ελληνική μουσική
    888 online   ·  210.833 μέλη

    Ελεος με αυτες τις μαϊμου Gibson!

    purplehaze
    17.02.2009, 11:43

    Παράθεση:

    Το μέλος inkve στις 16-02-2009 στις 18:47 έγραψε...

    να ξεκαθαρισω κατι...δεν εχω gibson(ακομα τουλαχιστον)...αυτη που αναφερθηκα πριν ειναι ενος φιλου που την δανειστηκα γιατι την δικια μου την εστειλα για service...

    purplehaze χαιρομαι που και εσυ αναγνωριζεις το συγκεκριμενο ελλατωμα στις gibson...

    ενταξει...μισο αιωνα και παραπανω που κατασκευαστηκε το οργανο δεν μπορουμε να εχουμε απαιτησεις οσον αφορα την τελεια εργονομια του...

    αλλα οταν ειναι να αγορασω gibson πρωτα θα βεβαιωθω οτι μπορει να γινει η πατεντα και  ποσο θα μου στοιχισει(γενικα)και μετα θα αποφασισω....

    το αισθητικο κομματι δεν με ενδιαφερει καθολου...απλα να μπορει να γινει αυτο που θελω και φυσικα να παιζει και η κιθαρα!το λειτουργικο με ενδιαφερει....

    και να σου πω την αληθεια...

    εγω γουσταρω που η gibson ειναι βαρυ οργανο...εχει ξυλο ρε παιδι μου...ειναι αντρικο οργανο!!σε καρφωνει στο εδαφος!!ισως δε με ενοχλει το βαρος της γιατι και η δικια μου ειναι βαρια...στην τελικη και ο ηχος που εχει οφειλεται στο <χοντρο>σωμα της...

    ουτε τρεμολο με ενδιαφερει...οποιος θελει τρεμολο ας μην αγορασει gibson...

    αλλα και η περιπτωση ενος γκιμπσονοειδους(οχι lespaul εννοω) κορεατικης κατασκευης δεν με πειραζει καθολου...αρκει να εχει ξυλα και οχι πεπιεσμενα χαρτονια και φυσικα ενα μπρατσο που να μπορεις να παιξεις...

    τα υπολοιπα διορθωνονται ευκολα!!{#emotions_dlg.laugh}



    Oπως ακριβώς είπαμε όταν κυκλοφόρησε η Gibson το 50 εκπλήρωνε ανάγκες της εποχής εκείνης. Μη ξεχνάμε σόλα σε χαμηλά frets δεν παίζαν οι μουσικοί, αυτά σιγά σιγά εμφανίστηκαν το 60.  Τώρα γιά να είναι ανταγωνιστική στη FENDER και στην IBANEZ πιστεύω πως έκανε αυτές τις τροποποιήσεις με πάρα πολύ καλό αποτέλεσμα. Το βάρος της

    Gibson δεν σημαίνει εξαιρετικός ήχος ιδίως αν αφαιρέσεις από εκεί που δεν χρειάζεται. Και αυτό έκαναν. Το αποτέλεσμα του εξαιρετικού ήχου της Gibson οφείλεται στο μπροστινό

    ξύλο της κιθάρας που είναι curly maple και παρέμεινε το ίδιο με της παλιάς και απλώς αφαίρεσαν ξύλο στην πίσω πλευρά που δεν επειριάζει τον ήχο. Το τρέμολο μπήκε γιά

    να προσελκεί χεβιμεταλλάδες . Δες το εδώ το όργανο είναι κορυφαίο.

    http://www.gibson.com/en-us/Lifestyle/Features/les-paul-axcess-standard-the-s/

    Tώρα σε κιθάρες που φαίνονται τα νερά του ξύλου κάποιος που ξέρει από ξύλα μπορεί να

    καταλάβει αν είναι ξύλο ή χαρτόνι.Ειλικρινά δεν έχω πέσει ακόμη πάνω σε χαρτόνι. Αν και μου φαίνεται πολύ δύσκολο να βαφτεί . Με βάζεις στο τριπ να ανοίξω τη fender μου(κινέζικη).


    inkve
    17.02.2009, 14:08

    την ειδα την σελιδα...και την διαβασα προσεκτικα...

