ελληνική μουσική
    818 online   ·  210.853 μέλη

    Χρειάζομαι βοήθεια στην επιλογή της 1ης μου ηλεκτρικής κιθάρας και ενισχυτή

    drhouse72
    02.02.2009, 00:46

    Χαίρεται! Είμαι νέο μέλος sto musicheaven και θα ήθελα συμβουλή για την επιλογή ηλεκτρικής κιθάρας και ενισχυτή. Είναι πρώτη φορά που θα ασχοληθώ με κάποιο μουσικό όργανο, άρα οποιαδήποτε βοήθεια θα με βοηθούσε!

    Το ποσό που διαθέτω είναι 500-600 ευρώ. Διαβάζοντας το υπόλοιπο forum έχω καταλήξει οτι θα την παραγγείλω από το ηλεκτρ.κατάστημα thomann. Σκεφτόμουν να δώσω τα 300-400 στην κιθάρα και τα 150-200 στον ενισχυτή, τι λέτε?

    Η μουσική που ακούω και τα τραγούδια πού θέλω να παίζω είναι κυρίως alternative, δλδ συγκροτήματα όπως Red Hot Chili Peppers, Our Lady Peace, Nickelback, Greenday, Theory of a dead man, αλλά και νεανική ξένη rock γενικά.

    Από εκεί και πέρα δεν γνωρίζω με ποιά κριτήρια πρέπει να επιλέξω την κιθάρα και τον ενισχυτή.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια.

     

     


    Atsallica
    04.02.2009, 21:55

    Γεια σου φιλε μου!Για ενισχυτη θα σου προτεινα και σε Marshall 15Wκαι Vox 15w στα λεφτα που θα διαθεσεις.Εγω εχω τον Marshall για πρωτος ενισχυτης ειναι πολυ καλος! Απο κιθαρα τωρα θα μπορουσες να παρεις μια Ibanez.Εγω ξεκινησα με μια Ιbanez και εναν Marshall και δεν εμεινα δυσαρεστημενος!Προσοχη ομως! Ειδικα αμα ειναι να την παραγγειλεις μεσω Internet..Δεν περνεις τιποτα αν πρωτα δεν το δοκιμασεις και δεν βεβαιωθεις πως σε ικανοποιει(και ας μην εχεις και πολλες γνωσεις περι του αντικειμενου). Ελπιζω να βοηθεισα!Smile


    drhouse72
    05.02.2009, 02:53

    Σε ευχαριστώ φίλε Atsallica!Και εγώ για Marschall σκεφτόμουν άρα θα πάρω αυτόν με τα 15Watt. Έχει γύρω στα 170 άρα μου μένουν 430-500 για την κιθάρα. Αλλά δεν έχω καταλήξει ακόμα τι μάρκα θα είναι η κιθάρα. Από το ψάξιμο που έκανα βρήκα πως γι'αυτο που θέλω, οι δύο καλύτερες κατηγορίες ειναι οι Gibson Les Paul και οι Fender Stratocaster, σωστά? Όμως δεν μπορώ να καταλήξω σε κάποια!Καμία συμβουλή??

     

     


    odis13
    05.02.2009, 11:29

    Λοιπον εχουν γραφτει πάάάάάάάρα πολλα πραγματα για αυτο το θεμα στο φορουμ. Κανε ενα ψαξιμο σε παλαιοτερα θεματα ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ, εχει γραφτει πολυ πραμα.

    Για την κιθαρα θα πρεπει να αποφασισεις σε τι ειδος θες να κινηθεις. Θες κατι σε στρατ, κατι πιο μοντερνο, κατι σε les paul? Θα πας σε μαγαζια να δοκιμασεις διαφορες κιθαρες απο καθε κατηγορια και θα δεις ποια σου αρεσει πιο πολυ σαν αισθηση και στυλ ηχου.

    Αν ψαξεις παλιοτερα θεματα θα βρεις πολλες προτασεις για ενισχυτη και για κιθαρα.

