ελληνική μουσική
    535 online   ·  210.879 μέλη

    Νέα μέθοδος για τη χαρτογράφηση της ευτυχίας της γυναίκας.

    yiannisyiannis
    03.12.2004, 09:25
    Η σεξουαλική επαφή είναι η σημαντικότερη στιγμή της ημέρας για τις περισσότερες γυναίκες, ενώ η χειρότερη ώρα είναι αυτή που χάνεται σε μετακινήσεις. Και οι περισσότερες γυναίκες στην πραγματικότητα θέλουν να βρίσκονται μαζί με τα παιδιά τους λιγότερο απ`ό,τι παραδέχονται, σύμφωνα με μία μελέτη που δημοσιεύεται στην επιστημονική εφημερίδα Science.

    ΠΗΓΗ: ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ, 3/12/2004
    Giorgos
    03.12.2004, 10:51
    Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω σε τι αποσκοπεί αυτός ο συνεχής πόλεμος απέναντι στο γυναικείο φύλο, Γιάννη. Πόσα παρόμοια θέματα όπου επικρίνονται οι γυναίκες έχεις ανοίξει; Και όλα αυτά, για να αποδειχθεί σώνει και καλά ότι οι γυναίκες είναι περίεργες, σεξομανείς, με τάσεις μαζοχισμού και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.

    Παραθέτεις μια έρευνα αφενός με σκοπό να μειώσεις τις γυναίκες στο σύνολό τους και αφετέρου χωρίς να είσαι αντικειμενικός. Γιατί, μεταξύ μας (sic), πιστεύεις ότι μια αντίστοιχη έρευνα στους άντρες θα είχε διαφορετικά αποτελέσματα; Κόβω και τα δυο μου χέρια (κι ας μην ξαναπαίξω ποτέ πιάνο) ότι και οι άντρες πάλι την σεξουαλική επαφή θα θεωρούσαν ως σημαντικότερη στιγμή της ημέρας. Μη σου πω ότι το ποσοστό θα είναι ακόμα υψηλότερο στους άντρες!

    Και στην τελική, μπράβο και στους μεν και στους δε που απολαμβάνουν τη χαρά του έρωτα, δεν το βρίσκω καθόλου επιλήψιμο. Και ξέρεις πολύ καλά τις απόψεις μου περί σεξ και έρωτα. Παρόλο που θεωρώ (δεν το θεωρώ, είναι) το σεξ βιολογική ανάγκη, θεωρώ ότι με την αγάπη παίρνει την ουσιαστική του διάσταση. Από την άλλη ομώς, δεν καταλαβαίνω γιατί οι γυναίκες πρέπει να είναι οι νυμφομανείς και οι άντρες οι εγκρατείς. Το θεωρώ πολύ άδικο και κακόβουλο.

    Και δεν συνάδει καθόλου με την γενική σου συμπεριφορά, τουναντίον. Απλά στο συγκεκριμένο θέμα φαίνεται να έχεις κάποιο κόλλημα. Δεν ξέρω από πού προέρχεται, ξέρω όμως ότι μόνο ένταση μπορεί να προκαλέσει στο forum, και δικαιολογημένη.

    Σκέψου τέλος ότι με αυτή σου την κατηγοριοποιήση, ουσιαστικά κατηγορείς και μέλη του forum. Είναι σαν να στέλνεις ένα προσωπικό μήνυμα π.χ. στην Νεκταρία ή την Κατερίνα, άτομα με τα οποία έχετε πολύ καλές σχέσεις και υπάρχει αλληλοεκτίμηση, και να τους παραθέτεις το παραπάνω απόσπασμα, κάτι που δε θα έκανες ποτέ. Έμμεσα όμως αυτό κάνεις. Εκτός κι αν πάλι όλα τα μέλη του γυναικείου φύλου είναι...εξαιρέσεις σε κάτι που επαναλαμβάνω δεν είναι επιλήψιμο.
    yiannisyiannis
    03.12.2004, 11:09
    Μάλλον Giorgo εσύ έχεις κάποιο πρόβλημα και παρερμηνεύεις συνεχώς τα posts μου, σε βαθμό που έχω κουραστεί και γι αυτό το λόγο στο προηγούμενο topic έκανα πίσω και δεν σου απάντησα. Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι πρόβλημα έχεις! Κανέναν πόλεμο δεν έχω ανοίξει, δημοσίευσα απλά ένα άρθρο της Ναυτεμπορικής χωρίς καν να σχολιάσω αν συμφωνώ ή όχι με τη συγκεκριμένη μελέτη. Τα εντυπωσιακά συμπεράσματα που βγάζεις είναι δικά σου και κανενός άλλου.
    SteliosG
    03.12.2004, 11:26
    Ηρεμα ρε παιδια!!! Οντως νομιζω οτι ο yiannis απλα εθεσε ενα αρθρακι χωρις να το σχολιασει, απλα επειδη ειχε ενα ενδιαφερον, μαλλον αστειο!

