ελληνική μουσική
    667 online   ·  210.883 μέλη

    Μαθητική παρέλαση.Είστε υπέρ ή κατά?

    fotis70
    02.04.2009, 12:33

    Παράθεση:

    Το μέλος fotis70 στις 30-03-2009 στις 10:50 έγραψε...

    Δεν υπάρχει κανένας λόγος να γίνονται παρελάσεις γιατί είναι κατάλοιπα μιας άλλης εποχής. Δεν έχουν κανέναν συμβολισμό αφού τα παιδιά δεν γνωρίζουν την ιστορία τους. Αφού αυτή η ομοιομορφία και αυτό το βήμα στην παρέλαση θυμίζουν άλλες εποχές και άλλα καθεστώτα! Μπορούμε να βρούμε άλλους τρόπους να τιμάμε τους προγόνους μας που έδωσαν την ζωή τους για εμάς! Να μην περιορίζουμε την τιμή σε μία μέρα αλλά με τον τρόπο  της ζωή μας όλο τον χρόνο! Τι τις θέλουμε της παρελάσεις αφού κατάντησαν πασαρέλα;

    Κάποιος ζητάει ένα ποτήρι νερό από κάποιον άλλο και αυτός ο άλλος του δίνει απλά ένα ποτήρι κενού περιεχομένου. Αντί λοιπόν να κατηγορήσει αυτόν που του έδωσε το άδειο ποτήρι κατηγορεί το ποτήρι γιατί είναι άδειο και ζητά την κατάργηση των ποτηριών! Κατηγορεί τους κατασκευαστές ποτηριών για ματαιοδοξία, και φιγουρατζίδικη τάση  γιατί τα φτιάχνουν σε διάφορα σχήματα και μεγέθη και δεν κατηγορεί αυτόν που δεν φρόντισε να του το σερβίρει με νερό! Αυτό είναι η αιτία λοιπόν που ζητά να καταργηθεί το ποτήρι!

    Μπορούμε να τιμάμε τους προγόνους μας με άλλους τρόπους και δεν χρειάζονται τέτοιες γιορτές. Μπορούμε να γίνουμε πιο συνειδητοί πολίτες και να μην ψηφίζουμε κόμματα αλλά προγραμματικές δηλώσεις. Έτσι δεν θα φιλάμε κατουρημένες ποδιές για μια θέση στο δημόσιο εις βάρος άλλου, η για μια καλή θέση ή μετάθεση στον στρατό εις βάρος άλλου, ή για μια καλή έδρα στο πανεπιστήμιο εις βάρος άλλου, ή για νομιμοποίηση του αυθαιρέτου μας, η για να πάρουμε εμείς την δημόσια δουλειά εις βάρος άλλου, ή για να τακτοποιήσουμε οποιαδήποτε εκκρεμότητα εις βάρος άλλου! Πραγματικά αν λειτουργήσουμε έτσι δεν υπάρχει ανάγκη για  τις άλλες τιμές στους προγόνους μας.

    Αν σταματήσουμε να μισούμε τον συμπολίτη μας για τις πολιτικές, θρησκευτικές, κοινωνικές, αθλητικές, φιλοσοφικές και ότι άλλο θέσεις του τότε πραγματικά δεν χρειάζονται άλλες τιμές στους προγόνους μας.

    Αν σταματήσουμε λοιπόν να κλέβουμε το κράτος - πολίτες και πολιτικοί -το οποίο είναι το κοινό μας ταμείο και πραγματικά δεν χρειάζονται άλλες τιμές οι πρόγονοί μας.

    Ας μάθουμε σαν Έθνος τι σημαίνει – Τιμή και αξιοπρέπεια – και δεν έχουμε ανάγκη ούτε το 21 ούτε το 40 ούτε Εθνική αντίσταση ούτε Πολυτεχνείο ούτε τις γιορτές τους που τις καταντήσαμε πανηγύρια!

