ελληνική μουσική
    519 online   ·  210.870 μέλη

    Γιάννης Παλαμίδας

    kwstasagas
    13.02.2009, 22:24

    Πραγματικά, ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΛΑΜΙΔΑΣ αποτελεί ξεχωριστή περίπτωση στο χώρο του Ελληνικού τραγουδιού !!! Είναι, καταρχήν, τραγουδιστής που διαθέτει ιδιαίτερη φωνή με πολλές δυνατότητες. Επίσης, έχει επιδείξει και έξοχα δείγματα ως τραγουδοποιός. Πάνω απ' όλα όμως ... εδώ και πάνω από 30 χρόνια κινείται συνειδητά "εκτός κυκλώματος" και με διακριτικότητα, πληρώνοντας, προφανώς, αμετανόητα το τίμημα γι' αυτήν του τη στάση ....

    Στα τέλη των 70ς των βρίσκουμε τραγουδιστή στο - θρυλικό πλέον - συγκρότημα APOCALYPSIS, σπό το οποίο πέρασαν και ο κημπορντίστας ΒΑΣΙΛΗΣ ΔΕΡΤΙΛΗΣ και ο καταπληκτικός κιθαρίστας ΚΩΣΤΑΣ ΣΤΡΑΤΗΓΟΠΟΥΛΟΣ [άλλη "αδικημένη περίπτωση" κι αυτός .... τον θυμάμαι περί το 1998 στο "ΔΙΠΛΑ ΣΤΟ ΠΟΤΑΜΙ" να παίζει με τον ΖΕΡΒΟΥΔΑΚΗ !!! Τα σόλο του στην ηλεκτρική κιθάρα στην κυριολεξία "μού είχαν πάρει τα μυαλά" .... ]. Λοιπόν, στις συναυλίες των Apocalypsis περί τα τέλη 70ς / αρχές 80ς, κυρίως στο ΚΥΤΤΑΡΟ {πού αλλού ???}, ο Γιάννης Παλαμίδας εμφανιζόταν άλλοτε μέσα σε φέρετρο [{#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.happycrazy}],  άλλοτε ... ντυμένος νύφη κλπ, προφανώς επηρεασμένος από "τρελάρες" ομότεχνούς του όπως ο Screamin' Jay Hawkins, ο Arthur Brown κλπ [για του λόγου το αληθές .... δείτε στη MySpace του Γ.Π. ασπρόμαυρες φωτογραφίες από τις εμφανίσεις του εκείνη την εποχή]. Αρχές των 80s οι Apocalypsis διαλύθηκαν [αφήνοντας μόλις 2, συλλεκτικούς πλέον, δίσκους] και τα μέλη τους ακολούθησαν προσωπικές σταδιοδρομίες. Έτσι, ο Δερτιλής δημιούργησε με τον ΘΑΝΟ ΚΑΛΛΙΡΗ τους BANG [τους θυμάμαι ως αντιγραφή - και μάλιστα ουχί επιτυχημένη - των WHAM], οι οποίοι το 1987, αν δεν απατώμαι, εκπροσώπησαν τη χώρα μας στο διαγωνισμό της ΓΙΟΥΡΟΒΙΖΙΟΝ με το τραγούδι "Στοπ" {"... μη, ροκ εν ρολ ειν' η ζωή"}. Η προσωπική του Γ.Π., όμως, ήταν τελείως διαφορετική ....

