ελληνική μουσική
    319 online   ·  210.907 μέλη
    megaloserwtikos
    19.11.2006, 23:45
    ...έλεος όμως...

    Δεν νομίζω ότι ωφελεί να απαντήσω...

    καλή συνέχεια!


    Lansetris
    20.11.2006, 00:01
    Το Πολυτεχνείο ήταν ένα πλήγμα για τη χούντα και αυτό είναι από μόνο του πολύ σημαντικό αλλά και βέβαια δεν την έριξε. Βασικά όμως έσωσε την τιμή του ελληνικού λαού, ο οποίος έβραζε στο ζουμί του και περίμενε καρτερικά να περάσει η μπόρα.

    Δεν πήγα στην πορεία φέτος. Στάθηκα και κοίταζα τον κόσμο που περνούσε. Έτσι απλά. Και δεν είναι κριτήριο μνήμης και συνέπειας μόνο η συμμετοχή στην πορεία όπως το θέτεις Πέτρο. Και ούτε θεωρώ ότι υπερασπίζεσαι τους αναρχικούς με όσα έχεις πει. Διαισθάνομαι ότι υπερασπίζεσαι κάποια «άνεση εκ του ασφαλούς» στο να τα έχουμε καλά και με τους «αναρχικούς» και με τον κόσμο που δεν καταλαβαίνει «τα νέα παιδιά που βράζει το αίμα τους». Κάπως έτσι.

    Όλες αυτές οι κουβέντες που γίνονται επιβεβαιώνουν ότι το Πολυτεχνείο δεν είναι απλά Ιστορία, είναι ένα γεγονός που δεν έχει κλείσει τον κύκλο του, καίει ακόμη και το γιατί είναι μια άλλη μεγάλη κουβέντα…

    margo
    20.11.2006, 00:28
    Συμφωνώ Lansertis, σε όσα είπες και για το Πολυτεχνείο και για τον Πέτρο..
    Thalia__
    20.11.2006, 01:38
    Δεν εχω να πω πολλά, δεν θέλω να γίνω και κουραστική άλλωστε... δυο πράγματα μονο...
    1.η ΕΡΤ έδειξε την καλύτερη και αναλυτικότερη εκπομπή που εχω δει ποτέ για τα
    γεγονότα του Πολυτεχνείου...
    2.στην πορεία συνέχεια ακουγόταν ενα σύνθημα
    "ψωμί, παιδεία, ελευθερία
    εμπρός για της γεννιάς μας τα Πολυτεχνεία"
    Ας μπορέσει ο καθένας από μας να εντοπίσει τους λόγους για να αγωνιστεί κατ΄αρχάς για το "δικό του" Πολυτεχνείο....
    Zefuros
    20.11.2006, 15:03
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 19-11-2006 στις 23:45 έγραψε...

    ...έλεος όμως...

    Δεν νομίζω ότι ωφελεί να απαντήσω...

    καλή συνέχεια!




    Μα γιατί? Εαν δεν υπερασπιστείς την διαφορετική σου άποψη με επιχειρήματα, το θα γίνει? Διαφωνώ μαζί σου, αλλά θέλω να ακουσω τα επιχειρήματα σου
    movflower
    20.11.2006, 21:38
    καλά, ΑΚΟΜΑ συζητάτε; έλεος πια!!!!
    Μη βεβηλώνετε άλλο τη μνήμη τους.

    Με έχετε θυμώσει πάρα πολύ.

    χωρίς φιλιά!
    Melissanthi
    23.11.2006, 00:52
    Τη μνήμη των ηρώων του Πολυτεχνείου την βεβηλώνουν αυτοί που εκμεταλλεύονται μια τέτοια ιερή επέτειο,αποκλειστικά και μόνο για να προξενήσουν υλικές και ηθικές ζημιές.

    gazakas
    23.11.2006, 06:59
    Παράθεση:

    Το μέλος Melissanthi στις 23-11-2006 στις 00:52 έγραψε...

    Τη μνήμη των ηρώων του Πολυτεχνείου την βεβηλώνουν αυτοί που εκμεταλλεύονται μια τέτοια ιερή επέτειο,αποκλειστικά και μόνο για να προξενήσουν υλικές και ηθικές ζημιές.




    Θα συμφωνήσω, αλλά σε αυτούς δεν πρέπει να συμπεριλαμβάνουμε μόνο τους μπαχαλάκηδες που θέλουν να αυτοαποκαλούνται "αναρχικοί" και αντιεξουσιαστές, τη δράση των οποίων ανεξηγήτως την επιτρέπουν οι εκάστοτε "πραίτορες" (γιατί άραγε; ), αλλά και τους προβοκάτορες ασφαλίτες που μπαίνουν στις πορείες με εντεταλμένη υπηρεσία να προκαλέσουν επεισόδια, και τους μπάτσους -των οποίων τη δράση είδαμε όλοι με τον ξυλοδαρμό του Κύπριου φοιτητή (περιστατικό για το οποίο κανείς δε μιλά εδώ)- και κυρίως τους "αγανακτισμένους πολίτες" που κάνουν πλέον τη θριαμβευτική τους επανεμφάνιση, όπως μαρτυρεί και το παρακάτω άρθρο .

