ελληνική μουσική
    757 online   ·  210.848 μέλη

    Κιθάρα με νότες ή ταμπλατούρα;

    katerina-black-out
    17.05.2009, 21:54

    ειμαι 15 χρονων και ενδιαφερομαι να μαθω ακουστικη κιθαρα. πρεπει να μαθω να διαβαζω τις νοτες ή μπορω και πιο ευκολα με ταμπλατουρα? τι ειναι καλυτερο?

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 17-05-2009 22:43 ]


    RockAlximistis
    18.05.2009, 01:40

    Κοίτα αν θες να μάθεις να παίζεις κανένα τραγούδι στην κιθάρα και όχι μουσική,αν μάθεις να δουλεύεις με ταμπλατούρα θα είσαι εντάξει...

    Η προσωπική μου γνώμη μου,όμως είναι να δουλέψεις με νότες..Αν διαβάσεις κάποια πράγματα της Βασικής Θεωρίας,που είναι πολύ απλά,και ασχοληθείς με αυτά γρήγορα θα μάθεις νότες..Γιατί αν χρησιμοποιήσεις τα πράγματα που διδάσκει η Θεωρία,στην πράξη το αποτέλεσμα θα είναι πολύ καλύτερο,άσε που στο μέλλον ίσως θελήσεις να ασχοληθείς και με άλλο όργανο...Ποτέ δεν ξέρεις...Σκέψου το!

    {#emotions_dlg.beer}


    johnnyguitar
    18.05.2009, 18:02

    Εγω στα 15 μου ξεκινησα να μαθω κιθαρα και το μονο που με ενδιεφερε ηταν να βγαλω ηχο.Επισης δεν ειχα καμια υποστηριξη απο τους γονεις μου για να μπορεσω να κανω μαθηματα.Ηταν αρκετα ευκολο να μαθω απο ταμπλατουρα-και ανεξοδο!!!Επειδη εγω σκεφτομαι πιο πολυ γεωμετρικα και στην κιθαρα αμα μαθεις το σχημα μιας κλιμακας ή συγχορδιας το μεταφερεις απο οποιο κλειδι θες η ταμπλατουρα βοηθαει σε αυτο,απλα αν το κανεις μηχανικα και δεν καταλαβαινεις τι παιζεις και γιατι καποια στιγμη θα χτυπησεις τοιχο στην εξελιξη σου.Το ιδιο επαθα κ γω και εδω και λιγο καιρο ξεκινησα να μελεταω θεωρια(που φερνει παρεα τις νοτες)και βλεπω σημαντικη εξελιξη στην αντιληψη μου και στην τεχνικη μου.Θα συμφωνησω με τον Alxhmisth φιλο μας και θα προτεινω αν δεν εχεις λεφτα να κανεις μαθηματα,τουλαχιστον βρες καποιον εμπειρο κιθαριστα να σου πει πεντε πραματακια.Με τοση πληροφορηση που υπαρχει στο internet βεβαια,αν ξερεις αγγλικα,μπορεις να βρεις οτι θες και να μαθεις οτι θες,αλλα ενας δασκαλος θα σε παει εκει που θες γρηγοροτερα!


    katerina-black-out
    19.05.2009, 13:25

    Κι εγω σκεφτομαι περισσοτερο να μαθω με νοτες...πιστευω θα με βοηθησει περισσοτερο να μαθω καλα


    guitarteacher
    19.05.2009, 13:53

    Καλησπερίζω όλα τα καλά παιδιά του forum{#emotions_dlg.smartass}

    Φίλτατη katerina-black-out,

    Θα συμφωνίσω με τις προαναφερθείσες τοποθετήσεις τως συν-forumτών, και θα πάω 1 βήμα παραπέρα:

    Η Tabulatura είναι ένα Εργαλείο στα χέρια του Μουσικού.Πολύ χρήσιμο και ευανάγνωστο.Αλλά δεν είναι μουσική...Δεν σου παρουσιάζει καμία άλλη πληροφορία πέραν από τις θέσεις που πρέπει να τοποθετήσεις τα δάχτυλά σου...

    Οι νότες είναι κάτι το εντελώς "παρεξηγημένο". Είναι πολύ ποιο απλό απ'ότι φαντάζεστε!!!Έχω σκεφτεί αρκετές φορές να προτείνω να οριστεί ένα Σεμινάριο για την κιθάρα - Ημερίδα, όπου Αφιλοκερδώς θα μπορούσα να παρουσιασω σε Αρχάριους, αλλά και προχωρημένους οποιουδήποτε επιπέδου, τρόπους μελέτης, τεχνικές αλλά και Βασικές Αρχές της Θεωρίας & συνύπαρξης αυτής με το όργανο.

