ελληνική μουσική
    196 online   ·  210.894 μέλη
    vero
    22.05.2009, 03:16

    Και φυσικα ψηφιζουμε Νεα Δημοκρατια... γιατι ενας απο τους ευρωβουλευτες ειναι κύπριος μήπως και δουμε ασπρη μέρα με το κυπριακό!...


    fearlessangel
    22.05.2009, 14:49

    vero: H ΝΔ υπερασπιζεται τα συμφεροντα που θελουν Κυπρο διαλυμενη και διχασμενη, το ότι η ΝΔ έχει Κύπριο Ευρωβουλευτή, είναι ανεπιφύλακτα ανωριμη πολιτικά σκέψη για να επιλέξεις που θα ρίξεις ψήφο.

    stavmanR: Κι εσύ αγαπητέ φίλε έκανες ίσως την πρώτη αξιόλογη πολιτικά παρέμβαση. Κι ο ΝΙΚΟΣΡΟΜΑΝ ειπε κάποια πράγματα αλλά με τον τρόπο που τα έθεσε έχασε λίγο το δίκιο του. Αναφορικά με τη μοιρολατρία που αναφέρεις κάπου, διαφωνώ και θα σου πω γιατί. Το σύνθημα "Ή με το κεφάλαιο ή με τους εργάτες" δεν είναι τυχαίο. Εκλαϊκεύει τη βασική αντίθεση στον καπιταλισμό, την αντίθεση μεταξύ κεφαλαίου και εργασίας. Με αυτή την έννοια, όταν είσαι εργαζόμενος, το στρατόπεδό σου είναι με τους συναδέλφους σου στα ταξικά σωματεία και συνδικάτα, μαζι με το ΚΚΕ και το ΠΑΜΕ, στους μικρούς και μεγάλους αγώνες, και όχι με  τα κόμματα της πλουτοκρατίας, που καθημερινά ψηφίζουν αντιλαϊκα μέτρα, όπως η εκ περιτρο΄πής εργασία και το 65ωρο για να στηρίξουν τις επιχειρήσεις. Δεν είναι τυχαίο πως ότι έχει κατακτηθέί έως σήμερα είναι προϊόν σύγκρουσης και μάλιστα συλλογικής, ταξικής και όχι ατομικής. Όσο για τις ομοιότητες του ΚΚΕ με τα άλλα κόμματα, τα αστικά, θα δεις ότι δεν υπάρχουν ουσιαστικά. Μπορείς να συγκρίνεις απόψεις, ψηφοφορίες, ποιοι έιναι μαζί με τους εργαζομενους δίπλα στους στους χώρους δουλειάς κλπ. Και το βασικότερο, το ΚΚΕ δεν λεει ψήφο στο ΚΚΕ για να βγει κυβέρνηση και να τ΄αλλάξει όλα. Λέει ΙΣΧΥΡΟ ΚΚΕ, αποκούμπι και στήριγμα του λαού μέχρι αυτός να συνειδητοποιήσει τη δύναμη του και να πάρει την εξουσία στα χέρια του, με μπροστάρηδες την πρωτοπορία του, τους κομμουνιστές.

    mprizas: Ειλικρινά, αν απαντήσω σ αυτες τις γελοιότητες και τα ψέμματα θα πρέπει να γίνω ειρωνικός και δεν θα το κάνω. Απλά θυμήσου πως είτε Πάγκαλος λέγεται, είτε Καρατζαφέρης, είτε mprizas, σ αυτά εδώ τα μάρμαρα κακιά σκουριά δεν πιάνει.


    mariza18
    22.05.2009, 17:06

    Παράθεση:

    Το μέλος mprizas στις 21-05-2009 στις 11:51 έγραψε...

    Καλά, αφού δε θέλεις Πάγκαλο, πες μου αυτά:

    α) Ποιος ξεχρέωσε το ΠΑΛΑΤΙ του Περισσού όταν το '91 ζήτησε πίσω τα λεφτά της η ΕΣΣΔ από το ΚΚΕ? Μήπως ο ελληνικός λαός μέσω του πρωθυπουργού τότε Μητσοτάκη που ήθελε να σας ευχαριστήσει για τις υπηρεσίες σας?

    β) Εσείς που ευαγγελίζεστε όλες αυτές τις π...ιες, για πείτε μου, πόσα δίνει το ΚΚΕ στους εργαζόμενους του, είτε στο Ριζοσπάστη, είτε στον 902, είτε στα τυπογραφεία που έχει, είτε στους άλλους υπαλλήλους? Μήπως και μετά βίας το βασικό? όχι επειδή πουλάει φούμαρα για πιο δίκαιη κοινωνία και 1200 ευρώ! Και έχει χρήματα και το ξέρετε καλά...

    γ) Που τις έχει βρει ο 902 τόσες κρατικές διαφημίσεις? Και στο ραδιόφωνο και στην τηλεόραση. Αν τον δείτε καμιά φορά, ίσως και σεις παραξενευτείτε...

    δ) Πόσα λεφτά έδωσε ο ΟΠΑΠ στο ΚΚΕ τον τελευταίο καιρό και για ποιο λόγο?

    ε) Αφού ο Πάγκαλος κι ο Καρατζαφέρης σας συκοφαντούν, πού ήτανε το ΚΚΕ στη ψηφοφορία για το ΓΕΡΜΑΝΟ στη βουλή? Μήπως έλειπε από την επιτροπή? Μήπως ξέρετε ότι η επίσημη δικαιολογία του ΚΚΕ γι' αυτήν την απουσία ήταν ότι του βουλευτή της  του έσκασε το λάστιχο?

    Λοιπόν αφήστε σε μένα τις μπούρδες και εδώ δεν περνάνε αυτά. Και την προπαγάνδα εκεί που ξέρετε. Δεν είναι όλοι οι χώροι ίδιοι. Και μη μου φέρετε για απάντηση κανένα κατεβατό πάλι από τα τυπογραφεία σας, που σας τα πουλάνε με το κιλό, όχι τίποτε άλλο αλλά καταντανε κουραστικά. Εσείς μυαλουδάκι δεν έχετε?

