ελληνική μουσική
    540 online   ·  210.874 μέλη

    Πρόβλημα! Που και πως να κάνουμε συναυλίες;

    sickhorse
    30.12.2008, 12:13

    Θέλουμε με το Group μου να κάνουμε συναυλίες και δεν ξέρουμε που και πώς!!!

    Είμαστε ακόμα νέο συγκρότημα(σε ηλικία εννοώ) και δεν ξέρουμε από αυτά!

    Θέλουμε βοήθεια!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 30-12-2008 14:11 ]


    noizreduction
    30.12.2008, 13:10

    Πρεπει να καθορισετε το ειδος μουσικης που θα παιζετε, να κανετε ενα σεβαστο αριθμο προβων ωστε να "δεσετε" και σαν ατομα μεταξυ σας αλλα και σαν μπαντα ( κατι πολυ χρησιμο εφοσον στη σκηνη η ομαδικοτητα και το δεσιμο ειναι αυτα που ξεχωριζουν τις μετριες απο τις καλες μπαντες ) και στη συνεχεια να γυρισετε οσα μαγαζια μπορειτε ρωτωντας εαν εχουν μερες για να παιξετε!

     

    Καλο ειναι να εχετε βρει ηδη ενα ονομα και ενα theme για την αφισα σας ( δηλαδη τι βαckground να υπαρχει ), ενω η διαφημιση της μπαντας μεσω myspace και αντιστοιχων site ειναι πλεον κατι κλασσικο. Θα πρεπει ομως να ηχογραφησετε ενα καλο demo προβας για να εχετε και ηχητικο δειγμα.

    Τελος καλο ειναι να ορισετε καποιον απο τη μπαντα με καλο λεγειν για να κανει τις επαφες σας. Ποτε δεν μιλαμε ολοι μαζι σε εναν ιδιοκτητη μαγαζιου και ποτε μα ποτε δεν παμε μπουγιο για να κλεισουμε ενα live. Ενας παει, ενας οργανωνει τις προβες, ενας μιλαει!

    Και κατι σημαντικο..Μην περιμενε στις αρχες να κλεισετε ομορφες μερες οπως Παρασκευη ή Σαββατο, ουτε να βγαλετε πολλα λεφτα. Αν και φανταζομαι πως, οπως ολοι μας, παιζετε για τη μουσικη παραπανω.

     

    Καλως ηρθατε λοιπον


    djmetronomos
    30.12.2008, 13:15

    Πάλι καλά... Ένα πρόβλημα δεν είναι τίποτα. Που να δεις άλλοι τι προβλήματα έχουν. Λοιπόν, δεν ξέρω σε ποιά περιοχή της Ελλάδας είσαι και τι επιλογές έχεις. Όπως και να έχει, θα πρέπει να ηχογραφήσετε 3 τραγούδια το πολύ (κανείς δεν θα καθήσει να ακούσει παραπάνω, συνήθως ακούνε λίγο από το καθένα). Τα περνάς σε CD-R, αν έχεις και φωτό της μπάντας την κάνεις εξωφυλλάκι. Καλό είναι να βρεις κλαμπ που να βάζουν τη μουσική που παίζεις. Μην πας σε σκυλάδικο της εθνικής με Indie-Rock ντέμο. Για αρχή θα πρότεινα να παίξετε support σε κάποιο γκρουπ. Έτσι δεν θα έχετε το άγχος ότι πρέπει να σηκώσετε όλο το πρόγραμμα της βραδιάς στην πλάτη σας. Επίσης, θα σας ακούσουν και οι φαν του άλλου γκρουπ, οπότε μπορεί να κερδίσετε θαυμαστές.


    noizreduction
    30.12.2008, 13:28

    Djmetronomos δεν ξερω ποσο καιρο εχεις να κλεισεις live στην Αθηνα, ομως τα περισσοτερα ροκαδικα/livαδικα δε ζητανε πλεον demo. Εχουν ηδη καλυμμενες ωρες Παρασκευη και Σαββατο ( ισως και Τεταρτη που ως γνωστον θεωρειται η μικρη Κυριακη ) και απλως γεμιζουν τις υπολοιπες μερες ( κατα προτιμηση Πεμπτη Δευτερα Κυριακη ) για τους υπολοιπους.

     

    Απο το Jasmine μεχρι το Ονομα του Ροδου και απο το 7 Νυχτες μεχρι το παλιο On Air, κανεις δεν ηθελε demo. Μονο μια υποσχεση πως θα τους φερεις κοσμο και πως θα αναλαβεις τις αφισες.

     

    Για να μην παρεξηγηθω, αναφερομαι σε ερασιτεχνικες μπαντες που ενδιαφερονται για αρπαχτες και για live μια στο τοσο. Σε αντιθετη περιπτωση, πρεπει να εχεις ολα αυτα που λες και να τα παρουσιασεις πριν ξεκινησει η σεζον ( δηλαδη τελη Αυγουστου, αρχες Σεπτεμβρη ή τελη Δεκεμβριου εαν το μαγαζι ειναι double season ).


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 30-12-2008 13:35 ]


    djmetronomos
    30.12.2008, 14:37

    Τελείως συμπτωματικά, χθες έκλεισα ένα λάιβ, με την μπάντα μου - Φούστα Της Ρεβέκκας - στο Ghost House (Ψυρρή), 21/1/09.  Και όχι, δεν χρειάστηκε να τους πάω ντέμο διότι με ξέρουν από τις διάφορες συνεργασίες μου στην αθηναϊκή ροκ σκηνή. Παρ'όλα αυτά, μου ζήτησαν να τους πάω μερικά τραγούδια για να επιλέξουν κάποιο για το playlist στη σελίδα του Ghost House στο Myspace. Ένα ντέμο λοιπόν είναι πάντα χρήσιμο, ειδικά για ένα καινούργιο, άγνωστο γκρουπ. Από την άλλη δεν είμαι ατζέντης ή μάνατζερ, οπότε μόνο να προτείνω ιδέες μπορώ...