΥΤΟΠΡΟΣΤΑΤΕΥΘΕΙΤΕ. ΚΑΙ ΟΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ. Μην υποκείπτετε πια στις παρανομίες..

    Όποιος θελει να γραφτεί στο σωματείο του που είναι η ΕΜΣΕ και στην ΑΥΤΟΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ που είναι ο οργανισμός πνευματικών δικαιωματων των δημιουργών. Εδώ υπάρχει μια σημαντική διαφορά.  Δεν πρόκειται για ιδιωτική εταιρεία άρα δεν υπαρχουν συμφέροντα ενάντια στους δημιουργους μια ς και ο οργανισμός ανήκει στους δημιουργούς.

    Όσο αφορά τους τραγουδιστές αυτοί έχουν να κάνουν με συγγενικά δικαιώματα και οχι πνευματικά. Βέβαια και αυτοί δικαιούνται χρήματα.

     


    phebeus
    20.12.2008, 03:06

    Καλησπέρα και από μένα.

    Εγώ αυτό που θέλω να ρωτήσω ειναι: αν εμένα μου πει η εκάστοτε δισκογραφική ότι για να μπει το τραγούδι μου σε κάποιο cd πρέπει να γραφτώ στην ΑΕΠΙ εγώ τι κάνω??? Τους λέω "συγνώμη γεια σας!"...???


    nikostouliatos
    20.12.2008, 12:36

    Καλημέρα σε όλους.

    Για να βγάλετε ένα cd οι εταιρείες πιέζουν τους νέους δημιουργούς να γραφτούν στην ΑΕΠΙ. Εδώ υπάρχει συμφέρον οικονομικό. Ενδεχομένως και κάποιοι να το κάνουν απο άγνοια και να μην ξέρουν ότι υπάρχει και η ΑΥΤΟΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ.

    Για να ξέρετε λοιπόν. Ανάλογα απο τον αριθμό των cd που κόβονται στο εργοστάσιο η εταιρεία πληρώνει ποσοστιαία τα λεγόμενα μηχανικά δικαιώματα στον οργανισμό πνευματικής διαχείρισης, ΑΕΠΙ ή ΑΥΤΟΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ. Η ΑΕΠΙ κρατάει 37% απο αυτά τα χρήματα και δίνει στον δημιουργό τα υπόλοιπα. Η ΑΥΤΟΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ κρατάει το 11%. Η διαφορά είναι ότι η ΑΕΠΙ είναι ιδιωτική εταιρεία και η ΑΥΤΟΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ είναι οργανισμός των δημιουργών. Οπότε και απο άποψη απλού συμφέροντος καταλαβαίνει ο καθένας που θα έπρεπε να ανήκει.

    Δεύτερον και πολύ σοβαρό. Ακόμα και ανεξάρτητη παραγωγή να κάνει ένας δημιουργός που ανήκει στην ΑΕΠΙ, δηλαδή να βγάλει τα cd του με δικά του έξοδα, υποχρεώνεται να πληρώσει τα μηχανικά στην ΑΕΠΙ και να του τα επιστρέψουν (τα δικά του λεφτά) μείον το 37% του ποσοστού της. Στην ΑΥΤΟΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ αυτό δεν γίνεται.

    Τρίτον ακόμα σοβαρότερο. Η ΑΕΠΙ είναι ιδιωτική εταιρεία όπότε σημαίνει ότι ο έλεγχος είναι απο δύσκολος μέχρι μάλλον αδύνατος. Η ΑΥΤΟΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ είναι οργανισμός που ανήκει στο ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΤΩΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΩΝ - ΕΜΣΕ - και ο έλεγχος είναι επιβεβλημένος και άμεσος διότι το Δ.Σ. εκλέγεται απο εκλογές των μελών της. Άρα ο καθένας μπορεί να είναι μέλος της διοίκησης αύριο. ή να έρθει στα γραφεία και να ελέγξει. Δεν είναι ιδιωτική εταιρεία που βγάζει κέρδη.....