     

     



     

     

     

    +++++++ Πεστα,εχουν τοσες εμμονες και προκαταληψεις που δεν βλεπουν τη πραγματικοτητα...Οσο για τον ΟΠΑΠ,εδωσε απαντησεις η γενικη γραμματεας του κομματος,αν εσας σας πειθουν τοτε τι να πω...


    Chitarrista
    22.05.2009, 17:50

    Μια διαδήλωση δέκα μικρόφωνα

    Και τα μεγάφωνα στη διαπασών

    Χιλιάδες δίποδα με μαγνητόφωνα

    Κι έχουν λουστεί με την ίδια λοσιόν...

     

    Ν. Άσιμος


    fearlessangel
    22.05.2009, 19:27

    "ΑΝ ΞΥΠΝΗΣΕΙΣ ΜΟΝΟΜΙΑΣ ΘΑ ΄ΡΘΕΙ ΑΝΑΠΟΔΑ Ο ΝΤΟΥΝΙΑΣ.. " Δεν μπορώ να καταλάβω πως σας πείθει τόσο εύκολα ο κάθε δημοσιολόγος και πολιτικάντης ότι έχει διίκιο, ενώ το ΚΚΕ έχει άδικο. Αν και κακώς απαντάω σε συκοφαντίες, να σας υπενθυμίσω ότι οι εργαζόμενοι σε 902, Ριζοσπάστη κλπ, πληρώνονται με το βασικο μισθό που προτείνει το Κόμμα, δηλ 1400 ευρώ, με ασφάλιση κλπ, και όχι με τον βασικό των 700 που ασπάζονται ΝΔ ΠΑΣΟΚ μα και ΕΕ. Ο 902 όπως και ο Ριζοσπάστης είναι νομικά υποχρεωμένοι να έχουν διαφημίσεις στο κανάλι όσο και στη εφημερίδα. Φυσικά δεν μπαίνω στον κόπο να μιλήσω για τις ανοησίες περί επιστροφής χρεών στην ΕΣΣΔ. Μα είμαστε σοβαροι?? θα προσκομίσετε κανα τιμολογιο, καμιά απόδειξη;; Ξύπνα λαέ!!! Ξύπνα!!! 


    movflower
    22.05.2009, 22:08

    Παράθεση:

    Το μέλος fearlessangel στις 22-05-2009 στις 19:27 έγραψε...

    "ΑΝ ΞΥΠΝΗΣΕΙΣ ΜΟΝΟΜΙΑΣ ΘΑ ΄ΡΘΕΙ ΑΝΑΠΟΔΑ Ο ΝΤΟΥΝΙΑΣ.. " Δεν μπορώ να καταλάβω πως σας πείθει τόσο εύκολα ο κάθε δημοσιολόγος και πολιτικάντης ότι έχει διίκιο, ενώ το ΚΚΕ έχει άδικο. Αν και κακώς απαντάω σε συκοφαντίες, να σας υπενθυμίσω ότι οι εργαζόμενοι σε 902, Ριζοσπάστη κλπ, πληρώνονται με το βασικο μισθό που προτείνει το Κόμμα, δηλ 1400 ευρώ, με ασφάλιση κλπ, και όχι με τον βασικό των 700 που ασπάζονται ΝΔ ΠΑΣΟΚ μα και ΕΕ. Ο 902 όπως και ο Ριζοσπάστης είναι νομικά υποχρεωμένοι να έχουν διαφημίσεις στο κανάλι όσο και στη εφημερίδα. Φυσικά δεν μπαίνω στον κόπο να μιλήσω για τις ανοησίες περί επιστροφής χρεών στην ΕΣΣΔ. Μα είμαστε σοβαροι?? θα προσκομίσετε κανα τιμολογιο, καμιά απόδειξη;; Ξύπνα λαέ!!! Ξύπνα!!!



    Αυτή η σιγουριά και η μονοπλευρίαση είναι που θα σας φάει.


    revelation
    22.05.2009, 22:38

    re paidia, oloi pano kato ta idia leme. oloi sumfonoume stin dimokratia, an akousete apo oudetero xoma ta kommata ektos apo to seimeio pou brizei o enas ton allo lene ta idia. giati den sumfilionomaste oloi? dld pisteuoume oti an tsakonomaste synexeia kai autobrizomaste tha ginei tpt? pos tolmame na legomaste kratos, ethnos, xora i otidipote allo ti stigmi pou o enas polemaei ton allo kai o enas polemaei ta sumferonta tou allou eno tha eprepe na eimaste enomenoi. den ginetai na lusoume ta problimata tis xoras otan i ellada einai xorismeni sta 5 (apofeugo na po kai alla) ante 6 kai osoi den asxolountai pia me autous tous xalides


    revelation
    22.05.2009, 22:48

    Παράθεση:

    Το μέλος fearlessangel στις 21-05-2009 στις 09:53 έγραψε...

     

    kinezes trexoun gimnes: Ναι, υπάρχει άλλος δρόμος, έξω από την ΕΕ, με πολιτικές που θα στηρίζουν το λαό, και όχι το κεφάλαιο..

    StavmanR:Όσο υπάρχουν τάξεις, θα υπάρχουν και κόμματα. 



    ξέρεις πως είναι τα πράγματα στην μέση ανατολή, στην Ασία και κυρίως ΚΥΡΪΩΣ στην Κίνα; Δεν είναι και τόσο ωραίες πολιτικές. και ας μην ξεχναμε ότι ο κομμουνισμός στην Ε.Σ.Σ.Δ ήταν κοντά στον φασιμό με τον τρόπο που εφαρμοζόταν.

