ελληνική μουσική
    486 online   ·  210.839 μέλη

    Μαρκες χορδων κιθαρας

    apostolis55
    29.06.2011, 14:14

    .

    [ τροποποιήθηκε από τον/την apostolis55, 27-09-2016 02:59 ]


    Argyp
    24.09.2011, 12:52

    Ειχα το ιδιο προβλημα με μια Floyd Rose Stratocaster. Δεν υπαρχει νοημα στο να εχεις χαλαρα τις βιδες της κεφαλης, το Floyd Rose κλειδωνει εκει ακριβως για να μην ξεκουρδιζουν οι χορδες μετα απο καποιο βαθυ βυθισμα η τραβηγμα του tremolo. Γιατι λες οτι δημιουργει προβλημα οταν τις εχεις τερμα βιδωμενες;
    Γνωμη μου ειναι να ελεγξεις και τις βιδες που κρατανε την γεφυρα του string lock, στο πισω και πανω μερος της ταστιερας. Εισαι σιγουρος οτι ο ηχος προερχεται απο το σημειο που κλειδωνουν οι χορδες; Ελεγξε μηπως ακουμπαει καποια ελευθερη χορδη σε ταστο...

    Επισης, δε χανεις τιποτα να ρωτησεις καποιο τεχνικο να σου πει τη γνωμη του και αν φτιαχνεται.

    Το δικο μου προβλημα παντως δε λυθηκε ποτε, οπως κι εσενα το κανει μερικες φορες και απλα το εχω αφησει γιατι δεν ακουγεται στον ενισχυτη οποτε δεν με πειραζει.


    inkve
    24.09.2011, 14:13

    Παράθεση:

    Το μέλος apostolis55 στις 29-06-2011 στις 14:14 έγραψε...

    Γειά και από εμένα παιδιά,

    έχω αυτή την κιθάρα!

    Κλειδώματα παντού (πάνω-κάτω) και το σπαστικό (στο κούρδισμα τουλάχιστον Wink) Floyd Rose vibrato!

    Καμιά βοήθεια για την αλλαγή των χορδών και το κούρδισμα μετά από αυτήν;

    Επίσης έχω παρατηρήσει ότι όταν αφήνω τα κλειδώματα που είναι πάνω στο τρέμολο χαλαρά (δλδ τα ξεβιδώνω τουλάχιστον μέχρι τη μέση) τότε η κιθάρα αχρίζει και βγάζει περίεργους ήχους από το σημείο! Έτσι αναγκάζομαι στο κούρδισμα να τα έχω όσο πιο μέσα γίνετε (δλδ τέρμα βιδομένα) και αυτό προκαλεί πρόβλημα. Οι ήχοι αυτοί προέρχοντε μάλλον από τις δονήσεις και τις συχνότητες που δημιουργούν οι χορδές! Ξέρετε πώς να το αντιμετωπίσω; Το κακό (ή καλό) είναι ότι δεν το κάνει πάντα (γιατί μάλλον οι βιδούλες σκαλώνουν κάπου και δεν δονούντε) οπότε δεν μπορώ να την πάω σε κάποιον <μάστορα> να την φτιάξει! {#emotions_dlg.helpsmilie}


    Αδημονώ για απαντήσεις!!! ΑΠΟΣΤΟΛΗς



    δοκιμασε να ξεβιδωσεις τις βιδες επανω στο nut....επειτα βαλε τα fine tuners στην μεση και κουρδισε την κιθαρα σου κανονικα απο τα κλειδια...μολις θα κουρδισεις ανεβοκατεβασε το τρεμολο δυο τρεις φορες....θα ξεκουρδισει αλλα αυτο θελουμε....ωστε οι χορδες να χασουν την οποια ελαστικοτητα τους ωστε να μην εχουν πολλα περιθωρια ξεκουρδισματος στο μελλον....

    την παραπανω διαδικασια επανελαβε τη 2-3 φορες....επειτα κουρδιζεις....κλειδωνεις....κανεις τις οποιες μικρες διορθωσεις με τα fine tuners πανω στο τρεμολο κι θεωρητικα εισαι οκ....

    μια συμβουλη....κρατα μακρια το οργανο απο οποιαδηποτε πηγη θερμοτητας(ζεστη η κρυο)..

    συμβουλη 2....αν συνεχισει το ιδιο προβλημα θα σε συμβουλευα να κοιταξεις καποιο καλυτερο οργανο με περισσοτερη κατασκευαστικη αρτιοτητα....εκει θα δεις τεραστιες διαφορες στο πως λειτουργει ενα double locking tremolo....

