ελληνική μουσική
    866 online   ·  210.851 μέλη

    Πως γραφεις για ορχηστρα; sos!

    samg
    10.03.2009, 14:28

    Λοιπον θα μπω στο δια ταυτα.

    Χρησιμοποω sibelius για να γραφω, αφου επι του παροντος οι δυνατοτητες μου περιοριζονται εκει.

    Επειδη τελευταια δοκιμαζω διαφορα ωραια θεματακια και προσπαθω να τα ενορχηστρωσω "τυπου soundtrack", εχει κανεις κανενα tip για το πως να χρησιμοποιω σε γενικες γραμμες τα εγχορδα και τα πνευστα;

    Ποια παιζουν συνηθως σε διαστημα 8βας;

    Μπορουν να παιξουν πνευστα και εγχορδα ταυτοχρονα;

    Ποια ειναι ανταγωνιστικα μεταξυ τους;

    Τι ενδυκνειται για μελωδια τι για συνοδεια τι για διφωνιες:;

    Απαντηστε μου και γενικουρες, δεν τιθεται θεμα! thanxx εκ των προτερων!

    {#emotions_dlg.rolleyes}


    -----------------
    Δεν κάνεις καριέρα ανεβαίνοντας τα σκαλοπάτια μιας ακάθαρτης σκάλας. Πρέπει να βρεθείς σ’ένα πολυτελέστατο ασανσέρ με κατάλληλους ανθρώπους.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : samg στις 10-03-2009 14:29 ]


    marilloumajore
    10.03.2009, 16:24

    Χωρις να θελω να σε πληγωσω, νομιζω οτι δεν εχεις συναισθηση του τι ρωτας.

    Ζητας να καταγραψουμε σε post οσα ξερουμε περι ενορχηστρωσης???Ειναι σαν να θες να μαθεις αρμονια (απο μπαροκ μεχρι τζαζ) μεσω forum.... Διαβασε 10 βιβλια ενορχηστρωσης, ανελυσε και αλλες 100 συμφωνιες και κοντσερτα και κατι θα καταλαβεις......

    Παρακτικα, κανεις οτι θελεις. Οτι σ'αρεσει. Αν προτιμας τις ενορχηστρωσεις ενος συγκεκριμενου συνθετη, παρε τις παρτιτουρες του και κανε τις φυλο και φτερο. Και το ιδιο με τις ενορχηστρωσεις που δε σου αρεσουν.Ετσι κατι θα βγαλεις.....

    Το θεμα ειναι τεραστιο και οτι και να σου πει καποιος εδω ειναι λιγο. Οποτε, ή ξεκινας να μαθαινεις ενορχηστρωση. (δε σε κοβω για τετοιον) ή ξεκινα να δοκιμαζεις οτι σου ερχεται στη κεφαλα....

     

    Υ.Γ. Παντως σιγουρα θα χρειαστεις ενα βιβλιο οργανογνωσιας..........

     


    samg
    10.03.2009, 16:38

    Παράθεση:

    Το μέλος marilloumajore στις 10-03-2009 στις 16:24 έγραψε...

    Το θεμα ειναι τεραστιο και οτι και να σου πει καποιος εδω ειναι λιγο. Οποτε, ή ξεκινας να μαθαινεις ενορχηστρωση. (δε σε κοβω για τετοιον) ή ξεκινα να δοκιμαζεις οτι σου ερχεται στη κεφαλα....

     

    Υ.Γ. Παντως σιγουρα θα χρειαστεις ενα βιβλιο οργανογνωσιας..........

     



    ΔΕΝ ΜΕ ΚΟΒΕΙΣ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΟΝ;;;;;;;;;;;;;

    Σωστα γιατι εχεις phD στην τηλεπαθητικη ψυχολογια προφανως!!!!

    FYI ειμαι πτυχιουχος πιανιστας και συντομα θα ειμαι διπλωματουχος κλασικου τραγουδιου, θελω διακαως να συνεχισω τα θεωρητικα μου αλλα δεν εχω χρονο και χρηματα...

    sorry αλλα δεν ειναι υφος αυτο. Wink 

    Αν θες μπορεις να μου προτεινεις καποιο καλο βιβλιο, και να παραθεσεις δυο τρεις βασικους κανονες!, θα ημουν υποχρεος.


    marilloumajore
    10.03.2009, 16:59

    Συγγνωμη αν με καποιο τροπο σε εθιξα. Δεν ηταν αυτη η προθεση μου. Νομισα οτι το κανεις για τη πλακα σου ετσι οπως εγραψες, πραγμα καθολου κατακριτεο.

