ελληνική μουσική
    261 online   ·  210.908 μέλη
    mellia
    08.12.2008, 16:23

    Αφού συμφωνήσω με Σταύρο και Αλβέρτο, θα δανειστώ μια φράση του τελευταίου απο ανάλογο τοπικ :

     

    [...το θέμα είναι πολύ πιό περίπλοκο απ'τήν αντίληψη "κακοί μπάτσοι εναντίον καλών καί αθώων νεαρών παιδιών"]

     

    για να πω με την σειρα μου και εγω οτι η αντισταση κατά του "συστήματος" δεν μπορεί να εξαντλείται σε πετροπόλεμους των εξαρχείων  ούτε σε καταστροφές καταστημάτων συμπολιτών μας. Και ο συναισθηματισμός έχει τα όριά του πια και δεν δικαιολογεί ούτε δικαιώνει σπασμωδικές συμπεριφορές. Αυτό που κάνει είναι στην ουσία να τροφοδοτεί αυτό ακριβώς που υποτίθεται οτι καταπολεμά: τον φασισμό της εξουσίας (όποια και να είναι η εξουσία). Και σαν απάντηση στο τι θα κάναμε εμείς αν ήταν δικό μας το παιδί, αν θα τα καίγαμε και θα τα καταστρέφαμε όλα η απάντηση είναι όχι! Είναι πολύ υποκριτικό να ισχυριστώ ότι η οργή μου εκείνη την ώρα θα έβρισκε ανακούφιση με το να διαλύω με οποιονδήποτε τρόπο τους συμπολίτες μου ή να ανοίγω το κεφάλι του οποιοδήποτε "μπάτσου" θα έβρισκα στον δρόμο. Άλλωστε η λογική του νταή αστυνομικού που σηκώνει ένα όπλο και όποιον πάρει ο χάρος δεν απέχει και πολύ απο την λογική αυτού που πετά μια μολότωφ και φαντασιώνεταιι οτι αντιστάθηκε στην καταπίεση και την αδικία. Επιτέλους δηλαδή!

     

    Και όπως λέει και ο Φώτης: "η δημοκρατία στο απόσπασμα" αλλά αυτό το απόσπασμα είναι για όλους μας. Όσο άδικο και κρίμα είναι για τον μικρό που του στέρησαν το δικαίωμα στη ζωή προχθές άλλο τόσο άδικο και κρίμα είναι για όλα τα 15χρονα και μη που η υποκριτκή κοινωνία μας τους στερεί το δικαίωμα συμμετοχής σε μια ζωή ανθρώπινη και όχι ζώου. Και αυτή η κοινωνία δεν είναι φαντασιακή. Την απαρτίζω εγώ που θα έκαιγα το μαγαζί του διπλανού για να εκφράσω τον πόνο μου, εγώ που θα έβαζα το βίσμα για να μην πάει το δικό μου το παιδί εις βάρος κάποιου άλλου στην παραμεθώριο, εγώ που θα φρόντιζα πάνω απ’όλα το δικό μου το παιδί να εξασφαλιστεί σε μια "δουλίτσα" , εγώ που για την εξασφάλιση της "δουλίτσας" θα ξαναψήφιζα την ίδια κυβέρνηση με αυτην που υπήρχε όταν η χώρα μου έγινε στάχτη και αποκαίδια και που σήμερα εχει μέρος της ευθύνης (μαζί με άλλες κυβερνήσεις) για τα αποτρόπαια που γίνονται και τέλος τέλος, εγώ που μπροστά στην "ομορφιά" του δικού μου παιδιού θα σνόμπαρα το γειτονάκι που είναι "κατωτέρου". Εγώ το συντηρώ το σύστημα αυτό το "δημοκρατικό".

     

    Όταν θα βγω στον δρόμο (που δεν έχω καμια καμιά αντίρηση να βγω) θα θυμηθώ να ρίξω και στην κεφάλα μου καμιά μολότωφ?


    -----------------
    ...αν είσαι όπως δείχνεις, εγώ σκοτώνομαι...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mellia στις 08-12-2008 16:26 ]


    pramateftis
    08.12.2008, 16:26

    Την Τρίτη 9 Δεκέμβρη η κηδεία, στο νεκροταφείο Π. Φαλήρου στις 3:00 μ.μ.


    rWmS
    08.12.2008, 16:49

    Καιρος ηταν να ξυπνησει λιγο ο κοσμος γιατι μονο κατι τοσο σοβαρο προκαλει αντιδρασεις. Οσα σκανδαλα κι αν μαθευτουν για ρουσφετια και παπαδες δεν προκαλουν την οργη του λαου τοσο εντονα οσο η εκτελεση ενος παιδιου απο οργανο του κρατους. Φυσικα δεν μπορω να ειμαι αισιοδοξος οτι κατι θα αλλαξει γιατι θα ξεχαστει και αυτο σε κανενα μηνα. Ακυρο. Πλησιαζουν Χριστουγεννα. Δυο εβδομαδες το πολυ. Τι να πω... Μην ξεχνατε ομως οτι εσεις ψηφισατε αυτη την κυβερνηση....