     

    Ο Marshall MG15 ειναι ΜΑΠΑ μεινε μακρια του. Τον ειχα και εγω για καποια χρονια και δε λεει. Το λεω αυτο εχοντας και εμπειρια με αυτο τον ενισχυτη και εχοντας δοκιμασει τα παντα απο ενισχυτες στα +- 200 ευρω  (δε κανω πλακα, λογω φιλων που ψαχνανε κλπ εχω δοκιμασει και ακουσει σχεδον τα παντα σε αυτα τα λεφτα και ο marshall ερχεται χαλαρα στις τελευταιες θεσεις).

    Πχ ενας Ibanez TBX ή Orange Crush ειναι πολυ καλυτεροι, και αμα παμε σε modelling (Roland Cube series κλπ) πεφετι πολυ γελιο.

     

     

     

    Επαναλαμβανω ψαξε στο φορουμ.

     

     


    drhouse72
    05.02.2009, 16:03

    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες φίλε odis! Όμως μετά από πολύωρο ψάξιμο στο forum έχω βγάλει ελάχιστα συμπεράσματα για την περίπτωση μου! Βασικά σχετικά με τον ενισχυτή ρώτανε τα μέλη τι είδους μουσικής πρόκειται να παίξεις πρώτα, και μετά προτείνουν κάποιους ενισχυτές.Αλλά κάνεις δεν έπαιζε alternative μουσική!Άρα θα διαλέξω έναν από τους δύο που μου πρότεινες, είναι οι καλύτεροι κατα την γνώμη σου για το είδος μουσικής και την τιμή που θέλω έτσι? Σχετικά με τους ενισχυτές modeling ,αν έχω καταλάβει καλά, είναι αν θες να έχεις πολλά εφέ χωρίς να χρειαστεί να αγοράσεις πεταλιέρα, σωστά?Μήπως επειδή είμαι αρχάριος θα ήταν πιο σωστή κίνηση να πάρω modeling?

     

    Τώρα σχετικά με την κιθάρα διαβάζω πως με τις Stratocaster μπορείς να παίξεις μεγαλύτερη ποικιλία rock τραγουδιών, είναι πιο ελαφριές και πιο εύκολες στο παίξιμο (διορθώστε με αν κάνω κάπου λάθος).Επιπλέον Fender Stratocaster χρησιμοποιεί και το είδωλο μου ο κιθαρίστας των Red Hot Chili Peppers, John Frusciante!! :D Anyway...διάβασα, και μου φάνηκε απο τα videaκια στο youtube, πως οι FENDER CLASSIC PLAYER STRATOCASTER είναι πολύ καλές, σωστά? Άρα έχω αυτές υπόψην, και τις Ibanez. Καμιά άλλη πρόταση για κυρίως Αlternative και Rock μουσική γενικά?


    PRYTANHS
    05.02.2009, 16:08

    egw pali twra exw parei mia strattocaster  fender squier kai thn  exw katavrei kai thn prwtinw se osous pernoun thn prwth tous ilektronikh kithara .... clasikh talia kithara thn peira apo to musicstore .....

    genikos strat kithares einai oti prepei gia arxh kai ena enisxith vox 5 watt mia xara gi aarxh giati ki egw eimai arxarios kai to prwtinw sa mia poli kalh epilogh auto to paketo ....{#emotions_dlg.thumbup}


    montechristos-ole
    05.02.2009, 16:30

     Τον Marshall 15 mg δεν στον προτεινω...Θα σου ελεγα να δοκιμασεις εναν orange ή εναν laney σε αυτα τα λεφτα.Και απο κιθαρα,θα σου προτεινα μια cort.Ειναι οτι πιο καλο σε αυτα τα λεφτα.Κιθρες les paul kai strato σε αυτα τα λεφτα μη περιμενεις να ευχαριστηθεις...Ελπιζω να βοηθησα...