    Κανονες συνεχιζω να μη μπορω να σου απαριθμησω..

     

    Οτι ξερω απο ενορχηστρωση ειναι απο αναλυση κομματιων, σε συνδυασμο με τις γνωσεις του καθηγητη μου. Εγω αρχισα απο συμφωνιες Haydn και Motzart. Ισως σου φανει χρησιμο


    -----------------
    Η τέχνη είναι μεγάλη. αλλά η ζωή μικρή /Goethe

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : marilloumajore στις 10-03-2009 17:01 ]


    Spotlight_Dancer
    10.03.2009, 19:19

    Τσιμπα ενα λινκ:

     

    http://www.northernsounds.com/forum/forumdisplay.php?f=77

     

    πιστευω πως θα βοηθηθεις.

     


    geo321
    11.03.2009, 03:29

    Αρχικα θα πρεπει να σου πω πως πρεπει να γνωριζεις πια ειναι η καλη περιοχη καθε οργανου,ποια η εκταση του

    και τι μπορει να παιξε το καθε οργανο τεχνικα.

    Μπορει να τα βλεπεις απλα αλλα δεν ειναι.............

    Για παραδειγμα μπορει εσυ να γραψεις στο sibelius οτι τα βιολι παιζει ενα ΝΤΟ,ΜΙ ταυτοχρονα αλλα ενας

    βιολιστης δεν μπορει να το παιξει ζωντανα,δηλαδη 3ες δεν μπορει λογω κατασκευης οργανου.

    μπορει να παιξει 4ες και 6ες ταυτοχρονα.

    Επισης εαν θες να βαλεις σε μια ορχηστρα 1 κοντραμπασο θα πρεπει να εχεις τουλαχιστον 2 τσελα 4 βιολες

    6 δευτερα βιολια και 8 πρωτα.

    Αν εχεις δει στα κουαρτετα γιατι δεν παιζει κοντραμπασο?

    γιατι αν επαιζε θα καλυπτε τα αλλα οργανα λογω οτι εχει πιο βαρυ ηχο και μπασο.

    αυτο εχει να κανει με τα hz και με τα ηχητικα κυματα στην φυσικη,οσο πιο μπασος τοσο πιο μεγαλο

    το ηχητικο κυμα αρα μεγαλυτερη διαρκεια οσο πιο ψηλος ηχος μικροτερο ηχητικο κυμα αρα μικροτερη διαρκεια.

    Αρα καταλαβαινεις πως θα καλυπτε ενα κοντραμπασο τα αλλα 3 οργανα.

    Αν εχεις μια συνγχορδια ΛΑ,ΝΤΟ,ΜΙ και επρεπε να το μοιρασεις σε ενα κουαρτετο με ενγχορδα.

    και η συνγχορδια ειναι σε ευθεια κατασταση το ΛΑ θα το επαιζε το τσελο,το ντο η βιολα το μι το δευτερο βιολι

    και διπλασιαζεις η το λα η το μι και το γραφεις στο πρωτο βιολι.

    Αν τωρα ειχες και ενα φλαουτο και ενα ομποε θα ηταν ως εξης.......

    τσελο 5η γραμμη σε κλειδι φα,βιολα 3 γραμμη σε κλειδι ντο,βιολι δευτερο 1η γραμμη σε κλειδι σολ,πρωτο βιολι στο 2ο διαστημα,ομποε κλειδι σολ 5ο διαστημα και φλαουτο κλειδι σολ πανω απο το πενταγραμμο αλλο

    ενα λα.

    Παντως οντως δεν μπορει καποιος να γραψει παρα πολλα σε ενα ποστ γιατι η ενορχηστρωση ειναι

    μεγαλο κεφαλαιο στη μουσικη.

    Θα σου προτεινα να παρεις καποια βιβλια να διαβασεις και καλυτερα να ξεκινησεις απο μικρα συνολα

    τριο,κουαρτετο και μετα να πας σε μεγαλες ορχηστρες.

    ελπιζω να μην σε μπερδεψα ................

     

     


    geo321
    11.03.2009, 03:38

    και κατι ακομα σε ενα βιβλιο ενορχηστρωσης που διαβασα ελεγε  στην εισαγωγη πως οσο βαρετα και ανουσια αν φαινονται τα μαθηματα αρμονιας αντιστιηξς,φουγκας και συνθεσης πρεπει να γινουν γιατι μονο τοτε εχεις καποιες βασεις  για ενορχηστρωση.φυσικα ο καθενας μπορει να ενορχηστρωση ενα τραγουδι αλλα δεν σημαινει πως ειναι και σωστο,καποιος που γνωριζει ισως να του βρει πολλα λαθοι,οχι απο κομπλεξ απλα επειδη ξερει.


    samg
    11.03.2009, 13:52

    Ευχαριστω παιδια!!!!!