    inkve
    08.12.2008, 17:00

    ΑΦΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΟΛΟΙ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΤΗΝ ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΥ ΣΤΥΓΝΟ ΕΓΚΛΗΜΑ ΣΕ ΜΙΑ ΩΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΟΡΕΙΑ,,,,

    ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΔΙΑΔΗΛΩΣΕΤΕ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ <<ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΑΓΝΩΣΤΟΥΣ>>

    ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙΞΕΤΕ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΤΗΝ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΠΟΥ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΗΤΑΝΕ ΕΚΕΙ....ΟΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΤΥΧΕΙ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΜΑΣ...

    ΑΝΤΙ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΜΕ....

    ΑΝΤΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΕΡΙΠΑΤΟ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΝΟΗΜΑ....

    ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩ...

    ΘΑ ΣΑΣ ΔΩ...???

     

     


    litirakis
    08.12.2008, 17:30

    Στυγνή παραποίηση του βίντεο της δολοφονίας από το MEGA

     

    Δείτε http://www.tvxs.gr/v1139

    H Συσπείρωση Δημοσιογράφων Δούρειος Τύπος κι άλλες οργανώσεις απαιτούν από τον πρόεδρο της ΕΣΗΕΑ και τη διεύθυνση του MEGA, να απαντήσουν ξεκάθαρα γιατί έγινε η επέμβαση στο βίντεο ντοκουμέντο της εκτέλεσης του 15χρονου μαθητή στα Εξάρχεια, στο οποίο εχθές 7/12 προστέθηκαν άσχετοι ηχογραφημένοι ήχοι μαζικών καταστροφών και συνθημάτων

    Αντικειμενική δημοσιογραφία...


    -----------------
    Πες μου, γιατί η αδικία να' ναι πλασμένη σαν τιμωρία; Πες μου, γιατί το μίσος του κόσμου να δεσμεύει τον ελέυθερο νου; Πες μου, γιατί μες την κοινωνία να' ναι κτισμένη η ελευθερία;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : litirakis στις 08-12-2008 17:33 ]


    KIT_KAT
    08.12.2008, 17:35

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 08-12-2008 στις 10:10 έγραψε...

    Δηλαδή τά όσα έγιναν αυτές τίς δύο μέρες είναι ένδειξη μιάς "σκεπτόμενης" νεολαίας;


     

    Προβληματισμένης; Να τ'αφήσω; Νεολαίας σε αναβρασμό; Κοινωνίας "βόμβας έτοιμης να εκραγεί", όπως είπε κι ο Τερμίτης;


    kou_matina
    08.12.2008, 18:02

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 08-12-2008 στις 13:00 έγραψε...

    "Ήταν μόνο 15..."

    ΚΑΙ ΤΙ ΕΚΑΝΕ ΣΤΑ ΕΞΑΡΧΕΙΑ ΜΕ ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ ΑΝΤΙΕΞΟΥΣΙΑΣΤΩΝ?

    ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ ΕΙΤΕ ΥΒΡΙΣΤΙΚΑ ΕΙΤΕ ΠΕΤΩΝΤΑΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΤΟΥΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΥΣ?

    Η πράξη του αστυνομικού δεν επιφέρει καμία δικαιολογία. Όμως η ευθύνη δεν είναι εντελώς δικιά του.

    Οι γονείς, δεν ξέρανε που είναι, τι κάνει, τι πιστεύει το παιδί τους. Ίσως να ήταν αδιάφοροι? Δεν ξέρω.

    Φυσικά το ίδιο το παιδί φέρει ευθύνη επίσης, γιατί ήταν σε μια ηλικία που κανονικά έπρεπε να ξέρει τις πιθανές συνέπειες που έχει το να βρίσκεσαι σε μαι τέτοια ομάδα.

    Αυτοί που δεν μάθανε στον αστυνομικό να σέβεται την ανθρώπινη ζωή, και του είπανε πως είναι υπεράνω των υπολοίπων. Πως το όπλο του δίνει δύναμη.

    Πάνω απ' όλα φταίει το κράτος-κοινωνία...

    Που αντί να δίνει κίνιτρα, και να κάνει ότι μπορεί τα παιδιά να είναι στα σχολεία να ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΑΡΧΙΑ (ότι καμία σχέση με τα μαλακισμένα που τα σπάνε δεν έχει), οι φοιτητές στις σχολές, οι εργαζόμενοι στις δουλειές τους, το μόνο που κάνει, είναι να κλέβει λεφτά.