    Εμένα αυτό που μου κάνει τρομερή εντύπωση σε αυτήν τη συζήτηση είναι πώς ο καθένας κόβει και ράβει το νόημα του Πολυτεχνείου με βάση την προσωπική του ιδεολογική πλατφόρμα. Καλό θα ήταν να μη γενικεύουμε όμως ούτε ως προς τα αιτήματα των φοιτητών τότε ούτε ως προς την ιδεολογική προέλευση και προσανατολισμό των περισσοτέρων συμμετεχόντων. Για όσους θέλουν να μιλούν έτσι απλά με μια ανιστόρητη αφαίρεση για φοιτητές που ξεσηκώθηκαν ενάντια στην καταπίεση και φώναζαν για την Ελλάδα (ρε γαμώτο) έχω νέα: Αριστεροί ήταν οι περισσότεροι (και μάλιστα όχι του ΚΚΕ), διαπνεόμενοι από αριστερή ιδεολογία και αριστερά αιτήματα είχαν. Και φυσικά, κάποιοι θα βγουν και θα πουν ότι δεν ήταν έτσι τα πράγματα, ότι οι ιδεολογίες έχουν πεθάνει ή ότι δεν καταλαβαίνουν τι είναι αριστερός κτλ. Εδώ είμαστε και μπορούμε να την κάνουμε αυτή τη συζήτηση, διότι πολλά πράγματα διάβασα εδώ που με έκαναν να να χάσω τη μπάλα...

    Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την ημιαμάθεια

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gazakas στις 23-11-2006 07:00 ]


    Zefuros
    23.11.2006, 12:40
    Παράθεση:

    Το μέλος gazakas στις 23-11-2006 στις 06:59 έγραψε...

    .

    Εμένα αυτό που μου κάνει τρομερή εντύπωση σε αυτήν τη συζήτηση είναι πώς ο καθένας κόβει και ράβει το νόημα του Πολυτεχνείου με βάση την προσωπική του ιδεολογική πλατφόρμα. Καλό θα ήταν να μη γενικεύουμε όμως ούτε ως προς τα αιτήματα των φοιτητών τότε ούτε ως προς την ιδεολογική προέλευση και προσανατολισμό των περισσοτέρων συμμετεχόντων. Για όσους θέλουν να μιλούν έτσι απλά με μια ανιστόρητη αφαίρεση για φοιτητές που ξεσηκώθηκαν ενάντια στην καταπίεση και φώναζαν για την Ελλάδα (ρε γαμώτο) έχω νέα: Αριστεροί ήταν οι περισσότεροι (και μάλιστα όχι του ΚΚΕ), διαπνεόμενοι από αριστερή ιδεολογία και αριστερά αιτήματα είχαν. Και φυσικά, κάποιοι θα βγουν και θα πουν ότι δεν ήταν έτσι τα πράγματα, ότι οι ιδεολογίες έχουν πεθάνει ή ότι δεν καταλαβαίνουν τι είναι αριστερός κτλ. Εδώ είμαστε και μπορούμε να την κάνουμε αυτή τη συζήτηση, διότι πολλά πράγματα διάβασα εδώ που με έκαναν να να χάσω τη μπάλα...

    Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την ημιαμάθεια

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gazakas στις 23-11-2006 07:00 ]





    Και εγώ που νόμιζα πως ο κόσμος που είχε ξεσηκωθεί ήταν επειδή ήθελε να φύγει η δικτατορια και να ξαναέρθει το δημοκρατικό πολίτευμα...

    Κάτι τέτοιες απόψεις είναι που κάνουν τον κόσμο να απογοητεύονται... να προσπαθεί ο καθένας να καπηλευτεί έναν αγώνα, να προσπαθεί να αποδειχτεί ο πιο αγωνιστής. Στο πολυτεχνείο συμμετείχε όλος ο κόσμος. Είτε μέσα, είτε έξω. Συγγνώμη, αλλά τα περι "Πολυτεχνειου της αριστερας και του αγώνα", δεν τα δέχομαι. Πολυτεχνειο ήταν αγωνας όλων. Σφετεριστές αγώνων δεν δεχομαι! Συγγνωμη για το εντονο ύφος φίλε Γκάζακα, αλλά με εχουν κουράσει αυτές οι αποψεις. Στο κάτω κάτω της γραφής, εάν στο Πολυτεχνείο ήταν μόνο αριστεροί, τότε θα μιλάγαμε για μια εξέγερση της μειοψηφίας!

    Για να μην σχολιάσω και κάτι ανάλογο που κατά καιρούς έχω ακούσει, πως το 1940 οι Ελληνες αντιστάθηκαν στον φασισμό λόγω πολιτικής ιδεολογίας! Δηλαδή αν οι Ιταλοι και Γερμανοι ήταν κουμουνιστές, θα λέγαμε " περάστε παρακαλώ, όλα καλά"? Αγώνας για ελευθερία ήταν.




    gazakas
    23.11.2006, 15:16
    Χαίρομαι Ζέφυρε που παραθέτεις και το δικό μου κείμενο, ώστε να είναι ευδιάκριτο ότι με τα μεστά σου επιχειρήματα επιχειρείς να ανατρέψεις πράγματα που δεν έγραψα και να αποπροσαντολίσεις τελείως τη συζήτηση! Για όποιον όμως έχει ακόμα αμφιβολίες έχουμε και λέμε:

    Παράθεση:

    Το μέλος Zefuros στις 23-11-2006 στις 12:40 έγραψε...
    Και εγώ που νόμιζα πως ο κόσμος που είχε ξεσηκωθεί ήταν επειδή ήθελε να φύγει η δικτατορια και να ξαναέρθει το δημοκρατικό πολίτευμα...