    επισης κατι τελευταιο και σε παρακαλω μη το παρεις ασχημα....ολα τα μεταλλικα μερη ενος οργανου αλλα και γενικα σαν κατασκευη στο υψος τιμης του δικου σου ειναι με ποσοστο 99% κακης ποιοτητας...

    μην χαλασεις πολλα χρηματα στο οργανο αυτο....μαζεψε λεφτα και ανεβα κατηγοριαWink


    -----------------
    Οταν η δυναμη της αγαπης υπερνικησει την αγαπη για δυναμη,ο κοσμος θα γνωρισει την ειρηνη. -Jimi Hendrix-

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : inkve στις 24-09-2011 14:14 ]


    trelakias
    24.09.2011, 16:02

    Λογικό είναι να ακούς το τρίξιμο αν τα αφήνεις χαλαρά.  Γι' αυτό αν δεν θες να έχεις lock βγάλτα τελείως αλλιώς θα τα βιδώνεις όπως πρέπει.  Θα δεις όμως και μόνος σου ότι το κούρδισμά σου θα είναι ένα μόνιμο πρόβλημα αν δεν κλειδώνεις το nut.

    Πάντως όταν αλλάξεις κιθάρα σκέψου καλά αν χρειάζεσαι floyd-rose tremolo.  Σίγουρα θα πας σε κάτι καλύτερο αλλά πάντα το κούρδισμα και η αλλαγή χορδών θέλουν τη διαδικασία που είπε ο inkve.


    panosguitars
    13.12.2011, 19:28
    Για ακουστική οι κορυφαίες είναι οι Elixir και οι D'addario EXP τις οποίες χρησιμοποιώ και σου προτείνω ανεπιφύλακτα. Στο προσκήνιο βρίσκονται και οι Cleartone με πολύ καλές συστάσεις αλλά δεν μπορώ να πω κάτι γιτί δεν τις έχω παίξει (ακούγονται καλές) Για κλασσική οι Hannabach είναι οι κορυφαίες (αλλά πανάκριβες). Έχω δουλέψει D'addario, Augustine & Labella (black) medium tension και μου έχουν κάτσει πολύ καλά. Όλα αυτά βέβαια είναι προσωπικές επιλογές και εναλλακτικές λύσεις. Τις εξετάζεις και βλέπεις τι είναι καλύτερο για σένα.
    Bsevenchord
    08.08.2012, 00:13
    Εχει τυχει να βαλω στην ακουστικη κιθαρα μου D'addario, GHS και Elixir. Οι καλυτερες ηταν οι Elixir Nanoweb Coating, οι οποιες κρατησαν πανω στην κιθαρα μου 11 μηνες σχεδον και με αρκετο παιξιμο! Τις ειχα παρει απο Αθηνα και δεν τις ξαναεβαλα γιατι ο μονος εμπορος που τις φερνει Καλαματα τις πουλαει πανακριβα και φερνει ενα - δυο σετ καθε τοσο. Παρομοιως και με τις D'addario, τις οποιες αν και φερνει ο αντιπροσωπος του Νακα τις πουλαει με ολιγον τι τσιμπημενες τιμες! Γι'αυτο και εχω βολευτει με GHS, φτηνες και καρατανε καλα για τα λεφτα τους (παντα τιμες Καλαματας, ετσι;). Ασε που σου φερνουν και μονες, μια και τα καντινια καμια φορα σπανε πριν την ωρα τους. Οσο για την κλασικη, La Bella και μια φορα D'addario (οι οποιες βγηκαν πολυ καλες), αν και κορυφη ειναι οι Savarez (εχουν διπλασια τιμη εδω απο τα υπολοιπα σετ κλασσικης). Αυτα για την Καλαματα!
    Ner0
    09.08.2012, 18:17
    Εμενα οι GHS μου πανε το πολυ δυο μερες!Ασε που αν αντεξουν περισσοτερο σπαει συνεχεια η Ε.Εχω μεινει σταθερα στης D'addario EXP11 για ακουστικη και στην ηλεκτρικη Electro Harmonix 10's.
    fontasgreece
    27.11.2012, 16:28
    Οι Cleartone είναι αξιόλογες. Τις χρησιμοποιώ τελευταία. Πολύ καλές και οι Elixir. Στην κλασική φοράω D' addario. Στην ηλεκτρική Ernie Ball και DR blue.
    nickgeorgiou
    01.06.2013, 00:22