    Πως θα δημιουργήσει ο μαθητής, ο αστυνομικός κλπ κριτική σκέψη?

    Όμως φταίμε κι ΕΜΕΙΣ, διότι ενώ ξέρουμε ότι αυτά τα αγαθά που από το σύνταγμα δικαιούμαστε, δεν τα παίρνουμε, ΔΕΝ ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΜΕ να τα πάρουμε μόνοι μας.

    Είμαστε άξιοι της μοίρας μας...

     

    ΥΓ. Όταν ακούς άτομα 18 χρονών να λένε "Θα γίνω μπάτσος για να μην μου κολάει κανείς" καταλαβαίνεις πολλά πράγματα...

     

    {#emotions_dlg.ohmy}

     

    _____________________________________________________________

    Οικουμενική Διακήρυξη για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου - 10 Δεκεμβρίου 1948 - ΟΗΕ

    Άρθρο 3
    Κάθε άτομο έχει δικαίωμα στη ζωή, την ελευθερία και την προσωπική του ασφάλεια.(ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ ΑΥΤΟ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;)

     

    Άρθρο 10
    Καθένας έχει δικαίωμα με πλήρη ισότητα, να εκδικάζεται η υπόθεσή του δίκαια και δημόσια από δικαστήριο ανεξάρτητο και αμερόληπτο, που θα αποφασίσει είτε για τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις του, είτε, σε περίπτωση ποινικής διαδικασίας, για το βάσιμο της κατηγορίας που στρέφεται εναντίον του. (αν όντως το παιδί έβρισε η πεταξε αντικείμενα ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΙΧΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΔΙΚΑΣΤΕΙ ΔΙΚΑΙΑ)

     

     

     


    liopesiotis
    08.12.2008, 19:02

    Η βία γεννάει τη βία.  Ανάθεμα την στιγμή που έγινε αυτό, αλλά δυστυχώς ο χρόνος δεν γυρίζει πίσω.  Καταστράφηκαν 2 οικογένειες.  Τι του 'λεγε το κεφάλι αυτού του βλάκα του αστυνόμου που σήκωσε το πιστόλι;  Τώρα θα έχει μετανιώσει , αλλα είναι αργά. Αβάσταχτος ο πόνος της μάνας του παιδιού.  Να θάβεις το παιδί σου, τι κακό όνειρο να είδε άραγε;  Αλλά ας λογικευτούμε όλοι και μη μας πιάνει η εκδίκηση σαν μέσο για να ξεσπάσουμε στα καταστήματα και τις περιουσίες των άλλων.  Ετσι χάνεται και όποιο δικιο υπάρχει.  Ας είναι η αρχή για περισυλλογή και σκέψη.  Ναι , ο κόσμος έχει αγανακτήσει από όλα όσα συμβαίνουν στην κοινωνία μας, αλλά γιατι τόσο χάος;  Δεν υπάρχουν κερδισμένοι από αυτό που γίνεται, παρά μόνο χαμένοι και αυτοί είμαστε εμείς, όλοι μας.   


    rouli726
    08.12.2008, 19:08

    αν εξαιρεσουμε το δεδομενο πια οτι το παιδι απλα ειχε παει να γιορτασει τη γιορτη ενος φιλου του εκει,ακομα και τα οσα λενε οι δυο και μοναδικοι ειδικοι φρουροι που ηταν εκει,σε αντιθεση με τους αμετρητους αυτοπτες μαρτυρες που λενε αλλα,η ανθρωπινη ζωη ειναι κατι που δινει και παιρνει μονο ο ΘΕΟΣ!!!!φυσικα οι τυποι μπορει να χουν αυτη την αντιληψη για τον εαυτο τους αλλα ειναι προβλημα τους αυτο.ας αρχισουν επιτελους να τιμανε το μισθο που τους δινουμε και τα παντελονια που φορανε!

    και απο ποτε το να πινεις καφε στα εξαρχεια ειναι κ τεκμηριο αναρχιας?για να το ξερω να μη ξαναπαω δηλαδη!γιατι τη γουσταρω τη ζωη μου δε θα θελα να βρω κανα μπατσο στο δρομο μου!

    οτι και να λεμε ειναι λιγο,αστειο και ματαιο!

    φερτε πισω τον αλεξη στους γονεις του αν μπορειτε κυριοι!

    αν δε μπορειτε,απλα βγαλτε τις στολες σας και πηγαινετε σπιτια σας επιτελους!

    εμενα με πληρωνουν και δουλευω χωρις να βλαπτω κανεναν!και θελετε να λυπηθω αυτον που τον πληρωνω και σκοτωνει?συγγνωμη αλλα δε θα παρω!