    Και προφανώς αυτά τα αιτήματα δεν έχουν καμιά σχέση με αριστερούς, ε; Αφού οι φοιτητές αυτά ήθελαν δεν ήταν αριστεροί λοιπόν; Απαύγασμα λογικού συλλογισμού! Όσο για το "κόσμος", καλό είναι να είμαστε λίγο πιο συγκεκριμένοι: πρώτα ήταν δραστήριοι πολιτικά φοιτητές, κυρίως αριστεροί (Ρηγάδες, ανένταχτοι, τροτσκιστές, μαοϊστές, αναρχικοί), με το ΚΚΕ και τους Κνίτες αρχικά να είναι αντίθετοι και έπειτα απλά μέλη του να αγνοούν τη γραμμή του κόμματος, έπειτα ήρθαν στο πλευρό τους και οικοδόμοι, εργάτες, μαθητές κ.α., και τα γεγονότα μαζικοποιήθηκαν.


    Παράθεση:

    Κάτι τέτοιες απόψεις είναι που κάνουν τον κόσμο να απογοητεύονται... να προσπαθεί ο καθένας να καπηλευτεί έναν αγώνα, να προσπαθεί να αποδειχτεί ο πιο αγωνιστής.



    Αν ο κόσμος απογοητεύεται από την ιστορική αλήθεια, πρόβλημά του. Καμία καπηλεία δεν επιχειρώ (αυτήν την αφήνω στο ΠΑΣΟΚ και στο ΚΚΕ που την εξασκούν 33 χρόνια τώρα) ούτε το πρόβλημα είναι ποιος υπήρξε πιο αγωνιστής. Η διαφορά είναι ότι κάποιοι ήταν μέσα και γύρω και κάποιοι άλλοι δεν ήταν. Δηλαδή κάποιοι ήταν "αγωνιστές" (προσωπικά δεν υιοθετώ τη λέξη) και κάποιοι όχι. Τι να κάνουμε...

    Παράθεση:

    Στο πολυτεχνείο συμμετείχε όλος ο κόσμος. Είτε μέσα, είτε έξω. Συγγνώμη, αλλά τα περι "Πολυτεχνειου της αριστερας και του αγώνα", δεν τα δέχομαι. Πολυτεχνειο ήταν αγωνας όλων. Σφετεριστές αγώνων δεν δεχομαι!



    Όλος ο κόσμος; ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ; Σιγά μην ήταν και όλοι οι Αθηναίοι! Πόσοι ήταν μέσα και γύρω; Έχεις υπόψη σου τις εκτιμήσεις για τη συμμετοχή του κόσμου στα γεγονότα; 100.000; 200.000; Αυτός είναι όλος ο κόσμος; Και τι ήταν αυτοί; Φιλήσυχοι πολίτες που απλά ήθελαν να φύγει η χούντα; Θα ξεχάσουμε ό,τι ξέραμε! Και τι σημαίνει "δεν τα δέχομαι" και "δεν δέχομαι"; Ξέρεις τη σύνθεση της Συντονιστικής Επιτροπής; Ξέρεις πόσα από τα μέλη της ανήκαν στην Αριστερά; Ξέρεις τι συζητούσαν στις Συνελεύσεις μέσα στο Πολυτεχνείο; Ξέρεις πώς τους βρίζαν οι αστυνομικοί και οι δεξιοί τότε; Και αν ήταν "αγώνας όλων", τότε έχεις απάντηση για την αντιμετώπιση της επετείου από την εκλεγμένη μας Κυβέρνηση και τους οπαδούς της συντηρητικής παράταξης τα πρώτα χρόνια της Μεταπολίτευσης;

    Παράθεση:

    Συγγνωμη για το εντονο ύφος φίλε Γκάζακα, αλλά με εχουν κουράσει αυτές οι αποψεις. Στο κάτω κάτω της γραφής, εάν στο Πολυτεχνείο ήταν μόνο αριστεροί, τότε θα μιλάγαμε για μια εξέγερση της μειοψηφίας!



    Σε συγχωρώ για το ύφος, αλλά όχι για όσα λες. Δεν ξέρω σε ποιες ακριβώς απόψεις αναφέρεσαι αν και έχω την αίσθηση πως στο μυαλό θα είχες καμιά συζήτηση με κάνα Κνίτη που πήγε να πει ότι το Πολυτεχνείο το έκανε το ΚΚΕ...Θέλω όμως να μου υποδείξεις που ακριβώς έγραψα ότι στο Πολυτεχνείο ήταν ΜΟΝΟ αριστεροί. Εγώ έγραψα ότι οι περισσότεροι ήταν... Όσο για το "εξέγερση της μειοψηφίας", αυτό εξαρτάται από το πώς ορίζεις στην προκειμένη περίπτωση τη μειοψηφία. Και αν νομίζεις ότι τότε η Αριστερά ήταν μια ισχνή μειοψηφία όπως σήμερα, πάρε και δες τα αποτελέσματα των εκλογών του '74, αλλά κυρίως, των φοιτητικών συλλόγων μέχρι και το τέλος της δεκαετίας του '70 (χωρίς να πιστεύω ότι η παντοκρατορία των αριστερών παρατάξεων αντικατόπτριζε αντίστοιχο αληθινά αριστερό ρεύμα στους κύκλους των φοιτητών). Δικαίωμα σου να πιστεύεις οτιδήποτε, αλλά αυτό ακριβώς εννούσα όταν έλεγα ότι φέρνουμε στα μέτρα μας ένα τέτοιο γεγονός γιατί κάποιες πτυχές του δεν ταιριάζουν στο πώς βλέπουμε συνολικότερα τα πράγματα.


