ελληνική μουσική
    616 online   ·  210.857 μέλη

    Τικ και η αντιμετωπιση τους!

    sickhorse
    05.05.2009, 00:14

    Εχω εδω και καιρο ενα συγκεκριμενο προβλημα μ τικ !...

    Επειδη εχω καταλαβει οτι δε δειχνει καθολου ωραιο στον κοσμο που το βλεπει θα ηθελα αν μπορουσατε να μου προτεινατε μια λυση για την αντιμετωπιση τους!

    Αν σας βοηθαει αυτο τα τικ τα εχω συνηθως στα ματια αλλα και λιγο στα φρυδια!

     

    Ευχαριστω!

    Φιλικα

    sickhorse


    Liza32
    05.05.2009, 08:42

    Δεν μπορείς να κάνεις κάτι απο ιατρικής πλευράς. Κατά πάσα πιθανότητα, το τικ είναι αποτέλεσμα μιας ακούσιας δραστηριότητας η οποία προέρχεται απο τα κινητικά κέντρα του εγκεφαλικού φλοιού. Απο τα κέντρα ξεκινούν οι ώσεις οι οποίες μέσω του νωτιαίου μυελού και των κινητικών νεύρων, κατευθύνονται προς τους μυς. Στο νωτιαίο μυελό έχουμε κυκλοφορία διπλής κατεύθυνσης μέσω της αισθητικής οδού, η οποία φέρει τα ερεθίσματα στον εγκέφαλο και μέσω της κινητικής οδού, η οποία μέσω των νευρικών ινών, μεταδίδει τις εντολές του εγκεφάλου σε όλο τον οργανισμό. Με άλλα λόγια δεν υπάρχει θεραπεία.


    rompa
    05.05.2009, 14:59

    Έχει να κάνει και με ψυχολογικούς παράγοντες οπότε ίσως θα πρέπει να βρεις τρόπους να ηρεμήσεις και να ελέγχεις το άγχος σου. Επίσης να μην σκέφτεσαι πως δείχνει στους άλλους γιατί αυτό σε πιέζει περισσότερο. Υπάρχουν φάρμακα μυοχαλαρωτικά αλλά δεν ξέρω πόσο βοηθούν και ΓΙΑ ΠΟΣΟ ... γιατί δεν μπορείς να τα παίρνεις επ' άπειρον .


    Chitarrista
    06.05.2009, 17:52

    Από ιατρικής άποψης δε ξέρω αν όντως δεν υπαρχει θεραπεία, πρακτικά όμως υπάρχει γιατί ο αδερφός μου κι ένας φίλος μου είχαν τικ και τωρα το έχουν ξεπεράσει και οι δύο.

    Είχα διαβάσει οτι οφείλεται σε ενα βαθμό σε άγχος και ανασφάλεια. Γιαυτό θα πρέπει να ηρεμήσεις και να μη το σκέφτεσαι πως φαίνεται στους άλλους.