    Ας γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι και δεν χρειάζεται να γιορτάζουμε τα γενέθλια μας μια φορά τον χρόνο. Μήπως μόνο τότε καταλαβαίνουμε ότι υπάρχουμε; Κάθε μέρα είναι γιορτή!

    Κατά τον ίδιο τρόπο γιορτάζουμε επέτειο γάμου, Βαλεντίνους, Μητέρες, Περιβάλλον, παιδιά, και όλες αυτές τις καθιερωμένες γιορτές όλο τον χρόνο!

    Είναι χαζό να παίρνεις την φωτογραφία ενός αγαπημένου σου προσώπου – που το έχασες -  και να κλαις ή να το αναπολείς ή να το μνημονεύεις όταν υπάρχουν άλλοι αόριστοι τρόποι να το τιμάς!

    Είναι φασιστικό να υπάρχουν χορευτικοί, σύλλογοι, αθλητικές ομάδες, στρατός και οτιδήποτε άλλο με κοινή ενδυμασία. Θα πρέπει να καταργηθούν αυτά! Θυμίζουν άλλες εποχές!

     Επίσης να σταματήσει όλη αυτή η τελετουργική διαδικασία και η φλόγα των ολυμπιακών αγώνων γιατί πρωτοχρησιμοποιήθηκαν από φασιστικά καθεστώτα!

    Είναι ντροπή και όνειδος να χρησιμοποιούμε σήμερα την λέξη σοσιαλισμός την στιγμή που χρησιμοποιήθηκε σαν συνθετικό της λέξης εθνικοσοσιαλισμός!   

    Εδώ αλλάζω σελίδα γιατί αν συνεχίσω δεν έχει τέλος αυτό!

    Η παρέλαση δεν είναι τιμή  στους προγόνους μας! Είναι η επίδειξη εθνικής ομοψυχίας, υπερηφάνειας και αποφασιστικότητας σε φίλους και εχθρούς σε όλους τους τομείς της καθημερινότητάς μας. Μακάρι αυτό να ήταν πραγματικότητα και τότε δεν είχαμε ανάγκη τις παρελάσεις.

    Εγώ λοιπόν κατηγορώ αυτόν που μου σερβίρει το άδειο ποτήρι και κατά επέκταση όλους αυτούς που εκούσια ή ακούσια κατάντησαν την νεολαία να μην αισθάνεται τίποτα για αυτό που κάνει στις παρελάσεις και στις γιορτές!      



    Α) Και να θέλω να απαντήσω, δεν έχει νόημα γιατί με έχεις απαξιώσει ήδη ξεκινώντας να γράφεις: οκ! foti  ξέρουμε ότι θες να μας το παίξεις έξυπνος και, και, και…..

    Β) Για να μην αφήσω όμως κάτι να πλανάται - αόριστα - στην συζήτηση σου απαντώ για τις γενικεύσεις που λες! Σε παραπέμπω στην πρώτη μου παρέμβαση για το θέμα , και αν ακόμα εξακολουθείς να μου προσάπτεις γενικεύσεις λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να το μεταφράσω – δεν ξέρω σε ποια γλώσσα - για να γίνω κατανοητός!

    Όταν λέω τι συμβολίζει η παρέλαση και ότι έτσι το αποδέχομαι και αυτό πιστεύω και εσύ μου λες ότι γενικολογώ τότε μάλλον κάποιος από τους δυό μας δεν γνωρίζει  την έννοια της γενίκευσης!

    Αν όλα αυτά που γράφω ότι πιστεύω πως θα πρέπει να κάνουμε σαν πολίτες για να τιμάμε πραγματικά τους προγόνους μας, για εσένα είναι γενικεύσεις και αοριστολογίες τότε ή δεν τα διάβασες ή δεν τα κατάλαβες ή δεν θές να τα καταλάβεις, ή γράφω σε λάθος γλώσσα!     

