ελληνική μουσική
    399 online   ·  210.870 μέλη

    Βία και εγκληματικότητα!

    fotis70
    16.03.2009, 09:58

    Βία και εγκληματικότητα!

    Το τελευταίο χρονικό διάστημα παρατηρούμε μια έξαρση στην βία και την εγκληματικότητα. Πιστεύετε ότι είναι ανικανότητα της κυβέρνησης; σχέδιο με σκοπό να εξυπηρετηθεί κάποιο σενάριο; Τυχαίο γεγονός; Φαινόμενο που έχει άμεση σύνδεση με την οικονομική κρίση;

    Θα ήθελα την άποψή σας!


    walkero
    16.03.2009, 10:15

    Εγώ δεν πιστεύω πως πίσω από όλα τα πράγματα κρύβονται σενάρια συνομωσίας και ιντριγκών, και δεν ψέχνω να τα βρω κιόλας. Απλά πάντα πίστευα ότι βρίσκουν και τα κάνουν. Εννοώ ότι από την στιγμή που κάποιος ξέρει ότι με το να σπάσει το αυτοκίνητό μου κανείς δεν θα του κάνει κάτι, ο μόνος τοιυ φραγμός είναι η συνείδησή του. Και, δυστυχώς, δεν ξέρω σε τι βαθμό αυτό υπάρχει. Σε συνδιασμό τώρα με την ανοχή του κράτους, των πολιτών, όλων μας, όλα αυτά θα γίνουν κάποια στιγμή συνήθειά μας, όπως τόσες άλλες ασχήμιες. Άποψή μου πάντα.


    NikosRoman
    16.03.2009, 20:01

    Ανεργια,ελλειψη αξιων,κρατικη καταστολη,δικαστικη αναξια,μεταναστευση,διασπαθιση δημοσιου χρηματος,τραπεζικη αναρχια,οικονομικη απιστια,ελειψη ατομικης ελευθεριας.....θες και αλλα?
    Ηταν φανερο οτι καποτε θα γινουν και εγιναν τωρα που οι πολιτικες συνθηκες ηταν ευνοικες.
    Το να μου σπασουν σημερα το αυτοκινητο σε λιγο καιρο θα ειναι σαν ονειρο,αφου ουτε αυτοκινητο θα εχω,αλλα και οι τροποι αντιδρασης θα ειναι χειροτεροι.
    Σταματησαν οι μπαμπαδες να βαζουν τα παιδια τους στο δημοσιο και αυτα τα παιδια καταλαβαν οτι τα πραγματα ειναι δυσκολα.
    Περαστικα μας!!!!


    StavmanR
    16.03.2009, 22:42

    Η βία γεννά βία, Φώτη. Και ήδη έχουμε γεννήσει αρκετή, ικανή να μας αφομοιώσει. Βιάζουμε καθημερινά τον εαυτό μας, σε τέτοιο βαθμό , που έχουμε καταντήσει μαζοχιστές και το επιδιώκουμε πλέον. Και φυσικά ο μαζοχισμός έχει και την αντίθετη πλευρά, τον άλλο πόλο εξισορρόπισης: το σαδισμό.

     

    Δεν είναι ότι δεν είχαμε ως τώρα βία. Απλά είμασταν πολύ υπερόπτες για να τη δούμε. Βλέπαμε τη βία μόνο ομοιοστατικά, δηλαδή μόνο όπως εμείς την αντιλαμβανόμασταν επαναπαυμένοι στη ζεστασιά της "ανάπτυξης". Μέχρι που η βία αποφάσισε πως αν δεν πάει ο Μωάμεθ στο βουνό, θα συμβεί το αντίθετο: ήρθε αυτή στα δικά μας μέτρα. "Αίμα θες; Έχω κι απ 'αυτό...". Μέχρι τότε είχε τη μορφή πείνας, αδικίας, φτώχειας, ψυχολογίας, κοινωνικής και οικογενειακής πίεσης κλπ. Τώρα απλά μιλά στην απλούστερη γλώσσα μιας αυτιστικής κοινωνίας που περιορίστηκε αυτάρεσκα μόνο σε αυτόν τον κώδικα κατανόησης του κόσμου.

     

    Η υπεροψία και η αλαζονεία ήταν ύβρεις κατά την ιστορία μας. Και οι ύβρεις πάντοτε ερέθιζαν τα θεία και όχι τα ανθρώπινα. Κι εκείνα, με τη σειρά τους, έχουν τον δικό τους τρόπο να επαναφέρουν τις ισορροπίες. Το πρόβλημα που αφορά τα ανθρώπινα είναι "μέχρι πότε θα επαναλαμβάνεται η ιστορία προκειμένου να διδαχθούμε;". Το δις εξαμαρτείν ουκ όντος σοφού.


