ελληνική μουσική
    704 online   ·  210.872 μέλη

    Μανώλης Λιδάκης ''Μη μου γκρεμίζεις τ' όνειρο''

    megaloserwtikos
    02.02.2009, 16:35

    Εδώ και λίγες μέρες κυκλοφορεί ο καινούριος δίσκος του Μανώλη Λιδάκη με τίτλο ''Μη μου γκρεμίζεις τ' όνειρο''. Η μουσική είναι του Παντελή Θαλασσινού και οι στίχοι του Κώστα Φασουλά.

    Είναι πολύ νωρίς για να εκτιμήσω τον δίσκο, αλλά η εντύπωση μου από τις πρώτες ακροάσεις είναι ό,τι μάλλον είναι από τους καλύτερους δίσκους του Λιδάκη.

    Τραγούδια μελωδικά, που μου δίνουν την αίσθηση μιας πολύ αρμονικής συνεργασίας μεταξύ στιχουργού-συνθέτη-τραγουδιστή. Είναι μια παρέα που καταθέτουν τον καλύτερο εαυτό τους.

    Στα συν του δίσκου: Επιτέλους ακούμε και κάποια χαρούμενα τραγούδια από τον Λιδάκη. Νομίζω, αν θυμάμαι καλά - παρακολουθώ την δισκογραφία του, είμαι αυτό που λέμε ''φαν''- η τελευταία φορά που ακούσαμε χαρούμενο τραγούδι είναι το '98 στον ''Ηλιο του Γενάρη''. 


    megaloserwtikos
    02.02.2009, 16:37

    Και το δελτίο τύπου, το κάνω copy paste:

    «Μη μου γκρεμίζεις τ’ όνειρο» Μανώλης Λιδάκης

    Δεν είναι ο κόσμος μάταιος
    Μάταιος είναι ο πόνος
    Θαρρείς πως είναι ανίκητος
    Μα τον κερδίζει ο χρόνος…

     Αυτός ακριβώς ο στίχος υπήρξε το προσάναμμα της συνεργασίας του Παντελή Θαλασσινού και του Κώστα Φασουλά. Η συνάντησή τους «γέννησε» έντεκα τον αριθμό τραγούδια, με προορισμό τη φωνή του Μανώλη Λιδάκη.

     Είναι η πρώτη φορά που ο κορυφαίος ερμηνευτής της γενιάς του ηχογραφεί τραγούδια ενός συνθέτη κι ενός στιχουργού. Επιλογή εύστοχη, καθότι ο Μανώλης Λιδάκης «πειθάρχησε» στην ιδιαίτερη συγκίνησή του, αυτή που αισθάνθηκε στην πρώτη του επαφή με το εν λόγω υλικό.

     Το άλμπουμ «Μη μου γκρεμίζεις τ’ όνειρο», είναι αποτέλεσμα της πολύμηνης δημιουργικής διαδικασίας των τριών συντελεστών του, οι οποίοι πορεύτηκαν με οδηγό τη φορτισμένη και ειλικρινή τους διάθεση.

     Πρόκειται για τραγούδια ερωτικά και όχι αισθηματικά, «αποσπάσματα» ενός διαλόγου δυο ερωτευμένων, που συζητούν για τη ζωή τους, κατά τη διάρκεια μιας πολύωρης διαδρομής μέσα σε ένα αυτοκίνητο.

     Είναι χαρακτηριστικά τα όσα αναφέρουν ο Παντελής Θαλασσινός και ο Κώστας Φασουλάς, σε κείμενό τους που συνοδεύει την έκδοση: «…έντεκα τραγούδια, της αλήθειας μας δρόμοι… Έντεκα χειρολαβές, του δικού μας αιθερικού τρένου. Πρώτος επιβάτης ο Μανώλης. Ιδανικός. Πρώτο τραγούδι, “Δεν είναι ο κόσμος μάταιος”. Τελευταίο, “Η πιο θλιμμένη Κυριακή”. Ίδια μ’ αυτή που “πέταξε” στους ουρανούς ο φίλος μας ο Ηλίας. Λιάκο, μη χάνεσαι, να μας θυμάσαι κάπου κάπου. Και προχωράμε. Με τη σκάλα τη μεγάλη αναμμένη. Σ’ αυτό το δρόμο που η καρδιά μας επιμένει».

