ελληνική μουσική
    780 online   ·  210.851 μέλη

    Σχετικά με την αγορά πιάνου με ουρά

    SOFIA93rock
    17.04.2009, 19:02

    Σκέφτομαι να αγοράσω ένα πιάνο με ουρά, αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμη ποιο. Περισσότερο τινω προς Steinway. Εσείς τι λέτε;

    Υ.Γ. Το προφιλ από το οποίο γραφω δεν είναι δικό μου, αλλά μιας φίλης μου. Το όνομά μου είναι Μαρία

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SOFIA93rock στις 17-04-2009 19:02 ]


    marilloumajore
    18.04.2009, 09:33

    Παρ'το και ασε και μας να παιζουμε καμοια φορα..... )

    Προσωπικα μ'αρεσει παρα πολυ ο ηχος το steinway, παροτι μερικα τα βρισκω σχετικα σκληρα (τα πληκτρα παντα,ο ηχος ειναι απαιχτος), ειδικα στις ψηλες. Ειδικα τα λιγο παλιοτερα. Δε ξερω αν σκεφτεσαι καινουργιο ή μεταχειρισμενο. Οπως και να εχει για μια τετοια επενδυση οφειλεις να εχεις δοκιμασει το συγκεκριμενο πιανο και οχι απλως αλλο παρομοιο.

    Αυτα απο μενα, που σε ζηλευω απεριοριστα................


    MirsiniManou
    20.04.2009, 14:10

    Eνα steinway ειναι το ονειρο καθε πιανιστα που προοριζεται για σολιστας κιαυτο διοτι ειναι ενα οργανο ερμηνειας και οχι....μελετης!Αν εχεις τα χρηματα και αποβλεπεις σε μεγαλα ρεπερτορια ΠΑΡΤΟ,αλλιως επελεξε κατι οικονομικοτερο


    john1987
    20.04.2009, 21:36

    Παράθεση:

    Το μέλος MirsiniManou στις 20-04-2009 στις 14:10 έγραψε...

    Eνα steinway ειναι το ονειρο καθε πιανιστα που προοριζεται για σολιστας κιαυτο διοτι ειναι ενα οργανο ερμηνειας και οχι....μελετης!Αν εχεις τα χρηματα και αποβλεπεις σε μεγαλα ρεπερτορια ΠΑΡΤΟ,αλλιως επελεξε κατι οικονομικοτερο



     

    Ακριβως...Αχ...

     

     


    o-Zone
    21.04.2009, 02:28

    Παράθεση:

    Το μέλος MirsiniManou στις 20-04-2009 στις 14:10 έγραψε...

    Eνα steinway ειναι το ονειρο καθε πιανιστα που προοριζεται για σολιστας κιαυτο διοτι ειναι ενα οργανο ερμηνειας και οχι....μελετης!Αν εχεις τα χρηματα και αποβλεπεις σε μεγαλα ρεπερτορια ΠΑΡΤΟ,αλλιως επελεξε κατι οικονομικοτερο



    Δηλαδή το ότι είναι "όργανο ερμηνείας", αποκλείει τη "μελέτη" με αυτό? Μας το αναλύεται λίγο αυτό, αν θέλετε, για να καταλάβουμε και εμείς οι άσχετοι? {#emotions_dlg.blush}


    oscarpeterson
    21.04.2009, 11:57

    Εγω πάντως θα σου πρότεινα να παρεις Bosendorfer.  Ξέρεις εκείνα που ξεκινάνε από 50000€ και πάνω.  Φτηνιατζούρα τα steinway.

    Και λέτε για δύσκολες επιλογές... Ορίστε, bosendorfer ή steinway;


    marilloumajore
    21.04.2009, 13:17

    Παράθεση:

    Το μέλος oscarpeterson στις 21-04-2009 στις 11:57 έγραψε...