    "Αφού ζούμε στον καπιταλισμό, αναπόφευκτα διαλέγεις "στρατόπεδο".." ......ναι αυτό φταίει.


    uNick
    23.05.2009, 11:15

    Παράθεση:

    Το μέλος revelation στις 22-05-2009 στις 22:38 έγραψε...

    re paidia, oloi pano kato ta idia leme. oloi sumfonoume stin dimokratia, an akousete apo oudetero xoma ta kommata ektos apo to seimeio pou brizei o enas ton allo lene ta idia. giati den sumfilionomaste oloi? dld pisteuoume oti an tsakonomaste synexeia kai autobrizomaste tha ginei tpt? pos tolmame na legomaste kratos, ethnos, xora i otidipote allo ti stigmi pou o enas polemaei ton allo kai o enas polemaei ta sumferonta tou allou eno tha eprepe na eimaste enomenoi. den ginetai na lusoume ta problimata tis xoras otan i ellada einai xorismeni sta 5 (apofeugo na po kai alla) ante 6 kai osoi den asxolountai pia me autous tous xalides



    {#emotions_dlg.beer} {#emotions_dlg.beer} {#emotions_dlg.beer}

     


    NikosRoman
    23.05.2009, 17:13

    ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!{#emotions_dlg.clap}Για μερικους πιο πανω θα γραψω αυτο που εχω ξαναγραψει οταν με διασκεδαζουν.

    Γεννηθηκα και εζησα 30 χρονια στο Αμερικα και τα τελευταια δεκα ειμαι εδω μονιμα.

    Αμερικανακια σαν εσας δεν εχω ματαξαναδει!!!!!!!!!!!!!!!

    Το ιδιο απολιτικ ομως.Ετοιμαστε τα χαρτοκουτα.{#emotions_dlg.smartass}


    NikosRoman
    24.05.2009, 09:28

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 23-05-2009 στις 18:08 έγραψε...

    Ο όρος "αμερικανάκια" σε τι αναφέρεται; Στο ότι τα "αμερικανάκια" δεν είναι τόσο μπασμένα στα κόλπα όσο τα ελληνάκια;



    Θα σου πω φιλε Χαρμο σε τι αναφερεται το "Αμερικανακια".(γιατι αλλο να ξερεις και αλλο να "νομιζεις"οτι ξερεις.Οπως νομιζουν διαφοροι φιλοι πιο πανω)

    Στην πληρη απαξιωση της πολιτικης. Απο την εναρξη της τηλεορασης στην Αμερικη εως και σημερα,αργα και μεθοδικα καταφεραν να κανουν τον πολιτη να σταματηση να ενδιαφερεται.Αποτελεσμα ειναι οι πολιτικοι(οχι ολοι)να δρουν ανεξελεγτα και δεν χρειαζεται να σου πω γιατι τα βλεπεις και εδω.Τους πηρε περιπου 50 χρονια αλλα η συνταγη ειναι σιγουρη,και την αντιγραφουν ολα τα καπιταλιστικα κρατη του κοσμου.Ακομα και η φρασεολογια παραμενει σταθερη εως σημερα."Ολοι ειναι ιδιοι","ολοι ειναι κλεφτες" .Προβαλλαν συνεχως την ανικανοτητα των πολιτικων να ασκησουν εξουσια και μετεδιδαν ενα συνεχες φοβο στον κοσμο.Δεν θα μπω σε λεπτομερειες αλλα οτι κερδισε ο Αμερικανος πολιτης ηταν προ τηλεορασης εποχη οπου μπορουσε χωρις "μεσαζοντες" να ελεγξει την ψηφο του.Γιατι η τηλεοραση ειναι πληρως ελεγχομενη απο την εκαστοτε εξουσια.Καθαριζει το πεδιο απο πολιτικους αντιπαλους,χειραγωγη τον κοσμο με τον φοβο και τον "ωχαδερφισμο"και στο τελος ,ολα (τα κακα εννοειται)γινονται για εσενα χωρις εσενα.

    Η ψηφος ειναι η διαμαρτυρια,η, η επιβραβευση του τροπου που ζεις.Κοινωνικα,επαγγελματικα,οικονομικα. Οποιος εχει αλλο τροπο να διαμαρτυρηθει ας το πει να το μαθουμε ολοι.Οταν δεν πας να ασκησεις αυτο το(μεγαλυτερο) δικαιωμα τοτε εισαι "Αμερικανακι"και τα χειροτερα σου ερχονται.(Αυτο το λεω για τον κωμικο της παρεας που νομιζει οτι εχει δημοκρατια).

    Σας(μας/τους) εχουν "ψησει "το μυαλο οτι ο Ομπαμ ειναι γαματος αλλα δεν σας εχουν πει τι χρειαζεται για να γινεις προεδρος εκει.Να εισαι αδιστακτος και ετοιμος για ολα.Αυτοι που θα σε "σπρωξουν"στην προεδρια εχουν παρει εγγυησεις για αυτο.Ακολουθει η τηλεοραση με οργανωμενο "σχεδιο συμπαθειας"(ετσι λεγεται)και ο επομενος προεδρος ειναι μαυρος και "δημοκρατης".Ετοιμαστειτε και ερχεται.(Οπως ο μεγας Μπιλ με τον πολεμο και την διαλυση της Γιουγκοσλαβιας).

    Για να μην μακρυγορω.......οταν νομιζεις οτι αυτα που γινονται γυρω σου δεν σε αφορουν ,τοτε εισαι το μεγαλυτερο θυμα.
    Και θεωρω οτι εισαι πιο επικινδυνος απο τους ακρα δεξιους εως τους ακρα αριστερους.
    Ξερεις γιατι????
    Γιατι η  αγνοια θα σε κανει να μην ξερεις απο που σου ηρθε.
    Και ακριβως για αυτον τον λογο η αντιδραση σου θα ειναι ακραια και σπασμωδικη και θα πονεσει κοσμος.

    Οποιος θελει λοιπον να ειναι "Αμερικανακι" ειναι δικαιωμα του.Ας μην κρινει ομως αυτους που εχουν πολιτικη η κομματικη αποψη.
    Δεν με νοιαζει αν πας να ψηφισεις η οχι.Εχω πολλους φιλους που δεν θα το κανουν.
    Θα πιουμε καφε,θα χαβαλεδιασουμε,θα μιλησουμε για μπαλα,ψαρεμα,γκομενες αλλα τους απαγορευω να εκφερουν αποψη πολιτικη και να παραπονιουνται για ολα.Σηκωνομαι και φευγω και δεν σου ξαναλεω  καλημερα.Πηγες να ασκησεις το εκλογικο σου δικαιωμα???Να ριξεις μαυρο,φουμο,Ν.Δ,-ΚΚΕ-ΠΑΣΟΚ-ΛΑΟΣ-ΣΥΝ-Οικολογους-Κυνηγους-Βεργη,Λεβεντη?????????
    Αν οχι.........βουλωσε το και κατσε και κλαψε.Κρατα και σφιχτα την αποψη οτι η ψηφος σου δεν αλλαζει τιποτα.Μην την αφησεις να φυγει!!!!!!!!