    Τέταρτον. Όποιος έχει εκδόσει δουλειά του, (μουσική ή στίχους) μπορεί να γίνει μέλος της ΕΜΣΕ άμεσα. Όποιος έχει γράψει μουσική σε οποιαδήποτε μορφή ή στίχους και δεν έχουν εκδοθεί ακόμα μπορεί να τα κατοχυρώσει στην ΕΜΣΕ με 10 €. Και μπορεί να γραφτεί στην ΑΥΤΟΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ για την κατοχύρωση των πνευματικών δικαιωμάτων του άσχετα εάν έχουν κυκλοφορήσει τα έργα του ακόμα.

    Πέμπτον, η πνευματική δημιουργία ανήκει αποκλειστικά στον δημιουργό ο οποίος δεν είναι υποχρεωμένος να ανήκει πουθενά. Ο δημιουργός έχει δικαίωμα να διαχειρίζεται μόνος του τα πνευματικά του. Άρα εάν θέλεις να βγάλεις cd μπορείς να μην γραφτείς πουθενά και να απαιτήσεις τα μηχανικά σου απο την εταιρεία να τα πάρεις στο χέρι, να σου στέλνουν τα δικαιώματα σου σπίτι σου απο την εταιρεία βάσει των πωλήσεων κλπ. Το θέμα είναι πως τα ελέγχεις, όταν π.χ. ακούγεται το έργο οπουδήποτε, γιαυτό συνήθως μπαίνουμε σε έναν οργανισμό γιατί έχει μηχανισμό, νομικούς κλπ. ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΤΕ μεταξύ ΑΕΠΙ και την γνωστή σε όλους τακτική τηςμε την βιομηχανία μυνήσεων στο όνομα μας, ή την ΑΥΤΟΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ και το σωματείο σας, που θα σας καλύψει στο μέλλον και απο άλλα προβλήματα.

    Ελπίζω να είναι καταννοητά όλα αυτά.

    αλλιώς www.emse.gr


    phebeus
    21.12.2008, 03:16

    Είσαι κατατοπιστικότατος!!! Thanks alot!


    johnfrusciante
    26.02.2009, 04:47

    ποπο τα διαβασα ολα..κ πραγματικα εχω φτασει σ ενα προβληματισμο..

    μαθαινεις μουσικη..παιζεις μουσικη..γραφεις μουσικη..ενορχηστρωνεις..ηχογραφεις..προβαρεις...ξανα κ ξανα κ ξανα..τελικα για ποιο λογο?για το αααααν τελικα καταφερεις να μπεις σε μια εταιρια..δηλαδη να μπεις καπου που απλα καθονται κ περιμενουν να ρθεις για να βγαλουν λεφτα?κ αυτοι τελικα τι κανουν?

    για να με ακουσουν 50 ανθρωποι κ να αποκτησει η μουσικη μου την σφραγιδα "εγκρινεται..ακουστε την..."?????

    αν η μοναξια της συνθεσης πριν φανταζε απλα μια κατασταση μ αυτα που ακουω καθημερινα το βλεπω σαν μονη..εντιμη κ καθαρη λυση απο το να μολυνω τις ευαισθησιες μου..

    οχι πως δεν ηξερα τι αναγκη για χρημα υπαρχει εκει εξω..απλα..σκεφτεσαι που ειναι ο ρομαντισμος σ ολο αυτο το πραγμα που λεγεται μουσικη..

    α και ενα μπραβο στον nikostouliatos που καθεται κ εξηγει..


    Gemalt
    27.02.2009, 13:16

    Θέλω να πω ένα μεγάλο μπράβο στο Νίκο Τουλιάτο για το χρόνο που διαθέτει και προσπαθεί με τον δικό του τρόπο να εξαφανίσει τη σαπήλα που υπάρχει μέσα στο κόσμο των αδειών Δημόσιας εκτέλεσης μουσικών έργων-οργάνων. Αναφέρομαι μόνο και μόνο στην ΑΕΠΙ. Αυτή την οργανωμένη συμμορία "Μαφιόζικου" χαρακτήρα που έχει δικτυωθεί με Αστυνομικές και δημοτικές Αρχές. Και μην ξεχνάμε η ΑΕΠΙ είναι ΑΕ. Η ΑΕΠΙ πουλάει προστασία σε μικρομεσαίες επιχειρήσεις με πρόσχημα "δημόσια εκτέλεση μουσικών έργων". Όπως είπα πουλάει προστασία και τους τα σκάμε!!! Με άλλα λόγια είναι Οι Νονοί των πνευματικών δικαιωμάτων.