    Αν σας αρέσει αυτό σαν ιδέα, μπορούμε να το οργανώσουμε & πάντοτε σε συννενόηση με τους συντονιστές του MusicHeaven, ώστε να είναι κάτι το οποίο θα εξηπηρετήσει το Σύνολο των φίλων & όχι μια μικρή μερίδα αυτών...

    Φιλικά,

    Παναγιώτης Συμεωνίδης

     


    taksidiwths
    19.05.2009, 15:21

    Παράθεση:

    Το μέλος guitarteacher στις 19-05-2009 στις 13:53 έγραψε...

    Καλησπερίζω όλα τα καλά παιδιά του forum{#emotions_dlg.smartass}

    Φίλτατη katerina-black-out,

    Θα συμφωνίσω με τις προαναφερθείσες τοποθετήσεις τως συν-forumτών, και θα πάω 1 βήμα παραπέρα:

    Η Tabulatura είναι ένα Εργαλείο στα χέρια του Μουσικού.Πολύ χρήσιμο και ευανάγνωστο.Αλλά δεν είναι μουσική...Δεν σου παρουσιάζει καμία άλλη πληροφορία πέραν από τις θέσεις που πρέπει να τοποθετήσεις τα δάχτυλά σου...

    Οι νότες είναι κάτι το εντελώς "παρεξηγημένο". Είναι πολύ ποιο απλό απ'ότι φαντάζεστε!!!Έχω σκεφτεί αρκετές φορές να προτείνω να οριστεί ένα Σεμινάριο για την κιθάρα - Ημερίδα, όπου Αφιλοκερδώς θα μπορούσα να παρουσιασω σε Αρχάριους, αλλά και προχωρημένους οποιουδήποτε επιπέδου, τρόπους μελέτης, τεχνικές αλλά και Βασικές Αρχές της Θεωρίας & συνύπαρξης αυτής με το όργανο.

    Αν σας αρέσει αυτό σαν ιδέα, μπορούμε να το οργανώσουμε & πάντοτε σε συννενόηση με τους συντονιστές του MusicHeaven, ώστε να είναι κάτι το οποίο θα εξηπηρετήσει το Σύνολο των φίλων & όχι μια μικρή μερίδα αυτών...

    Φιλικά,

    Παναγιώτης Συμεωνίδης

     



     

    βασικα θα ηταν τελειο αυτο...!!!!


    guitarteacher
    19.05.2009, 16:26

    Δε μένει παρά να το οργανώσουμε{#emotions_dlg.smartass}


    johnnyguitar
    19.05.2009, 17:46

    Δωσε το οκ φιλε Παναγιωτη και βοηθαω και γω με το κομματι τον τεχνικων!{#emotions_dlg.thumbup}


    guitarteacher
    20.05.2009, 10:32

    Παράθεση:

    Το μέλος johnnyguitar στις 19-05-2009 στις 17:46 έγραψε...

    Δωσε το οκ φιλε Παναγιωτη και βοηθαω και γω με το κομματι τον τεχνικων!{#emotions_dlg.thumbup}



    Το ΟΚ το έχω δώσει ήδη{#emotions_dlg.smartass}


    freddieKrueger
    20.05.2009, 11:57

    Η αξια που εχει δωθει στο να διαβαζει κανεις τις νοτες στο πενταγραμμο εχει ισως υπερεκτιμηθει...Τι εννοω με αυτο?Πως η επισημη μουσικη σημειογραφια,οπως ακριβως και οι ανεπισημες(ταμπλατουρα)ειναι απλα ΜΕΣΑ και οχι ΣΚΟΠΟΣ...Αυτο ελλειπε να θεωρειται ΜΟΥΣΙΚΟΣ εκεινος που διαβαζει και γραφει νοτες και αυτο ηταν ολο...

    Μουσικος για μενα ειναι εκεινος που πρωτα αντιλαμβανεται μια μελωδια αριστα με το αυτι του,που εχει πολυ καλη αντιληψη του χρονου,της δοιαρκειας του καθε ηχου,αλλα αι της 'υφης' του...Το αμεσως επομενο βημα ειναι να ειναι σε θεση να καταγραψει τον ηχο η τους ηχους που ακουσε σε μια κολλα χαρτι με τροπο κοινα συμφωνημενο με αλλους μουσικους ωστε να μπορουν μεταξυ τους να συννενοηθουν...Κατι σαν κωδικας μορς δηλαδη!Το αμεσως επομενο σταδιο ειναι ο μουσικος να μπορει να διαβασει τον κωδικο αποτυπωσης των ηχων απο αλλους μουσικους...να αντιληφθει τα τονικα υψη,την ενταση των ηχων,τη χρονικη τους διαρκεια,την περιοδικοτητα με την οποια τηρειται ο χρονος(μετρο)κτλ

    Συνεπως:Εφοσον σε ενδιαφερει να μαθεις ακουστιη κιθαρα και αοκλειστικα και μονο αυτο,δεν θα ηταν απαραιτητο να ξεκινησεις με νοτες..αν εχεις μουσικο αυτι αυτο θα σε βοηθησει στο να αποτυπωνεις χωρις τη μεσολαβηση καποιας παρτιτουρας τον ηχο κατευθειαν στην κιθαρα σου...

