ελληνική μουσική
    784 online   ·  210.857 μέλη

    πρόβλημα με το bend

    Blackpearl
    08.03.2009, 21:11

    Γεια σας παιδιά, έχω λίγο πρόβλημα με το μπεντ στη κιθάρα, επειδή τα δάκτυλά μου είναι λίγο αδύναμα ώστε να κρατάνε την χορδή εκεί που θέλω, χαλαρώνουνε σιγα σιγά και μου χαλάνε το κομμάτι {#emotions_dlg.crying}. Αν το κομμάτι δεν έχει μεγαλης διαρκειας μπεντ τοτε μια χαρούλα είμαι. Θα ήθελα λοιπον αν ξέρετε καμιά ασκηση και έχετε κάτι να προτείνεται, να το πείτε Smile.   Δεν πιστεύω να είμαι η μόνη με αυτο το προβληματάκι.! 

    και μια απορία Παιζει ρόλο που είμαι κορίτσι και δεν μου βγαίνει να το κρατάω το μπεντ για αρκετή ώρα, είναι μηπως πιο μαλακά τα χερακια μου; ή δεν παίζει ρόλο ; 

    {#emotions_dlg.thumbup}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Blackpearl στις 08-03-2009 21:12 ]


    djmetronomos
    09.03.2009, 11:11

    Μήπως κάνεις το bend με το ένα δάχτυλο μόνο? Δοκίμασε με το δείκτη αλλά και με ταυτόχρονη βοήθεια από το μεσαίο. Επίσης παίζουν ρόλο οι χορδές. Οι 9αρες ας πούμε είναι πιο ελαστικές και λυγίζουν πιο εύκολα. Αν έχεις 11αρες, θα έχεις πρόβλημα.


    delta66
    09.03.2009, 13:07

    Παράθεση:

    Το μέλος djmetronomos στις 09-03-2009 στις 11:11 έγραψε...

    Μήπως κάνεις το bend με το ένα δάχτυλο μόνο? Δοκίμασε με το δείκτη αλλά και με ταυτόχρονη βοήθεια από το μεσαίο. Επίσης παίζουν ρόλο οι χορδές. Οι 9αρες ας πούμε είναι πιο ελαστικές και λυγίζουν πιο εύκολα. Αν έχεις 11αρες, θα έχεις πρόβλημα.



    Σωστα, μονο που στη θεση της λεξης "δεικτη"  βαλε τη λεξη "παραμεσο" {#emotions_dlg.thumbup}

    Σηκωνεις με τον παραμεσο, και το μεσαιο βοηθαει απο πισω.

    Ο δεικτης ακουμπαει ολες τις χορδες για να μην ακουγονται "θορυβοι" απο τον ενισχυτη (αν παιζεις ηλεκτρικα)


    djmetronomos
    09.03.2009, 21:02

    Ουπς... Σωστά τα λες, delta66 !!!

    Τυπική περίπτωση του τι μπορεί να συμβεί όταν ένας αυτοδίδακτος ντραμίστας επιχειρεί να απαντήσει σε ερωτήματα για κιθάρα πρωί-πρωί μετά από μια νύχτα ακολασίας και ροκ-εν-ρολ... Ευτυχώς, τα δάχτυλα μου επανήλθαν στη θέση τους!!! Για το μυαλό μου δεν ξέρω.


    NoQuarter
    11.03.2009, 10:14

    Αυτά που σου είπαν οι φίλοι από πάνω μπορεί να βοηθήσουν. Εγώ απλά θα έλεγα είναι θέμα προπόνησης καθαρά. Απλά χρειάζεται χρόνος και επιμονή ώστε να αναπτυχθούν οι μυς και να δυναμώσουν τα δάκτυλα. Επίσης προσπάθησε να σηκώνεις τη χορδή αρκετά ώστε να πετυχαίνεις το pitch με ακρίβεια και να μην φαλτσάρει η νότα.


    Blackpearl
    11.03.2009, 17:01

    Ευχαριστώ παιδιά Smile{#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.beer}