    κανεις σωφρον ανθρωπος δε λεει να καιμε και να λεηλατουμε αλλα και αυτο αποδεδειγμενα το κανει μια μειοψηφια που απλα κανει τη δουλεια της αστυνομιας για να χουν κινητρο και ελαφρυντικο να χτυπανε και να σκοτωνουν!

    αντε γεια!!!!!!

    δε συνεχιζω γιατι μπορει να με βρει κανενα κακο!

    περιεργες μερες αυτες......δε ξερεις απο που θα σου ρθει!

    υ.γ.στην αγιου νικολαου στην πατρα επιτρεπεται να πιω καφε?????


    GEORB
    08.12.2008, 19:12

    Η δολοφονια του μικρου αλεξανδρου ηταν η σταγονα που ξεχειλησε το ποτηρι.

    μακαρι ειναι το τελευταιο θυμα της κρατικης τρομοκροτιας.

    Η ζωη ενος παιδιου σταματησε αδικα.Πληρωσε με το αιμα του την αδιαφορια ολων μας.

    Ποτε θα σταματησουμε εμεις την αδικια?

    Καλο ταξιδι  μικρε Αλεξανδρε.

     

     

     

     


    Termite
    08.12.2008, 19:15

    Σταύρο, σχετικά με το τελευταίο σου πόστ.

    Ναι, συμφωνούμε σε πολλά...Συμφωνούμε φίλε μου όλοι μας ναι...

    Αλλα με τίποτα δε μπορώ να ενστερνιστώ την ισοπεδωτική πραγματικά παρομοίωση/σύγκριση/παράθεση (όπως θέλετε πείτε το) που ξεκίνησε ο Αλβέρτος με τον χαμό του παιδιού και τις αντιδράσεις της κοινωνίας (σπασιμο βιτρινών/μαγαζιών). Όλοι μας λίγο πολύ ξέρουμε ένα 15χρονο παιδί. Σας πάει η φαντασία να το δείτε νεκρό; Σας πάει το μυαλό να το δείτε νεκρό απο σφαίρα αστυνομικού;

    Ποια μαγαζιά και ποιές περιουσίες...

    Εδώ ο ίδιος ο πρόεδρος του εμπορικού συλλόγου είπε το αυτονόητο. Οτι δηλαδή μπροστά στο θάνατο του παιδιού δεν μπορούμε να μιλάμε για ζημιές.

    Φίλε μου Αλβέρτο, με την ίδια λογική που "ρίχνεις" στο φιλότιμο τον venceremos αν το δικό σου ξαδερφάκι/ανηψάκι βρεθεί νεκρό με αυτόν τον τρόπο, πώς θα αντιδράσεις; Καταδικαστέα όλα τα επεισόδια. Αλλα ειναι πραγματικά εντελώς άστοχο να μιλάμε για αυτά.

    Όπως είπε ο pramateftis οργισμένοι δεν είναι μόνο οι αναρχικοί. Είμαστε όλοι. Έστω, οι περισσότεροι.

    Επίσης, κατα τη γνώμη μου πάντα, θεωρητικές προσεγγίσεις στο συγκεκριμένο θέμα δε χωράνε. Η προσέγγιση θα πρέπει να ειναι μία: Σκοτώθηκε μαθητής απο αστυνομικό... Τόσο απλά. Αν θέλουμε δηλαδή, να λεγόμαστε άνθρωποι.


    johnfrusciante
    08.12.2008, 19:48

    Σ-Π-Α-Σ-Τ-Ε  ΤΑ Ο-Λ-Α.....ΓΙΝΕΤΑΙ?????????????????????????

    στο κρατος που δεν υπαρχει λογικη κ οι νομοι δεν ισχυουν ισα για ολους....να αρπαξουμε λοστο κ να τα σπασουμε ολα....

    τα δικαστηρια...οι νομοι κ η δικαιοσυνη ολα αυτα τα χρονια το μονο που ξεραν να κανουν ειναι να φυλακιζουν για 1-2 χρονακια κ στο τελος να κυκλοφορουν ελευθεροι οι ανανδροι...ποοοσα κιλα μαλακας ανανδρος μπορει να εισαι οταν πουλας τρελλα ενω εχεις το πιστολι στην τσεπη?ποσα κιλα οταν ειναι 5 ανανδροι κ βαρανε ενα παλικαρι που ειναι ηδη πεσμενο??

    ΦΤΑΝΕΙ...ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΣΠΑΣΟΥΜΕ ΟΛΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΛΟΓΙΑ ΧΟΡΤΑΣΑΜΕ...