    Ειναι δυσκολο να δειξουμε τις πραγματικες μας προθεσεις στο δικτυο και πρεπι να ειμαστε πολυ προσεκτικοι οταν κρινουμε καποιον!!! Την εχω πατησει πολλες φορες!!

    "Ειρηνη" συναδελφοι!!!!!
    Giorgos
    03.12.2004, 11:28
    Γιάννη, δεν έχω παρερμηνεύσει τίποτα. Οι απόψεις σου σχετικά με το γυναικείο φύλο είναι καταγεγραμμένες σε προηγούμενα θέματα. Υπάρχει τώρα λόγος να κάνω copy-paste; Αν υπάρχει, να το κάνω γιατί δε θέλω να λέω πράγματα στον αέρα, αλλά νομίζω καταλαβαινόμαστε.

    Στο προηγούμενο θέμα ανέφερες ότι οι γυναίκες έχουν περίεργα γούστα επειδή τόσους αιώνες που τις κακομεταχειρίζονται οι άντρες τους σε χώρες με χαμηλό μορφωτικό επίπεδο έχουν μάθει να δέχονται το ξύλο. Αλλά και σε προηγούμενα posts, έχεις εκφράσει μια μειωτική απόψη για το γυναικείο φύλο.

    Δεν είμαι τρελλός. Ούτε γράφω ποτέ πράγματα που δεν μπορώ να υποστηρίξω. Όσα μέλη του Μ/Η έχουν διαβάσει τις προηγούμενες σχετικές συζητήσεις, ξέρουν τι λέω. Όσο για το αν απλά παρέθεσες ένα άρθρο χωρίς να εκφέρεις την άποψή σου, την άποψή σου την έχεις ήδη εκφέρει πριν. Και σου επαναλαμβάνω ότι δεν έχω δει ποτέ να παραθέσεις κάτι αντίστοιχο για τους άντρες ή από την άλλη να σχολιάσεις ως απαράδεκτα τα μονόπλευρα συμπεράσματα.

    Δεν θα αντιδρούσα σε καμία περίπτωση έτσι αν παρέθετε αυτό το δημοσίευμα άλλο μέλος. Απλά είναι πολλά μαζεμένα.
    falimento
    03.12.2004, 13:26
    Προσωπικά δεν πρόκειται να μπω στη διαδικασία σχολιασμού προηγούμενων posts του Γιάννη και ούτε θα τον κρίνω για τις απόψεις του..

    Απλά το κείμενο που έστειλες Γιάννη δεν νομίζω ότι χρήζει και σχολιασμού γιατί δεν λέει και τίποτε το σημαντικο... Η σεξουαλική επαφή σίγουρα είναι προτιμητέα των μετακινήσεων!

    Οπωσδήποτε κ εσύ όπως κι εγώ θα προτιμούσαμε να μαστε με το αγαπημένο μας πρόσωπο παρέα (δεν συνεχίζω..) παρά μποτιλιαρισμένοι στη Κατεχάκη (ή στην Νίκης) δίπλα με τον ταξιτζή να σου κάνει σφήνες...

    Και βέβαια οι γυναίκες θέλουν να βρίσκονται με τα παιδιά τους περισσότερο χρόνο. Όποια γυναίκα να ρωτήσεις θα σου λεγε "μακάρι η μέρα να είχε 26 ώρες για να βλεπα περισσότερο τα παιδιά μου"..


    yiannisyiannis
    03.12.2004, 13:45
    Αγαπητέ φίλε Γιώργο, λυπάμαι πολύ για την επιθετική σου στάση. Όταν κάποιος έχει αρνητικό λογισμό για κάποιον άλλον, παρερμηνεύει τα λεγόμενά του, δεν αντιλαμβάνεται πότε κάνει χιούμορ και πότε μιλάει σοβαρά και γενικά οδηγείται σε λανθασμένα συμπεράσματα.
    Κι αυτό αποδεικνύεται από το γεγονός ότι ισχυρίζεσαι πως ήδη γνωρίζεις ποια είναι η άποψή μου κι ο σκοπός που δημιούργησα το συγκεκριμένο topic, χωρίς καν εγώ να τα έχω εκφράσει!!!!!
    Στην πραγματικότητα όμως, οι απόψεις μου κι αυτός ακόμη ο σκοπός που δημοσίευσα τα δύο αυτά topics, στα οποία εσύ κόλλησες, είναι μακράν αντίθετες από αυτά που θεωρείς εσύ ως δικές μου απόψεις.
    Όσο για την ταμπελίτσα που προσπαθείς να μου κολλήσεις, πάλι πέφτεις έξω, αν όμως εσένα σε ικανοποιεί να κατηγοριοποιείς με τόση ευκολία τους ανθρώπους, με τα αλάνθαστα συμπεράσματά σου που εξάγεις από τα διάφορα posts, εγώ ειλικρινά δεν έχω κανένα πρόβλημα
    Ο αρνητισμός επί προσωπικού και οι ταμπέλες στους ανθρώπους εμένα ποτέ δεν με εξέφραζαν, αν όμως εσύ αρέσκεσαι να κρατάς μέσα σου «πολλά μαζεμένα» όπως χαρακτηριστικά αναφέρεις, αυτό είναι δικό σου θέμα και δεν μπορώ να επέμβω. Μάζεψε κι όσα άλλα πλείστα επιθυμείς και συνέχισε ότι καλό κάνεις λοιπόν. Εγώ σταματώ εδώ.