     

    Ηταν ολα πολυ χρησιμα!{#emotions_dlg.biggrin}


    filmmusic
    11.03.2009, 15:53

    Το καλύτερο βιβλίο για μένα που χρησιμοποιώ είναι το "The Study of orchestration" του Samuel Adler. Μαζί με το βιβλίο έχει και cd (και βίντεο στην τελευταία έκδοση) που σου δείχενει πως ακούγεται το κάθε όργανο.

    Λέει τα πάντα μέσα, με παραδείγματα από κλασσική μουσική μέχρι και 20ο αιώνα. Τοέχω διαβάσει ήδη 2 φορές αλλά χρειάζονται πολλες μέχρι να τα εμπεδώσεις όλα. βέβαια χρειάζεται  και πολύ πράξη, δοκιμές κτλ..


    lawrence-gr
    13.05.2009, 09:53

    γραψε εκει οπως θες,κ μετα αν σου πουνε οτι κατι δεν γινεται πες τους οτι ειχες 40 τσελα,50 βιολια,10 κοντραμπασα κτλ κτλ κ εκανες οτι γουσταρες!!!!


    nicos00
    19.05.2009, 01:36

    -

    [ τροποποιήθηκε από τον/την nicos00, 14-09-2014 20:38 ]


    SakisKouroupos
    28.02.2010, 10:17
    Συμφωνώ με τον geo 321 και θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις εκτός από τα ανωτέρω που θέλουν χρόνο - χρόνια για καλό και σωστό αποτέλεσμα και όχι της σειράς ... να μελετήσεις ακούγοντας το cd bolero του Ravel , διαβάζοντας την παρτιτούρα της ορχήστρας επειδή εκεί μπαίνουν ένα-ένα τα όργανα για να ακούσεις το ηχόχρωμά τους και τους συνδιασμούς τους μεταξύ τους.Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο περισσότερο !!!
    classical
    13.05.2010, 01:51

    Παράθεση:

    Το μέλος samg στις 10-03-2009 στις 16:38 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος marilloumajore στις 10-03-2009 στις 16:24 έγραψε...

    Το θεμα ειναι τεραστιο και οτι και να σου πει καποιος εδω ειναι λιγο. Οποτε, ή ξεκινας να μαθαινεις ενορχηστρωση. (δε σε κοβω για τετοιον) ή ξεκινα να δοκιμαζεις οτι σου ερχεται στη κεφαλα....

     

    Υ.Γ. Παντως σιγουρα θα χρειαστεις ενα βιβλιο οργανογνωσιας..........

     

     

    ΔΕΝ ΜΕ ΚΟΒΕΙΣ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΟΝ;;;;;;;;;;;;;

    Σωστα γιατι εχεις phD στην τηλεπαθητικη ψυχολογια προφανως!!!!

    FYI ειμαι πτυχιουχος πιανιστας και συντομα θα ειμαι διπλωματουχος κλασικου τραγουδιου, θελω διακαως να συνεχισω τα θεωρητικα μου αλλα δεν εχω χρονο και χρηματα...

    sorry αλλα δεν ειναι υφος αυτο. Wink

    Αν θες μπορεις να μου προτεινεις καποιο καλο βιβλιο, και να παραθεσεις δυο τρεις βασικους κανονες!, θα ημουν υποχρεος.

    ζητησες τη βοηθεια του καθηγητή του πιάνου?Πτυχιούχος πιανου και καπου έχεις φθάσει θεωρία έτσι?Ο καθηγητής της θεωρίας ίσως να μπορεί να σε κατευθύνει...

    Πως σε συνοδεύουν όταν τραγουδάς?εκτος από τη φωνή σου υπάρχουν και άλλες 3 συνήθως...όλοι μαζι ακούγονται συνεχώς?


    Υγ.Υπομονή μέχρι να βγεί στην αγορά το piccolo contra bass
    .(θα κυκλοφορήσει ταυτόχρονα φυσικό και σε  VST version)


    -----------------
    μουσική, αθλητισμός κινηματογράφος

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : classical στις 13-05-2010 01:59 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : classical στις 13-05-2010 02:05 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : classical στις 13-05-2010 02:10 ]