    καταλαβαινω ολους τους ανθρωπους που οι περιουσιες τους γιναν σταχτη πραγματικα λυπαμαι μα σε εναν πολεμο πρεπει καποια πραγματα να θυσιαστουν για το καλο..ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΛΠΙΖΩ ΠΩΣ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΙ Κ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ...

    χαρηκα πραγματικα που οι πιτσιρικαδες αυτης της χωρας βγηκαν στους δρομους..κ χαιρομαι που αν ζω κ φτασω στα 40-50 θα υπαρχουν ανθρωποι γυρω μου που ξερουν τι τους γινεται κ οχι αυτοι οι ξεφτιλισμενοι 40ηδες 50ηδες 60ηδες της σημερινης Ελλαδας που ειναι η χειροτερη γενια Ελληνων που εχει περασει ποτε...παρτακιδες κ ξεπουλημενοι που καθονται στους καναπεδες στους βολεμενοι χωρις να φωναζουν για το κακο που συμβαινει στον γειτονα..στον διπλανο..στον συνανθρωπο...

    ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΛΑΖΟΠΟΥΛΟΣ.....ΣΑΣ ΣΙΧΑΘΗΚΑΜΕ...ΟΥΣΤ ΚΟΠΡΟΣΚΥΛΑ...ΕΣΕΙΣ ΡΕ ΕΙΣΤΕ Η ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ???ΕΕΕΕΛΕΟΣ....


    StavmanR
    08.12.2008, 20:13

    Βασίλη, Termite, τα πάντα χωράνε συζήτηση, ακόμα κι όταν αυτή γίνεται απλώς για να γίνεται. Σου υπενθυμίζω ότι χιλιάδες παιδιά πεθαίνουν καθημερινά από ασιτία και αρρώστιες, πριν ακαν προλάβουν να κλείσουν ένα έτος ζωής, όχι 15. Αλλά είναι της μοίρας μας να μην τα υπολογίζουμε για ανθρώπους σε αντίθεση με ένα επίσης αδικημένο από τους ανθρώπους παιδί που έχασε τη ζωή του από σφαίρα. Επιτέλους πρέπει να αναλάβουμε τις ευθύνες μας δεχόμενοι ότι δολοφονούμε χιλιάδες παιδιά καθημερινά με τον τρόπο που συνεχίζουμε να λειτουργούμε, παρότι η φιλανθρωπί αέχει διαδωθεί τόσο που αποτελεί σλόγκαν. Όπως προείπα, η ΒΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ. Εμείς διαλέγουμε ποια μορφή θα δούμε κάθε φορά. Η ΒΙΑ ΦΕΡΝΕΙ ΒΙΑ. Απλώς προσφέρουμε άλλο τύπο βία και λαμβάνουμε (μας επιστρέφεται) σε άλλη μορφή.

    Όταν βγούμε από το καβούκι της "εσωστρέφειας  της κλίκας" και του "κοινωνικού αυτισμού", που μας θέλουν να είμαστε αλληλέγγυοι μόνο σε άτομα της ΔΙΚΗΣ ΜΑΣ κοινωνικής τάξης, της ΔΙΚΗΣ ΜΑΣ μόρφωσης, της ΔΙΚΗΣ ΜΑΣ φυλής, της ΔΙΚΗΣ ΜΑΣ νοοτροπίας κλπ., θα έχουμε κάνει το πρώτο βήμα να απαλείψουμε τη λέξη ΑΔΙΚΙΑ, που αποτελεί διαχρονικό τύπο βίας στην ανθρωπότητα. Μέχρι τότε, δυστυχώς θα θρηνούμε θύματα "τεράτων", "συστημάτων", "σατανάδων", "ψυχοπαθών" κ.ο.κ. Πρέπει επιτέλους μετά από περίπου 1.000.000 χρόνια πολιτισμού να κατανοήσουμε πως μετέχουμε ενεργά στο σύνολο που ονομάζεται ανθρωπότητα, είτε με πράξεις μας είτε με αδράνεια που πολλές φορές είναι περισσότερο πράξη από κάθε άλλη πράξη.

     

    Υ.Γ.: το "σκοτώθηκε μαθητής από αστυνομικό" δεν είναι προσέγγιση, είναι ένα γεγονός. Η προσέγγιση είναι το πώς αντιλαμβανόμαστε εμείς αυτό το γεγονός. Ας ελπίσουμε ότι δεν θα το αντιληφθούμε απλώς ως γεγονός ή ως επιβεβαίωση μιας όποιας ιδεολογίας. Γέμισε ο τόπος φυλακές, κι αντί να "αδειάσει" η κοινωνία από εγκληματίες, γέμισε περισσότερο. Αυτό είναι επίσης γεγονός. Τώρα αναμένουμε την "προσέγγιση".