    Αγαπητέ falimento,
    δεν πιστεύω ότι πρέπει να δημοσιεύουμε στο forum μόνο θέματα με τα οποία ταυτίζονται οι απόψεις μας, ή θέματα που θεωρούνται σοβαρά. Και τα αστεία και τα περίεργα έχουν το γούστο τους!
    Ευτυχώς που τουλάχιστον ο Στέλιος έπιασε το πνεύμα μου.
    MariannaP
    03.12.2004, 16:10
    Μου αρέσει που σε αυτό το θέμα έσπευσε ο αντρικός πληθυσμός να απαντήσει!
    Γυναίκεεεεες! Που είστε καλέ; Τίποτα...
    Δεν διαφωνώ απόλυτα σε αυτά που λές Γιάννη (ή μάλλον αυτά που λέει η Ναυτεμπορική) αλλά πες μου, ξέρεις πολλές γυναίκες με παιδιά που μετακινούνται (άρα εργάζονται) και κάνουν έρωτα καθημερινά;
    Αλήθεια, που τις βρήκαν αυτές και τις ρωτήσανε;
    yiannisyiannis
    03.12.2004, 16:42
    Αυτή την απορία -μεταξύ άλλων- την έχω κι εγώ Μαριάννα, σε τι δείγμα απευθύνθηκαν, διότι αν πρόσεξες υποτίθεται ότι η συγκεκριμένη μελέτη δημοσιεύτηκε σε επιστημονική εφημερίδα κι όχι σε κανένα κουτσομπολίστικο έντυπο και θα περίμενα περισσότερα στοιχεία. Μου φαίνεται ότι τα επιστημονικά έντυπα ζήλεψαν την αίγλη των κουτσομπολίστικων και διενεργούν έρευνες με βαρύγδουπους τίτλους και....ελαφρύ περιεχόμενο. Διότι στη συγκεκριμένη μελέτη νομίζω ότι το πιο κουφό απ' όλα είναι ο ίδιος ο τίτλος της "Νέα μέθοδος για τη χαρτογράφηση της ευτυχίας της γυναίκας". Λες και η ευτυχία είναι κάτι σαν τα γονίδια και μπορούμε να τη χαρτογραφήσουμε.
    falimento
    03.12.2004, 18:51
    Πώς ένα τόσο ανούσιο αρθράκι έγινε πεδίο βολής είναι άξιο λόγου..

    Κατ' εμέ δεν θα πρέπει να προβαίνουμε σε προσωπικούς χαρακτηρισμούς..

    Σίγουρα όπως έχω επισημάνει και σε άλλο topic -ήμουνα και παθών διότι είχαν παρεξηγηθεί τα λεγόμενα μου- ο γραπτός λόγος δεν μπορεί να αντιπροσωπεύσει πολλές φορές τη ψυχοσύνθεση και την εκάστοτε ψυχολογική φόρμα στην οποία βρίσκεται ο κάθε γράφων..

    Επειδή και ο yiannisyiannis και o Giorgos πρόκειται για μορφωμένα μέλη με τεκμηριωμένες απόψεις και δεν διακατέχονται από εμπάθειες και προκαταλήψεις (άλλωστε είναι και moderators για να συντονίζουν και να κατευνάζουν τις παρεκτρέπουσες συζητήσεις) προτείνω να αρθεί οιαδήποτε παρεξήγηση μεταξύ τους στο πνεύμα του "ευ γραφειν"...

    Άντε για να μην τσαντιστώ και με τους δυο σας!!!


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: falimento on 03-12-2004 18:54 ]
    polydoroslouca
    04.12.2004, 01:42
    Σταματατιστε τις λογομαχιες και ξεκινατε το τραγουδι.
    Για τις γυναικες ζουμε ολοι ρε παιδια
    γι αυτες δουλευουμε γι αυτες υδροκοπαμε
    κι αν ειναι ολες οπως λεν χωρις καρδια
    εμεις που εχουμε καρδια τις αγαπαμε.

    Απο ενα υπεροχο τραγουδι του μεγαλου ΓΟΥΝΝΑΡΗ.
    Giorgos
    04.12.2004, 06:05
    Απ' ό,τι φαίνεται, Γιάννη, επηρεασμένος από προηγούμενες παρεμφερείς συζητήσεις, παρερμήνευσα τα λόγια σου και δεν κατάλαβα ότι έκανες χιούμορ (π.χ. αν το θέμα ήταν στην Κατηγορία "Ανέκδοτα και αστεία links, δεν υπήρχε περίπτωση να αντιδρούσα με αυτόν τον τρόπο).

    Απολογούμαι για την επίθεση στο πρόσωπό σου. Mea culpa.