ελληνική μουσική
    932 online   ·  210.853 μέλη

    Ο αφρος κανει καλη μονωση σε ενα προβαδικο;

    FARSALOZAKK
    13.05.2009, 23:40

    καλησπερα σε ολους!!!βασικα εγω θελω να κανω ενα προβαδικο και ταυτοχρονα και στουντιο!εχω ενα ψηγειο κοντα στα 6 επι 4  και ειναι ολο ντηγκα στον αφρο... κοντα στα 30-35 εκατοστα παντου εκτος απο το εδαφος...και λεο να βαλω τα σηνυθισμενα οργανα..ντραμς κιθαρες τετοια....και να βαλω και μια κονσολα που να κανει ηχογραφισς.............θα εχει καλη ηχομονοση??{#emotions_dlg.confused1}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 13-05-2009 23:49 ]


    pa___
    14.05.2009, 01:41

    Τι αφρός είναι αυτό;; Ξυσίσματος;; {#emotions_dlg.wacko}  {#emotions_dlg.tt2}


    nicos00
    14.05.2009, 11:13

    -

    [ τροποποιήθηκε από τον/την nicos00, 14-09-2014 20:43 ]


    FARSALOZAKK
    14.05.2009, 14:41

    αφρος πολιαστερα.................ενας που εχει  εκρού χρωμα!και οταν ενωω ψηγειο ενωω μεγαλο που βαζουν φρουτα!..................................!...............!{#emotions_dlg.biggrin}Coolαν ξερεται να με βοηθεισετε...............η αν εετε καποια αλ προταση για ηχομονοση(οικονομικη)οχι αυγοθηκες και τετοια...! αλλα περισοτερο δινω βαση στον αφρο που τον εχω και ετιμο

    ................................................{#emotions_dlg.rolleyes}????????{#emotions_dlg.confused1}????????????????////


    peacemaker79
    14.05.2009, 22:32

    Απίστευτη ιδέα το ψυγείο. Σωστός ο παίχτης. Ούτε να φτιάχνεις πόρτες ούτε τίποτα. Όλα έτοιμα. Πιστεύω θα δουλέψει ως προβάδικο (αν και δεν το έχω δοκιμάσει βέβαια). Θα κόψει πιστεύω πάρα πολύ αυτά που θα ακούγονται έξω από το ψυγείο. Για ηχογράφηση βέβαια αλλάζει το πράγμα, θα έχεις σίγουρα ανακλάσεις. Θα πρέπει να κάνεις μερικές κατασκευές με πετροβάμβακα ή κάποιο άλλο ηχομονωτικό υλικό. Δεν είναι εύκολο και κανονικά θέλει ακουστική μελέτη ο χώρος για να γίνει σωστά. Για το πάτωμα η καλύτερη λύση (αν και δεν θα σου βγει και πολύ φθηνά), είναι άμμος θαλάσσης με πάτωμα από πάνω. Να προσέξεις παρά πολύ πως θα περάσεις τις καλωδιώσεις από έξω μέσα.


    pa___
    15.05.2009, 01:32

    Μην τολμήσεις να βάλεις άμμο θαλάσσης μόνος σου μέσα στο ψυγείο και μετά το πάτωμα από πάνω!! Μετά από καιρό δε θα μπορεί να σταθεί άνθρωπος εκεί μέσα από την μπόχα.. {#emotions_dlg.biggrin}

     

    Βασικά οι αυγοθήκες δεν κάνουν καλή μόνωση, βοηθάνε στην καλή διάχυση του ήχου στον χώρο. Τώρα η καλύτερη δυνατή ερασιτεχνική μόνωση είναι ο πετροβάμβακας και για να μη σου κλείσει τον χώρο βάλτον απ' ξω από το ψηγείο και από πάνω μια στρώση ξύλο νομίζω θα έκανε καλή δουλειά. Τώρα για τον αφρό δεν ξέρω τι παίζει αλλά έτσι όπως το σκέφτομαι δεν νομίζω να κάνει και καμιά σημαντική δουλειά. Τώρα αν θες να το κάνεις studio και να γράφεις περνάμε σε άλλα κόλπα. Γενικά να ξέρεις ότι ερασιτεχνικά πάντα, είναι αδύνατον να μην έχεις διαρροές από το ψηγείο προς τα έξω.