    odis13
    05.02.2009, 17:54
    Κοιτα οι classic player σειρα ειναι πολυ καλες κιθαρες αλλα δε νομιζω να σου φτασουν τα λεφτα σου. Και το λεω αυτο γιατι πριν απο περιπου μια βδομαδα η fender ανακοινωσε αυξηση τιμων κατα 20-30% across the range!!! Εχουν ανεβει ολες πολυ, τωρα δε ξερω ποσο συντομα θα αρχισει να εμφανιζεται αυτη η διαφορα στα διαφορα μαγαζια. Οι squier ειναι μια πολυ τιμια λυση για αρχη αν αποφασισεις να κινηθεις σε κατι φτηνο. Επισης ριξε και μια ματια στις cort που ειπε ο montechristos ειναι οντως πολυ καλα οργανα, η πρωτη μου κιθαρα ηταν μια x2. Aν δεις καποια που σου αρεσει σκεψου το. Απο ενισχυτη τωρα...οι modelling σου προσφερουν πολλους ηχους και εφε κατι που θεωρω αρκετα καλο για αρχαριο καθως εξοικοιωνεσαι με διαφορους ηχους και μπορεις να κατασταλαξεις σε τι σου αρεσει πραγματικα. Θα σου προτεινα να δεις Roland Cube, Line6 , Peavey Vypyr (αυτοι βγηκαν προσφατα, δεν τους εχω ακουσει αλλα λενε οτι ειναι καλοι)
    drhouse72
    05.02.2009, 19:52

    Σκέφτομαι πως αν κινηθώ σε φτηνή κατηγορία θα χρειαστεί να την αλλάξω σύντομα, άρα αν είναι να πάρω κάποια καλύτερη κιθάρα θα δώσω μέχρι 550ευρώ, ας πούμε η Strat Player Classic έχει 508ευρώ από αυτό το κατάστημα http://www.dv247.com/invt/41614/ ελπίζω να μην ανέβει σύντομα η τιμή της!Σε αυτά τα χρήματα υπάρχει μήπως υπάρχει κάποια καλύτερη Strat?Αν όχι μάλλον αυτή θα παραγγείλω.

    Τώρα για τους ενισχυτές είμαι ανάμεσα στους:

    Roland Cube30X http://www.dv247.com/invt/37587/

    Peavey Vypyr 30 http://www.dv247.com/invt/53193/

    και Line 6 Spider III 30 http://www.dv247.com/invt/36487/

    Σκεφτόμουν να πάρω τον 1ο λόγο του χαρακτηριστικού "Power Squeezer for punchy and well-balanced sound at low-level sound volumes" γιατί συνήθως θα παίζω αρκετά χαμηλά επειδή η πολυκατοικία δεν έχει καλή ηχομόνωση. Κατα τα άλλα ποιος φαίνεται καλύτερος?
    Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!


    -----------------
    Rock on!

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : drhouse72 στις 05-02-2009 19:59 ]


    odis13
    05.02.2009, 22:58

    Παράθεση:

    Το μέλος drhouse72 στις 05-02-2009 στις 19:52 έγραψε...

    Σκέφτομαι πως αν κινηθώ σε φτηνή κατηγορία θα χρειαστεί να την αλλάξω σύντομα, άρα αν είναι να πάρω κάποια καλύτερη κιθάρα θα δώσω μέχρι 550ευρώ, ας πούμε η Strat Player Classic έχει 508ευρώ από αυτό το κατάστημα http://www.dv247.com/invt/41614/ ελπίζω να μην ανέβει σύντομα η τιμή της!Σε αυτά τα χρήματα υπάρχει μήπως υπάρχει κάποια καλύτερη Strat?Αν όχι μάλλον αυτή θα παραγγείλω.

    Τώρα για τους ενισχυτές είμαι ανάμεσα στους:

    Roland Cube30X http://www.dv247.com/invt/37587/

    Peavey Vypyr 30 http://www.dv247.com/invt/53193/

    και Line 6 Spider III 30 http://www.dv247.com/invt/36487/

    Σκεφτόμουν να πάρω τον 1ο λόγο του χαρακτηριστικού "Power Squeezer for punchy and well-balanced sound at low-level sound volumes" γιατί συνήθως θα παίζω αρκετά χαμηλά επειδή η πολυκατοικία δεν έχει καλή ηχομόνωση. Κατα τα άλλα ποιος φαίνεται καλύτερος?
    Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!


    -----------------
    Rock on!

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : drhouse72 στις 05-02-2009 19:59 ]



     

     

     

    H κιθαρα ειναι φοβερη και δε προκειται να αλλαξει η τιμη της...γιατι πριν απο 10 μερες ηταν 100 ευρω φτηνοτερη. Αλλα τι να κανουμε, και παλι αυτη ειναι μια πολυ καλη τιμη για αυτο το οργανο και σε παραδοσιακη στρατ δε νομιζω να βρεις κατι καλυτερο.