    Ενα μιεονεκτημα με τις νοτες ειναι πως οι πιο πολλες περτιτουρες ειναι γραμμενες αυστηρα σε ενα τονο...οποτε κι εσυ μαθαινεις σα ρομποτακι να παιζεις ακριβως και μονο σε αυτο τον τονο...

    Τελος να πω πως η ταμπλατουρα σου παρεχει με ακριβεια τις θεσεις των δακτυλων ανω στην κιθαρα,αλλα δε σου δινε πληροφοριες για το χρονο του καθε αρπισματος,ουτε και για το μετρο του κομματιου...


    katerina-black-out
    21.05.2009, 23:43

    ευχαριστω για τις πληροφοριες{#emotions_dlg.biggrin}


    pavlos14
    29.05.2009, 15:07

    τον δεκεμβριο αγορασα μια κιθαρα και μεσα απο το internet εμαθα τις βασικες συγχορδιες κ πλεον παιζω αρκετα τραγουδια(πανω απο 200) προσπαθεια και αγαπη θελει!!!!αρκετοι απο τους μεγαλους μουσικους δεν πατησαν ποτε το ποδι τους σε ωδειο.


    guitarteacher
    29.05.2009, 15:19

    Παράθεση:

    Το μέλος pavlos14 στις 29-05-2009 στις 15:07 έγραψε...

    τον δεκεμβριο αγορασα μια κιθαρα και μεσα απο το internet εμαθα τις βασικες συγχορδιες κ πλεον παιζω αρκετα τραγουδια(πανω απο 200) προσπαθεια και αγαπη θελει!!!!αρκετοι απο τους μεγαλους μουσικους δεν πατησαν ποτε το ποδι τους σε ωδειο.



    Φίλτατε pavlos14,

    ...ok, σεβαστή η άποψη σου...Αλλά αυτοί οι μεγάλοι μουσικοί που αναφέρεσαι, είχαν και αυτοί Internet..?Μάλλον κάποιοι τους είχαν δείξει έστω τα βασικά...

    Εκτός αν θεωρήσουμε πως ξύπνησαν ένα πρωϊνό, πήραν μια κιθάρα - βιολί - πιάνο whatever...και έπαιξαν..!Αυτοδίδακτοι, σαν τον Νταλάρα ένα πράμα...

    Το Internet είναι ένα πολύτιμο βοήθημα - βάση δεδομένων, αλλά δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την αμεσότητα του Μαθήματος...

    Φυσικά, αυτή είναι η γνώμη μου, και όποιος θέλει την απορρίπτει ή την κρατά{#emotions_dlg.smartass}

    Φιλικά,

    Π.Σ.


    emmetikos
    05.06.2009, 22:24

    ply kalo ayto.tha bohthhsei pisteyv polla paidia..(ki emena bebaia)


    evgeniosasteris
    20.06.2009, 17:16

    Με νότες!

    Μπορεί να μοιάζει δύσκολο στην αρχή αλλά είναι πιο δύσκολο με ταμπλατούρα στην πορεία!


    BassaMan
    14.07.2009, 16:05

    Εγω παιζω ενα χρονο μπασο..Τα κομματια τα μαθαινω με τη βοηθεια του αυτιου μου αλλα κ τη βοηθεια ταμπλαταουρας...Ολο αυτο το χρονο που παιζω  εχω καταλαβει πως δε 8α πρεπει κανεις να ακολουθα πιστα μια παρτιτουρα η πιο συγκεκριμένα ταμπλατουρα..8α πρεπει να τη χρησιμοιει για να δει τη γενικη ιδεα του κομματιου και απο εκει κ περα να ακουει το κομματι και να παιζει οπως αυτος/η νομιζει οτι ακουγεται πιο σωστο..Βεβαια θεωρω πολυ σημαντικη την εκμαθηση νοτων,κλιμακων κλπ ακομα κ αν δεν εχω ασχοληθει αρκετα με αυτα λογω πιεσης χρονου..Πιστευω πως δε 8α πρεπει κανεις να ακολου8ει πιστα μια παρτιτουρα..Μπορει νοτες στ πενταγραμμο να μη ξερω πολυ καλα αλλα εχω μα8ει ολη την ταστιερα απ'εξω για το ποια νοτα ειναι σε καθε ταστο κ πιστευω πως με εχει βοηθησει αρκετα!!!

