ελληνική μουσική
    755 online   ·  210.861 μέλη

    Πώς νοιώθετε όταν ακούτε ένα αγαπημένο σας τραγούδι;;

    taksidiwths
    12.04.2009, 15:08

    εγω οταν ακουω ενα τραγουδι που ειτε με εκφραζει ειτε μου αρεσει πολυ εχω πολυ εντονα συναισθηματα...νοιωθω ενθουσιασμο,ανατριχιλα,αγαλιαση,ηρεμια.το στομαχι μου γεμιζει πεταλουδες και ερχεται και η σειρα της καρδιας με τον χτυπο της να ακολουθησει ολη αυτην την μαγεια.ταξιδευω αναμεσα στις νοτες του και περναω αναμεσα απο τους στιχους του.και εκει που φτανει το αποκορυφωμα το τραγουδι φτανει στο τελος..ανοιγω τα ματια και ειμαι τοσο χαρουμενος που για ακομη μια φορα ταξιδεψα στον μαγικο κοσμος της μουσικης..

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : taksidiwths στις 12-04-2009 17:00 ]


    angel-0f-darkness
    12.04.2009, 15:35

    ΔΕΟΣ.. νομιζω πως ειναι η μοναδικη λεξη που μπορει ν περιγραψει την μαγεια ειτε ειναι δυνατο κομματι ειτε καποιο πιο ηρεμο..


    Katerina-Pol
    17.04.2009, 03:02

    εκτος απο το δεος θα προσέθετα και την οικειότητα που σου προσφερει ενα αγαπημένο σου τραγούδι...Οταν εισαι λυπημένος ενα τραγούδι που σ αρεσει ειναι το καταφύγειό σου κ έτσι δίνεις σεη ζωή σου ένα soundtrack και νοιώθεις λιγο καλύτερα..!πραγματικα ενα αγαπημένο τραγούδι μπορει πραγματικα να σ αγκαλιασει κ να το νοιώσεις ουσιαστικα δικό σου...{#emotions_dlg.walkman}


    bittersweet
    17.04.2009, 11:08

    Νιώθω ότι πάει να σπάσει η καρδιά μου!{#emotions_dlg.laugh}


    earinos
    17.04.2009, 12:23

    το τραγούδι είναι ο τρόπος  έκφρασης των συναισθημάτων μας . Αυτό που έχουμε να πούμε στους άλλους το τι μας συμβαίνει και πως αισθανόμαστε για αυτό. Σε κάθε τραγούδι υπάρχουν λόγια γεγονότα που ταιριάζουν και σε αυτούς που το ακούνε.Μπορεί να λέμε για την ζωής τους για την αγάπη που έχουν για την πίκρα για κάποια αγανάκτηση για κάποιο ψυχικό ξέσπασμα για μαια χαρα!! , και και και .Αρκει όμως αυτά που λέμε να τα ζούμε μαζί με την ερμηνία.Να  μπένουμε μέσα στο τραγούδι και να βγάλουμε αυτό που λέει.Ποτε όμως δεν θα ερμηνέυουμε τραγούδια που δεν καταλαβαίνουμε γιατί θα λείπει  το αίσθημα.Θα χαλάσει η εικόνα μας και θα μας κρίνουν αρνητικά.Η μεγαλύτερη αίσθηση του αγαπημένου? μπορεί όμως  να μη είναιμόνο ένα και να είναι πολλά , που αγαπάμε και θέλουμε να τα λέμε αλλά και να τα ακούμε . Εχουμε αγαπημένα τραγούδια γιατί λένε κάτι για εμάς.Και τέλος βαρέθηκα να ακούω την ίδια ιστορία κάπιου τραγουδιού σε 100 άλλα τραγούδια . Ποιό απο αυτά θα γίνει ποιό αγαπημένο? 


    marylin
    17.04.2009, 14:09

    Παράθεση:

    Το μέλος taksidiwths στις 12-04-2009 στις 15:08 έγραψε...

    εγω οταν ακουω ενα τραγουδι που ειτε με εκφραζει ειτε μου αρεσει πολυ εχω πολυ εντονα συναισθηματα...νοιωθω ενθουσιασμο,ανατριχιλα,αγαλιαση,ηρεμια.το στομαχι μου γεμιζει πεταλουδες και ερχεται και η σειρα της καρδιας με τον χτυπο της να ακολουθησει ολη αυτην την μαγεια.ταξιδευω αναμεσα στις νοτες του και περναω αναμεσα απο τους στιχους του.και εκει που φτανει το αποκορυφωμα το τραγουδι φτανει στο τελος..ανοιγω τα ματια και ειμαι τοσο χαρουμενος που για ακομη μια φορα ταξιδεψα στον μαγικο κοσμος της μουσικης..

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : taksidiwths στις 12-04-2009 17:00 ]

    Περιέγραψες ακριβώς αυτό που αισθάνομαι... {#emotions_dlg.walkman}




    MariannaLappa
    17.04.2009, 14:34

    Όταν ακούω ένα αγαπημένο μου τραγούδι, "αφοσιώνομαι" σ' αυτό. Ακούω τους στίχους λέξη προς λέξη και συχνά συνοδεύω σιγοτραγουδώντας. Άλλοτε πάλι όχι, γιατί κάποιες φορές το να ακούς μόνο ένα τραγούδι είναι αρκετό... Δημιουργώ εικόνες με τη φαντασία μου και αφήνω το μυαλό μου να ταξιδέψει... Και βέβαια ανάλογα με το περιεχόμενο του τραγουδιού, νοιώθω και τα αντίστοιχα συναισθήματα. Είτε χαρά και ενθουσιασμό, που συχνά με οδηγούν στο να σηκωθώ και να χορέψω, είτε θλίψη ή ακόμα και νοσταλγία... 


    vicobubble
    18.04.2009, 10:04

    Παράθεση:

    Το μέλος angel-0f-darkness στις 12-04-2009 στις 15:35 έγραψε...

    ΔΕΟΣ.. νομιζω πως ειναι η μοναδικη λεξη που μπορει ν περιγραψει την μαγεια ειτε ειναι δυνατο κομματι ειτε καποιο πιο ηρεμο..



     

    simfono apoluta !!!!