    Spirous
    17.03.2009, 18:03

    Εγώ νομίζω πως είναι θέμα αδιεξόδων. Μετανάστες χωρίς δουλειά, τροφή, στέγη και ασφάλιση, απόφοιτοι κάθε βαθμίδας χωρίς επαγγελματικά δικαιώματα και μισθούς 800 ευρώ, πολίτες χωρίς κόμματα που να τους εκφράζουν και τέλος άνθρωποι που χάνουν μέρα με τη μέρα αυτά που ο πλούτος της χώρας όρισε για όλους και δωρεάν...


    liopesiotis
    18.03.2009, 13:01

     Για μισό λεπτό ρε παιδιά.  Γιατί ντε και καλά να έχουμε βία;   Τι καινούργιο φρούτο είναι αυτό;     Οταν οι περισσότεροι από τους γονείς μας και παππούδες ήρθαν εδώ στην Αθήνα απο τα χωριά τους  για καλύτερη τύχη , σπάγανε και κλέβανε;   Ηταν τόσο καλά εδώ πριν  40,50 χρόνια;    Με τη βία βγήκε ποτέ τίποτα καλό;

       Τους μετανάστες τους έχω γραμμένους. Να πάνε στις χώρες τους να διαμαρτυρηθούν για τα δικαιώματά τους.    Λες και δεν ξέρουμε  το παιχνίδι που παίζεται με τους λαθρομετανάστες  εις βάρος της Πατρίδας μας! 


    fotis70
    18.03.2009, 13:44

    Έθεσα το θέμα βλέποντας την τάση της κοινωνίας να είναι έτοιμη να δεχτεί τον περιορισμό των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και ελευθεριών, προκειμένου να έχει την ασφάλεια που - τεχνητά για μένα – δεν υπάρχει! Αν εφαρμοζόταν - κατά γράμμα - οι υπάρχοντες νόμοι δεν νομίζω να χρειαζόταν έκτακτα μέτρα ούτε επιπλέον αστυνομικοί! Αν δεν υπήρχε πολιτική κάλυψη ορισμένων εκ των δημιουργών των επεισοδίων τότε δεν θα χρειαζόταν έκτακτα μέτρα! ( προσοχή! Γράφω ορισμένων όχι όλων).


    fotis70
    18.03.2009, 20:01

    Υπάρχουν τα δικαιώματα των κατηγορουμένων, φυλακισμένων, μειονοτήτων, μεταναστών και άλλον κοινωνικών ομάδων ( και καλώς υπάρχουν ) όμως για τα δικαιώματα των υπολοίπων πολιτών στην εργασία, αξιοπρέπεια, περιουσία, οικογένεια και στην ζωή χλιαρά τα πράγματα.

    Αν π.χ θιγούν τα δικαιώματα των προαναφερόμενων υπάρχουν οργανώσεις και κόμματα που θα χαλάσουν τον κόσμο. Θα γίνουν και συλλαλητήρια με επεισόδια ακόμα!  Όταν γίνει μια διάρρηξη στο σπίτι ενός μεροκαματιάρη  που για κακή του τύχη γεννήθηκε στην  Ελλάδα και δεν ανήκει στις «ευαίσθητες» εκείνες ομάδες, αλίμονο! Τι και αν έχασε την σύνταξή του και δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στα έξοδα για τα φάρμακα που παίρνει, τι κι αν έχασε το αμάξι του που το ξεπληρώνει για δέκα χρόνια, τι κι αν έχασε τα έξοδα του στεγαστικού του δανείου που με το ζόρι ξεπληρώνει, τι κι αν έχασε τα έξοδα του παιδιού που με κόπο σπουδάζει, τι κι αν έχασε προσωπικά αντικείμενα με τεράστια συναισθηματική αλλά ελάχιστη οικονομική αξία, τι κι αν έχασε την  ζωή του για πέντε ΕΥΡΩ, τι κι αν βιάστηκε, βασανίστηκε, χτυπήθηκε  άγρια η γιαγιά που έμενε μόνη, κανένας – εκτός – από ένα σύντομο δελτίο ειδήσεων για ένα λεπτό δεν θα ασχοληθεί. Καμία οργάνωση δεν θα διοργανώσει συλλαλητήριο και κανένας από τους «δήθεν» καλλιτέχνες δεν θα τραγουδήσει αυτόν τον πόνο! Δεν είναι in! Δεν πουλάει αυτήν την εποχή αυτό! Δεν πλασάρεται στην πασαρέλα των ενδιαφερόντων των «δήθεν». Αυτά θα αρχίσουν να πουλάνε όταν θα είναι ώριμα τελείως τα πράγματα για να εμφανιστεί στο προσκήνιο ο άνθρωπος, το κίνημα, ο οργανισμός, το ρεύμα ή οτιδήποτε άλλο που θα παρουσιαστεί για να μας «σώσει» και τότε να δεις «γλέντια»  με τα ανθρώπινα δικαιώματα.   Ήδη δεν ενοχλεί κανέναν που φτιάχτηκαν ιδιόκτητες φυλακές ( βλέπε σπίτια με κάγκελα στα παράθυρα και υπερθωρακισμένες πόρτες, σκύλους – δολοφόνους - σύγχρονα συστήματα παρακολούθησης και ασφάλειας ). Το θεωρούμε φυσιολογικό ενώ θα έπρεπε να είναι η ντροπή της σύγχρονης κοινωνίας. Θεραπεύονται ασθένειες δύσκολες και πεθαίνω για 20 ΕΥΡΩ! Φοβερή πρόοδος της κοινωνίας! Το αναλογίστηκε ποτέ κανείς αυτό;

    Τα μέτρα που λαμβάνονται - όταν λαμβάνονται - δυστυχώς είναι πάντοτε επί δικαίων και αδίκων ενώ θα έπρεπε να είναι μόνο επί των αδίκων! Εκεί όμως αρχίζουν τα ανθρώπινα δικαιώματα επιλεκτικά και προκλητικά να αποδίδουν!    

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fotis70 στις 18-03-2009 20:03 ]


    konvoulis
    19.03.2009, 18:29

    Εμενα δεν μαρεσει να υπαρχει στον κοσμο βια και εγκληματικοτητα!!!