    Υποστηριζω οποιον εχει πολιτικη(οχι απαραιτητα κομματικη)αποψη.Τον σεβομαι!Ολοι οι αλλοι ειναι για καφε και ταβλι.(Αμερικανικο).

    (Μην μου γραφεται ΠΜ υποστηριξης.Δεν θα τα απαντησω.Γραψτε τα εδω γιατι οι"πουθεναδες"νομιζουν οτι ειναι πολλοι.Αλλα ειναι λιγοι και μονοι τους.Μην τους δινετε την πυξιδα της απαξιωσης.Οποιος ειναι βολεμενος δεν ξερει να την λειτουργει.)

    (Για την φιλη Σ.κ. που αναρωτιεται για την γραφη μου.Επρεπε να ξερεις τον πατερα μου για να καταλαβεις.Ουτε δεκα τομοι δεν χωρανε την ιστορια του.)
    -----------------
    Αν τελικα αποφασισεις να παντρευτεις,παρε μια "κοντη".Το κακο που θα σε'βρει θα ειναι μικροτερο.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NikosRoman στις 24-05-2009 09:39 ]


    mprizas
    24.05.2009, 10:55

    Παράθεση:

    Το μέλος fearlessangel στις 22-05-2009 στις 19:27 έγραψε...

    "ΑΝ ΞΥΠΝΗΣΕΙΣ ΜΟΝΟΜΙΑΣ ΘΑ ΄ΡΘΕΙ ΑΝΑΠΟΔΑ Ο ΝΤΟΥΝΙΑΣ.. " Δεν μπορώ να καταλάβω πως σας πείθει τόσο εύκολα ο κάθε δημοσιολόγος και πολιτικάντης ότι έχει διίκιο, ενώ το ΚΚΕ έχει άδικο. Αν και κακώς απαντάω σε συκοφαντίες, να σας υπενθυμίσω ότι οι εργαζόμενοι σε 902, Ριζοσπάστη κλπ, πληρώνονται με το βασικο μισθό που προτείνει το Κόμμα, δηλ 1400 ευρώ, με ασφάλιση κλπ, και όχι με τον βασικό των 700 που ασπάζονται ΝΔ ΠΑΣΟΚ μα και ΕΕ. Ο 902 όπως και ο Ριζοσπάστης είναι νομικά υποχρεωμένοι να έχουν διαφημίσεις στο κανάλι όσο και στη εφημερίδα. Φυσικά δεν μπαίνω στον κόπο να μιλήσω για τις ανοησίες περί επιστροφής χρεών στην ΕΣΣΔ. Μα είμαστε σοβαροι?? θα προσκομίσετε κανα τιμολογιο, καμιά απόδειξη;; Ξύπνα λαέ!!! Ξύπνα!!! 



    Πόσα? Τόσα σου λένε οι καθοδηγητές σου? Σε βρίσκω ανενημέρωτο πάντως. Όσο για το κτίριο του Περισσού, που τόσο τ' αποφεύγεις, κοστίζει εκατομμύρια ευρώ και φεσώσατε γι' αυτό τον ελληνικό λαό άθελά του.

    Και μη ξεχνάμε ότι είναι το πρώτο κόμμα στην Ελλάδα που σε συνέδριο του, από το 1930 περίπου κιόλας, δε θυμάμαι ακριβώς, πούλησε το όνομα "Μακεδονία" στους Σλάβους.

    Από το 1991 και πέρα, μιας και δεν είδατε άσπρη μέρα πριν, οι θέσεις του ΚΚΕ είναι πλέον άκρως εθνικιστικές, δεν είναι τυχαίο που στην Ευρώπη στα ψηφίσματα που γίνονται, συμπλέει με τον Καρατζαφέρη. Ούτε κι αυτό είναι αλήθεια? Ψαχ'το κι αυτό λιγάκι, αλλά όχι όπως έψαξες το προηγούμενο!

    Η επανάσταση που προτείνετε είναι στα χαρτιά, γιατί από τη ρεμούλα δε μπορείτε να πάρετε τα πόδια σας. Το ΚΚ έχει καταντήσει μια πολύ επικερδής εταιρεία, όπως η εκκλησία, που δε ξέρει τι έχει, μακράν το πιο πλούσιο κόμμα στην Ελλάδα, ποια ΝΔ, ποιο Πασοκ! Αλλά δε σας φτάνουνε αυτά, πάτε και αναγκάζετε τα μέλη να σας τα σκάνε κανονικά, πάτε και μουρλάινετε  τον κόσμο Κυριακή πρωί μοιράζοντας του τη φυλλάδα σας- ήθελα να ξερα αν θέλει κάποιος δε μπορεί να πάει να την αγοράσει?- και γενικώς υποδύεστε σε κάθε μαζικό χώρο το ρόλο του "Λουστράκου" μπας και σας λυπηθούνε.

    Θυμίζετε πάρα πολύ κάποιους που ζητιανεύουν στην Ομόνοια και κουτσαίνουν, ενώ το βράδυ παίρνουν το cabrio και κάνουνε βόλτες στην παραλιακή.

    Εγώ σας εύχομαι καλή επιτυχία στις ευρωεκλογές, αν και ο κόσμος δεν είναι ηλίθιος και φυσικά εδώ και 20 χρόνια τουλάχιστον σας έχει γυρίσει την πλάτη. Και πλέον αν ο θεός κοιμηθεί ποτέ και πάρτε ποτέ εξουσία στα χέρια σας, να ξέρετε ότι πια δε σας φοβάται κανένας. Γιατί έχετε γίνει όχι απλά μέρος του συστήματος, αλλά το ίδιο το σύστημα.


    revelation
    24.05.2009, 11:28

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosRoman στις 24-05-2009 στις 09:28 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 23-05-2009 στις 18:08 έγραψε...