    gate
    08.12.2008, 20:23

    Δηλαδή αυτή η Κ Α Φ Ρ Ι Λ Α που παρακολουθώ στην τηλεόραση αυτή τη στιγμή, με μπουλούκια από παιδαρέλια που σπάνε και καίνε ό,τι βρουν μπροστά τους από Ι Δ Ι Ω Τ Ι Κ Ε Σ (πολυκατοικίες, εμπορικά καταστήματα, περίπτερα, αυτοκίνητα ) περιουσίες θεωρείται Δ Ι Κ Α Ι Ο Λ Ο Γ Η Μ Ε Ν Η αντίδραση Μ Α Χ Ω Μ Ε Ν Η Σ νεολαίας για τον άδικο θάνατο του μαθητή;

    Είναι δυνατό να υπάρχουν "άνθρωποι" που λένε "ΣΠΑΣΤΕ ΤΑ ΟΛΑ";;;

    Και είναι λογική αυτή: "καταλαβαινω ολους τους ανθρωπους που οι περιουσιες τους γιναν σταχτη πραγματικα λυπαμαι μα σε εναν πολεμο πρεπει καποια πραγματα να θυσιαστουν για το καλο..ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΛΠΙΖΩ ΠΩΣ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΙ Κ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ...";

    "Λυπάμαι, αλλά κάποια πράγματα πρέπει να θυσιαστούν";;;; Είναι αυτό επιχείρημα;;; Σκοτώνει άδικα ο αστυνομικός τον μαθητή και θα το πληρώσω εγώ ο ιδιώτης που επίσης θα μπορούσα να είμαι στη διαδήλωση και επίσης θα μπορούσα να είμαι "θύμα" του αστυνομικού;;;; Σοβαρολογούμε; Κι αυτό θεωρείται: "θυσία στον πόλεμο" και απάντηση στη δημοκρατία;

    Δεν ντρεπόμαστε λιγάκι για την κατάντια και τα μυαλά που κουβαλάνε ορισμένοι!

    Όσο για "τον κόσμο που αγανακτεί", όπως κάπου αναφέρθηκε παραπάνω, είστε στ' αλήθεια τόσο σίγουροι ότι "ο ΚΟΣΜΟΣ" και "ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ή ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ" είναι αυτοί που εκδηλώνουν την αγανάκτησή τους με αυτόν τον τρόπο; Γιατί αν όλα αυτά τα άξεστα παιδαρέλια με τις κουκούλες και τα ξύλα και τις πέτρες είναι οι μαθητές και οι φοιτητές μας, τότε ...καλά να πάθουμε! Προσωπικά ΔΕΝ ΘΕΛΩ να το πιστεύω!


    -----------------
    "Επειδή οι άνθρωποι, ως επί το πλείστον, είναι φιλόδοξοι, αναγκαστικά τους αρέσει να κακολογούν τον πλησίον τους": Αριστοτέλης

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gate στις 08-12-2008 20:40 ]


    gikostas
    08.12.2008, 20:25

    Tο μεγάλο πρόβλημα και η αιτία όλων αυτών των περιστατικών είναι το ίδιο το κράτος.Ο άδικος θάνατος του παιδιού ήταν η αφορμή για να ξεσπάσει όλο αυτό.Δεν μιλάμε για επεισόδια μεμονομένα στις δυο μεγάλες πόλεις όπως γινόνταν άλλες φορές.Αυτό είναι κάτι άλλο.Άγνωστο που θα οδηγήσει.Ας ευχηθούμε να μην υπάρξουν άλλα θύματα.


    thaliey
    08.12.2008, 20:25

    καλο του ταξιδι μονο αυτο οσο αδικο και αν ηταν αυτο που εγινε μονο ετσι θα ηρεμησει η ψυχη του ......καλο του ταξιδι λοιπον του μικρου αυτου αγγελου...


    emmanuella
    08.12.2008, 21:51

    Ελλάδα, παιδί μου. Δεν ξέρουμε τι μας γίνεται !!!{#emotions_dlg.thumbdown}

    Εμένα αυτό που με πειράζει αφάνταστα είναι ότι επειδή ένα αστυνομικός έκανε μία μα****α και σκότωσε το παιδί αποκαλούμε όλους τους αστυνομουν δολοφόνους.

    Εάν, δηλαδή, εγώ ως 16χρονη κοπέλα, και οποιαδηποτε άλλη κοπέλα 16χρονη, ανήξω οίκο ανοχής θα πρέπει να αποκαλούμε όλες τις 16χρονες κοπέλες που***ες ?

    Wink

    Ας μας απασχολήσουν άλλα θέματα και όχι να κοιτάμε να σπάμε τις περιουσίες άλλων ανθρώπων. π.χ. Γιατί οι αστυνομικοί, και ειδικά οι ειδικοί φρουροί που κρατάνε τέτοια σιδερικά στα χέρια τους, δεν περνάνε πρώτα από ψυχολογική εξέταση ?

