ελληνική μουσική
    495 online   ·  210.908 μέλη

    Εμπορικο και Έντεχνο. Μουσική δεν είναι όλα;

    NikosRoman
    31.01.2009, 04:07

    Παράθεση:

    Το μέλος basill στις 31-01-2009 στις 03:06 έγραψε...

    φιλε ρομαν!!! εκτιμο ην ανακριβει προσπαθεια της κριση σου απεναντι μας!! αλλα αυτο δεν σε καθιστα ανωτερο απο κανενα!!! διοτι κι εσυ δεν εισαι στη βαση αλλα εισαι πανο μερος της τουρτας που δεν σε νιαζουν τα υποστηλωματατης !!! λεγοντας οτι το πανο μερος ειναι πιο νοστιμο απ το κατω!! συμφονω!!! μαθε λοιπον κατι! οτι ειναι πικρο στο στομα ειναι γλυκο στο σωμα!! ενταξει... και μετα μου λενε κλασσικη και ολα τα αλλα να πανε να πνιγουν!!! αληθεια!!! για πες μου που ειναι να παω να τους σοσο!! φιλε το εχω πει και θα το λεω παντα!! ΤΟΝ ΤΣΙΓΚΟ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΝΑΤΟΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΜΟΡΦΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ,ΚΑΙ ΝΟΣΤΗΜΟΣ!! ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΤΣΙΓΚΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΧΡΥΣΑΦΙ!!!



    οκ!!οτι πεις.{#emotions_dlg.whistling}


    INTHEFOREST
    03.02.2009, 20:08

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosRoman στις 31-01-2009 στις 04:07 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος basill στις 31-01-2009 στις 03:06 έγραψε...

    φιλε ρομαν!!! εκτιμο ην ανακριβει προσπαθεια της κριση σου απεναντι μας!! αλλα αυτο δεν σε καθιστα ανωτερο απο κανενα!!! διοτι κι εσυ δεν εισαι στη βαση αλλα εισαι πανο μερος της τουρτας που δεν σε νιαζουν τα υποστηλωματατης !!! λεγοντας οτι το πανο μερος ειναι πιο νοστιμο απ το κατω!! συμφονω!!! μαθε λοιπον κατι! οτι ειναι πικρο στο στομα ειναι γλυκο στο σωμα!! ενταξει... και μετα μου λενε κλασσικη και ολα τα αλλα να πανε να πνιγουν!!! αληθεια!!! για πες μου που ειναι να παω να τους σοσο!! φιλε το εχω πει και θα το λεω παντα!! ΤΟΝ ΤΣΙΓΚΟ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΝΑΤΟΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΜΟΡΦΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ,ΚΑΙ ΝΟΣΤΗΜΟΣ!! ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΤΣΙΓΚΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΧΡΥΣΑΦΙ!!!



    οκ!!οτι πεις.{#emotions_dlg.whistling}



    ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!! ΡΟΜΑΝ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ?????{#emotions_dlg.thumbup}ΦΑΤΗ!!!!!{#emotions_dlg.beer}


    JohnieAnto
    05.02.2009, 12:42

    Παράθεση:

    Το μέλος djmetronomos στις 19-12-2008 στις 13:57 έγραψε...

    Ας πρόσεχαν...



    συμφωνώ


    samg
    09.02.2009, 15:19

    Εγω απλα θα αντιφραψω την Δημητρα Γαλανη και θα πω οτι απο την στιγμη που η μουσικη διοχετευεται δια μεσου του εμποριου, διοτι αυτη ειναη η διαδικασια κινησης της, προφανως στοχευει στο να ειναι εμπορικη. Εστω και σε συγκεκριμενο περιορισμενο κοινο.

    Περα απο αυτο το θεμα ειναι αν θα την καταναλωσεις και θα την αφοδευσεις σαν σακουλακι με πατατακια η αν θα την κρατησεις σαν κειμηλιο.

