ελληνική μουσική
    560 online   ·  210.876 μέλη
    rompa
    30.06.2009, 12:41

    Οι Άγγλοι πρωτοπόροι του goth metal ονόμασαν το νέο τους album "Faith Divides Us - Death Unites Us".



    Σύμφωνα με τον τραγουδιστή, Nick Holmes:
    «O τίτλος "Faith Divides Us - Death Unites Us" εξηγεί ουσιαστικά τη σημερινή κατάσταση με τις συγκρούσεις μεταξύ των θρησκειών. Όλοι είμαστε από σάρκα και οστά, τί κανει μια θρησκεία καλύτερη από την άλλη;».

    «Ο τεράστιος αριθμός των θρησκειών στον κόσμο απλά ενισχύει την άποψη μου ότι το όλο σύστημα υπάρχει για να βγάζουν κάποιοι χρήματα, εκμεταλλευόμενοι το φόβο του ανθρώπου για το θάνατο».

    Το "Faith Divides Us - Death Unites Us", ο επόμενος δίσκος μετά το "In Requiem", θα κυκλοφορήσει από τη Century Media Records το Σεπτέμβριο του 2009.

     

    www.rocking.gr


    walkero
    01.07.2009, 17:13

    Ενδιαφέρον τίτλος. Δυστυχώς δεν τον έχω ακούσει ακόμα τον δίσκο. Τον άκουσες για να μας πεις γνώμη;


    rompa
    01.07.2009, 19:43

    Δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα οπότε δεν το έχω ακούσει . Από Σεπτέμβρη ...


    rompa
    24.08.2009, 14:22

    Τον Οκτώβρη θα μας τα πουν από κοντά σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη 17-10 και 16-10 αντίστοιχα . Waiting for details ....


    nikos-patrasband
    28.08.2009, 00:18

    Ελπίζω να έχει την ποιότητα του προηγούμενου αλλά και του Icon...

    Τότε πια θα μιλάμε για ένα συγκρότημα εφάμιλλο των γιγάντων του 70s!!


    rompa
    03.09.2009, 16:00

     

    Paradise_Lost-news2.jpgΟι Άγγλοι PARADISE LOST, ένα από τα πλέον επιδραστικά  και δημιουργικά σχήματα στην ιστορία του σκληρού ήχου  επισκέπτονται τη χώρα μας για δύο συναυλίες σε Θεσσαλονίκη και Αθήνα αντίστοιχα.

     

    Εμπνευστές και δημιουργοί του Gothic Metal οι PARADISE LOST από το 1993 και μετά εντάσσουν την Ελλάδα σε κάθε ευρωπαϊκή τους περιοδεία έχοντας δημιουργήσει μία ισχυρότατη σχέση με το Ελληνικό κοινό που επισφραγίζεται μετά από κάθε εμφάνισή τους.

    Με το νέο τους δίσκο ‘Faith Divides Us, Death Unites Us’  που κυκλοφορεί αυτές τις μέρες οι PARADISE LOST επιχειρούν να φέρουν στο σήμερα τον  ήχο  και αισθητική των δίσκων που τους καθιέρωσαν   ‘Icon’ και ‘Draconian Times’, αποσπώντας μέχρι στιγμής μόνο αποθεωτικές κριτικές από το εξειδικευμένο τύπο και τους οπαδούς. Τη συναυλία της Αθήνας θα ανοίξουν οι POEM.



    Παρασκευή 16 Οκτωβρίου - Principal Club Theater, Θεσσαλονίκη

    Σάββατο 17 Οκτωβρίου - Gagarin 205, Αθήνα

    Ώρα έναρξης:
    Θεσσαλονίκη 21.30, Αθήνα 21.00.

    Προπώληση εισιτηρίων
    : Metropolis – Ticket House – Ticket Services.

    Τιμές εισιτηρίων: 35ευρώ / 40 ευρώ (ταμείο).

    Paradise_Lost-Oct-16th-poster.jpg



    rompa
    03.09.2009, 16:04

    A TRUE BELIEF ----- Check τα καινούρια κομμάτια των Paradise Lost στο myspace τους

     

    To νέο άλμπουμ των Βρετανών gothic metallers Paradise Lost με τίτλο “Faith Divides Us – Death Unites Us” κυκλοφορεί στις 28 Σεπτεμβρίου στην Ευρώπη και στις 6 Οκτωβρίου στις Η.Π.Α. από την Century Media Records και η μπάντα έχει ήδη δώσει στους οπαδούς μια γεύση από το πως θα ακούγεται το άλμπουμ ανεβάζοντας το τραγούδι τους “As Horizon’s End” στη σελίδα MySpace τους. Ακόμη ένα καινούριο τραγούδι με τον τίτλο “The Rise Of Denial” είναι τώρα επίσης διαθέσιμο για streaming στο MySpace της μπάντας. Το tracklisting του νέου άλμπουμ είναι το εξής: “As Horizon’s End”, “I Remain”, “First Light”, “Frailty”, “Fath Divides Us – Death Unites Us”, “The Rise Of Denial”, “Living With Scars”, “Last Regret”, “Universal Dream”, “In Truth”.


    rompa
    19.09.2009, 11:13
    Paradise Lost - ''Faith Divides Us - Death Unites Us''

    To videoclip του ομότιτλου με το cd τραγουδιού

     