    Έτσι δείχνετε τη λύπη σας για το αδικοχαμένο παιδί ? Με το καταστρέφετε πόλεις ?


    -----------------
    " Ζήσε απλά ! Έτσι ίσως κάποιος άλλος απλά ζήσει ! --> RadioMH _ Πέμπτη 16.00 - 18.00 Συντονιστείτε !!! <--

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : emmanuella στις 08-12-2008 21:52 ]


    johnfrusciante
    08.12.2008, 21:51

    αχ...αυτα τα γερικα μυαλα...αυτα τα συμβιβασμενα ανθρωπακια που τους εχουν μαθει "σσσ μη μιλας.." κ αυτοι να το βουλωνουν...αυτοι που τους χουφτωνουν τα αφεντικα τους κ χεζονται να το πουν κ στον ευατο τους..σε αυτους που βλεπουν ενα συνανθρωπο τους να τον βαραβανε 10 μπατσοι κ να ακουνε απο την τηλεοραση οτι εφταιγε η ζαρτινιερα...τους δουλευουνε μεσα στην μαπα τους κ περιμενουν καποια μερα τα μεγαλα κεφαλια αυτης της χωρας να βαλουν στην φυλακη τους φιλους τους κ τους συγγενεις τους....αυτοι που πιστευουν οτι αναρχια ειναι κατι το "ΑΑΑ μη αυτο καιει" λες κ ξερουν τι σημαινει αναρχια..επανασταση ρε..επανασταση..δεν υπαρχουν δουλειες δεν υπαρχουν νομοι κ οι πολιτικοι ειναι μεσα στα κολπα κ στα σκανδαλα...ζουμε στην εποχη που σε ολες τις παρεες ολοι εχουν αποδεχτει το οτι "αν δεν εχει βυσμα δεν κανεις τπτ" κ πεταγεται μια βολεμενη ****** κ λεει να να ντραπω που ειμαι ελευθερος πολιτης κ βριζω την κ καλα δημοκρατια που εσυ χεις αποδεχτει..οχι ρε ανθρωπε..γιατι εγω εχω μαθει κ βολεμενος να φωναζω για τους ανθρωπους που υποφερουν..

    κ δε με λες ρε ανθρωπε που εισαι κ ο ιδιωτης που θα πληρωσεις τις καταστροφες κ θυχτικες...ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΕΙΣ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΟΥ ΤΑ ΣΤΕΙΛΕ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΣΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΒΡΑΔΥ?????ποοοοσα δις τα δωσε στις τραπεζες οταν συνταξιουχοι πεινανε κ ζητανε ενα επιδομα θερμανσης κ περνουν τα @@...τα νοσοκομεια ειναι χρεωμενα κ ουτε χλωρινες για να καθαριζουν το πατωμα δεν εχουν...α κοιτα τι γινεται γυρω σου κ μετα κρινε προσωπικα αλλον που δεν μασα να σκεφτεται κ κατι περα απο αυτο που του αφησαν να σκεφτει...


    Hastaroth
    08.12.2008, 22:06

    Παράθεση:

    Το μέλος Termite στις 08-12-2008 στις 19:15 έγραψε...

    Σταύρο, σχετικά με το τελευταίο σου πόστ.

    Ναι, συμφωνούμε σε πολλά...Συμφωνούμε φίλε μου όλοι μας ναι...

    Αλλα με τίποτα δε μπορώ να ενστερνιστώ την ισοπεδωτική πραγματικά παρομοίωση/σύγκριση/παράθεση (όπως θέλετε πείτε το) που ξεκίνησε ο Αλβέρτος με τον χαμό του παιδιού και τις αντιδράσεις της κοινωνίας (σπασιμο βιτρινών/μαγαζιών). Όλοι μας λίγο πολύ ξέρουμε ένα 15χρονο παιδί. Σας πάει η φαντασία να το δείτε νεκρό; Σας πάει το μυαλό να το δείτε νεκρό απο σφαίρα αστυνομικού;

    Ποια μαγαζιά και ποιές περιουσίες...

    Εδώ ο ίδιος ο πρόεδρος του εμπορικού συλλόγου είπε το αυτονόητο. Οτι δηλαδή μπροστά στο θάνατο του παιδιού δεν μπορούμε να μιλάμε για ζημιές.

    Αγαπητό μου μηρμύγκι Smile,ο πρόεδρος τού Εμπορικού Συλλόγου τό είπε αυτό επειδή δέν κάηκε τό δικό του μαγαζί.Αν είχε καεί,θά έλεγε άλλα ο κ.πρόεδρας.