    αρκετα ενδιαφερον...ειδικα στο τακουνι θα ελεγα οτι αργησανε παρα πολυ να το κανουνε!!!

    αλλα μη σου πω οτι θα ηθελα και λιγο ακομα φαγωμα..χαχααχα

    οτι λεπτυνανε το σωμα με ξενερωσε...δεν γινεται να βγαζεις τοσο ξυλο και να μη χανεις σε ηχο..απλα δεν γινεται...ειναι νομος!!

    στο floyd rose ειμαι μια ζεστο μια κρυο...αλλα για να πω την αληθεια πιο πολυ πως το κρυο...

    πεπιεσμενα χαρτονια ειναι δυσκολο να βρεις...αλλα γενικα κατι ασπροξυλα και κατι κοντρα πλακε θα τα βρεις ανετα ακομα και τωρα!!!


    purplehaze
    17.02.2009, 15:15

    Παράθεση:

    Το μέλος inkve στις 17-02-2009 στις 14:08 έγραψε...

    την ειδα την σελιδα...και την διαβασα προσεκτικα...

    αρκετα ενδιαφερον...ειδικα στο τακουνι θα ελεγα οτι αργησανε παρα πολυ να το κανουνε!!!

    αλλα μη σου πω οτι θα ηθελα και λιγο ακομα φαγωμα..χαχααχα

    οτι λεπτυνανε το σωμα με ξενερωσε...δεν γινεται να βγαζεις τοσο ξυλο και να μη χανεις σε ηχο..απλα δεν γινεται...ειναι νομος!!

    στο floyd rose ειμαι μια ζεστο μια κρυο...αλλα για να πω την αληθεια πιο πολυ πως το κρυο...

    πεπιεσμενα χαρτονια ειναι δυσκολο να βρεις...αλλα γενικα κατι ασπροξυλα και κατι κοντρα πλακε θα τα βρεις ανετα ακομα και τωρα!!!



    Σε άλλο τόπικ είχα βάλει το hyperlink πού ο κιθαρίστας των REO έπαιζε με τη συγκεκριμένη κιθάρα . Αν θέλεις μπες να την ακούσεις . Και εμένα που είμαι και ηλικιωμένος και έχω διαφορετικά ακούσματα πιστεύω ποιό πολύ στα δικά σου δεν με συγκινούναι και τόσο τα τρέμολα γιατί πάντα ήταν σκληρά ,δύσκολα στο χειρισμό και ξεκούρδιζαν μερικά τη κιθάρα.

    Αλλά το floyd rose πιστεύω είναι μακράν. Σε κανένα δίμηνο θα έχω φτιάξει μιά κιθάρα που

    θα έχει κορμί σαν της stratocaster , metal ταστιέρα 24ΑΡΑ, και floyd rose. Tότε θα σου πω τις εμπειρίες μου.

    Θα ήθελα να σου πω το εξής σχετικά με τα ξύλα που χρησιμοποιούσε ή Gibson oi περισσότερες παλιές Gibson είναι από μαόνι γιαυτό είναι ιδιαίτερα βαριές .Το μαόνι είναι το

    βαρύτερο ξύλο αλλά δεν σημαίνει πως άλλα ελαφρυότερα ξύλα όπως το ash ή το bass wood

    είναι υποδιέστερα ,απλώς είναι ελαφρότερα.


    faltsoo
    17.02.2009, 18:07

    κατα τη γνωμη μου

    αν δεν προσεξεις και φαγωθουν τα τακακια

    τοτε σιγουρα πας για δισκοπλακες ....

    ασε που η οικογενεια Φλωρινιωτη κατεβαινει ενωμενη στη Ιερα οδο.