     


    sophi05
    02.04.2009, 22:15

    Ειμαι αρκετα υπερ των παρελασεων,αν και στο λυκειο δεν εκανα!Πιστευω,σε αντεθεση με πολλους, οτι αποδιδουμε φορο τιμης σε οσους αγωνιστηκαν!Κι ειναι το λιγοτερο που μπορουμε να κανουμε..Φετος που πηγα κι ειδα παρελαση χωρις να συμμετασχω μαρεσε πολυ,ενω οταν ημουν μαθητρια το βρισκα πολυ ανουσιο να ξυπνησω το πρωι να παω να την δω!

    Ομως ειναι απαραδεκτο να κανουμε την παρελαση πασαρελα,οπως προειπε ενα μελος!Κι αυτο πρεπει να καθομαστε να συζηταμε κι οχι για το  αν θα πρεπε να κανουμε παρελαση..Το να ξυπνουσαμε εκεινη την ημερα και να καναμε οτι κανουμε τις υπολοιπες δε δινει κανενα κυρος!!Και τελος οσον αφορα πολιτιστικες εκδηλωσεις που θα ταν καλο να γινουν αντι των παρελασεων ποιος θα παει???Σημερα ετσι οπως εχουμε γινει.Λιγοι!!!Προσωπικα,λοιπον,ειμαι αρκετα υπερ..Και βεβαια θα ταν πολυ καλυτερα αν το καθε σχολειο φροντισει οι μαθητες του να εχουν λαβει σωστα το μηνυμα του τι σημαινει  παρελαση και ποια η ιστορια μας!!!!


    -----------------
    Mη χαραμισεις ποτε το μαγικο φεγγαρι του Αυγουστου και ολα τα μαγικα φεγγαρια του ουρανου..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sophi05 στις 02-04-2009 22:21 ]


    billaros
    02.04.2009, 23:32

    Νομίζεις ότι σε απαξιώνω? Μα αν ίσχυε αυτό δεν θα καθόμουν να απαντώ μόνο σε σένα ,αλλά θα μπορούσα να απαντάω ξεχωριστά σε όλους αυτούς που έχουν υποστηρίξει την παρέλαση. Όμως προτίμησα να απαντώ σε σένα ,γιατί μου φαίνεται πως τα σχόλιά τους πάνω κάτω καλύπτονται από το πρώτο σου post. Όσο για τη φράση που χρησιμοποίησα ,την παίρνω πίσω αν σε θίγει τόσο πολύ πια. Αν θες μπορώ να σου απευθύνομαι και στον πληθυντικό-μιας κι έχουμε και κάποια διαφορά ηλικίας- ,κανένα πρόβλημα.Το θέμα είναι ότι δεν κατάλαβες αυτά που λέω στη συνέχεια :

    Δεν καταλαβαίνω γιατί παραθέτεις ξανά το πρώτο post σου . Δεν είπα οτι γενικεύεις ,έτσι γενικά και αόριστα.Είπα ότι τα παραδείγματα που παραθέτεις ,είναι ως επι το πλείστον ,γενικευτικά. Νομίζω ότι σε μια συζήτηση το ένα επιχείρημα θα πρέπει να απαντάει στο άλλο ,αν επιθυμούμε κάποιο αποτέλεσμα. Αν εσύ επιμένεις στο πρωτο σου post ,λες και δεν είπαμε τόσα πράγματα στη συνέχεια, νομίζω τσάμπα το μελετάμε το θέμα.

     


    fotis70
    03.04.2009, 09:02

    Δώσε μου ένα παράδειγμα που εγώ γενικεύω και εσύ είσαι συγκεκριμένος για να καταλάβω πως το θέτεις γιατί αλλιώς δεν βρίσκουμε άκρη!

    Δώσε μου ένα παράδειγμα με τον τύπο απάντησης που περιμένεις για να καταλάβω και να απαντήσω.

