ελληνική μουσική
    918 online   ·  210.856 μέλη

    Προβλημα με Cubase

    Victorat
    31.01.2009, 16:27

    Γεια σας...

    Το ξερω οτι αυτο το θεμα εχει μπει 100 φορες αλλα δεν μπορεσα να βγαλω ακρη...

    Απο το Cubase(4) δεν μπορω να βρω την καρτα ηχου μου

    Δοκιμασα να ξαναεγκαταστησω τους drivers αλλα τιποτα

    Η Καρτα μου ειναι μια Soundmax\

     

    Ευχαριστω


    noizreduction
    31.01.2009, 19:12

    1) Ενδεχομενως εαν ειναι πειρατικο να εχει προβλημα ο πυρηνας του Cubase

    2) Εαν εισαι σε περιβαλλον Vista τοτε πολλα πραγματα μπορουν να πανε στραβα,

    3) Που ψαχνεις ακριβως την καρτα σου;


    Victorat
    31.01.2009, 22:49

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 31-01-2009 στις 19:12 έγραψε...

    1) Ενδεχομενως εαν ειναι πειρατικο να εχει προβλημα ο πυρηνας του Cubase

    2) Εαν εισαι σε περιβαλλον Vista τοτε πολλα πραγματα μπορουν να πανε στραβα,

    3) Που ψαχνεις ακριβως την καρτα σου;



    Οχι δεν ειμαι σε svista, xp εχω.

    Την καρτα μου την εψαχνα στα devices{#emotions_dlg.whistling}{#emotions_dlg.blush}


    noizreduction
    01.02.2009, 00:20

    Αφου σεταρεις σωστα τη καρτα σου ( δηλαδη download οι τελευταιοι drivers της κι εγκατασταση με μεγαλη προσοχη στις οδηγιες που δινει ο κατασκευαστης ) θα μπεις στο CUbase και θα αναζητησεις τ ο "Device manager->Device Control->Vst Audiobay". Εκει ( στο δεξι παραθυρο ) θα πρεπει να επιλεξεις σωστα τα ASIO της καρτας σου. Προφανως θα γραφει κατι σαν SOUNDMAX ASIO ή αντιστοιχο.

     


    Victorat
    01.02.2009, 12:27

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 01-02-2009 στις 00:20 έγραψε...

    Αφου σεταρεις σωστα τη καρτα σου ( δηλαδη download οι τελευταιοι drivers της κι εγκατασταση με μεγαλη προσοχη στις οδηγιες που δινει ο κατασκευαστης ) θα μπεις στο CUbase και θα αναζητησεις τ ο "Device manager->Device Control->Vst Audiobay". Εκει ( στο δεξι παραθυρο ) θα πρεπει να επιλεξεις σωστα τα ASIO της καρτας σου. Προφανως θα γραφει κατι σαν SOUNDMAX ASIO ή αντιστοιχο.

     



     

     Δεν υπαρχει Device Manager... Μηπως ενοεις να παω Devices-> Devices Setup->VST AudioSystem?

    αι εχω κατεβαμενους τους τελευταιους drivers


    -----------------
    NO to racism! NO to drugs! NO to wars! ΝO to fascism! YES to life! have fun in your life!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Victorat στις 01-02-2009 12:27 ]


    noizreduction
    01.02.2009, 12:35

    Ακριβως εκει που ειπες θα ψαξεις να βρεις την καρτα σου ( δεν εχω στο σκληρο του internet το Cubase ).

    Παντως, χωρις να θελω να προδικασω τιποτα, εαν ειναι πειρατικη εκδοση το Cubase 4, να περιμενεις αρκετα προβληματα ως προς τη σταθεροτητα και τη χρηση του.


    Victorat
    01.02.2009, 12:44

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 01-02-2009 στις 12:35 έγραψε...

    Ακριβως εκει που ειπες θα ψαξεις να βρεις την καρτα σου ( δεν εχω στο σκληρο του internet το Cubase ).

    Παντως, χωρις να θελω να προδικασω τιποτα, εαν ειναι πειρατικη εκδοση το Cubase 4, να περιμενεις αρκετα προβληματα ως προς τη σταθεροτητα και τη χρηση του.



     

    Ναι εκει ψαχνω αλλα δεν υπαρχει πουθενα...

    Που μπορω να βρω τους drivers να σιγουρευτο οτι εχω τους καινουριους?{#emotions_dlg.wacko}


    noizreduction
    01.02.2009, 12:52

    Κατα πασα πιθανοτητα δεν θα την αναφερει ως SOUNDMAX. Οταν επιλεξεις VST AUDIOBAY θα πρεπει στη δεξια οθονη να εμφανιζει με τι συστημα τρεχεις το Cubase. Εαν εχει απλως ASIO, πατα στην επιλογη μεσα και θα σου βγαλει ολες τις πιθανες επιλογες. Μεσα σε αυτες λογικα θα ειναι η καρτα σου.

    Επαναλαμβανω πως εαν εχεις πειρατικο το Cubase 4 θα δυσκολευτεις παρα πολυ να σταθεροποιησεις το συστημα. Σου προτεινω να αποκτησεις το SX3 που εχει αποδεικτει αρκετα σταθερο.

     

    Για τους drivers θα πρεπει να ψαξεις στο site της εταιριας της καρτας σου.


    Victorat
    01.02.2009, 21:38

    Εγκαταστησα το Cubase Sx3 αλλα τωρα μου βγαζει ενα μυνημα που λεει:

     

    Application 'Cubase SX 3.x' has caused the following error: 

     No protection device connected.

     

     

    Τι να κανω? {#emotions_dlg.huh}

     

     

     


    -----------------
    NO to racism! NO to drugs! NO to wars! ΝO to fascism! YES to life! have fun in your life!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Victorat στις 01-02-2009 21:43 ]


    noizreduction
    01.02.2009, 21:52

    ...η μονη συμβουλη που μπορω να δωσω ειναι να μη χρησιμοποιεις σπασμενα...Μολις εκανες ενα εκπληκτικο conflict μεταξυ του συστηματος προστασιας του Cubase 4 με το Cubase SX3.

    Εαν δεν εχεις γνωσεις απο registry cleaning θα σου προτεινα 2 λυσεις:

    1) Χρησιμοποιησε καποιο Uninstaller προγραμμα, το οποιο κι απεγκατεστησε και το Cubase 4 και στο SX3

    2) Format και χρηση μονο του Cubase SX3 ακολουθωντας τις οδηγιες εγκαταστασης.


    Victorat
    03.02.2009, 18:32

    Ευχαριστω φιλε... Το εγκατεστησα και εβγαλα το παλιο και τωρα ολα οκ