     


    madprofessorus
    23.09.2009, 22:39

    με μια πρώτη ακρόαση,ο ήχος παραπέμπει κ στο προηγούμενο album τους το "in requiem",κ γενικά είναι αρκετά δυνατό,συνεχίζοντας την μερική επιστροφή στα παλιά,η μάλλον τον συνδυασμό παλιού κ νεότερου ήχου που έχουν επιτύχει,η απόδοση της μπάντας είναι υψηλή όπως πάντα,ο mackintosh στις κιθάρες δίνει τον ήχο σφραγίδα,ενώ ο holmes κινούμενος μεταξύ του παλιού του ύφους(ώρες ώρες μπορεί να θυμίσει κ εποχές shades of god!)κ σε πιό καθαρά φωνητικά,γενικά οι εναλλαγές της φωνής του σε όλα τα κομμάτια ανεβάζουν κατά πολύ το όλο αποτέλεσμα.Με λίγα λόγια,όσοι οπαδοί να το πάρετε άμεσα!!


    rompa
    17.10.2009, 18:06

    To νέο άλμπουμ νομίζω ότι δικαιώνει τις προσμονές όλων των φαν . Προσωπικά έχω ξεχωρίσει το ομότιτλο κομμάτι, το "I remain", "As horizons end" και το "Last Regret" . Επίσης κυκλοφορεί συλλεκτική έκδοση που έχει το "Faith Divides Us - Death Unites Us" and "Last Regret" σε εκτέλεση από τη φιλαρμονική ορχήστρα της Πράγας ...

     

     

     

     


    seras
    17.10.2009, 21:38

    Xtes tous eida sto principal kai exo na po pos an auto to spoudaio onoma itan i mpanta pou eida xtes live,tote poly ntoros gia to tpt...mia mpanta tis seiras vgike epaikse efige xoris na sou menei kati sto telos tis sinavlias...kai kati psiloprovlimata tou ixou ipirxan...kai episis na po oti mia mpanta pou vgazei neo disko kai exei mia mpanta support sto live,pistevo oti prepei na paiksei parapano apo mia ora kai 30 lepta...


    rompa
    18.10.2009, 09:53

    Και εγώ τους είδα χθες ive. Γενικά ο Holmes ήταν πιο ευδιάθετος από ότι συνήθως και η απόδοσή τους ήταν καλή. Προβλήματα υπήρξαν στον ήχο αλλά η διάρκεια του live ήταν μικρή. Για όσους τους παρακολουθούν χρόνια, αυτό είναι γνωστό . Παίζουν πάντα λίγο λιγότερο από μιάμιση ώρα οπότε δεν περίμενα παραπάνω, χωρίς να σημαίνει ότι το αιτιολογώ σαν κίνηση. Και εγώ θα ήθελα να τους ακούσω 2ωρο γιατί έχουν τόσες κομματάρες που δεν αγγίζουν καν αλλά γνωρίζω ότι το έχουν κάνει καθεστώς να παίζουν ΤΟΣΟ ΛΙΓΟ.


    seras
    18.10.2009, 14:49

    Pragmatika ta 35 euro itan megalo klepsimo...20 euro kai mazi me mpira min sou po...toulaxiston aksize to support....


    rompa
    18.10.2009, 16:35

    Παράθεση:

    Το μέλος seras στις 18-10-2009 στις 14:49 έγραψε...

    Pragmatika ta 35 euro itan megalo klepsimo...20 euro kai mazi me mpira min sou po...toulaxiston aksize to support....



     

    Έχεις δίκιο . Το θεωρώ και εγώ κρίμα και ίσως και έλλειψη σεβασμού στο κοινό όταν κάποιος παίζει τόσο λίγο . Μη σου πω και έλλειψη σεβασμού στην ίδια του τη δουλειά, από τη στιγμή που δεν αναδεικνύει κομμάτια, άξια να παιχτούν. Στο support αναφέρεσαι σε ποιούς? Στους POEM? Τους POEM τους άκουγα πρώτη φορά ...ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΙ ! Τους SadDolls τους έχω ακούσει αρκετές φορές και μπορώ να πω ότι χθες τους χάρηκα ιδιαιτέρως ..


    drummerguy
    18.10.2009, 17:22

    Παντως χτες το live τους δεν αξιζε και πολλα...ιδιος ηχος με τους PΟΕΜ οσον αφορα την ποιοτητα,μικρη διαρκεια σετ και ο ντραμερ εχανε και λιγο στη δικαση στο τελος...τα κομματια καλα αλλα λιγα περισσοτερα δεν θα εβλαπταν

    μου αρεσουν πολυ αλλα λιγο περισσοτερος σεβασμος στα 35ευρωπουλα


    seras
    18.10.2009, 18:11

    Παράθεση:

    Το μέλος rompa στις 18-10-2009 στις 16:35 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος seras στις 18-10-2009 στις 14:49 έγραψε...

    Pragmatika ta 35 euro itan megalo klepsimo...20 euro kai mazi me mpira min sou po...toulaxiston aksize to support....



     

    Έχεις δίκιο . Το θεωρώ και εγώ κρίμα και ίσως και έλλειψη σεβασμού στο κοινό όταν κάποιος παίζει τόσο λίγο . Μη σου πω και έλλειψη σεβασμού στην ίδια του τη δουλειά, από τη στιγμή που δεν αναδεικνύει κομμάτια, άξια να παιχτούν. Στο support αναφέρεσαι σε ποιούς? Στους POEM? Τους POEM τους άκουγα πρώτη φορά ...ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΙ ! Τους SadDolls τους έχω ακούσει αρκετές φορές και μπορώ να πω ότι χθες τους χάρηκα ιδιαιτέρως ..



    Salonika paiksane mono oi POEM kai mou aresan arketa..eidika o drummer itan para poly kalos k genika san sinolo itan oraioi!


    rompa
    18.11.2009, 14:00
    Νέο video από PARADISE LOST - The Rise Of Denial

     

     

     

    Μαλλούρα ο Mackintosh και ο Aaron τα σπάει μόνος του!!!{#emotions_dlg.clap}