    Ο όρος "αμερικανάκια" σε τι αναφέρεται; Στο ότι τα "αμερικανάκια" δεν είναι τόσο μπασμένα στα κόλπα όσο τα ελληνάκια;



    Θα σου πω φιλε Χαρμο σε τι αναφερεται το "Αμερικανακια".(γιατι αλλο να ξερεις και αλλο να "νομιζεις"οτι ξερεις.Οπως νομιζουν διαφοροι φιλοι πιο πανω)

    Στην πληρη απαξιωση της πολιτικης. Απο την εναρξη της τηλεορασης στην Αμερικη εως και σημερα,αργα και μεθοδικα καταφεραν να κανουν τον πολιτη να σταματηση να ενδιαφερεται.Αποτελεσμα ειναι οι πολιτικοι(οχι ολοι)να δρουν ανεξελεγτα και δεν χρειαζεται να σου πω γιατι τα βλεπεις και εδω.Τους πηρε περιπου 50 χρονια αλλα η συνταγη ειναι σιγουρη,και την αντιγραφουν ολα τα καπιταλιστικα κρατη του κοσμου.Ακομα και η φρασεολογια παραμενει σταθερη εως σημερα."Ολοι ειναι ιδιοι","ολοι ειναι κλεφτες" .Προβαλλαν συνεχως την ανικανοτητα των πολιτικων να ασκησουν εξουσια και μετεδιδαν ενα συνεχες φοβο στον κοσμο.Δεν θα μπω σε λεπτομερειες αλλα οτι κερδισε ο Αμερικανος πολιτης ηταν προ τηλεορασης εποχη οπου μπορουσε χωρις "μεσαζοντες" να ελεγξει την ψηφο του.Γιατι η τηλεοραση ειναι πληρως ελεγχομενη απο την εκαστοτε εξουσια.Καθαριζει το πεδιο απο πολιτικους αντιπαλους,χειραγωγη τον κοσμο με τον φοβο και τον "ωχαδερφισμο"και στο τελος ,ολα (τα κακα εννοειται)γινονται για εσενα χωρις εσενα.

    Η ψηφος ειναι η διαμαρτυρια,η, η επιβραβευση του τροπου που ζεις.Κοινωνικα,επαγγελματικα,οικονομικα. Οποιος εχει αλλο τροπο να διαμαρτυρηθει ας το πει να το μαθουμε ολοι.Οταν δεν πας να ασκησεις αυτο το(μεγαλυτερο) δικαιωμα τοτε εισαι "Αμερικανακι"και τα χειροτερα σου ερχονται.(Αυτο το λεω για τον κωμικο της παρεας που νομιζει οτι εχει δημοκρατια).

    Σας(μας/τους) εχουν "ψησει "το μυαλο οτι ο Ομπαμ ειναι γαματος αλλα δεν σας εχουν πει τι χρειαζεται για να γινεις προεδρος εκει.Να εισαι αδιστακτος και ετοιμος για ολα.Αυτοι που θα σε "σπρωξουν"στην προεδρια εχουν παρει εγγυησεις για αυτο.Ακολουθει η τηλεοραση με οργανωμενο "σχεδιο συμπαθειας"(ετσι λεγεται)και ο επομενος προεδρος ειναι μαυρος και "δημοκρατης".Ετοιμαστειτε και ερχεται.(Οπως ο μεγας Μπιλ με τον πολεμο και την διαλυση της Γιουγκοσλαβιας).

    Για να μην μακρυγορω.......οταν νομιζεις οτι αυτα που γινονται γυρω σου δεν σε αφορουν ,τοτε εισαι το μεγαλυτερο θυμα.
    Και θεωρω οτι εισαι πιο επικινδυνος απο τους ακρα δεξιους εως τους ακρα αριστερους.
    Ξερεις γιατι????
    Γιατι η  αγνοια θα σε κανει να μην ξερεις απο που σου ηρθε.
    Και ακριβως για αυτον τον λογο η αντιδραση σου θα ειναι ακραια και σπασμωδικη και θα πονεσει κοσμος.

    Οποιος θελει λοιπον να ειναι "Αμερικανακι" ειναι δικαιωμα του.Ας μην κρινει ομως αυτους που εχουν πολιτικη η κομματικη αποψη.
    Δεν με νοιαζει αν πας να ψηφισεις η οχι.Εχω πολλους φιλους που δεν θα το κανουν.
    Θα πιουμε καφε,θα χαβαλεδιασουμε,θα μιλησουμε για μπαλα,ψαρεμα,γκομενες αλλα τους απαγορευω να εκφερουν αποψη πολιτικη και να παραπονιουνται για ολα.Σηκωνομαι και φευγω και δεν σου ξαναλεω  καλημερα.Πηγες να ασκησεις το εκλογικο σου δικαιωμα???Να ριξεις μαυρο,φουμο,Ν.Δ,-ΚΚΕ-ΠΑΣΟΚ-ΛΑΟΣ-ΣΥΝ-Οικολογους-Κυνηγους-Βεργη,Λεβεντη?????????
    Αν οχι.........βουλωσε το και κατσε και κλαψε.Κρατα και σφιχτα την αποψη οτι η ψηφος σου δεν αλλαζει τιποτα.Μην την αφησεις να φυγει!!!!!!!!

    Υποστηριζω οποιον εχει πολιτικη(οχι απαραιτητα κομματικη)αποψη.Τον σεβομαι!Ολοι οι αλλοι ειναι για καφε και ταβλι.(Αμερικανικο).

    (Μην μου γραφεται ΠΜ υποστηριξης.Δεν θα τα απαντησω.Γραψτε τα εδω γιατι οι"πουθεναδες"νομιζουν οτι ειναι πολλοι.Αλλα ειναι λιγοι και μονοι τους.Μην τους δινετε την πυξιδα της απαξιωσης.Οποιος ειναι βολεμενος δεν ξερει να την λειτουργει.)