    Παράθεση:

    Για να μην σχολιάσω και κάτι ανάλογο που κατά καιρούς έχω ακούσει, πως το 1940 οι Ελληνες αντιστάθηκαν στον φασισμό λόγω πολιτικής ιδεολογίας! Δηλαδή αν οι Ιταλοι και Γερμανοι ήταν κουμουνιστές, θα λέγαμε " περάστε παρακαλώ, όλα καλά"? Αγώνας για ελευθερία ήταν.




    Ναι, καλύτερα να μην το σχολιάσεις, γιατί είναι τελείως άτοπος ο παραλληλισμός και δεν έχει καμία θέση στην παρούσα συζήτηση. Στο κάτω-κάτω αυτό που ακούς κατά καιρούς είναι μια μειοψηφική άποψη που δε στηρίζεται από κανέναν σοβαρό ιστορικό (ούτε καν από αριστερούς ιστορικούς), όπως συμβαίνει και με αυτό που διατύπωσες πριν: ότι "το Πολυτεχνείο ήταν αγώνας όλων", πράγμα που είναι εξίσου ανιστόρητο. Μπορεί τα συνθήματά του να τυγχάνουν ή να έτυχαν τότε ευρύτερης αποδοχής, μπορεί στα γεγονότα να συμμετείχαν και άλλοι, πολιτικά ανένταχτοι ή απλά δημοκράτες, αλλά δεν ήταν η κυρίαρχη νότα, δεν καθόρισαν αυτοί το Πολυτεχνείο. Απορώ πώς αρνείσαι τον ιστορικό ρόλο που έπαιξε η Αριστερά στα γεγονότα εκείνα, όπως και το αδιαμφισβήτητο γεγονός ότι αυτός ήταν ο ιδεολογικός χώρος που το ενέπνευσε και το τροφοδότησε τόσο με ιδέες και αιτήματα όσο και με έμψυχο υλικό...



    Zefuros
    23.11.2006, 15:59
    OK. O,τι πεις. ΚΑι μετά απορούμε για την εθιμοτυπικη κατάληξη του εορτασμού.

    "Μπορεί τα συνθήματά του να τυγχάνουν ή να έτυχαν τότε ευρύτερης αποδοχής, μπορεί στα γεγονότα να συμμετείχαν και άλλοι, πολιτικά ανένταχτοι ή απλά δημοκράτες, αλλά δεν ήταν η κυρίαρχη νότα."

    Με κάλυψες.
    gazakas
    23.11.2006, 16:22
    Φίλε Ζέφυρε, τη συγκατάβαση σου την επιστρέφω και λυπάμαι που μπήκα στον κόπο να απαντήσω πριν σε ένα ποστ σου που "φώναζε" ότι ήθελες να απαντήσω...Όσο για τον σαρκασμό "Με κάλυψες", δυστυχώς ακολουθεί ένα παράθεμα του οποίου την ιστορική του πραγματικότητα δύσκολα μπορείς να αναιρέσεις. Επικαλούμαι μέλη που έζησαν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο τα γεγονότα εκείνα ή που έστω βρίσκονται χρονικά πιο κοντά από εμάς σε αυτά για να επιβεβαιώσουν η να διαψεύσουν τα όσα γράφω...

    Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την ημιαμάθεια

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gazakas στις 23-11-2006 16:24 ]


    heartbreak-kid
    23.11.2006, 16:52
    ιστορικά ο gazakas έχει απόλυτο δίκιο. η αντίστασι στις μέρες του πολυτεχνείου ξέκινησε και εγινε σχεδόν αποκλειστικά από αριστερούς. αυτο το παραδεχόταν και ο ιδιος ο παπαδοπουλος. βέβαια, έχω παντελώς αντίθετη άποψι για το τί έφερε η εξέγερσι του πολυτεχνείου, πού οδήγησε και τι τελικά κατάφερε!όμως καλό θα είναι να αποδίδουμε σαυτούς που πρέπει το κάθε τι ιστορικα. το ΟΧΙ αποδίδεται στον Μεταξά και μονον. και η αντίστασι του πολυτεχνείου ήταν υπόθεσι αυτών που κατέβηκαν και όχι "η πρώτη προσπάθεια του ελληνικού λαού απέναντι στην χούντα". απόδειξι, η μη αντίστασι στην δεύτερη χούντα που ακολούθησε.
    xanthoulak
    23.11.2006, 17:04
    Μια άποψη που θα θυμώσει προβλέπω αρκετούς κι αρκετές εδώ μέσα, απ'ό,τι φάνηκε με τον megaloerwtiko. Όταν μιλάμε για ήρωες του πολυτεχνείου να έχουμε στον νου μας την ΕΠΟΧΗ που υπήρξαν! Σήμερα, σε άλλες συνθήκες δε ξέρουμε τι θα έκαναν. Και είναι άλλες συνθήκες. Δεν έχουμε χούντα, έχουμε όμως ισχυρή κρατική καταστολή. Και υπάρχουν πάρα πολλοί τρόποι αντίδρασης. Κάποιοι κάνουν διαδηλώσεις, κάποιοι απεργίες, κάποιοι σπάνε κλπ. Εμένα με ενδειαφέρει να αντιδρουν. Επιλέγω να διαδηλώνω, να διαμαρτύρομαι και συμμετέχω, δεν είμαι από αυτές ή αυτούς που κρίνουν αφ'υψηλού. Και μπορεί να μη μου αρέσουνε τα μπάχαλα αλλά σε καμιά περίπτωση δεν τα καταδικάζω και εξισώνω με "δεξιές" συμπεριφορές. Έπεσε πολύ ξύλο στις πορείες για το πολυτεχνείο - ήμουν εκεί, στη Θεσ/νίκη - και για τον φοιτητή θα ακούσατε στις ειδήσεις. Αν αύριο-μεθαύριο αυτός επιλέξει, λόγω της αδικίας και του ξυλοδαρμού του, να τα σπάει, εγώ θα τον υποστηρίξω. Τελεία και παύλα για σήμερα γιατί βιάζομαι και δε μπορώ να πω παραπάνω. Αύριο...
    Θυμώσατε κάποιοι/ες;
    heartbreak-kid
    23.11.2006, 17:07
    Παράθεση:

    Το μέλος xanthoulak στις 23-11-2006 στις 17:04 έγραψε...

    Μια άποψη που θα θυμώσει προβλέπω αρκετούς κι αρκετές εδώ μέσα, απ'ό,τι φάνηκε με τον megaloerwtiko. Όταν μιλάμε για ήρωες του πολυτεχνείου να έχουμε στον νου μας την ΕΠΟΧΗ που υπήρξαν! Σήμερα, σε άλλες συνθήκες δε ξέρουμε τι θα έκαναν. Και είναι άλλες συνθήκες. Δεν έχουμε χούντα, έχουμε όμως ισχυρή κρατική καταστολή. Και υπάρχουν πάρα πολλοί τρόποι αντίδρασης. Κάποιοι κάνουν διαδηλώσεις, κάποιοι απεργίες, κάποιοι σπάνε κλπ. Εμένα με ενδειαφέρει να αντιδρουν. Επιλέγω να διαδηλώνω, να διαμαρτύρομαι και συμμετέχω, δεν είμαι από αυτές ή αυτούς που κρίνουν αφ'υψηλού. Και μπορεί να μη μου αρέσουνε τα μπάχαλα αλλά σε καμιά περίπτωση δεν τα καταδικάζω και εξισώνω με "δεξιές" συμπεριφορές. Έπεσε πολύ ξύλο στις πορείες για το πολυτεχνείο - ήμουν εκεί, στη Θεσ/νίκη - και για τον φοιτητή θα ακούσατε στις ειδήσεις. Αν αύριο-μεθαύριο αυτός επιλέξει, λόγω της αδικίας και του ξυλοδαρμού του, να τα σπάει, εγώ θα τον υποστηρίξω. Τελεία και παύλα για σήμερα γιατί βιάζομαι και δε μπορώ να πω παραπάνω. Αύριο...
    Θυμώσατε κάποιοι/ες;



    για να θυμωσουμε το γραψες?
    Lansetris
    23.11.2006, 23:41
    Όπως τα λέει ο Αντώνης. Αριστεροί φοιτητές ήταν η κινητήρια δύναμη της εξέγερσης του Πολυτεχνείου αλλά και όλων όσων προηγήθηκαν (γεγονότα Νομικής κλπ). Η δεξιά τότε έτρεφε ελπίδες για ένα πέρασμα στην εξουσία με μια "πολιτικοποίηση του στρατιωτικού καθεστώτος". Όταν βέβαια οι εξελίξεις έτρεξαν και οδήγησαν στην εξέγερση, κάποιοι ακολούθησαν αλλά στην πλειοψηφία της η δεξιά έμεινε αμέτοχη. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι ότι ο Καραμανλής από το Παρίσι δε βρήκε ούτε μια λέξη να πει για τα γεγονότα...

    Τις εξεγέρσεις δεν τις κάνουν όλοι. Τι γεννά ένα σημαντικό ρεύμα του κόσμου, ίσως και η πλειοψηφία αλλά η "αιχμή" είναι αυτοί που μετέχουν στην σύγκρουση. Έτσι και το Πολυτεχνείο, με τις λίγες χιλιάδες του, ήταν η έκφραση της δυσφορίας μεγάλου μέρους του κόσμου. Πολλοί έτρεξαν, κατέβηκαν στο δρόμο για συμπαράσταση, για σύγκρουση με τη χούντα. Πόσοι ήταν; Ούτε 200.000 ούτς 100.000. Αν ήταν έτσι, και το μακελειό θα έπαιρνε μεγαλύτερη έκταση αλλά και η χούντα θα μπορούσε να έπεφτε πιο γρήγορα.

    Το Πολυτεχνείο δεν "ξέφτισε" ούτε κατάντησε εθιμοτυπία. Αντέχει καθώς οι γενιές αλλάζουν και πολλοί λογαριασμοί μένουν ανοιχτοί.



    semplice
    24.11.2006, 00:38
    Παράθεση:

    Το μέλος Zefuros στις 23-11-2006 στις 12:40 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος gazakas στις 23-11-2006 στις 06:59 έγραψε...

    .