     

     


    rivera
    17.02.2009, 21:13

    Χε χε, απο μαιμου gibson πηγαμε αμεσως στις original και πως μπορουν να εξελιχθουν..... αρα οι μαιμου ουτε σε forum δεν μπορουν να σταθουν....μια απορια εχω παντως, γιατι αυτοι που εχουν την μαιμου προσπαθουν να την ανταλλαξουν με αυθεντικη η κατι αλλο αξιας και οχι τοσο με χρηματα, νομικα με την ανταλλαγη δεν μπορεις να τους μυνησεις για απατη η να διεκδικησεις πισω το οργανο σου;


    zoo
    17.02.2009, 23:10

    Παράθεση:

    Το μέλος rivera στις 17-02-2009 στις 21:13 έγραψε...

    Χε χε, απο μαιμου gibson πηγαμε αμεσως στις original και πως μπορουν να εξελιχθουν..... αρα οι μαιμου ουτε σε forum δεν μπορουν να σταθουν....μια απορια εχω παντως, γιατι αυτοι που εχουν την μαιμου προσπαθουν να την ανταλλαξουν με αυθεντικη η κατι αλλο αξιας και οχι τοσο με χρηματα, νομικα με την ανταλλαγη δεν μπορεις να τους μυνησεις για απατη η να διεκδικησεις πισω το οργανο σου;



     

    Αν ξερεις καποιον που εχει προσπαθησει να ανταλλαξει μια μαιμου Gibson ή Fender εδω στο musicheaven ή σε καποιο αλλο αναλογο site , καλο ειναι να τον αναφερεις ( outing λεγεται στας Ευρωπας ) για να προστατευτουμε ολοι μας.

    Επι τη ευκαιρια , καλο ειναι να προσεξει καποιος που προτιθεται να σκασει αρκετα για να παρει μια "καλη" κιθαρα , οχι μονο τις μαιμουδες , αλλα και τις μαιμουδιασμενες.

    Πρωτον γιατι πολλα απο αυτα τα οργανα δεν "γυριζουν" πισω με τιποτα , δευτερο γιατι για καποια που μπορεις να "επαναφερεις" μπορει να πληρωσεις τον κουκο αηδονι για τα αυθεντικα μερη που λειπουν και τριτο και κυριοτερο εαν εχουν γινει σημαντικες αλλαγες σε οργανα που εχουν και καποια συλεκτικη αξια , τοτε πεφτει δραματικα εως απελπιστικα η αξια τους.

    Εδω στο Ελλαδισταν , τη χωρα της πατεντας , πολλα οργανα ( ιδιως παλαια ) ειναι πλεον ανεπιστρεπτι κατεστραμενα απο "βελτιωσεις" ηλιθιων παραταυτα προσφερονται σε τιμες που θα διεκδικουσαν μονο εαν εισαν 100% original.

    Προσοχη λοιπον


    rivera
    17.02.2009, 23:26

    Παράθεση:

    Το μέλος zoo στις 17-02-2009 στις 23:10 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος rivera στις 17-02-2009 στις 21:13 έγραψε...

    Χε χε, απο μαιμου gibson πηγαμε αμεσως στις original και πως μπορουν να εξελιχθουν..... αρα οι μαιμου ουτε σε forum δεν μπορουν να σταθουν....μια απορια εχω παντως, γιατι αυτοι που εχουν την μαιμου προσπαθουν να την ανταλλαξουν με αυθεντικη η κατι αλλο αξιας και οχι τοσο με χρηματα, νομικα με την ανταλλαγη δεν μπορεις να τους μυνησεις για απατη η να διεκδικησεις πισω το οργανο σου;



     

    Αν ξερεις καποιον που εχει προσπαθησει να ανταλλαξει μια μαιμου Gibson ή Fender εδω στο musicheaven ή σε καποιο αλλο αναλογο site , καλο ειναι να τον αναφερεις ( outing λεγεται στας Ευρωπας ) για να προστατευτουμε ολοι μας.

    Επι τη ευκαιρια , καλο ειναι να προσεξει καποιος που προτιθεται να σκασει αρκετα για να παρει μια "καλη" κιθαρα , οχι μονο τις μαιμουδες , αλλα και τις μαιμουδιασμενες.