    (Για την φιλη Σ.κ. που αναρωτιεται για την γραφη μου.Επρεπε να ξερεις τον πατερα μου για να καταλαβεις.Ουτε δεκα τομοι δεν χωρανε την ιστορια του.)
    -----------------
    Αν τελικα αποφασισεις να παντρευτεις,παρε μια "κοντη".Το κακο που θα σε'βρει θα ειναι μικροτερο.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NikosRoman στις 24-05-2009 09:39 ]



    Kάτσε φίλε roman. που είπα εγώ ότι δεν ασχολούμαι και με λες αμερικανάκι και καπιταλιστή κιόλας. επειδή δεν είμαι ενηλίκας αποφεύγω να διαλέξω στρατόπεδο από τώρα αν και είμαι της αριστεράς πιο πολύ και συμφωνό με αυτά τα οποία υποτίθεται πιστεύει το ΚΚΕ. Με παρεξήγησες. Η γνώμη μου (διότη για πολιτική άποψη είναι και όχι "ταβλάκι και καφές") είναι ότι στην πράξη κανείς τους δεν αξήζει. ΤΙ να κάνω δηλαδή; Αφού δεν θέλω να ψηφίσω κανένα γιατί απλά για μένα είναι όλοι ίδιοι και τα ίδια θα κάνουν. Όλοι λεφτά παίρνουν όλοι παχαίνουν και υπάρχουν 2 τρεις σε ΚΑΘΕ κομμα όμως που αξίζουν. Ούτε είμαι "ωχαδερφιστής" ούτε δεν ενδιαφέρομαι. Αντιθέτως ενδιαφέρομαι και θέλω να συζητάω για τη πολιτική με άλλα άτομα. Όταν όμως ο άλλος είναι ένας πωρομένος ο οποίος δεν ακούει αυτά που του λέει ο άλλος γιατί απλά θέλει να μου πει ότι έχει στο μυαλό του και κάνει copy paste ότι λέει του κόμματος του χωρίς πραγματικές απόψεις πάντα (δεν λέω ότι εγώ είμαι τέλειος βέβαια) όταν είναι έτσι τότε λέω "ωχ βρε αδερφέ" δίοτι απλά εγώ έχω όρεξη για μία συζήτηση ενώ ο άλλος θέλει απλά από την αρχή να με κάνει μέλος του κόμματός του και τίποτα άλλο. Σόρρυ τώρα για τους κνίτες και μην το πάρετε στραβά γιατί τους συμπαθώ πολύ ως άτομα και δεν έχω τίποτα μαζί τους αλλά π.χ. σε δύο φεστιβάλ της ΚΝΕ έχω πάει και από την αρχή ως το τέλος με είχαν πιάσει δύο και καλά να συζητήσουμε για όλο αυτό λέγοντας τα ίδια πράγματα με 4 διαφορετικούς τρόπους με μόνο σκοπό να με βάλουν στην ΚΝΕ (τι γίνεται σε φεστιβάλ άλλων κομμάτων δεν ξέρω οπότε δεν μπορώ να πω). Εγώ σου λέω μία άποψη που έχω από την ολική εικόνα που έχω εδω περα (ότι είμαστε χωρισμένοι και μαλλόνουμε συνέχεια ενώ, κατα τη γνώμη μου τουλάχιστον, δεν θα έπρεπε) και εσύ μου λες ότι είμαι αδιάφορος και "ωχαδερφιστής". Τι να πω, αν το να μη σου πάει κανένα κόμμα γιατί απλά δεν εμπιστεύεσαι κανένα γιατί βλέπεις ότι κανέις δεν κάνει τίποτα ουσιαστικό είναι αδιαφορία και αν η δημοκρατία μας μας αναγκάζει να πάρουμε μεριά κόμματος (διότι η ουδετερότητα οσον αφορά τα κόμματα, ή μαλλον στην ψήφο γιατί τα κόμματα έχουν κάποιες αντιλήψεις είναι άποψη και απόφαση πολιτική) και δεν μας αφήνει απλά να μην θέλουμε αλλο αυτά τα καθάρματα να μας κοροϊδεύουν στα μούτρα μας τότε....μάλλον πρέπει να αλλάξω ότι απόψεις έχω περί πολιτικής και να μπω γρήγορα στην ΚΝΕ ή σε οποιοδήποτε νεανικό κόμμα (ή μαλλον προκαταρτικά κομμάτων διότι είναι παράνομο να είμαστε σε κόμματα σε ηλικία ύπο των 18 άρα πρεπει να έχουν εξασφαλισμένους ψηφοφόρους από μικρά παιδιά) και να ψηφίσω κάτι στις επόμενες εκλογές, ακόμα και αν δεν θέλω. Τουλάχιστον η απόφαση να μη θέλω να ψηφίσω κανένα από τους μαλάκες αυτούς για να μη τους δείνω εξουσία είναι δικιά μου και δεν μου την έχουν πασάρει και ενσωματώσει από 12 χρονών. 

    Υ.Γ και δεν έχω κανένα πρόβλημα με όποιον έχει άλλες αντιλήψεις με εμένα. δεν σνομπάρω κανένα με το στυλ "αυτός είναι κομμουνιστής, αυτός είναι καπιταλιστής, αυτός είναι εθνικιστής" γιατί είμαστε όλοι ανθρωποι, συμπολίτες και έλληνες. Τί στο διάολο πια. Αυτοί με τους οποίους έχω πρόβλημα  είναι αυτοί οι οποίοι δεν σε αφήνουν να έχεις διαφορετική άποψη από την δικιά τους και δεν σε αφήνουν να μιλήσεις πρώτα. Πρέπει να ακούμε πιο πολύ από ότι μιλάμε.


    fearlessangel
    24.05.2009, 11:58

    Πόσα? Τόσα σου λένε οι καθοδηγητές σου? Σε βρίσκω ανενημέρωτο πάντως. Όσο για το κτίριο του Περισσού, που τόσο τ' αποφεύγεις, κοστίζει εκατομμύρια ευρώ και φεσώσατε γι' αυτό τον ελληνικό λαό άθελά του.

    Και μη ξεχνάμε ότι είναι το πρώτο κόμμα στην Ελλάδα που σε συνέδριο του, από το 1930 περίπου κιόλας, δε θυμάμαι ακριβώς, πούλησε το όνομα "Μακεδονία" στους Σλάβους.