    Τον γνωρίσαμε και, κυρίως, θαυμάσαμε τα φωνητικά προσόντα του στο ΣΑΜΠΟΤΑΖ της ΛΕΝΑΣ ΠΛΑΤΩΝΟΣ [1982]. Πραγματικά, οι ερμηνείες του είναι το κάτι άλλο, και, μάλιστα, τελείως "εξωπραγματικές" για τα ελληνικά δεδομένα. Αν είχε γεννηθεί στην Αγγλία, είμαι σίγουρος ότι θα μπορούσε να αναπληρώσει επάξια το κενό του σπουδαίου τραγουδιστή DAVID BYRON στους URIAH HEEP μετά το θάνατό του !!! Οι ερμηνείες του στο "ΚΟΠΕΡΤΙ", στο ομώνυμο "ΣΑΜΠΟΤΑΖ" και στον "ΑΣΤΕΡΙΣΜΟ ΤΟΥ ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ" πραγματικά "σημάδεψαν" εμάς που περάσαμε την εφηβεία μας στα 80ς και έτυχε να ανακαλύψουμε εκείνα τα χρόνια τη Λένα Πλάτωνος !!! Το 1986 κυκλοφόρησε ο προσωπικός του δίσκος ΣΙΝΕΡΟΜΑΝΤΖΑ, τον οποίο δεν έτυχε να ακούσω [κι αυτός είναι σήμερα συλλεκτικός]. Τα 90ς τον βρίσκουν τραγουδιστή στο συγκρότημα ΝΕ, το οποίο είχε φτιάξει με τον επίσης αξιόλογο πληκτρά ΟΡΕΣΤΗ ΠΛΑΚΙΔΗ. Το σχήμα αυτό έβγαλε μόλις έναν δίσκο "ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΣΙΩΠΗΣ" το 1998, ο οποίος είναι καταπληκτικός !!! Όσα τραγούδια έχω ακούει από αυτή τη δουλειά μού άρεσαν πολύ και με συγκίνησαν, καθόσον είναι πλημμυρισμένα από συναισθηματική φόρτιση και "εσωτερικότητα" [τα δε πλήκτρα του Πλακίδη .... επιβάλλεται να τα "μελετήσουν" όσοι ασχολούνται με συνθεσάιζερ, με ηλεκτρονική μουσική κλπ]. Τον θυμάμαι, επίσης, ένα καλοκαίρι να συνοδεύει την Ελευθερία Αρβανιτάκη σε συναυλίες της, μάλλον για βιοποριστικούς λόγους. Και μετά .... απουσία και σιωπή ....

    Κι όμως, μόλις πριν έναν - δύο μήνες έκανε την εμφάνισή του με καινούρια δισκογραφική δουλειά υπό τον τίτλο "ΔΩΡΗΤΗ ΣΩΜΑΤΟΣ", υπό τη σκέπη της "ΟΔΟΣ ΠΑΝΟΣ", που είναι εκδοτικός οίκος και μικρή δισκογραφική εταιρία του πεφωτισμένου ποιητή / συγγραφέα ΓΙΩΡΓΟΥ ΧΡΟΝΑ. Πραγματικά, με γέμισε χαρά το γεγονός ότι ο Γ.Π. ... ακόμη δεν είπε την τελευταία του λέξη !!!

    Αλήθεια, ποια η άποψή σας για τον Γιάννη Παλαμίδα, τόσο σαν τραγουδιστή, όσο και σαν τραγουδοποιό ??? Έχετε ακούει δουλειές του [κι ακόμη περισσότερο την καινούρια του εργασία] ??? Τον έχετε δει ποτέ λάιβ ??? Θα είναι χαρά μου να διαβάσω οποιανδηποτε γνώμη ή πληροφορία σχετικά με αυτήν την ιδιαίτερη περίπτωση καλλιτέχνη ....    

     

      

     

     

     

      

     

     

      

     

     


    Lansetris
    15.02.2009, 00:25

    Πραγματικά σπουδαία φωνή. Τον έχω ακούσει μόνο στο ΣΑΜΠΟΤΑΖ και ήταν πραγματική "αποκάλυψη". Ερμηνεύει και ένα τραγούδι στον τελευταίο δίσκο της Λένας Πλάτωνος.


    rivera
    15.02.2009, 00:52

    Να πω οτι ηταν γειτονας μου....να πω οτι ηταν φιλος με τον μεγαλο μου αδερφο...θα πω οτι το APOCALYPSIS το εχει ο αδερφος μου σε βυνιλιο.


    stam82
    15.02.2009, 14:16

    Παργματικά σπουδαία φωνή ,αλλά και πολυ ιδιαίτερη περίπτωση καλλιτέχνη. Ακούστε αν τύχει και το "τυχερό μου αστέρι" του Κωνσταντίνου Βήτα.


    XeniaRodo
    19.02.2009, 00:24

    είναι υπέροχος...

     

    άντε ρε Πέτρο, δεν το 'λεγες?

     

    :)

     


    krios80
    19.02.2009, 23:24

    Μεγάλος ερμηνευτής!!{#emotions_dlg.thumbup}