    Εμένα αυτό που μου κάνει τρομερή εντύπωση σε αυτήν τη συζήτηση είναι πώς ο καθένας κόβει και ράβει το νόημα του Πολυτεχνείου με βάση την προσωπική του ιδεολογική πλατφόρμα. Καλό θα ήταν να μη γενικεύουμε όμως ούτε ως προς τα αιτήματα των φοιτητών τότε ούτε ως προς την ιδεολογική προέλευση και προσανατολισμό των περισσοτέρων συμμετεχόντων. Για όσους θέλουν να μιλούν έτσι απλά με μια ανιστόρητη αφαίρεση για φοιτητές που ξεσηκώθηκαν ενάντια στην καταπίεση και φώναζαν για την Ελλάδα (ρε γαμώτο) έχω νέα: Αριστεροί ήταν οι περισσότεροι (και μάλιστα όχι του ΚΚΕ), διαπνεόμενοι από αριστερή ιδεολογία και αριστερά αιτήματα είχαν. Και φυσικά, κάποιοι θα βγουν και θα πουν ότι δεν ήταν έτσι τα πράγματα, ότι οι ιδεολογίες έχουν πεθάνει ή ότι δεν καταλαβαίνουν τι είναι αριστερός κτλ. Εδώ είμαστε και μπορούμε να την κάνουμε αυτή τη συζήτηση, διότι πολλά πράγματα διάβασα εδώ που με έκαναν να να χάσω τη μπάλα...

    Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την ημιαμάθεια

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gazakas στις 23-11-2006 07:00 ]





    Και εγώ που νόμιζα πως ο κόσμος που είχε ξεσηκωθεί ήταν επειδή ήθελε να φύγει η δικτατορια και να ξαναέρθει το δημοκρατικό πολίτευμα...

    Κάτι τέτοιες απόψεις είναι που κάνουν τον κόσμο να απογοητεύονται... να προσπαθεί ο καθένας να καπηλευτεί έναν αγώνα, να προσπαθεί να αποδειχτεί ο πιο αγωνιστής. Στο πολυτεχνείο συμμετείχε όλος ο κόσμος. Είτε μέσα, είτε έξω. Συγγνώμη, αλλά τα περι "Πολυτεχνειου της αριστερας και του αγώνα", δεν τα δέχομαι. Πολυτεχνειο ήταν αγωνας όλων. Σφετεριστές αγώνων δεν δεχομαι! Συγγνωμη για το εντονο ύφος φίλε Γκάζακα, αλλά με εχουν κουράσει αυτές οι αποψεις. Στο κάτω κάτω της γραφής, εάν στο Πολυτεχνείο ήταν μόνο αριστεροί, τότε θα μιλάγαμε για μια εξέγερση της μειοψηφίας!

    Για να μην σχολιάσω και κάτι ανάλογο που κατά καιρούς έχω ακούσει, πως το 1940 οι Ελληνες αντιστάθηκαν στον φασισμό λόγω πολιτικής ιδεολογίας! Δηλαδή αν οι Ιταλοι και Γερμανοι ήταν κουμουνιστές, θα λέγαμε " περάστε παρακαλώ, όλα καλά"? Αγώνας για ελευθερία ήταν.






    Zefyre ναι ,τα είπες όπως έχουν τα πράγματα.Δυστυχώς υπάρχουν κάποιοι
    που νομίζουν πως ζουν ακόμα στα χρόνια του εμφυλίου.Έλικρινά πέφτω
    από τα σύννεφα όταν βλέπω κάποιους ,που στην προσπάθεια τους να αναζητήσουν
    ταυτότητα πολιτική και ιδεολογία,(αυτό ειναι 'αραγε το μεγαλύερον μας πρόβλημα ή η επίθεση απο τη Νεα Τάξη πραγμάτων?)επικαλούνται ψεύδη και προσβάλλουν μνήμες ανθρώπων που έβαζαν πάντα την πατρίδα πάνω από καθε ιδεολογία.ΝΑι κύριοι υπάρχουν και αυτοί.Υπάρχουν ΚΑΙ τέτοιοι άνθρωποι.Είτε το θέλετε είτε όχι.
    Ο αγώνας για την ελευθερία ΔΕΝ έχει αποχρώσεις.Ο Ελληνας αγωνίζεται πάντα
    γαι την ελευθερία του εδώ και 2.500 χρόνια (μπορεί και πολλά περισσόττερα)ανεξάρτήτως ιδεολογίας.Αυτό είναι ιστορική αλήθεια και αν μιλήσουμε ειδικά για την περίπτωση του Πολυτεχνείου έχω προσωπικές μαρτυρίες από το δικό μου περιβάλλον ,ανθρώπων που ψήφιζαν Καραμανλή(εάν δεν είναι αυτοί δεξίοί τότε ποιος είναι?) από τότε που ..γεννήθηκαν συνεχώς μέχρι τα γεγονότα του Πολυτεχνείου.Ομως κατά τη διάρκεια της εξέγερσης έβαλαν σε κίνδυνο τη ζωή τους για να προσφέρουν βοήθεια και να γίνουν ένα με τους φοιτήτές.
    Απόψεις λοιπόν τόσο εμπαθείς όπως αυτές του gazakas δεν πρόκειται να τις περνάω έτσι.Πόσο μάλλον όταν έχουν την υπογραφή του "Εγώ τα ξέρω και θα σας τα πω".
    Σε όσους λοιπόν με διαβάζουν εμένα τον .."ημιμαθή".. και νομίζουν πως τα πάντα καθορίζονταν απο το "κόμμα" 'η τον "Βασιλιά" θα πω μόνο πως η ψυχή του Ελληνα στις δύσκολες στιγμές μόνο μικρή δεν είναι.Ντρέπομαι για όλους αυτούς που πάνε να την παρουσιάσουν έτσι."Πουλάνε" όμως τέτοιες απόψεις..ΚΑι πουλάνε διότι έχουν δήθεν τεκμηρίωση.ΚΑι θα πω κάτι εδώ ..
    Εγώ αναγνωρίζω όσους έκαναν αντίσταση στον Γερμανό κατακτητή και τους θεωρώ Ηρωες,δεξιούς και αριστερούς μαζί.Ανεξαιρέτως!Ασχετα αν μετά πήγε να πάρει ο ένας το κεφάλι του άλλου.ΘΑ ήθελα να ήξερα όμως.. Σκέφτονται το ίδιο και όσοι εγραψαν με τόση πολιτική εμπάθεια για τα γεγονότα του Πολυτεχνείου?
    Δεν θα ήθελα να ανοίξω συζήτηση με εκφραστες τέτοιων φανατικών απόψεων.
    Ήθελα να κατέθεσω την άποψη μου για να διαβαστεί από όποιον ενδιαφέρεται και έως εκεί.Παρακαλώ να γίνει σεβαστό αυτό.