    Από το 1991 και πέρα, μιας και δεν είδατε άσπρη μέρα πριν, οι θέσεις του ΚΚΕ είναι πλέον άκρως εθνικιστικές, δεν είναι τυχαίο που στην Ευρώπη στα ψηφίσματα που γίνονται, συμπλέει με τον Καρατζαφέρη. Ούτε κι αυτό είναι αλήθεια? Ψαχ'το κι αυτό λιγάκι, αλλά όχι όπως έψαξες το προηγούμενο!

    Η επανάσταση που προτείνετε είναι στα χαρτιά, γιατί από τη ρεμούλα δε μπορείτε να πάρετε τα πόδια σας. Το ΚΚ έχει καταντήσει μια πολύ επικερδής εταιρεία, όπως η εκκλησία, που δε ξέρει τι έχει, μακράν το πιο πλούσιο κόμμα στην Ελλάδα, ποια ΝΔ, ποιο Πασοκ! Αλλά δε σας φτάνουνε αυτά, πάτε και αναγκάζετε τα μέλη να σας τα σκάνε κανονικά, πάτε και μουρλάινετε  τον κόσμο Κυριακή πρωί μοιράζοντας του τη φυλλάδα σας- ήθελα να ξερα αν θέλει κάποιος δε μπορεί να πάει να την αγοράσει?- και γενικώς υποδύεστε σε κάθε μαζικό χώρο το ρόλο του "Λουστράκου" μπας και σας λυπηθούνε.

    Θυμίζετε πάρα πολύ κάποιους που ζητιανεύουν στην Ομόνοια και κουτσαίνουν, ενώ το βράδυ παίρνουν το cabrio και κάνουνε βόλτες στην παραλιακή.

    Εγώ σας εύχομαι καλή επιτυχία στις ευρωεκλογές, αν και ο κόσμος δεν είναι ηλίθιος και φυσικά εδώ και 20 χρόνια τουλάχιστον σας έχει γυρίσει την πλάτη. Και πλέον αν ο θεός κοιμηθεί ποτέ και πάρτε ποτέ εξουσία στα χέρια σας, να ξέρετε ότι πια δε σας φοβάται κανένας. Γιατί έχετε γίνει όχι απλά μέρος του συστήματος, αλλά το ίδιο το σύστημα.

     

     

     

    ΧΑΧΑΧΑ!! Τόσα ψέμματα σε ένα σχόλιο. Αλήθεια ρε Μπριζα, δεν ανοίγεις καμιά εφημερίδα να καταρρίψεις μόνο σου αυτά που λες γιατί βαριέμαι τις συκοφαντίες. Εκτός αν είσαι κ εσύ σε αποστολή, θέλοντας ή μη. Αν αυτά που γράφεις τα πιστεύεις κιόλας, χαιρετίσματα λοιπόν....  Όταν θελήσεις να κάνουμε σοβαρή πολιτική κουβέντα, γράψε κάτι αληθινό και όχι προβοκάτσιες. 57 από τις 70 συνθήκες τις ΕΕ, το ΛΑΟΣ τις εχει υπογράψει με ΝΔ-ΠΑΣΟΚ και ενίοτε ΣΥΝ αλλά όχι με ΚΚΕ. Στις υπόλοιπες απλά απείχε ή ψήφιζε κατά... Το ψέμα έχει κοντά ποδάρια, και το Ευρωκοινοβούλιο διαδικτυακό τόπο! Δεν έχεις ιδέα για τι μιλάς και τι περιγράφεις και μόνο συκοφαντείς. Αναπαράγεις αντικομμουνιστικά σχόλια που ακούς απο το δικομματισμό και είσαι ευχαριστημένος. Τι να πω.. Ελπίζω να βγάλει κανένας άνθρωπος συμπεράσματα... Σε εμετικό αντικομμουνισμό, δεν θα ξαναπαντήσω.


    pastella
    24.05.2009, 12:25

    Ας μην ακουστει παιδικη η απορια μου, αλλα εφοσον το ΚΚΕ, το ΛΑΟΣ και ο ΣΥΡΙΖΑ δεν ειναι υπερ της ΕΕ (η τουλαχιστον στις θεσεις τους δεν υιοθετουν αποψεις που υποστηριζουν την συμμετοχη μιας χωρας σε ενωσεις και ομαδες κρατων οπως ΕΕ-ΝΑΤΟ κλπ), γιατί συμμετέχουν στις ευρωεκλογές;


    fearlessangel
    24.05.2009, 12:42

    Καλη ερώτηση Παστέλλα. Κοίτα, ΣΥΝ, ΛΑΟΣ κλπ υιοθετούν τις θέσεις της ΕΕ περί Συμφώνου Σταθρότητας, Ευρωστρατού κλπ, μιλούν για αντίπαλο δέος στην Αμερική και διάφορα άλλα, οπότε λογικό είναι να τάσσονται υπέρ της ΕΕ. Για το ΚΚΕ η συμμετοχή σ' αυτές τις εκλογές έχει μόνο στόχο να δώσει δυναμικό παρόν σε ένα παεδίο μάχης όπως οι εκλογές, στέλνοντας ουσιαστικά ένα μήνυμα αντεπίθεσης, χωρίς όμως τις αυταπάτες ότι σ αυτο το επίπεδο μπορει ν΄αλλάξει κάτι ριζικά, αν η χώρα μας δεν απεμπλακεί.. δεν ξέρω αν σε κάλυψα!{#emotions_dlg.biggrin}


    vero
    24.05.2009, 12:59

    ποιος το είπε οτι η Νεα Δημοκρατία δεν υποστηριζει την λύση του κυπριακού? ελεος δηλαδη! εγω απ όσο βλέπω απο την δικιά μου σκοπια που μιλάω με κυπριους και κτλ... όλοι μου λένε οτι ενεργει πιο πολύ η Λευκωσία και ακολουθεί η Αθήνα χωρίς αντιρρησεις... ενώ στην αντιθετη πλευρα... πρώτα μιλάει η Αγκυρα και μετά η κατεχόμενη Λευκωσία αναλόγως τα συμφεροντα τους....