    ΕΛΙΧΙΡ ΜΟΝΟ


    MrMousikos
    19.07.2013, 22:00

    εχω αγορασει elixir nanoweb for electric guitar,

    μπορω να τις βαλω στην ηλεκτροακουστικη μου;


    trelakias
    20.07.2013, 14:56
    Εξαρτάται από το gauge που φοράει τώρα η ακουστική και των elixir που έχεις. Το είχα δοκιμάσει μια φορά που ήμουν σε ανάγκη χωρίς πρόβλημα. Δεν είναι και η καλύτερη λύση όμως...
    Micon
    15.09.2013, 18:59
    gia sas , exw ilektroakoustiki kithara ke tha ithela ti gnomi sas gia tis xordes, teleftea alla3a kithara apo klassiki, ke nomizw pos me xordes akoustikis ine pio dinatos o ixos , den gnorizw an epekse simantiko rolo i kithara apo tis xordes, episis tha ithela n episimanw pos pezw me t daktila k oxi me penna, ti xordes tha sistinate n xrisimopiisw?
    Micon
    15.09.2013, 20:44
    stin palia mou kithara ne, alla tora exw ilektroakoustiki me xordes akoustikis ke mou fenete pos o ixos ine pio dinatos, isos na ine logo tis kitharas k oxi logo tn xordwn! . . tora prepi n ala3w xordes k ipa na zitisw tn apo4i sas
    Micon
    15.09.2013, 20:48
    katse, i palia m kithara itan akoustiki ke ixa xordes klasikis . . k teleftea pira akoustiki pou profanos ixe xordes akoustikis
    trelakias
    15.09.2013, 20:56

    Στην ακουστική χορδές ακουστικής, στην κλασική χορδές κλασικής και στο φόρουμ χαρακτήρες ελληνικούς Smile


    takispag
    15.09.2013, 20:58

    Ηλεκτροακουστική με ακουστική είναι το ίδιο πράγμα, τουλάχιστον όσον αφορά τις χορδές...

    Στην κλασσική μην ξαναβάλεις χορδές ακουστικής, θα πάθεις ζημιά. Η κιθάρα σου δηλαδή.

    Επίσης, βρες με τι πάχος χορδών θέλεις να παίξεις. Ξεκινώντας απ'την Μι παίζουν 10άρες, 11άρες ή και 12άρες.

    Από μάρκες ένας χαμός. Δοκιμάζοντας θα βρεις τι σου κάνει καλύτερα...


    Micon
    15.09.2013, 21:17
    ευχαριστώ για τις απαντήσεις , επίσης θα ήθελα να επισημάνω πως παρατήρησα τεράστια διάφορα στον ήχο απο κλασσική σε ακουστική , καθώς στην ακουστική δεν υπραχει τοσο βαθής ηχος και είναι πολύ πιο εύκολο το παίξιμο της! Αν πάω σε 12άρες ακουστικής θα έρθει πιο κοντά ο ήχος στης κλασικής που είναι πιο βαρής-βαθής να τον πώ?
    takispag
    15.09.2013, 23:02

    Εξαρτάται κι από την κιθάρα τι ήχο βγάζει. Μπορεί να μην πλησιάσει και ποτέ ηχητικά. Εγώ θα έλεγα, δοκίμασε 11άρες, να δεις αν μπορείς να παίξεις, αν είναι δυσκολόπαιχτη ή τέλος πάντων αν είσαι οκ με όλα . Αν στο χέρι είναι οκ, πήγαινε και σε μεγαλύτερο πάχος.

    Σημείωση: κανονικά, με κάθε αλλαγή πάχους χορδών, η κιθάρα πρέπει να περνάει κι απο ένα σετάρισμα. Λόγω κόστους, για μένα κατέληξε κάπου, κ μετά πήγαινε την να γίνει όπως πρέπει.


    Vangeli
    12.12.2013, 15:42

    Μολις αλλαξα χορδες στην κιθαρα μου και πρπει να τν κουρδισω.. επειδη ομως δν ξερω να κουρδιζω ήθελα να ρωτήσω: στα ποσα hertz πρεπει να κουρδισω την κιθαρα?.. γιατι εχει μια τετοια επιλογη το κουρδιστηρι μου.. :)


    trelakias
    12.12.2013, 15:57

    440 Hz  :)