    "Θέλω να κάνω έγχρωμη και ανεξίτηλη μουσική σαν και τον πίνακα του Θεόφιλου που είδαμε σ΄ένα καφενείο στο Βόλο"

    ΜΑΝΟΣ ΛOΪΖΟΣ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 24-11-2006 00:46 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 24-11-2006 00:53 ]


    gazakas
    24.11.2006, 00:47
    Ό,τι να 'ναι...
    prosilios
    24.11.2006, 01:07
    πριν πείτε με βεβαιότητα πως εγινε το Πολυτεχνείο διαβάστε κι αυτό:


    news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_100005_01/01/2004_89038
    thank
    24.11.2006, 01:46
    κατ' αρχην, έχω την εντύπωση πως πολλες φορες δεν διαβάζουμε τι γράφει ο αλλος εδώ μεσα, - ειδικα όταν πρόκειται για μεγάλα κείμενα και συζητήσεις που επεκτείνονται. Το κάνω κι εγω πολλές φορές. Αλλά αποφευγω να την πέφτω σε γραπτά που δεν έχω "εμπεδώσει" Λοιπον,

    Βρε Κωστα, και ζέφυρε που ειδατε εμπάθεια στο γραπτό του Αντώνη ? εγραψε μία πραγματικότητα. Και ο Lansertis το ίδο έκανε. Κι εγω σε προηγούμενο ποστ, που προσπάθησα να κάνω μία αναφορα, σε γεγονότα Νομικής, κλπ κλπ. Ο Αντώνης τα έγραψε πιο άμεσα, πιο σταράτα. Ναι βρε παιδία, το Πολυτεχνείο το ΟΡΓΑΝΩΣΑΝ και το στηριξαν αρχικα, παιδια απο αριστερες και ακρο-αριστερες οργανωσεις. Και για το ΚΚΕ ειδικά, εκτός γραμμής. Δεν το έχω κρατήσει, - αλλα αν με πιασει το πεισμα, κάποια στιγμή αργότερα ίσως το βρώ - υπάρχει η παράνομη εφημεριδα αλλα και προκυρήξεις του τότε ΚΚΕ που μιλαγε για αναρχικούς, προβοκάτορες κλπ. Αλλά ηταν αριστεροί.

    Βέβαια, στη συνέχεια, οι ΛΙΓΟΙ - ΝΑΙ ΟΙ ΛΙΓΟΙ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΠΛΗΘΥΣΜΟ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ που κατέβηκαν και πλαισίωσαν τον πυρήνα του πολυτεχνείου, δεν ηταν μόνο αριστεροί. Το είπαμε. Οτι θες ήταν. Και ενώ στην αρχή τα συνθήματα ηταν σχετικά "ακραία", στη συνέχεια διευρύνθηκαν.

    ΥΠΗΡΞΕ ΜΟΝΑΞΙΑ ΣΤΟ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ κύριοι. Αν δεν ήταν έτσι, η χουντα θα ειχε ΠΕΣΕΙ. Οπως και σε όλη τη διάρκεια της χούντας, οι αντιστασιακές οργανώσεις, διαλύονταν αμέσως. Γιατι απλά, δεν μπόρεσαν να βρούν ανταπόκριση σε πλατειές μάζες. Με εξαίρεση την περιοχή του πολυτεχνείου και κάποιες άλλες γειτονίες μετρημένες στα δάχτυλα, η θέα των τάνκς, έκανε τον κόσμο να κλειστεί σπίτι. Ενώ πχ στην Πράγα του '68, βγήκαν όλοι εξω. Δεν ηταν το ίδιο, αλλα ως "κλίμακα" κάτι λέει. Στη συνέχεια βεβαίως, το κλίμα άλλαξε σιγά σιγα.

    Το πολυτεχνείο επέδρασε καθοριστικά, αλλά μόνο σε συνειδήσεις. Γιατί μετά, η μόνη αντίδραση, που πήρε πλέον διαστάσεις, ηταν στην επιστρέτευση, μετά την εισβολή στη Κύπρο λίγο πριν έρθει ο Καραμανλής. - Μπάχαλο κράτους, μπάχαλο στρατού, χαβαλες στους δρόμους, πλάκα για την Χούντα κλπ. Πλέον ο κόσμος ηταν έξω, και αν δεν γινόταν η μεταπολίτευση, κανείς δεν ξέρει που θα φτάναμε.