    Εγω πάντως θα σου πρότεινα να παρεις Bosendorfer.  Ξέρεις εκείνα που ξεκινάνε από 50000€ και πάνω.  Φτηνιατζούρα τα steinway.

    Και λέτε για δύσκολες επιλογές... Ορίστε, bosendorfer ή steinway;



     

    Πλακα μας κανεις??? ΠΑΙΖΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΠΟΝΟ ΜΑΣ?????? Ελεος δηλαδη...... Δειξτε λιγο οικτο.....


    taksidiwths
    21.04.2009, 15:54

    Παράθεση:

    Το μέλος oscarpeterson στις 21-04-2009 στις 11:57 έγραψε...

    Εγω πάντως θα σου πρότεινα να παρεις Bosendorfer.  Ξέρεις εκείνα που ξεκινάνε από 50000€ και πάνω.  Φτηνιατζούρα τα steinway.

    Και λέτε για δύσκολες επιλογές... Ορίστε, bosendorfer ή steinway;





    αυτο θα ελεγα και εγω!!επαιξα σε ενα που ειχε 58000!!!αχχ τι ωραια που ηταν.εγω,που δεν ξερω να παιζω πιανο και νομιζα οτι επαιζα και εγω δεν ξερω πως!!καταπληκτικο πιανο!οσο για την τιμη..ασχολιαστη :P!! παντως αν κανεις/καμια ενδιαφερεται να παιξει εστω αυτο το θεσπεσιο οργανο,ειναι στο μαγαζι του φιλιππου νακα στην αθηνα(εξαρχεια)
    αυτα ειχα να πω εγω :)


    o-Zone
    22.04.2009, 19:07

    Παράθεση:

    Το μέλος taksidiwths στις 21-04-2009 στις 15:54 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος oscarpeterson στις 21-04-2009 στις 11:57 έγραψε...

    Εγω πάντως θα σου πρότεινα να παρεις Bosendorfer.  Ξέρεις εκείνα που ξεκινάνε από 50000€ και πάνω.  Φτηνιατζούρα τα steinway.

    Και λέτε για δύσκολες επιλογές... Ορίστε, bosendorfer ή steinway;





    αυτο θα ελεγα και εγω!!επαιξα σε ενα που ειχε 58000!!!αχχ τι ωραια που ηταν.εγω,που δεν ξερω να παιζω πιανο και νομιζα οτι επαιζα και εγω δεν ξερω πως!!καταπληκτικο πιανο!οσο για την τιμη..ασχολιαστη :P!! παντως αν κανεις/καμια ενδιαφερεται να παιξει εστω αυτο το θεσπεσιο οργανο,ειναι στο μαγαζι του φιλιππου νακα στην αθηνα(εξαρχεια)
    αυτα ειχα να πω εγω :)



     

    Μαρία (με το ξένο προφίλ {#emotions_dlg.tt2}), αν δε πάρεις Bosendorfer, να πάρεις Fazioli και όταν το παραλάβεις, "σφύρα" μας να το ακούσουμε και μεις!{#emotions_dlg.happycrazy}

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : o-Zone στις 22-04-2009 19:11 ]


    SOFIA93rock
    23.04.2009, 15:33

    Συνεχίζω να εμμένω στα Steinway!!! Cool Χωρίς βέβαια να αποκλείω και αυτά που μου προτείνατε μιας και σκεφτόμουν ήδη για Bosendorfer. Σε περίπτωση που τελικά πάρω το Steinway, τι χρωματάκι μου προτείνετε; Μήπως ξέρει κανείς πόσο καιρό θα κάνει να έρθει;


    marilloumajore
    23.04.2009, 16:00

    Τα πιάνα ειναι ΜΑΥΡΑ!!!!........ τελος.....

     

    (και δε μιλαω μονο σαν πιανιστρια αλλα και σαν διακοσμητρια που ειμαι. Οτιδηποτε αλλο το καταστρεφει...)


    oscarpeterson
    23.04.2009, 17:33

    εεεεε τζάμπα ρωτάς και τζάμπα απαντάμε. αφού έχεις ήδη αποφασίσει την μάρκα, τι ρωτάς;  πάρτο σε κοκκινάκι το όργανο!