    Πρωτον γιατι πολλα απο αυτα τα οργανα δεν "γυριζουν" πισω με τιποτα , δευτερο γιατι για καποια που μπορεις να "επαναφερεις" μπορει να πληρωσεις τον κουκο αηδονι για τα αυθεντικα μερη που λειπουν και τριτο και κυριοτερο εαν εχουν γινει σημαντικες αλλαγες σε οργανα που εχουν και καποια συλεκτικη αξια , τοτε πεφτει δραματικα εως απελπιστικα η αξια τους.

    Εδω στο Ελλαδισταν , τη χωρα της πατεντας , πολλα οργανα ( ιδιως παλαια ) ειναι πλεον ανεπιστρεπτι κατεστραμενα απο "βελτιωσεις" ηλιθιων παραταυτα προσφερονται σε τιμες που θα διεκδικουσαν μονο εαν εισαν 100% original.

    Προσοχη λοιπον



    Δεν ξερω γιατι αρπαζεσαι συνεχεια, εγω αυτο που εχω δεν το πουλαω σε αγγελια, εσυ ενδιαφερθηκες απο παλιοτερο post και αυτα που λες γενικα για κιθαρες σε θεωρω γενικα ασχετο .... την κιθαρα την ειχαν στα χερια τους εμπειροι μαστοροι και μουσικοι και η γνωμη τους ηταν πολυ καλη..... και βασικα δεν θελω να ασχολεισαι μαζι μου....αν πιστευεις οτι τα post μου εχουν στοχο εσενα .... εσυ ψαχνεις εχθρους....αν νομιζεις οτι αυτο που λεω ειναι για να μειωσω το οργανο σου, δεν το κανω , αλλα αν ακομα το πιστευεις παρουσιασε το οργανο σου και τα διαπιστευτηρια σου για αυτο, οσο για τις ανταλλαγες δεν ειναι μονο απο εδω μεσα και απο χρυση ευκαιρια και αλλα site, οσο για την κιθαρα μου νομιζω 3 φορες μου ειπες να την ανταλλαξουμε και οταν σου ειπα και τις 3 οχι αρχισες να λες οτι δεν αξιζει,αφου σου ειχα στειλει εκ των προτερων video και φωτογραφιες τις κιθαρας....απο αυτα που μου εχεις πει σε θεωρω ανιδεο να κρινεις τις gibson.


    inkve
    17.02.2009, 23:51

    Παράθεση:

    Το μέλος purplehaze στις 17-02-2009 στις 15:15 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος inkve στις 17-02-2009 στις 14:08 έγραψε...

    την ειδα την σελιδα...και την διαβασα προσεκτικα...

    αρκετα ενδιαφερον...ειδικα στο τακουνι θα ελεγα οτι αργησανε παρα πολυ να το κανουνε!!!

    αλλα μη σου πω οτι θα ηθελα και λιγο ακομα φαγωμα..χαχααχα

    οτι λεπτυνανε το σωμα με ξενερωσε...δεν γινεται να βγαζεις τοσο ξυλο και να μη χανεις σε ηχο..απλα δεν γινεται...ειναι νομος!!

    στο floyd rose ειμαι μια ζεστο μια κρυο...αλλα για να πω την αληθεια πιο πολυ πως το κρυο...

    πεπιεσμενα χαρτονια ειναι δυσκολο να βρεις...αλλα γενικα κατι ασπροξυλα και κατι κοντρα πλακε θα τα βρεις ανετα ακομα και τωρα!!!



    Σε άλλο τόπικ είχα βάλει το hyperlink πού ο κιθαρίστας των REO έπαιζε με τη συγκεκριμένη κιθάρα . Αν θέλεις μπες να την ακούσεις . Και εμένα που είμαι και ηλικιωμένος και έχω διαφορετικά ακούσματα πιστεύω ποιό πολύ στα δικά σου δεν με συγκινούναι και τόσο τα τρέμολα γιατί πάντα ήταν σκληρά ,δύσκολα στο χειρισμό και ξεκούρδιζαν μερικά τη κιθάρα.