    Τώρα μη μιλήσουμε για τους μετέπειτα "αντιστασιακούς" και μη, για την φοβερή ιστορία της αποχουντοποίησης στα πανεπιστήμια και αλλού, όπου, πέρα από την απομάκρυνση πολλών άμεσων συνεργατών της χούντας, διαδραματίστηκαν σκηνές απείρου κάλους, όπου οι αντιστασιακοί κατηγορούσαν χουντικούς, αλλά μετά οι χουντικοί τους έριχναν στα μουτρα στοιχεία για συνεργασία με τη χούντα και κανείς δεν έβγαζε άκρη.

    Επίσης, μετά την μεταπολίτευση, - περίπου μέχρι και τον ερχομό του ΠΑΣΟΚ, στις πορείες, ενώ υπήρχε τεράστια συμμετοχή, κυριαρχούσαν οι αριστερες οργανώσεις. Και εκεί έπεφτε το ΞΥΛΟ ΤΗΣ ΑΡΚΟΥΔΑΣ μεταξύ μπλόκ της αριστερας, για το ποιός θα ειναι μπροστά, τίνος τα συνθήματα θα κυριαρχήσουν, αν ο αγώνας ηταν αντικαπιταλιστικός, η απλά αντιαμερικάνικος και τα σχετικά.

    Επίσης, παρά το ξύλο κλπ για τις πρωτειές, τα πρώτα χρόνια, απο τα μεγάφωνα ακουγόταν ο φοιτητης της αρχιτεκτονικής να παιζει στη φυσαρμόνικα το "επεσατε θύματα" (διασκευή του πένθιμου εμβατηρίου του Σοστάκοβιτς) ... Ε .. γνωστό ποιοι το τραγουδούσαν. Και επίσης, αντάρτικα, βροντάει ο όλυμπος κλπ.

    Σιγά - σιγά, η εξέγερση άρχισε να αποκτά έναν χαρακτήρα σαν μνήμη πλέον και όχι σαν γεγονός. Αρχισε να τακτοποιείται. Και δεν ειπε κανείς ότι αυτή η "τακτοποίηση" ειναι κακό πράγμα. Ειναι και υποκειμενική, αλλά αποκτά και κοινωνικό χαρακτήρα. Τις μνήμες τις κάνει κανείς ότι θέλει. Εδώ από την πρώτη στιγμή οι καυγάδες για το τί "ήταν" το πολυτεχνείο συνοδευόντουσαν από απίστευτη, εμμετική βία, μεταξύ των οργανώσεων....

    Επομένως, όλοι έχουν δικαίωμα να αγαπούν τις μνήμες, να εμπνέονται από αυτές, να τιμούν, να σέβονται, να ερμηνεύουν. Ακόμα και αν ένα ταξίδι προς τα πίσω τους τοποθετήσουσε πιο ουδέτερα ή πιο μακρυά από την ιδεολογία αυτών που δημιούργησαν τις μνημες αυτές. Μη κατηγρούμε λοιπόν τα ταξίδια στην ιστορία, ειδικά όταν ειναι πρόσφατη. Δεν ειναι προπαγάνδα. Αναφορά ειναι. Και δεν ηταν μόνο αριστεροί. Αλλά ξεκίνησε από αυτούς. Και μετά μπήκαν ολοι. Αλλά και τόσο λίγοι.

    Και ένα τελευταίο. Τσέ Γκεβάρα. Τον έχουν λατρέψει. Τον έχουν τραγουδήσει. Τον έχουν κάνει ίνδαλαμα. Εμπνέει. Και οχι μόνο αριστερούς. Τι ηταν ο τσέ ? ακραίο αντάρτικο έκανε. Εξαγωγή επανάστασης. Ακόμα και ο Κάστρο ειχε οριθετηθεί. Και όμως τώρα ειναι σύμβολο. Έχετε διαβάσει τα κείμενά του ???? πα πα πα ... Αν τα φέρουμε στο σήμερα ... οι περισσότεροι θα κόψουν φλέβες. Και ομως τον αγαπανε ο semplice (επειδη αγαπάει τον Λοιζο, απο αυτό το συμπεραίνω Kώστα), ο Γκαζάκας, .... πολλοί. Αυτό δεν σημανει πως ο Τσε, στην εποχή του, δεν ηταν αυτό που ήταν.

    α και ειμαι σε καλό μούντ αυτές τις μερες (σε σχέση με νετ εννοω, δεν τσαντίζομαι, δεν .. δεν .. οποτε .. απαντηστε με οποιον τροπο θέλετε.)

    και επίσης οσοι συζητάνε για την ιστορία, (πχ, σεμπλις, γκαζάκας, ζέφυρος, εγω και δεν ξέρω ποιος άλλος) ουτε βεβηλώνουν νεκρούς ουτε τίποτα. Συγνώμη βρε παιδιά αλλα αυτό το τροπάρι δεν μου αρέσει. Το να τιμας τους νεκρούς δεν γινεται μόνο με τη σιγή των ιδεών και των απόψεων.

    δεν κανω εδιτινγκ στο κειμενο, σορρυ για τα λαθη.