    χτες ετυχε με τις φίλες μου να μιλάμε για τα πολιτικά και εγω χωρίς ποτε να μιλαώ απλα τις ακουγα... μου λέγανε... ότι έχουνε καταντήσει όλο αηδια γενικά στην τηλεοραση... όλο κατηγορανε την κυβερνηση... πάνε να κάνουν κατι, αρχίζει η αντίδραση... αυτό που μου έκανε μεγάλη εντυπωση είναι ότι μου ελεγαν στην Γερμανια(μεγάλωσαν Γερμανια) είναι ότι οι ειδήσεις είναι 15 λεπτά και δεν είναι εδω που παει 1 ώρα και .... Και το καλυτερο που μου εκανε εντυπωση που έλεγε μια απο τις φίλες μου... μια φόρα λεεί έβλεπε ειδήσεις... και βριζοντουσαν οι πολιτικοι... μου λεει ξέρεις πόσο ασχημα ενιώθα? να βλέπω 2 ανθρώπους να βρίζονται... ο ενας ήτανε και πολύ μεγαλυτερος... ενιωθα ασχημα μόνο και μόνο που έβριζε, πώς θα δώσει παραδειγμα στους πιο νέους με τετοια συμπεριφορα? αυτός είναι ο σεβασμός που έχει προς τον συνομιλητη του? καταληξαμε και οι 3....


    revelation
    24.05.2009, 13:26

    Παράθεση:

    Το μέλος pastella στις 24-05-2009 στις 12:25 έγραψε...

    Ας μην ακουστει παιδικη η απορια μου, αλλα εφοσον το ΚΚΕ, το ΛΑΟΣ και ο ΣΥΡΙΖΑ δεν ειναι υπερ της ΕΕ (η τουλαχιστον στις θεσεις τους δεν υιοθετουν αποψεις που υποστηριζουν την συμμετοχη μιας χωρας σε ενωσεις και ομαδες κρατων οπως ΕΕ-ΝΑΤΟ κλπ), γιατί συμμετέχουν στις ευρωεκλογές;



    Ta 'spases. {#emotions_dlg.beer}


    pastella
    24.05.2009, 14:12

    Παράθεση:

    Το μέλος fearlessangel στις 24-05-2009 στις 12:42 έγραψε...

    Καλη ερώτηση Παστέλλα. Κοίτα, ΣΥΝ, ΛΑΟΣ κλπ υιοθετούν τις θέσεις της ΕΕ περί Συμφώνου Σταθρότητας, Ευρωστρατού κλπ, μιλούν για αντίπαλο δέος στην Αμερική και διάφορα άλλα, οπότε λογικό είναι να τάσσονται υπέρ της ΕΕ. Για το ΚΚΕ η συμμετοχή σ' αυτές τις εκλογές έχει μόνο στόχο να δώσει δυναμικό παρόν σε ένα παεδίο μάχης όπως οι εκλογές, στέλνοντας ουσιαστικά ένα μήνυμα αντεπίθεσης, χωρίς όμως τις αυταπάτες ότι σ αυτο το επίπεδο μπορει ν΄αλλάξει κάτι ριζικά, αν η χώρα μας δεν απεμπλακεί.. δεν ξέρω αν σε κάλυψα!{#emotions_dlg.biggrin}

    Σαν Ελληνίδα πολιτη όμως εμένα αυτό δεν μου λέει τίποτα, το ηχυρό μήνυμα, όσο κρότο κι αν κάνει.

    Τι ηχυρό μήνυμα θα σταλεί στα Σκόπια ως προς το θέμα της ονομασίας από πλευρας ΚΚΕ;

    Επί της ΟΥΣΙΑΣ, είμαστε πλέον στην ΕΕ, είμαστε στο ΝΑΤΟ, μέσα σε αυτό το πλαίσιο πως προστατεύει τα δικαιώματά μου το ΚΚΕ? (και δεν ισχυει η απορια μου για το ΚΚΕ μονο, αλλα για όλα τα κόμματα). Ποια είναι η δράση του καθενός ώστε η Ελλάδα να ειναι σεβαστή στην ΕΕ?

    Από τη στιγμή που κατοικούμε εκατοντάδες εκατομμύρια άνθρωποι σε ένα μέρος και ενωθήκαμε υπό την μορφή της ΕΕ, είναι ουτοπικό να μιλάμε για ανεξαρτησία και ανατροπή. Όταν οι άνθρωποι είναι οργανωμένοι σε σύνολα μικρά και μεγάλα, δεν μπορούν να είναι ανεξάρτητοι 100%. Το ζήτημα είναι να προστατεύονται οι ατομικές ελευθερίες μέσα στην τεράστια κοινωνία της ΕΕ.

    Η γεωγραφική μας θέση μας καθιστά απαραίτητους στην ΕΕ για πάμπολους λόγους. Και αν μεινουμε εκτός ΕΕ και ΝΑΤΟ, ποιος σου είπε ότι έχουμε στον ήλιο μοίρα; Ελληνική ιστορία και οι πάμπολοι πολεμοι από αρχαιοτάτων χρόνων, for your reference.

     

    Σχετικά με την ψήφο του καθενός, από τη στιγμή που έχουμε φτάσει σε σημείο να ψηφίζουμε αυτόν που θα κάνει το λιγότερο κακό στη ζωή μας, έχει ξεφτυλιστεί η ελληνική πολιτική και η ιδιότητά μου ως ψηφοφόρος.Το να μην ψηφισεις δεν ειναι λυση, αλλά το να ψηφίζεις με μισή καρδιά και με χείλη σουφρωμένα, είναι κατάντια.


    NikosRoman
    24.05.2009, 18:19



    Παράθεση:

     

     

    Το δεύτερο αφορά στο τι κάνει κανείς για να αλλάξει αυτό, και συμφωνώ ότι πρέπει να αρχίσουν οι αδιάφοροι να ψηφίζουν κάτι και να προσπαθήσουν, αν πραγματικά το θέλουν, για την αλλαγή του υπάρχοντος σκηνικού.



    Συμφωνως.Αυτο ειναι το ζητουμενο.Να συρουμε ολοι την υπαρξη μας στην καλπη.Ας ψηφισει ο καθενας οτι γουσταρει.Η αποχη να ειναι μικρη.

    Η εποχες ειναι και θα γινουν πιο δυσκολες.Μην αφησουμε τους πολιτικους χαλαρους.