    darbukaboy
    15.05.2009, 14:29

    Για προβαδικο προσπαθησε το (αντε και καμια μετρια ηχογραφηση στο τσακιρ κεφι) αλλα αν θες για κανονικη ηχογραφηση χωρις θορυβους τζιτζικια και λοιπα παρασιτα θα πρεπει πρωτα να βρεις καποιον ειδικο να σου το κανει και μετα να βαλεις και βαθεια το χερι στην τσεπη (αλλα πολυ βαθεια!!!).Οποτε καλυτερα να μεινεις στο προβαδικο....


    johnrgal
    17.05.2009, 04:06

    Εγώ θα σου πρότεινα........Βάλε κάποιον ντράμερ μέσα να βαράει και εσύ κάτσε έξω...Άν δείς ότι ακούγεται πολύ τότε θα χρειαστεί να βάλεις πετροβάμβακα(καθαρά ηχομονωτικό υλικό!)Αλλά και πάλι θα χρειαστείς κάποιον ειδικό γιατί θέλει μελέτη το θέμα.....

    Αν δείς πως όλα οκ με την μόνωση αλλά μέσα στο studio επικρατεί χάος απ'τις ανακλάσεις τότε θα πρέπει να το ''ντύσεις'' όλο(από μέσα) με ρικοφόν(ηχοαποροφητικό υλικό και φθηνό)ή με αυγοθήκες.....Στην χειρότερη των περιπτώσεων θα χρειαστείς και κάποιες μπασσοπαγίδες.....

     


    pa___
    17.05.2009, 16:04

    Βασικά να έχεις και στο νου σου ότι ο πετροβάμβακας είναι πολύ επικίνδυνη ύλη για τον ανθρώπινο οργανισμό. Δλδ καλό θα ήταν αν χρησιμοποιήσεις να εμπιστευτείς κάποιον ειδικό. 


    akis1974
    20.03.2011, 16:41
    εχω στο στουντιο μου αυτην την στιγμη αφρολεξ ενος ποντου παχος κολημενο σε ταβανι και τοιχους τελεια η μονωση και πολυ καλο ηχο η τιμη του 5 ευρο διαστασεις 2 μετρα χ 1 μετρο μπορεις να το βρεις σε αυτους που ντυνουν επιπλα ταπετσιεριδες ,τεντατσιδες κλπ
    cobal
    21.03.2011, 17:13

    Παράθεση:

    Το μέλος akis1974 στις 20-03-2011 στις 16:41 έγραψε...

    εχω στο στουντιο μου αυτην την στιγμη αφρολεξ ενος ποντου παχος κολημενο σε ταβανι και τοιχους τελεια η μονωση και πολυ καλο ηχο η τιμη του 5 ευρο διαστασεις 2 μετρα χ 1 μετρο μπορεις να το βρεις σε αυτους που ντυνουν επιπλα ταπετσιεριδες ,τεντατσιδες κλπ

    Ακη....Δεν υπαρχει περιπτωση το αφρολεξ και μαλιστα παχους 1 cm να σου κανει ηχομονωση...... Ηχητικη ναι αλλα με τιποτα ηχομονωση.

    Συμφωνω με τον Johnrgal.

    Μην μπερδευεστε..... Αυγοθηκες και ρικοφον για ηχητικη και πετροβαμβακας και γυψοσανιδα για ηχομονωση


    akis1974
    22.03.2011, 00:39
    παιδια υπαρχει και 25 ποντους τοιχος διπλο τουβλο και στην μεση πενταρι φελιζον