    Αλλά το floyd rose πιστεύω είναι μακράν. Σε κανένα δίμηνο θα έχω φτιάξει μιά κιθάρα που

    θα έχει κορμί σαν της stratocaster , metal ταστιέρα 24ΑΡΑ, και floyd rose. Tότε θα σου πω τις εμπειρίες μου.

    Θα ήθελα να σου πω το εξής σχετικά με τα ξύλα που χρησιμοποιούσε ή Gibson oi περισσότερες παλιές Gibson είναι από μαόνι γιαυτό είναι ιδιαίτερα βαριές .Το μαόνι είναι το

    βαρύτερο ξύλο αλλά δεν σημαίνει πως άλλα ελαφρυότερα ξύλα όπως το ash ή το bass wood

    είναι υποδιέστερα ,απλώς είναι ελαφρότερα.



    τα γνωριζω αυτα...λες να μην αναγνωριζω το μαονι??Wink

    το basswood δεν μου αρεσει...δεν εχει καποια ιδιαιτερα χαρακτηριστικα και αυτο με χαλαει...βεβαια εχω παιξει και με οργανα απο basswood που ητανε φοβερα...δεν σημαινει πως οτι ειναι φτιαγμενο απο αυτο το ξυλο δεν ειναι καλο..

     


    zoo
    18.02.2009, 10:02

    Παράθεση:

    Το μέλος rivera στις 17-02-2009 στις 23:26 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος zoo στις 17-02-2009 στις 23:10 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος rivera στις 17-02-2009 στις 21:13 έγραψε...

    Χε χε, απο μαιμου gibson πηγαμε αμεσως στις original και πως μπορουν να εξελιχθουν..... αρα οι μαιμου ουτε σε forum δεν μπορουν να σταθουν....μια απορια εχω παντως, γιατι αυτοι που εχουν την μαιμου προσπαθουν να την ανταλλαξουν με αυθεντικη η κατι αλλο αξιας και οχι τοσο με χρηματα, νομικα με την ανταλλαγη δεν μπορεις να τους μυνησεις για απατη η να διεκδικησεις πισω το οργανο σου;



     

    Αν ξερεις καποιον που εχει προσπαθησει να ανταλλαξει μια μαιμου Gibson ή Fender εδω στο musicheaven ή σε καποιο αλλο αναλογο site , καλο ειναι να τον αναφερεις ( outing λεγεται στας Ευρωπας ) για να προστατευτουμε ολοι μας.

    Επι τη ευκαιρια , καλο ειναι να προσεξει καποιος που προτιθεται να σκασει αρκετα για να παρει μια "καλη" κιθαρα , οχι μονο τις μαιμουδες , αλλα και τις μαιμουδιασμενες.

    Πρωτον γιατι πολλα απο αυτα τα οργανα δεν "γυριζουν" πισω με τιποτα , δευτερο γιατι για καποια που μπορεις να "επαναφερεις" μπορει να πληρωσεις τον κουκο αηδονι για τα αυθεντικα μερη που λειπουν και τριτο και κυριοτερο εαν εχουν γινει σημαντικες αλλαγες σε οργανα που εχουν και καποια συλεκτικη αξια , τοτε πεφτει δραματικα εως απελπιστικα η αξια τους.

    Εδω στο Ελλαδισταν , τη χωρα της πατεντας , πολλα οργανα ( ιδιως παλαια ) ειναι πλεον ανεπιστρεπτι κατεστραμενα απο "βελτιωσεις" ηλιθιων παραταυτα προσφερονται σε τιμες που θα διεκδικουσαν μονο εαν εισαν 100% original.