    Απο ενισχυτες ειναι θεμα γουστου. Εχω εναν roland cube 30 και ειναι πολυ αξιοπρεπης, οντως εχει και το κουμπακι που τον κανει να παιζει πολυ πιο χαμηλα ορισμενες φορες ειναι χρησιμο αυτο. Και ο line6 δεν ειναι κακος αλλα εμενα προσωπικα ο roland μου αρεσε πιο πολυ σαν ηχοχρωμα και πηρα αυτον. O vypyr οπως ειπα δεν τον εχω δοκιμασει αλλα εχω ακουσει τα καλυτερα...


    drhouse72
    06.02.2009, 01:34

    Ωραία κατέληξα ότι θα πάρω την Fender Classic Player 60's Stratocaster μαζί με τον ενισχυτή Roland Cube30X! Θα παραγγείλω επίσης το καλώδιο τριών μέτρων Fender Premium Gold 12 foot Jack- Jack Guitar Cable http://www.dv247.com/invt/50020/ (24 ευρώ άουτς!!αλλά υποθέτω είναι σημαντικό το καλό καλώδιο) μαζί με 2-3 σετ χορδών Fender Super Bullets (3250 L) 9-42 http://www.dv247.com/invt/34782/ , και 10-20 πένες!

    Ευχαρίστω πάρα πολύ όλους για την βοήθεια!!!


    odis13
    06.02.2009, 11:35
    Για χορδες μη παρεις Fender ειναι μαπα. Παρε καλυτερα κανα 2 σετακια GHS ή D'addario. Θα σου προτεινα μαλλον τις Daddario γιατι ερχονται σε αεροστεγη συσκευασια και θα ειναι πιο φρεσκιες αν τις ανοιξεις σε κανα μηνα απο τωρα. Για ακλωδιο ναι ειναι σημαντικο ενα καλο καλωδιο. Τα καλωδια της fender ομως ποτε δε μου γεμισαν το ματι, καλυτερα να πας για μια εταιρεια που φτιαχνει μονο καλωδια. Απο οτι ειδα το dv εχει καποια planetwaves στα μισα λεφτα, θα ειναι πανω κατω το ιδιο, παρε ενα τετοιο δεν υπαρχει λογος να δωσεις 25 ευρω για fender...να ηταν κανενα sommer ή elixir.
    drhouse72
    06.02.2009, 16:49

    OK thanks για την συμβουλή, το planetwaves θα πάρω για καλώδιο και τις D'addario για χορδές. Απλώς κάποιες τελευταίες ερώτησεις, από ποιά μέχρι ποιά διάμετρο να είναι οι χορδές που θα πάρω?
    Και ποιά είναι οι διαφορά ανάμεσα στις hard-medium-light πένες και ποιές να πάρω εγώ?


    odis13
    06.02.2009, 17:50

    Για πένες παρε διαφορα μεγεθη και διαφορες σκληροτερες (παρε καμια δεκαρια) και θα δεις εσενα ποια σε βολευει.

     

    Για χορδες το στανταρ ειναι 9ρες. Μπορεις καποια στιγμη να δοκιμασεις και 10ρες αλλα πιθανοτατα θα χρειαστει η κιθαρα ενα μινι σεταρισμα. Παρε ενα σετ 9ρες μονο για να εχεις, οταν χρειαστεις και αλλες πας σε ενα μαγαζι με μουσικα ειδη και παιρνεις παλι.


    drhouse72
    06.02.2009, 18:27

    Ευχαριστώ για μία ακόμα φορά!Θα κάνω την παραγγελεία κάποια στιγμή αυτόν τον μήνα και μόλις μου έρθει θα σας πω εντυπώσεις..!


    johnfrusciante
    07.02.2009, 21:25

    καλα συγνωμη..ειμαι το ειδωλο σου κ δε με ρωτας τι κιθαρα εχω??εεεελεος δηλαδη..μου χουν φτιαξει ενα πολυ ωραιο σαιτ τα παιδια απο το κολοραντο....που λεει τι κιθαρες εχω..www.jftab.com κοιτα εκει στο gear..παντως..καλες οι strato..αλλα σαν την tele...den e...