    Είμαι ένας αγανακτησμένος μικρομεσαίος επιχηρειματίας που τους τα έσκαγα κανονικά αλλά τώρα που σταμάτησα... είμαι στο στοχαστρό τους... Ευτυχώς που υπάρχει και η Αυτοδιαχείρηση αλλά δυστηχώς δεν είναι αρκετή ακόμα......

    Αν κάποιος που διαβάζει το μηνυμά μου γνωρίζει πως μπορώ να βρω την λίστα των καλλιτεχνών που εκπροσωπεί η ΑΕΠΙ σας παρακαλώ ενημερώστε με ή το αντίθετο κάποια λίστα καλλιτεχνών που ΔΕΝ εκπρωσωπεί η ΑΕΠΙ. Δεν μιλώ μόνο για την λίστα της Αυτοδιαχείρησης αλλά και άλλους καλλιτέχνες από το παγκόσμιο μουσικό κόσμο. Πιστεύω είναι μία αρχή να σπάσουμε το μαφιόζικο καθεστώς της ΑΕΠΙ. Ας ενωθούμε όλοι όπως αυτοί. Καλλιτέχνες, Δημιουργοί, Στιχουργοί, Επιχηρειματίες...κ.λ.π

    Είμαι υπέρ της προστασίας Πνευματικών Δικαιωμάτων αλλά ΟΧΙ με μαφιόζικους ΑΕΠΙ τρόπους

     

    ~Γιώργος

     


    nikostouliatos
    02.03.2009, 12:25

    Αγαπητέ φίλε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Όπως έχω διευκρινήσει και παλιότερα είμαι υπέρ των πνευματικών δικαιωμάτων αλλά όχι με μαφιόζικο τρόπο που στην ουσία κάνει κακό σε εμάς τους ίδιους. Εάν κάποιοι θέλουν να μας πουλάνε στην αγορά σαν γιαούρτια τότε εγώ διαχωρίζω την θέση μου με αυτή την λογική που στην Ελλάδα εκπροσωπεί η ΑΕΠΙ. και γιαυτό ζητώ και εγώ (συμφωνοντας απόλυτα μαζί σου), ποιό είναι το εμπόρευμα που πουλάει η ΑΕΠΙ για να δώ εαν με ενδιαφέρει να το αγοράσω. Δεν μπορεί να πληρώνεις μία εταιρεία προκαταβολικά χωρίς να ξέρεις τι προιόντα θα καταναλώσεις. η ΑΕΠΙ βέβαια ποτέ δεν δημοσιοποιεί ποιούς ακριβώς εκπροσωπει για να μπορεί να διατείνεται στους αδαείς της αγοράς ότι εκπροσωπεί το 99% των δημιουργών του πλανήτη και να ζητάει χρήματα.

    Σε ενημερώνω λοιπόν ότι υπάρχει τεράστιο κομμάτι της παγκόσμιας μουσικής που δεν ανήκει πουθενά.Η μουσική των δημιουργών που έχουν πεθάνει απο 70 χρόνια και πρίν. Υπάρχουν πολλοί Έλληνες δημιουργοί παλιοί και κυρίως νέοι που δεν ανήκουν πουθενά. και υπάρχει και ένας αριθμός δημιουργών που ανήκει στην ΑΥΤΟΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ. Για τους οποίους βέβαια σε όποιον ενδιαφέρεται να βγάλει άδεια μουσικής απο την ΑΤΟΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ παίρνει ΄αναλυτικό κατάλογο.