    Και εδω εγκειται η διαφορα μεταξυ ποιοτικου και εμπορικου.

    Γιατι αν για παραδειγμα εχω να διαλεξω αναμεσα στο «Πραγματα» της Βισση και το «εγω δεν σε κατηγορω» του Κοπτσιρα -το οποιο παραπιπτοντως μοιαζει επικινδυνα με το «ουτε ενα ευχαριστω» της Βανδη- προφανως θα διαλεξω το πρωτο.

    Αν παλι διαλεγα αναμεσα στο «Τασεις αυτοκτονιας» και το «Αν ητανε να ξαναρθεις» ειναι προφανες οτι θα επελεγα το δευτερο..

    Simple. 


    StavmanR
    09.02.2009, 15:47

    Όλοι οι ήχοι στο σύμπαν είναι τονικά και συχνοτικά προσδιορισμένοι, επομένως μουσικές δεν είναι; Γιατί διαχωρίζουμε το θόρυβο ενός μηχανήματος Caterpillar από εκείνον μιας κιθάρας;

     

    Αν απαντήσει κανείς σε αυτό, είναι κοντά στην απάντηση αυτού του ανούσιου ερωτήματος, όπως τέθηκε.


    NikosRoman
    09.02.2009, 16:48

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 09-02-2009 στις 15:47 έγραψε...

    Όλοι οι ήχοι στο σύμπαν είναι τονικά και συχνοτικά προσδιορισμένοι, επομένως μουσικές δεν είναι; Γιατί διαχωρίζουμε το θόρυβο ενός μηχανήματος Caterpillar από εκείνον μιας κιθάρας;

     

    Αν απαντήσει κανείς σε αυτό, είναι κοντά στην απάντηση αυτού του ανούσιου ερωτήματος, όπως τέθηκε.



    Θα σου απαντησω εγω.Γιατι οι του"εντεχνου"θελουν την επιβεβαιωση της τεχνης απεναντι στους αλλους που ειναι σκαταδες.Τετοια ηλιθια ρατσιστικα ερωτηματα αλλα και αναλογες απαντησεις θα βρεις πολλες εδω αν το ψαξεις.


    StavmanR
    09.02.2009, 16:57

    Αυτό ήταν απάντηση σχετικά με τα Caterpillar και την κιθάρα; Για να μην παρεξηγηθώ, απλώς έχω την απορία πού κολλά η δική σου απάντηση με την δική μου ερώτηση...

     

    Διαφωνώ ότι το ερώτημα ήταν ρατσιστικό, μιας και τείνει να εξισώσει τα πάντα. Απλώς είναι ανούσιο όπως τέθηκε, δηλαδή: ο αστυνομικός είναι όργανο, το μπουζούκι όργανο, άρα ο αστυνομικός μπουζούκι...

     

    Εκεί ακριβώς κολλά και το σχόλιο-ερώτημα περί Caterpillar: η μουσική είναι ήχος, η βοή από το μηχάνημα είναι ήχος, άρα η βοη του μηχανήματος είναι μουσική.

    {#emotions_dlg.rockon}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 09-02-2009 16:58 ]


    Hastaroth
    09.02.2009, 22:35

    Κατ'αρχήν,οι ίδιοι οι όροι είναι εσφαλμένοι.Οπως έγραψε και ο samg παραθέτοντας τά λόγια τής Δήμητρας Γαλάνη,από τή στιγμή που η μουσική διαδίδεται στόν κόσμο μέσω εμπορικών διαδικασιών,στοχεύει στο να είναι εμπορική,δηλαδή νά εξασφαλίση όσο το δυνατόν περισσότερες πωλήσεις στό κοινό πρός το οποίο απευθύνεται ο δημιουργός της.