     

    ...Ταπεινη μου αποξη απλα...


    caterina08
    26.07.2009, 15:53

    εγω ειμαι πιανιστρια αλλα κατα τυχη επεσα πανω στο θεμα.....

    δε νομιζω οτι το να κανει κανεις του κεφαλιου του αγνοοντας τις οδηγιες οποιες κι αν ειναι αυτες που του παρεχονται ειναι σωστος τροπος σκεψης ειδικα για αρχαριους... μην ξεχναμε πως για να αποκτησεις τις οδηγιες αυτες κατεβαλες προσπαθεια(εστω και ελαχιστη. να βρεις το σαιτ, το καταστημα, να δανειστεις......) το να υποτιμαμε αυτο που μας κανει τη ζωη μας ευκολοτερη και να κανουμε αυτο που ΕΜΕΙΣ θεωρουμε σωστο δεν εχει βαση!!!!!

    φυσικα μεσα στο διαδικτιο η στα διαφορα βιβλια καταστηματων υπαρχουν πολλες ανακριβιες. αυτο το καταλαβαινει κανεις αφου πρωτα εχει μελετησει σοβαρα αυτο που εχει στα χερια του και μετα με τη βοηθεια της εμπειριας, του ακουσματος, ενος φιλου η καθηγητη να βελτιωσουν και οχι να παραμορφωσουν τη βαση τους. αυτα για συγχρονα κομματια!

    εχοντας πολλους φιλους κιθαριστες βλεπω τη διαφορα μεταξυ παρτιτουρας-ταμπλατουρας.... τα σχολια εδω περιτευουν καθως οσοι γνωριζουν απο νοτες και αναγνωση κειμενου βαζουν τα γυαλια στους υπολοιπους. αν θελουμε να ειμαστε ακριβεις σ' αυτο που προσπαθουμε να παιξουμε χρειαζομαστε συμβουλες περα απο ενδειξεις δακτυλων..... χρωμα, υφος, ρυθμικη αγωγη κα γιατι ας μην ξεχναμε οτι δεν ειμαστε υποχρεωμενοι να ξερουμε απο πριν οτι επιχειρουμε να εκτελεσουμε!!!!!

    ελπιζω οτι δεν ενδιαφερεσαι μονο να κανεις το οργανο να ακουστει αλλα να εχει νοημα ο κοπος σου. στην αρχη δεν περιμενει κανεις να βγαλεις ηχο επαγγελματια. αυτο δεν ερχεται ουτε με παρτες ουτε με ταμπλατουρες αλλα με προσπαθεια. οταν αρχισεις και γινεσαι ενα με το οργανο αναποφευκτα κανεις αυτοκριτικη και κριτικη σε σχεση με τους αλλους. για τους λογους που ανεφερα σου προτεινω να αρχισεις με παρτιτιτουρες και αν προλαβαινεις να κανεις και μαθηματα θεωριας( για καταλαβαινεις τι ειναι αυτο που παιζεις)

    καλη αρχη


    notina
    27.07.2009, 15:42

    Λοιπόν,επειδή παίζω και κιθάρα και ξέρω...Κατά τη γνώμη μου,οι νότες είναι απαραίτητες!Οι νότες δηλώνουν τη μουσική,οπότε δν γίνεται να μην ξέρεις,οποιοδήποτε όργανο και να θές να μάθεις.Η ταμπλατούρα είναι απλά ένα δεύτερο βοήθημα...Οι νότες όμως είναι βασικές!!!{#emotions_dlg.rolleyes}


    guitarteacher
    28.07.2009, 10:15

    Παράθεση:

    Το μέλος notina στις 27-07-2009 στις 15:42 έγραψε...

    Λοιπόν,επειδή παίζω και κιθάρα και ξέρω...Κατά τη γνώμη μου,οι νότες είναι απαραίτητες!Οι νότες δηλώνουν τη μουσική,οπότε δν γίνεται να μην ξέρεις,οποιοδήποτε όργανο και να θές να μάθεις.Η ταμπλατούρα είναι απλά ένα δεύτερο βοήθημα...Οι νότες όμως είναι βασικές!!!{#emotions_dlg.rolleyes}



    Σωστή η φίλη notina{#emotions_dlg.smartass}


    Athws
    30.09.2009, 09:44

    Και το πεντάγραμμο και η ταμπλατούρα είναι νότες, γραμένες απλά με διαφορετική σημειογραφία.. 

    Και εγώ όπως και όλοι που αρχίζουν με κλασσική κιθάρα, είχα ξεκινήσει με πεντάγραμμο και το εγκατέλειψα μαζί μ αυτήν..

    Μόλις αρχίσει το ψάξιμο, η ταμπλατούρα είναι μονόδρομος..

    Η γνώμη μου, για κάθε αρχάριο, είναι να αποφύγει εξαρχής και την κλασσική και το πεντάγραμμο..