    Εαν σε ενδιαφέρει λοιπόν να απεπλαγκείς απο την μέγγενη της ΑΕΠΙ και δεν ενδιαφέρει να παίζεις στην επιχείρηση σου μόνο σουξέ που ενδεχομένως ανήκουν στην ΑΕΠΙ τότε στείλε μου ένα mail να σε ενημερώσω με λεπτομέρειες. (καθώς και όποιον άλλο ενδιαφέρεται) το προσωπικό μου mail είναι nikostouliatos@gmail.com>

    ελπίζω να σου έδωσα κάποια λύση

    Νίκος Τουλιάτος


    thanaish
    03.03.2009, 01:33

    Κύριε Τουλιάτο, χάρηκα ιδιαίτερα με αυτές τις πληροφορίες.Έχω και εγώ μαγαζί υγεινομικού ενδιαφέροντας και ακόμα θυμάμαι την άγνοια του αστυνόμου που μου με κάλεσε στο τμήμα  να με ενημερώσει για το ενδεχόμενο μύνησης χωρίς ούτε ο ίδιος να έχει καταλάβει τι ακριβώς έλεγε ο νόμος. Τον οποίο νόμο εφάρμοσε μετά κόπων και βασάνων η αείμνηστη Μελίνα. Σίγουρα αν ζούσε σήμερα δεν πρόκειται να συμφωνούσε με αυτή  την μαφιόζικη συμπεριφορά της  .... που ζητάει και από καφενεδάκια στο πουθενά με  πέντε αιωνόβιους πελάτες ή να πληρώσουν ή να κλείσουν ακόμα και την τηλεόρασή τους.

    Επειδή πλήρωσα πρόσφατα την ....  (για τελευταία φορά), σκέφτομαι να απαιτήσω να δοθεί το ποσό αυτό στον Κύριο Δημήτρη Πανούση εξ ολοκλήρου,και να απαιτήσω αποδεικτικά στοιχεία της εξέλιξης της πληρωμής.Για να δούμε τι θα γίνει.......

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : thanaish στις 03-03-2009 01:35 ]


    nikostouliatos
    17.03.2009, 01:48

    Αγαπητοί φίλοι

     

    Είχατε ρωτήσει κάποιοι από εσάς ποια αντίδραση είχαν, εάν είχαν, οι δημιουργοί στην επιστολή που έστειλα.

    Είχα λοιπόν εκφρασμένη αντίδραση από γνωστό αριστερό δημιουργό που δεν θα αναφέρω τώρα το όνομα του.

    Διαφωνεί απολύτως με την θέση που εκφράζω στην «ανοιχτή επιστολή προς τους συναδέλφους» θεωρώντας την «επίθεση προς τους δημιουργούς και ότι αποτελούν ιδεοληψίες εκ μέρους μου οι απόψεις που εκφράζω και που τις γνωρίζετε».

    Ο καθένας έχει δικαίωμα στην άποψη του και τη στάση ζωής του.

    Όμως θα ήταν πιο καθαρό απέναντι στον εαυτό του πρώτα απ’ όλα να πει κάποιος ότι «εγώ ζω από τα λεφτά που παίρνω από την γνωστή ιδιωτική εταιρεία πνευματικών δικαιωμάτων» και όχι να θεωρεί ιδεοληπτικό κάποιον που απλώς δεν θέλει να επιτρέπουν οι δημιουργοί μαφιόζικες συμπεριφορές και να τις ανέχονται προσπαθώντας να ιδεολογικοποιήσουν τη στάση τους.

    Αυτές τις απόψεις τις αφήνω στην κρίση σας.


    heliasv
    17.03.2009, 02:29

    Κάποιες γρήγορες ερωτήσεις, πρόσφατα η σχολή στην οποία φοιτώ άνοιξε web radio φυσικά μη κερδοσκοπικό και χωρίς διαφημίσεις. Κάνανε το λάθος να έρθουν σε επικοινωνία με την ΑΕΠΙ όμως και να υπογράψουν συμβόλαιο το οποίο λέει ότι με μηδενικά κέρδη πρέπει να πληρώνουν 70 ευρώ το μήνα. Πόσο νόμιμο είναι αυτό και πόσο λάθος κάνανε που μπλέξανε? Εγώ τους πρότεινα να μην ενημερώσουν καθόλου...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : heliasv στις 17-03-2009 02:33 ]