ελληνική μουσική
    784 online   ·  210.857 μέλη
    kasiopi
    08.03.2009, 23:53

    εχω το εξής ερώτημα. Ενα φίλος μου παίζει σαξόφωνο, και πολλές φορές παίζει σε μαγαζιά live.
    τωρα τελευταία βάζει από πίσω να παίζει το cd χωρίς τα vocals και το σαξόφωνο και παίζει αυτός από πάνω live.
    οποτε ψάχνει τέτοια τραγούδια, να παίζεται η μελωδία πίσω (μπάσο και λοιπά όργανα) χωρίς το σαξόφωνα και τα vocals.

    Ξέρετε που μπορώ να βρω τέτοια τραγούδια;;;
    Εχω βρει για να τα αγοράζεις μονο site οπου τα αγοράζει, τετοια torrents δεν εχω βρει. Υπάρχει πρόγραμμα που το κάνει αυτό εύκολα και καλα;; Γενικότερα υπαρχουν πουθενά αυτά στο τσαμπα;
    Ευχαριστώ ...


    djmetronomos
    09.03.2009, 11:05

    Χμμμ... Ενδιαφέρουσα αναζήτηση. Ομολογώ ότι δεν το έχω ερευνήσει πολύ το θέμα. Έχω όμως το εξής να προτείνω: αν του αρέσει η reggae, υπάρχουν πολλοί δίσκοι με την dub βερσιόν κανονικών τραγουδιών. Για παράδειγμα, έχω στη δισκοθήκη μου δύο εκδοχές από το ίδιο άλμπουμ (Marcus Garvey των Burning Spear) - μια 'κανονική' με τη φωνή και μια δίχως φωνή, ινστρουμένταλ... Ό,τι πρέπει για να παίξει από πάνω...

    Μια άλλη ιδέα θα ήταν να ψάξει στα μουσικά καταστήματα για μεθόδους εκμάθησης σαξοφώνου. Συνήθως περιέχουν κι ένα CD όπου παίζουν κάποια όργανα, δίχως όμως το σαξόφωνο, το οποίο υποτίθεται θα συμπληρώσει ο μαθητής...


    Piratis
    12.03.2009, 21:21

    λίγα πραγματάκια υπάρχουν εδώ http://www.musicstudents.com/jazz.html

    από εκεί και πέρα μάλλον μουσικά καταστήματα είναι η λύση

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Piratis στις 12-03-2009 21:23 ]


    anagnar
    13.03.2009, 11:14

    Καλημερα, Το band in a box ειναι το προγραμμα που προφανως ψαχνεις...


    kasiopi
    16.03.2009, 12:11

    σας ευχαριστω για τις απαντήσεις.

    απ οτι βλεπω δλδ οι λύσεις είναι

    1. να αγοράσουμε τα tracks (πχ που ειπαν στο www.jazzbacks.com)

    2. να συνθέσουμε απο την αρχή ένα τραγούδι, βαζοντας τις νοτες/συγχωρίδες και τα μουσικά όργανα που θέλουμε με το με το band in a box.


    mariam
    16.03.2009, 22:57

    Εγω εχω πολλα play-alongs.Οποιος θελει του δινω.

    μαριαμ


    makisjazz
    21.11.2019, 13:26

    Παράθεση:

    Το μέλος mariam στις 16.03.2009, 22:57 έγραψε...

    Εγω εχω πολλα play-alongs.Οποιος θελει του δινω.

    μαριαμ



    Καλημέρα. Θα μπορούσα να έχω κάποια play along?  Ευχαριστώ!