    Ο σωστός διαχωρισμός θά ήταν "ποιοτικό" καί "μή ποιοτικό",καθορίζοντας βέβαια την ποιότητα ώς ένα σύνολο "προδιαγραφών",ακριβώς όπως γίνεται μέ κάθε δημιούργημα τού ανθρώπου.

    Μέ τόν τρόπο αυτό αναδεικνύεται καλύτερα το ανούσιο τού ερωτήματος όπως το επεσήμανε ο Σταύρος,διότι ναί μέν καί η ποιοτική καί η μή ποιοτική μουσική είναι "μουσική" σύμφωνα μέ τον εγκυκλοπαιδικό ορισμό (οτι δηλαδή "μουσική είναι η τέχνη τού συνδυάζειν ήχους βάσει ωρισμένων κανόνων"),απλά διαφέρουν στην ποιότητά τους και συνεπώς στην καλλιτεχνική τους αξία,η οποία καθορίζει και τόν βαθμό δυνατότητας αποδοχής τους.

    Τό γεγονός δηλαδή οτι ένας ήχος ή συνδυασμός ήχων είναι μουσική,δέν τού δίνει αυτόματα υψηλή καλλιτεχνική αξία.   


    basill
    15.02.2009, 01:54

    Παράθεση:

    Το μέλος nikostouliatos στις 26-12-2008 στις 13:57 έγραψε...

    Καλημέρα.

    Λοιπόν δεν διαφωνώ σε τίποτα απο ότι γράφεις. Απλά δεν κατάλαβες μάλλον τι εννοώ. Η τζάζ και η Κλασική με όλα τα παρακλάδια.

    Αυτό σημαίνει όλη αυτή η μουσική που ορίζουμε ως ΑΦΡΟΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ και ώς ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ. Δηλαδή απο τα gospel μέχρι τη σύγχρονη τζαζ ή το σύγχρονο Rock μέ όλες τις επεκτάσεις τους, και τις μεταξύ τους, αλλά και με άλλα είδη όπως παραδοσιακές μουσικές απο διάφορες χώρες αλλά και παντρέματα με την Ευρωπαική κλασική ή σύγχρονη μουσική κλπ. Και βέβαια αυτούς που ανέφερες και άλλους πολλούς. κλπ

    Τώρα όσο αφορά το έντεχνο και την τέχνη δεν ταυτίζονται. ότι είναι έντεχνο δεν σημαίνει ότι αποτελεί και τέχνη.

    π.χ. κάποια απο τα σημερινά σκυλάδικα ή σκυλοπόπ τραγούδια στην Ελλάδα είναι έντεχνα με την έννοια ότι αρμονικά, ενορχηστρωτικά, απο άποψη ύφους κλπ εμπεριέχουν πλευρές που εαν τις δούμε μόνο απο την άποψη της φόρμας θα μπορούσαν να ανήκουν ενδεχομένως σε μια διαδικασία εγκεφαλική ιστορικής και μουσικής γνώσης, ΟΜΩΣ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΧΝΗ...

     

     



    xaxaxa!!! simfono!!


    basill
    15.02.2009, 02:00

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 09-02-2009 στις 22:35 έγραψε...

    Κατ'αρχήν,οι ίδιοι οι όροι είναι εσφαλμένοι.Οπως έγραψε και ο samg παραθέτοντας τά λόγια τής Δήμητρας Γαλάνη,από τή στιγμή που η μουσική διαδίδεται στόν κόσμο μέσω εμπορικών διαδικασιών,στοχεύει στο να είναι εμπορική,δηλαδή νά εξασφαλίση όσο το δυνατόν περισσότερες πωλήσεις στό κοινό πρός το οποίο απευθύνεται ο δημιουργός της.

    Ο σωστός διαχωρισμός θά ήταν "ποιοτικό" καί "μή ποιοτικό",καθορίζοντας βέβαια την ποιότητα ώς ένα σύνολο "προδιαγραφών",ακριβώς όπως γίνεται μέ κάθε δημιούργημα τού ανθρώπου.