    (δεν μιλάω μόνο σαν πιανίστας αλλά και σαν πυρηνικός φυσικός που δεν ειμαι)

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : oscarpeterson στις 23-04-2009 17:35 ]


    john1987
    23.04.2009, 19:47

    Μαρια σε τι επιπεδο εισαι στο πιανο??

     

    Μηπως εισαι βαλτη και παιζεις με τον πονο μας ??{#emotions_dlg.huh}


    SOFIA93rock
    23.04.2009, 21:37

    Ανωτέρα είμαι αγαπητέ μου.... Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο να παίζω με τον πόνο σας{#emotions_dlg.confused1}

     


    o-Zone
    23.04.2009, 22:38

    Παράθεση:

    Το μέλος SOFIA93rock στις 23-04-2009 στις 15:33 έγραψε...

    Συνεχίζω να εμμένω στα Steinway!!! Cool Χωρίς βέβαια να αποκλείω και αυτά που μου προτείνατε μιας και σκεφτόμουν ήδη για Bosendorfer. Σε περίπτωση που τελικά πάρω το Steinway, τι χρωματάκι μου προτείνετε; Μήπως ξέρει κανείς πόσο καιρό θα κάνει να έρθει;



    Ε, τι να σου πώ τώρα? {#emotions_dlg.blink}  Τόσα ξέρεις τόσα λές!!!{#emotions_dlg.tt2}

    Πάντως, αν αποφάσισες και κολλάς στο χρώμα, να το πάρεις κανελλί με βούλες και άμα βαριέσαι θα το βγάζω εγώ βόλτα! {#emotions_dlg.lol}

     

    {#emotions_dlg.rockon}


    SOFIA93rock
    24.04.2009, 14:13

    Ε, τι να σου πώ τώρα? {#emotions_dlg.blink} Τόσα ξέρεις τόσα λές!!!{#emotions_dlg.tt2}

    Πάντως, αν αποφάσισες και κολλάς στο χρώμα, να το πάρεις κανελλί με βούλες και άμα βαριέσαι θα το βγάζω εγώ βόλτα! {#emotions_dlg.lol}

     

    {#emotions_dlg.rockon}


    Ξέρω πολύ περισσότερα από εσένα φιλαράκο.... Στο κάτω κάτω τα Steinway έχουν αποκτήσει φήμη όσο καμία άλλη μάρκα.....

     

    Α! και συγγνώμη που ζήτησα τη γνώμη σας... δε θα ξανασυμβεί, με συγχωρείτε


    taksidiwths
    24.04.2009, 15:01

    Παράθεση:

    Το μέλος SOFIA93rock στις 24-04-2009 στις 14:13 έγραψε...

    Ε, τι να σου πώ τώρα? {#emotions_dlg.blink} Τόσα ξέρεις τόσα λές!!!{#emotions_dlg.tt2}

    Πάντως, αν αποφάσισες και κολλάς στο χρώμα, να το πάρεις κανελλί με βούλες και άμα βαριέσαι θα το βγάζω εγώ βόλτα! {#emotions_dlg.lol}

     

    {#emotions_dlg.rockon}


    Ξέρω πολύ περισσότερα από εσένα φιλαράκο.... Στο κάτω κάτω τα Steinway έχουν αποκτήσει φήμη όσο καμία άλλη μάρκα.....