    Παράθεση:

    Φίλε μου Αλβέρτο, με την ίδια λογική που "ρίχνεις" στο φιλότιμο τον venceremos αν το δικό σου ξαδερφάκι/ανηψάκι βρεθεί νεκρό με αυτόν τον τρόπο, πώς θα αντιδράσεις;

    Προφανώς όχι καίγοντας τό μαγαζί/σπίτι/αυτοκίνητο τού οποιουδήποτε.

    Ενδεχομένως νά πήγαινα να έβρισκα αυτόν που σκότωσε τό ανηψάκι μου καί νά τού την μπουμπούνιζα.Αλλά καί πάλι μόνο αυτόν,κανέναν άλλο αστυνομικό.

    Και ίσως ούτε κι'αυτό,άν μάθαινα οτι ο δολοφόνος είχε δικά του παιδιά (όπως έμαθα οτι έχει ο δολοφόνος τού 15χρονου).Γιατί καί πάλι θά σκεφτόμουν οτι όπως εγώ έχασα κάποιον δικό μου από τίς σφαίρες αυτού τού "αστυνομικού",έτσι καί αυτά θά έχαναν κάποιον δικό τους-άσχετα άν ήξεραν οτι αυτός ο "δικός τους" είναι εγκληματίας.Καί επειδή εν τέλει,ούτε καί μ'αυτόν τον τρόπο θα έφερνα πίσω τόν δικό μου άνθρωπο.

    Απλά θά κινούσα γή και ουρανό ώστε να καταδικαστή αυτός ο δολοφόνος σέ ισόβια-πραγματικά ισόβια καί μάλιστα καταναγκαστικά έργα,ώστε νά έχη τον χρόνο να σκεφτή τί έκανε καί νά τον τρώνε οι τύψεις μέχρι θανάτου.

    Παράθεση:
    Καταδικαστέα όλα τα επεισόδια. Αλλα ειναι πραγματικά εντελώς άστοχο να μιλάμε για αυτά.

    Αντιθέτως,είναι πολύ σκόπιμο να μιλάμε γι'αυτά.Γιατί μέ αφορμή όλα αυτά που συμβαίνουν,βγαίνουν αυτοί που δικαιολογούν τούς "οργισμένους" που καίνε καί σπάνε.Οσο αδικαιολόγητο είναι να σκοτώνη ένας αστυνομικός κάποιον εν ψυχρώ,άλλο τόσο αδικαιολόγητο είναι να το χρησιμοποιούν αυτό σάν αφορμή κάποιοι (που μάλιστα δέν έχουν δουλέψει ποτέ στη ζωή τους ώστε να ξέρουν πόσο κόπο χρειάζεται γιά να δημιουργήσης κάτι) γιά να σπάνε καί να καταστρέφουν πράγματα που δέν τους ανήκουν.

    Παράθεση:

    Όπως είπε ο pramateftis οργισμένοι δεν είναι μόνο οι αναρχικοί. Είμαστε όλοι. Έστω, οι περισσότεροι.

    Καί γι'αυτό πρέπει να μάθουμε να ελέγχουμε την οργή μας,αλλιώς θα καταλήξουμε όλοι μέ σπασμένα πόδια/χέρια/κεφάλια...

    Παράθεση:

    Επίσης, κατα τη γνώμη μου πάντα, θεωρητικές προσεγγίσεις στο συγκεκριμένο θέμα δε χωράνε. Η προσέγγιση θα πρέπει να ειναι μία: Σκοτώθηκε μαθητής απο αστυνομικό... Τόσο απλά. Αν θέλουμε δηλαδή, να λεγόμαστε άνθρωποι.

    Αν θέλουμε να λεγόμαστε άνθρωποι πρέπει ακόμα και σέ τέτοιες στιγμές να αντιδρούμε σάν άνθρωποι καί όχι σάν ζώα,καί δή λυσσασμένα...


    sylviaki
    08.12.2008, 22:28

    Σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογείται η πράξη του "αστυνομικού".

    Αλλο είναι η διαδήλωση και άλλο να καίνε τις πόλεις!Και όσοι είστε υπέρ του συνθήματος "κάψτε τα όλα" γιατί δεν καλείτε όλους αυτούς τους κουκουλοφόρους να κάψουν και τη δική σας περιουσία? Μετά απο πολλές μέρες,γιατί αυτή η κατάσταση θα κρατήσει μέρες, ας αναλογιστούμε πόσοι άνθρωποι θα μαζεύουν τα κομμάτια τους, θα έχουν φτάσει σε οριακό σημείο, σε μια περίοδο οικονομικής και όχι μόνο κρίσης.

    Πιστεύω ότι αυτή η παιδική ψυχή που χάθηκε άδικα, δεν θα ήθελε οι διαδηλώσεις-εκδηλώσεις να φτάσουν σε αυτό το σημείο...