     Ο ξεχωριστός Σωτήρης Λεμονίδης έχει κάνει την ενορχήστρωση, ενώ την ευθύνη της παραγωγής είχε ο Γιώργος Μακράκης.


    ilio
    02.02.2009, 18:35

    Την περασμένη Πέμπτη έπαιξα το τραγούδι που αναφέρεις

    "δεν είναι ο κόσμος μάταιος"στην εκπομπή μου και θα ακολουθήσουν

    και άλλα.Δεν ξέρω αν είναι ο καλύτερος του δίσκος,είμαι στην φάση

    της ανακάλυψης ακόμα, πάντως είναι πολύ ενδιαφέρον

    που ένας καλλιτέχνης της γενιάς του επιλέγει να κάνει δίσκο με έναν συνθέτη

    και έναν στιχουργό.


    -----------------
    Κάθε Πέμπτη 00.00-01.00 με "μια ανάσα"κοντά σας on air!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ilio στις 02-02-2009 18:36 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ilio στις 05-02-2009 09:29 ]


    gikostas
    03.02.2009, 20:07

    Tον άκουσα και μπορώ να πω πως είναι αρκετά καλός.Δεν νομίζω βέβαια να είναι ο καλύτερος.Το ''Υλικό ονείρων'' ας πούμε ήταν πολύ καλύτερος κατά την γνώμη μου.Αυτή την εντύπωση μου έδωσε μια πρώτη ακρόαση.Θα επανέλθω όταν τον ακούσω λίγο καλύτερα.


    stevi93
    04.02.2009, 08:43

    σκετη πληξη ο δισκος...


    megaloserwtikos
    11.02.2009, 23:03

    Μετά από 2 εβδομάδες που ακούω τον δίσκο, πλέον μπορώ να πω με περισσότερη σιγουριά ό,τι είναι από τις πιο καλές δουλειές του Λιδάκη.


    margo
    12.02.2009, 23:43

    Παράθεση:

    Το μέλος stevi93 στις 04-02-2009 στις 08:43 έγραψε...

    σκετη πληξη ο δισκος...



     

    Στην πρώτη ακρόαση ,πριν αρκετές μέρες ,ένιωσα ακριβώς αυτό.

    Σύντομα κατάλαβα πως η πλήξη τη συγκεκριμένη μέρα ..ήταν όλη δική μου.{#emotions_dlg.biggrin}

     

     

    Έχω ξεχωρίσει πια τουλάχιστον 4 κομμάτια εκπληκτικά (για μένα).

    Είναι τα 4 τελευταία του δίσκου:

     

    -Μη μου γκρεμίζεις τ'όνειρο

    -Αγάπη θέλει το κορμί

    -Να 'ρχεσαι μόνο δεν αρκεί

    -Η πιο θλιμμένη Κυριακή

     

    Στο σύνολο μου φάνηκε πολύ καλός ο δίσκος  {#emotions_dlg.rockon}

     

     

     

     

     


    stevi93
    13.02.2009, 00:55

    Βασικα,θεωρω τον Λιδακη,εξοχο ερμηνευτη,αλλα κατι λειπει απο τα τραγουδια του..
    το νευρο, ο στιχος...πολλα..
    ακομα δεν εχω βρει κατι στον δισκο...καλα βεβαια,ποτε δεν ξερεις!


    -----------------
    http://blogs.musicheaven.gr/stevi93 για τ'όνειρο και ποιός ζωή δεν δίνει. για μια στιγμή εισαι αθάνατος.και σβήνει...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : stevi93 στις 13-02-2009 00:56 ]