    Μέ τόν τρόπο αυτό αναδεικνύεται καλύτερα το ανούσιο τού ερωτήματος όπως το επεσήμανε ο Σταύρος,διότι ναί μέν καί η ποιοτική καί η μή ποιοτική μουσική είναι "μουσική" σύμφωνα μέ τον εγκυκλοπαιδικό ορισμό (οτι δηλαδή "μουσική είναι η τέχνη τού συνδυάζειν ήχους βάσει ωρισμένων κανόνων"),απλά διαφέρουν στην ποιότητά τους και συνεπώς στην καλλιτεχνική τους αξία,η οποία καθορίζει και τόν βαθμό δυνατότητας αποδοχής τους.

    Τό γεγονός δηλαδή οτι ένας ήχος ή συνδυασμός ήχων είναι μουσική,δέν τού δίνει αυτόματα υψηλή καλλιτεχνική αξία.   



    xaxaxaxa!!! μπραβο συμφωνο!!!!


    basill
    15.02.2009, 02:04

    Παράθεση:

    Το μέλος INTHEFOREST στις 03-02-2009 στις 20:08 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosRoman στις 31-01-2009 στις 04:07 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος basill στις 31-01-2009 στις 03:06 έγραψε...

    φιλε ρομαν!!! εκτιμο ην ανακριβει προσπαθεια της κριση σου απεναντι μας!! αλλα αυτο δεν σε καθιστα ανωτερο απο κανενα!!! διοτι κι εσυ δεν εισαι στη βαση αλλα εισαι πανο μερος της τουρτας που δεν σε νιαζουν τα υποστηλωματατης !!! λεγοντας οτι το πανο μερος ειναι πιο νοστιμο απ το κατω!! συμφονω!!! μαθε λοιπον κατι! οτι ειναι πικρο στο στομα ειναι γλυκο στο σωμα!! ενταξει... και μετα μου λενε κλασσικη και ολα τα αλλα να πανε να πνιγουν!!! αληθεια!!! για πες μου που ειναι να παω να τους σοσο!! φιλε το εχω πει και θα το λεω παντα!! ΤΟΝ ΤΣΙΓΚΟ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΝΑΤΟΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΜΟΡΦΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ,ΚΑΙ ΝΟΣΤΗΜΟΣ!! ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΤΣΙΓΚΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΧΡΥΣΑΦΙ!!!



    οκ!!οτι πεις.{#emotions_dlg.whistling}



    ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!! ΡΟΜΑΝ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ?????{#emotions_dlg.thumbup}ΦΑΤΗ!!!!!{#emotions_dlg.beer}



    ιν τηε φορεστ!! παλι βγηκες!!  γρηηηηγορα μεσα στο δασος παλη να κρηφτεις!!!!!


    agnes-5
    15.02.2009, 02:39

    ουτε και εγω πιστευω οτι υπαρχει διαφορα αναμεσα στο επορικο και στο εντεχνο γιατι και τα δυο ειδη ειναι μουσικη. και πιστευω οτι δεν θα πρεπει να απορριπτουμε ενα κομματι μονο και μονο επειδη ειναι εμπορικο ή ειναι εντεχνο. εγω ακουω ολα τα ειδη μουσικης ανεξαρτητα απο το που ανηκουν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!SmileSmile


    Hastaroth
    15.02.2009, 07:15

    Σωστά.Τό "Υποφέρω" τής Βανδή (τό θυμάστε άραγε;) καί το "Μαλαματένια λόγια" τού Μαρκόπουλου,ένα και το αυτό,στόν ίδιο τορβά.Καμμία διαφορά σέ καλλιτεχνική αξία.

    Μόνο που τό πρώτο ούτε κάν ακούγεται πιά,ενώ τό δεύτερο έστω καί μετά από τόσα χρόνια (τριάντα περίπου) ακόμα ακούγεται από ραδιοφωνικούς σταθμούς.....