    Crazy-Heart
    08.02.2009, 13:21

    επειδή έχω τον Spider III 30, έχω την εντύπωση πως υπάρχουν καλύτεροι ενισχυτές!

    άρχισα να παίζω ηλεκτρική τον Σεπτέμβριο και για πρώτος ενισχυτής μου άρεσε αρκετά, αλλά αργότερα κατάλαβα πως δεν με ικανοποιεί! μού φαίνεται πως βγάζει πολύ distortion ή απλά το κόβει! επίσης αρχίζει να ακούγεται καλά όταν είναι τουλάχιστον στο 4 η φωνή (φτάνει εως 10), οπότε αφού δεν μπορείς να παίζεις δυνατά, μάλλον καλύτερα να προτιμήσεις κάποιο άλλο!

    όπως είπαν και τα παιδιά εδώ, πήγαινε σε ένα-δυο μαγαζιά να δοκιμάσεις πρώτα τις κιθάρες/ενισχυτές που έχεις υπόψιν και μετά κάνε την παραγγελία από το thomann!

    επίσης Gibson Les Paul VS Fender Stratocaster, προσωπικά εμένα είναι οι αγαπημένες μου! βέβαια για να πάρεις μια Les Paul (Gibson και όχι Epiphone) πρέπει να διαθέσεις τουλάχιστον 1000 ευρω, ενώ με 500 ευρώ μπορείς να πάρεις μια φοβερή και τρομερή strat!


    -----------------
    Music makes the people come together!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Crazy-Heart στις 08-02-2009 13:24 ]


    tasosmazis
    10.02.2009, 10:57

    Γεια σας.Ειμαι νεο μελος και εχω ενα προβλημα.δεν εχω ασχοληθει με τη μουσικη και θελω να μαθω κιθαρα.οχι για επαγγελματιας αλλα για τη δικη μου ευχαριστηση.ειναι ευκολο να μαθω κατευθειαν ηλεκτρικη ή θα πρεπει να μαθω κλασσικη πρωτα?επιπλεον ο ξαδερφος μου ξερει κλασσικη κιθαρα.εχουν πολλες διαφορες ή θα μπορουσε να με μαθει ηλεκτρικη δειχνοντας μου στην κλασσικη?

    Εαν ξερει καποιος τροπους εκμαθησης κιθαρας μεσω ιντερνετ θα χαρω να τον ακουσω


    Eruntalon
    10.02.2009, 16:29

    file drhouse72 kales oi fender den lew..alla gt den koitas ki alles markes kitharas??Oi ESP gia paradeigma exoun to kalitero desimo ton teleutaio kairo...kai proswpika me 450 eurw apo to thomann pairneis tin ESP LTD EC_256 pou einai oti prepei(kata tin gnwmi mou panta) gia ta mousika sou gousta..Oso gia ton Roland mazi sou..Exw ton 20ari kai gamaei..

    tsekare an thes kai 3 videakia apo kapoion pou exei mia tetoia..

    >

    auto einai to prwto kai sta related exei ta alla 2..

    episimanw oti ati einai kathara i gnwmi mou...


    drhouse72
    11.02.2009, 13:57

    Παράθεση:

    Το μέλος Eruntalon στις 10-02-2009 στις 16:29 έγραψε...

    file drhouse72 kales oi fender den lew..alla gt den koitas ki alles markes kitharas??Oi ESP gia paradeigma exoun to kalitero desimo ton teleutaio kairo...kai proswpika me 450 eurw apo to thomann pairneis tin ESP LTD EC_256 pou einai oti prepei(kata tin gnwmi mou panta) gia ta mousika sou gousta..Oso gia ton Roland mazi sou..Exw ton 20ari kai gamaei..

    tsekare an thes kai 3 videakia apo kapoion pou exei mia tetoia..

    >

    auto einai to prwto kai sta related exei ta alla 2..

    episimanw oti ati einai kathara i gnwmi mou...



     

    Hey Eruntalon!Tsekara ta videakia, oraia akougetai.Vasika tha koitaza kai alla montela aplos epeidi eimai entelos arxarios kai den exo katholou empeiria apo montela protimo na paro mia pio diasimi marka toulaxiston gia arxi gia na eimai sigouros.