     


    billaros
    03.04.2009, 09:53

    Σε όλους αυτούς τους "παραλληλισμούς" σου αναφέρομαι. Εν πάσει περιπτώσει ,επαναλαμβάνω ότι καλό θα ήταν να μιλάμε για την ουσία της παρέλασης και όχι απλά και μόνο για το αν χρησιμοποιήθηκε ή όχι και από ποιόν. ϊσως έτσι καταλάβουμε και γιατί χρησιμοποιήθηκε από αυτούς που χρησιμοποιήθηκε. Για να το πάρουμε από την αρχή λοιπόν:

    Λες σε κάποια φάση ότι κάνεις έναν παραλληλισμό με το τελετουργικό τους. Κι εγώ λέω να αφήσουμε για λίγο το θέμα του τελετουργικού και το από ποιόν πρωτοχρησιμοποιήθηκε ,και να πιάσουμε το αν στην ουσία τους και στο βαθύτερο νόημα τους περιέχουν ανελεύθερα στοιχεία. Προσωπικά έτσι νιώθω όταν με βάζουν "στη σειρά".

    Θα μου πείς η ελευθερία έχει και περιορισμούς. Ναι, όμως προτιμώ να "περιοριστώ" στο να δω ένα ντοκιμαντέρ ιστορικού περιεχομένου με τους συμμαθητές μου ,ή να επισκεφθώ ένα ιστορικό μνημείο μαθαίνοντας παράλληλα για την ιστορία του ,παρά να συμμετέχω στην παρέλαση που δεν μπορεί να απαλύνει ούτε στο ελάχιστο την ανιστορισιά μας.

    Έτσι λοιπόν καταλαβαίνω ένα πράγμα: Οι φασίστες χρησιμοποιούσαν την παρέλαση για να περάσουν ιδεολογία μαζικής υποταγής ,με το "κάλυμμα" της εθνικής γιορτής. Αυτό λοιπόν είναι και ένας καλός λόγος να αναφέρουμε τους φασίστες ,και όχι απλά και μόνο επειδή "ήταν φασίστες και μόνο μ*****ς κάνανε" ,όπως λένε μερικοί.

     

     

     


    delta66
    03.04.2009, 12:19

    Απο τη στιγμη που η παρελαση (parade) ειναι μια επιδειξη  των δυνατοτητων μιας χωρας σε διαφορους τομεις (παιδεία, στρατος, σωματα ασφαλειας) τη βρισκω περιττη αφου πασχουμε οικτρα και αντιθετα θα επρεπε να ντρεπομαστε.

    Παρελαση ας κανουν τα λαμογια που στην ελλαδα ευδοκιμουν αφθονα.

     

     

    ΥΓ ? γιατι σε καθε παρελαση θυμαμαι το αρχαιο ρητο "εδω ο κοσμος χανεται και το ... χτενιζεται" ?


    -----------------
    SpyrosDelta

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 03-04-2009 12:21 ]


    Giorgos_arazei
    03.04.2009, 20:38

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 03-04-2009 στις 12:19 έγραψε...

    Απο τη στιγμη που η παρελαση (parade) ειναι μια επιδειξη  των δυνατοτητων μιας χωρας σε διαφορους τομεις (παιδεία, στρατος, σωματα ασφαλειας) τη βρισκω περιττη αφου πασχουμε οικτρα και αντιθετα θα επρεπε να ντρεπομαστε.

    Παρελαση ας κανουν τα λαμογια που στην ελλαδα ευδοκιμουν αφθονα.

     

     

    ΥΓ ? γιατι σε καθε παρελαση θυμαμαι το αρχαιο ρητο "εδω ο κοσμος χανεται και το ... χτενιζεται" ?


    -----------------
    SpyrosDelta

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 03-04-2009 12:21 ]



     

    Τα συγχαρητηρια μου.

    Τους εκατονταδες αταφους Ελληνες στρατιωτες στα βουνα της Πινδου -60 χρονια μετα- τους τιμησε κανενας αραγε? Χμ. "Μα γι αυτο κανουμε παρελασεις"... Οποιος θελει να τιμησει τους ηρωες ας παει απο αυριο να μαζεψει τα αταφα κοκαλα τους. Κι αφηστε τα περι "τιμησης των ηρωων με τις παρελασεις."