     

    Α! και συγγνώμη που ζήτησα τη γνώμη σας... δε θα ξανασυμβεί, με συγχωρείτε






    πιο πανω λες να σου εξηγησουμε τι διαφορα εχει ενα οργανο μελετης απο ενα οργανο ερμηνειας και χαρακτηριζεις τον εαυτο σου ασχετη.πρωτον εσυ η ιδια υποτιμας τον εαυτο σου και μετα ως ανωτερα θεωρω οτι θα επρεπε να ξερεις την διαφορα αναμεσα σε αυτα τα δυο.επιπλεον μπορει οι υπολοιποι να μην το εθεσαν σωστα,παρολα αυτα ενοουσαν οτι το χρωμα σε ενα πιανο καταρχην ειναι το τελευταιο που θα πρεπει να σκεφτεσαι σε ενα πιανο και επισης οτι ειναι τελειως υποκειμενικο..μην νευριαζεις λοιπον και να προσεχεις αυτα που λες γιατι ισως αδικα σε παρεξηγουμε και εμειςCool


    SOFIA93rock
    24.04.2009, 16:24

    πιο πανω λες να σου εξηγησουμε τι διαφορα εχει ενα οργανο μελετης απο ενα οργανο ερμηνειας και χαρακτηριζεις τον εαυτο σου ασχετη.πρωτον εσυ η ιδια υποτιμας τον εαυτο σου και μετα ως ανωτερα θεωρω οτι θα επρεπε να ξερεις την διαφορα αναμεσα σε αυτα τα δυο.επιπλεον μπορει οι υπολοιποι να μην το εθεσαν σωστα,παρολα αυτα ενοουσαν οτι το χρωμα σε ενα πιανο καταρχην ειναι το τελευταιο που θα πρεπει να σκεφτεσαι σε ενα πιανο και επισης οτι ειναι τελειως υποκειμενικο..μην νευριαζεις λοιπον και να προσεχεις αυτα που λες γιατι ισως αδικα σε παρεξηγουμε και εμειςCool



    Συγγνώμη.... αλλά πού ακριβώς λέω ότι είμαι άσχετη και πού λέω να μου εξηγήσετε τη διαφορα του οργάνου μελέτης από το όργανο ερμηνείας?????{#emotions_dlg.confused1}{#emotions_dlg.blink}

     

    Εγώ δε θυμάμαι να έχω αναφέρει κάτι τέτοιο....

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SOFIA93rock στις 24-04-2009 16:25 ]


    oscarpeterson
    24.04.2009, 16:28

    νομίζω οι τόνοι πρέπει να κατεβούν από όσους παρεξήγησαν τη Σοφία...

    η αλήθεια είναι ρε Σοφία πως αν πήγαινες σε ένα forum αυτοκινήτων και ρωτούσες : "σκέφτομαι να αγοράσω την Porsche Carrera GT, τί γνώμη έχετε και τί προτείνετε;" τί νομίζεις πως θα απαντούσαν; θα περίμενες σοβαρή απάντηση; ή θα νόμιζαν ότι μπήκε κάποιος άσχετος τώρα και τους δουλεύει;

    εν πάσει περιπτώση, το κορίτσι θέλει να αγοράσει μια πιανάρα.  ότι και να πάρει, όταν μιλάμε για τέτοια επίπεδα, θα ειναι τέλειο.  μετά από ένα σημείο είναι και ψυχολογικό. γουστάρει να έχει ένα Steinway.  μαγκιά της αν το πάρει.  και να το χαρεί.

     


    o-Zone
    24.04.2009, 22:16

    Παράθεση:

    Το μέλος SOFIA93rock στις 24-04-2009 στις 14:13 έγραψε...

    Ξέρω πολύ περισσότερα από εσένα φιλαράκο....

    ...και πως το "ξέρεις" αυτό, καλέ φιλεναδίτσα?!?!{#emotions_dlg.eek}

     

    Τεσπά, αν ενδιαφέρεσε πραγματικά για πιάνο, άσε τα κουτοπόνηρα εφετζιλίκια εδώ μέσα και πήγαινε σε κανένα έμπορο να ρωτήσεις πόσο καιρό θα κάνεις να το παραλάβεις!!! {#emotions_dlg.mad}

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : o-Zone στις 24-04-2009 22:22 ]