    Προσοχη λοιπον



    Δεν ξερω γιατι αρπαζεσαι συνεχεια, εγω αυτο που εχω δεν το πουλαω σε αγγελια, εσυ ενδιαφερθηκες απο παλιοτερο post και αυτα που λες γενικα για κιθαρες σε θεωρω γενικα ασχετο .... την κιθαρα την ειχαν στα χερια τους εμπειροι μαστοροι και μουσικοι και η γνωμη τους ηταν πολυ καλη..... και βασικα δεν θελω να ασχολεισαι μαζι μου....αν πιστευεις οτι τα post μου εχουν στοχο εσενα .... εσυ ψαχνεις εχθρους....αν νομιζεις οτι αυτο που λεω ειναι για να μειωσω το οργανο σου, δεν το κανω , αλλα αν ακομα το πιστευεις παρουσιασε το οργανο σου και τα διαπιστευτηρια σου για αυτο, οσο για τις ανταλλαγες δεν ειναι μονο απο εδω μεσα και απο χρυση ευκαιρια και αλλα site, οσο για την κιθαρα μου νομιζω 3 φορες μου ειπες να την ανταλλαξουμε και οταν σου ειπα και τις 3 οχι αρχισες να λες οτι δεν αξιζει,αφου σου ειχα στειλει εκ των προτερων video και φωτογραφιες τις κιθαρας....απο αυτα που μου εχεις πει σε θεωρω ανιδεο να κρινεις τις gibson.



    Οκ λοιπον επειδη με προκαλεσες οχι ανοιχτα αλλα πλαγιως , πετωντας λασπη ,

    παμε να δουμε ποιος λεει ολη την αληθεια..

    Κατ'αρχην ειναι δικαιωμα σου να εκτιμας οσο εσυ κεφαρεις το οργανο σου , ειναι ομως και δικαιωμα του καθενος να το εκτιμαει διαφορετικα συμφωνα με την λογικη και βεβαια τους κανονες της αγορας.

    Την κιθαρα σου την εχεις βαλει σε αγγελια στην Χρυση Ευκαιρεια ( προφανως οχι μονο μια φορα ) και ζητουσες 1700 ευρω.

    Εγω οταν ενδιαφερθηκα , μου ειπες οτι την δινεις 1800.

    Σερφαροντας μια μερα στο site , εμαθα οτι εχεις μια Gibson Deluxe και σου προτεινα να την ανταλλαξουμε με την Firebird V .Oταν ομως μου εστειλες τις φωτο , βλεποντας οτι εχουν γινει καταστροφικες παρεμβασεις στην κιθαρα σου , αλλαξα γνωμη και σου εστειλα το πιο κατω mail , το οποιο καθενας μπορει να το διαβασει και να κρινει την αξιοπιστια μου και το αν εχω γνωσεις ή οχι , οπως επισης και την δικη σου.

    Να προσθεσω το "αυτονοητο" οτι οποιος πραγματικα ενδιαφερεται μπορει να ερθει και να δει απο κοντα να ακουσει και φυσικα να μαθει ολες τις λεπτομερειες που αφορουν στις κιθαρες που εχω στις αγγελιες.

    Επισης οποιος ξερει καποιον που διακινει μαιμουδες , να τον ξεφωνισει για να προστατευτουμε ολοι μας.

    Εδω παραθετω ολοκληρο το απαντητικο mail που εστειλα στον rivera55 και ο καθενας ας κρινει.