    Αν ενας ηρωας απ'αυτους που πεθαναν το 40' ανασταινοταν με ενα M41 οπλο στο χερι, θα καθαριζε πανω απο τα 3/4 αυτων που καμαρωνουν στο Συνταγμα εκεινες τις μερες των παρελασεων.


    alex4you
    10.04.2009, 16:05

    Προσωπική μου άποψη είναι ότι μάς κάνανε να μισούμε τις παελάσεις,τις γιορτές κτλπ.

    Τα έκαναν υποχρεωτικά γι αυτό εμείς οι νέοι τα βαρεθήκαμε .Και φυσικά είμαι υπέρ των παρελάσεων αλλά όχι των υποχρεωτικών.Δεν είναι καθόλου δημοκρατικό να με βάζουν να κάνω κάτι που δεν θέλω.και στο κάτω κάτω τιμάμε τους εθνικούς μας ήρωες με 100000 άλλους τρόπους.Αυτή η ψευτοκουλτούρα μερικών είναι απαίσια μην πώ και γλοιώδης


    litirakis
    10.04.2009, 22:24


    fotis70
    13.04.2009, 15:10

    Όποιον τρόπο και να προτείνει κάποιος για να τιμήσουμε τους προγόνους μας, πάντα κάποιος άλλος θα διαφωνεί και θα προτείνει κάτι άλλο!

    «Όποιος δεν θέλει να ζυμώσει, δέκα μέρες κοσκινίζει».  Η δημοκρατική ευαισθησία έχει ξεχειλίσει αλλά όπως μας συμφέρει! Και το σχολείο είναι καταναγκασμός για τα παιδιά σε συντριπτικό ποσοστό. Ας το αφήσουν ελεύθερο να αποφασίζει το παιδί αν θα πάει και πότε θα πάει. Σύμφωνα με την λογική κάποιον υπάρχουν χίλιοι άλλοι τρόποι να πάρει την γνώση! Τα εμβόλια που κάνουμε στα παιδιά, τα ρώτησε κάποιος αν θέλουν εκείνα; Μεγάλος καταναγκασμός.

    Κοιτάμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος. Όποιος θέλει να τιμήσει, το κάνει και με όποιον τρόπο και να είναι. Όποιος δεν θέλει θα βρει την δικαιολογία!

    Πιο τίμια θεωρώ την απάντηση « δεν νιώθω ότι χρωστάω τίποτα σε κανέναν και για αυτό δεν με νοιάζει να τιμήσω κανέναν».      


    delta66
    13.04.2009, 15:20

    Εγω παντως φιλε μου διαφωνησα με την παρελαση οχι γιατι δεν θελω να τιμησω τους προγονους μου, αλλα γιατι γινεται για λογους επιδειξης και μαλιστα χωρις να εχουμε να επιδειξουμε τπτ.

    Αν γινονται για να τιμησουμε τους προγονους μας, γιατι δεν γινονται και παρελασεις στην "επετειο" της μαχης του Μαραθωνα, των Θερμοπυλων, της Ναυμαχιας της Σαλαμινας?? που "παιχτηκαν" ακομα πιο σοβαρα θεματα ελευθεριας οχι μονο της Ελλαδας αλλα και ολοκληρης της Ευρωπης απο εκεινους τους πολεμους. Και μαλιστα τοτε ειχαμε και ενα "λιγο" καλυτερο πολιτισμο να επιδειξουμε, αν θελαμε να κανουμε και show off.

     

    Υγ δεν καταλαβα τι ειδος εμβολιο μπορει να ειναι σημερα η παρελαση για ενα παιδι. Αν θελεις εξηγησε μου.

    Υγ2  Αν ημουν μαθητης ακομα, ο μονος λογος που θα συμμετειχα σε μια μαθητικη παρελαση θα ηταν για να το κανω με μια μπλουζα που γραφει "ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΑΙΔΕΙΑ"
    -----------------
    SpyrosDelta

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 13-04-2009 15:34 ]