     


    INTHEFOREST
    15.02.2009, 08:14

    Βασιλλ μην ξυνεσαι στην μαγκουρα του τσοπανη.Εδω υπαρχουν ανθρωποι που τεκμηριωνουν αποψη και πρεπει να δειξεις λιγο σεβασμο.Γραψε και κατι δικο σου εκτος απο το "συμφωνω".Και εκτος απο το να κατακρινεις μονολεκτικα αλλους.
    Και βεβαια σου γραφω και το κλασσικο "ΩΡΙΜΑΣΕ".Αλλωστε ακους κλασσικη.


    basill
    16.02.2009, 01:59

    Παράθεση:

    Το μέλος INTHEFOREST στις 15-02-2009 στις 08:14 έγραψε...

    Βασιλλ μην ξυνεσαι στην μαγκουρα του τσοπανη.Εδω υπαρχουν ανθρωποι που τεκμηριωνουν αποψη και πρεπει να δειξεις λιγο σεβασμο.Γραψε και κατι δικο σου εκτος απο το "συμφωνω".Και εκτος απο το να κατακρινεις μονολεκτικα αλλους.
    Και βεβαια σου γραφω και το κλασσικο "ΩΡΙΜΑΣΕ".Αλλωστε ακους κλασσικη.



    με αφτους που σιμφωνω δεν εχο να προσθεσο κατι ειναι ξεκαθαροι τους σεβομαι!!!! με αλλους παλι δεν προκειτε να το κανο ποτε! και σε οπιον αρεσω αμα λαχη....


    NikosRoman
    16.02.2009, 14:19

    Παράθεση:

    Το μέλος basill στις 16-02-2009 στις 01:59 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος INTHEFOREST στις 15-02-2009 στις 08:14 έγραψε...

    Βασιλλ μην ξυνεσαι στην μαγκουρα του τσοπανη.Εδω υπαρχουν ανθρωποι που τεκμηριωνουν αποψη και πρεπει να δειξεις λιγο σεβασμο.Γραψε και κατι δικο σου εκτος απο το "συμφωνω".Και εκτος απο το να κατακρινεις μονολεκτικα αλλους.
    Και βεβαια σου γραφω και το κλασσικο "ΩΡΙΜΑΣΕ".Αλλωστε ακους κλασσικη.



    Ωραια!!Ο τσιγκος επεστρεψε!!!χιχιχιχιχι{#emotions_dlg.helpsmilie}

    με αφτους που σιμφωνω δεν εχο να προσθεσο κατι ειναι ξεκαθαροι τους σεβομαι!!!! με αλλους παλι δεν προκειτε να το κανο ποτε! και σε οπιον αρεσω αμα λαχη....




    basill
    17.02.2009, 02:58

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosRoman στις 16-02-2009 στις 14:19 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος basill στις 16-02-2009 στις 01:59 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος INTHEFOREST στις 15-02-2009 στις 08:14 έγραψε...

    Βασιλλ μην ξυνεσαι στην μαγκουρα του τσοπανη.Εδω υπαρχουν ανθρωποι που τεκμηριωνουν αποψη και πρεπει να δειξεις λιγο σεβασμο.Γραψε και κατι δικο σου εκτος απο το "συμφωνω".Και εκτος απο το να κατακρινεις μονολεκτικα αλλους.
    Και βεβαια σου γραφω και το κλασσικο "ΩΡΙΜΑΣΕ".Αλλωστε ακους κλασσικη.



    Ωραια!!Ο τσιγκος επεστρεψε!!!χιχιχιχιχι{#emotions_dlg.helpsmilie}

    με αφτους που σιμφωνω δεν εχο να προσθεσο κατι ειναι ξεκαθαροι τους σεβομαι!!!! με αλλους παλι δεν προκειτε να το κανο ποτε! και σε οπιον αρεσω αμα λαχη....

    εχω +- απιρο θες λιγο!!!