    "Φιλε rivera55 καλησπερα.Μολις πριν απο λιγο ειδα τις φωτο και το βινταακι ( εξοχη ιδεα! )
    Δυστυχως απ'οτι ειδα εχουν γινει καποιες ατυχεις ( οσων αφορα την αξια του οργανου ) παρεμβασεις  στην κιθαρα , που μου χαλασαν τη διαθεση.
    Απ'οτι μπορεσα να καταλαβω την θεση των mini humbuckers εχουν παρει ή οι 490Τ 490R που φοραει το "φτηνο" μοντελο της SG ή Special ή καποιοι αλλοι humbuckers χωρις καπακι.
    Δυστυχως για να γινει αυτο πρεπει να εχει σκαφτει η κιθαρα , κατι που ειναι καταστροφικο για την αξια της.
    Ακομα ειδα οτι τα μεταλικα κλειδια της με το ενχαρακτο Gibson , εχουν αντικατασταθει απο Schaller και για να γινει αυτο εχουν δυστυχως ανοιχτει καινουργιες τρυπες στο κεφαλι οπως επισης ειδα και το (αυτονοητο σε κιθαρα 30 χρονων) οτι εχει γινει αλλγη ταστων,
    Εδω θα ηθελα να σου επισημανω ( ειναι γνωστα σε ολους ) οτι
    "Σκαμενες" κιθαρες χανουν το 25% της αξιας τους αμεσα.
    Τα  original ταστα ειναι ΠΑΝΤΑ προτιμητεα ακομα και αν η κιθαρα δεν παιζει καθολου.
    Τα αλλαγμενα ταστα (οσο καλη δουλεια και να εχει γινει) «υποτιμουν» μια normal κατα 5% & μια custom color κατα 10%  .
    Αν η κιθαρα δεν εχει τα original κλειδια της αλλα εχει reissues τα οποια ομως εχουν μπει χωρις να ανοιχτουν νεες τρυπες ,χανει ενα 10% της αξιας της (μια και ο νεος αγοραστης θα πληρωσει ΑΔΡΑ για να βρει 100% original κλειδια)
    Αν η κιθαρα εχει τρυπηθει και εχουν μπει μεγαλυτερα ή διαφορετικα κλειδια η ζημια ειναι ΜΕΓΑΛΗ (μεχρι και 25%-30% κατω)
    Αν δεν υπαρχουν οι στοκ μαγνητες αλλα εχουν αλλαχτει υπολογισε ενα 30%  κατω) 
    Αν δεν υπαρχει το original pickguard ενα 10% κατω.
    Απ'οτι βλεπεις με αυτες τις παρεμβασεις η κιθαρα εχει δυστυχως χασει το μεγαλυτερο μερος της αξιας της σαν vintage οργανο.

    Εδω θα δεις ενδεικτικες τιμες απο αναλογες κιθαρες οι περισσοτερες οι οποιες ειναι 100% original και πριν το 76 (Μετα το 76 το μερος του μπρατσου που μπαινει στο σωμα σε ολες τις Gibson , ειναι δραματικα μικροτερο , με αποτελεσμα μικροτερο sustain και φτωχοτερο ηχο )  καθως και μια ιδια με την δικια σου σε αριστη ομως κατασταση και με αναλογη φυσικα τιμη.
    http://www.gbase.com/Stores/Gear/GearList.aspx?GS=Y&SF0=12&SD0=1&SF1=8&SD1=1&Keyword=Gibson+Les+Paul+Deluxe
    Εν κατακλειδι με δεδομενη την μη επιθυμιτη κατασταση της κιθαρας συν το γεγονος οτι περσι αγορασα μια Standard του 78 , 100% original για 1300 ευρω,το μονο που μπορω να σου προτεινω ειναι ανταλλαγη (γιατι εχω αλλες δυο) με μια Fender Stratocaster Eric Clapton Signature σε αριστη κατασταση , η οποια μου στοιχησε 2000 $ το 2001 συν τα μεταφορικα.
    Εαν σε ενδιαφερει στειλε μου mail ,
    εαν οχι καλη τυχη κι ευχαριστω.
    Καληνυχτα"


    rivera
    18.02.2009, 14:46

    ρεεεεεεε μας τα εκανες τσουρεκια με το προβλημα σου και ποια λασπη και ποιος ασχολειται μαζι σου;

    οτι γραφω πιανεις και γραφεις απαντησεις λες και τα γραφω για σενα, και στο κατω κατω ποιος ηξερε οτι εμεις μιλησαμε με προσωπικα μυνηματα.Και το mail που παραθετεις αφου εχουν προηγηθει 2 προσωπικα μυνηματα ειναι η τριτη φορα που μου προτεινεις ανταλλαγη εστω και αν εχει "καταστραφει" η κιθαρα.
    -----------------
    http://www.myspace.com/rivera55

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rivera στις 18-02-2009 14:51 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rivera στις 18-02-2009 15:13 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rivera στις 18-02-2009 15:15 ]