ελληνική μουσική
    695 online   ·  210.851 μέλη

    Η γελοιοτητα των ελληνικων στιχων

    Xris
    15.12.2004, 20:03
    Δεν έχω να παραθέσω κάποια ανυπέρβλητη στιχουργική δημιουργία όπως τα άλλα παιδιά απλά διαβάζοντας τα μηνύματα το μάτι μου έπεσε πάνω στο πασίγνωστο "εργαλείο" που δημοσιεύτηκε από τη sofia. Συμφωνώ ότι οι στίχοι δεν διεκδικούν βραβείο αλλά να σημειωθεί ότι το συγκεκριμένο "άσμα" είναι καθαρά καρναβαλικό (στην Πάτρα απ' όπου προέρχεται και στην όποία έχω ζήσει σχεδόν όλη μου τη ζωή,ακούγεται σχεδόν μόνο την περίοδο του καρναβαλιού) και επομένως πιστεύω πώς θα πρέπει να αντιμετωπίζεται με μεγαλυτερή ανεκτικότητα.Εξάλλου δεν είναι το μοναδικό κομμάτι με σεξουαλικά υπονοόυμενα που αναβιώνει την περίοδο αυτή.αρκεί να ανατρέξουμε στις καρναβαλικές παραδόσεις αλλά και τραγούδια κάθε περιοχής....
    Κατά τα λοιπά με βρίσκετε απόλυτα σύμφωνο.....δυστυχώς...
    Orfeus
    15.12.2004, 22:13
    Άλλο οι παραδόσεις και άλλο το χυδαίο.
    Μην τα μπλέκουμε τα πράγματα....
    Hastaroth
    15.12.2004, 22:45
    Μιά και μιλάμε γιά εργαλεία,εμένα το αυτί μου πήρε το εξής:

    "Ελα στο θείο τον Ηλία,που έχει όλα τα εργαλεία"....

    Black & Decker RULEZ!!!!!!!!!!!!!!!!
    Jasmine
    16.12.2004, 03:08
    Χαχαχαχαχαχαχα Δεν το πιστεύω τι κάθομαι και διαβάζω στις 3 η ώρα το πρωί!!!! Αλήθεια βρε παιδιά όλα τα παραπάνω είναι τραγούδια????? Απίθανο!!!! Πώς και δεν τα έχω ακούσει ποτέ??? Νόμιζα ότι κάνατε πλάκα!!
    zoe
    16.12.2004, 10:31
    as pros8esw allo ena..:

    "..kardiopatheies..aptis polles sympa8eies..

    kai emfragmata apta polla soy 8aymata.."

    dwse!
    antreas_dr
    16.12.2004, 13:36
    ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΟΜΟΡΦΑ
    ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ
    ΓΙΑ ΧΑΡΗ ΣΟΥ ΜΠΕΜΠΕΚΑ ΜΟΥ
    ΠΑΝΤΡΕΥΩ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ

    ΕΛΑ ΣΤΟ ΠΑΠΠΟΥ, ΕΛΑ ΣΤΟ ΠΑΠΠΟΥ
    ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΑ'ΧΕΙ ΟΛΑ
    ΚΑΙ ΜΗ ΠΑΣ ΑΛΛΟΥ

    ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΘΑ ΠΕΡΝΑΣ ΚΑΛΑ
    ΔΕ ΘΑ ΣΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΤΙΠΟΤΑ
    ΘΑ'ΧΕΙΣ ΛΕΦΤΑ ΚΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ
    ΦΤΑΝΕΙ ΝΑ Σ'ΕΧΩ ΑΓΓΑΛΙΑ

    ΕΛΑ ΣΤΟ ΠΑΠΠΟΥ, ΕΛΑ ΣΤΟ ΠΑΠΠΟΥ
    ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΑ'ΧΕΙ ΟΛΑ
    ΚΑΙ ΜΗ ΠΑΣ ΑΛΛΟΥ

    -----------------------------------------------------------------------------

    ΘΕΛΕΙΣ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΑ?
    ΠΑΜΕ
    ΘΕΛΕΙΣ ΜΠΑΡΑΚΙΑ?
    ΠΑΜΕ
    ΟΣΑ ΕΧΩ ΝΑ ΤΑ ΦΑΜΕ
    ΝΑΙ, ΠΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΑΜΕ

    ΦΟΡΕΣΕ ΜΟΥ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΟΥ
    ΕΚΕΙΝΑ ΤΑ ΜΕΤΑΞΩΤΑ ΣΟΥ
    ΒΑΛΕ ΚΑΙ ΤΟ ΑΡΩΜΑ ΣΟΥ
    ΚΑΙ ΑΙΝΤΕ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΣΟΥ







    XeniaRodo
    16.12.2004, 13:56
    H Nικολακοπούλου τι σας λέει?

    εμενα προσωπικά τίποτα.....
    magioridis
    16.12.2004, 14:06
    borei na exei graftei idi....Ala korifi!!!!!

    H bournouzopetseta i kali,
    pou einai toso aaapali,
    san tin kardia enos marouliouououou...

    trelo!
    Meryl
    27.12.2004, 20:27
    Η εμπορική μουσική ελληνική ή ξένη έχει γελοίους στίχους...Δεν φταίνε βέβαια οι ατάλαντοι, εκμεταλλευτές στιχουργοί αλά αυτοί οι "γελοίοι" που κάθονται και ακούνε αυτά τα τραγούδια και κάνουν τους δίσκους - αν μπορούν να χαρακτηριστού έτσι - πλατινένιους...Η ελληνική μουσική πλέον δεν ακούγεται - δεν ακουγόταν και ποτε...Ακόμα και δήθεν ποιοτικοί τραγουδιστές τραγουδούν γελοία τραγούδια με στίχους χωρίς νόημα. Είναι δυνατόν να ακούς μουσική και να σου αρέσει αν οι στίχοι είναι χαζοί και υποτιμουν την νοημοσύνη σου;;;;Όχι εκτός αν έχεις όντως τόσο χαμηλή νοημοσύνη και παιδεία...Με συγχωρείτε αλλά δεν μπορώ να ανεχτώ αυτήν την κατάσταση! Κάτι πρέπει να γίνει. Να ξυπνήσει ο κόσμος να καταλάβει ότι η μουσική δεν είναι μόνο διασκέδαση αλλά και ψυχαγωγία, ότι κατά βάθος είναι μια μορφή τέχνης, την οποία ξεφτιλίζουν συνεχώς ορισμένοι εκέι έξω...
    Hastaroth
    27.12.2004, 22:49
    Quote:

    Το μέλος Meryl στις 27-12-2004 στις 20:27 έγραψε:

    Η ελληνική μουσική πλέον δεν ακούγεται - δεν ακουγόταν και ποτε





    Μήπως είσαι λιγάααααακι υπερβολική;

    Μήπως δέν έχεις ακούσει οτι υπάρχουν αρκετοί Ελληνες συνθέτες/στιχουργοί/τραγουδιστές που έχουν δημιουργήσει τραγούδια που τα ακούει ο κόσμος ακόμα και δεκαετίες από τότε που πρωτοακούστηκαν;

    Χατζιδάκις,Θεοδωράκης,Σαββόπουλος,Ξαρχάκος,.Φαραντούρη κλπ κλπ,αυτά τα ονόματα δέν σού λένε τίποτε;

    Εκτός άν την πρώτη φορά που επιχείρησες ν'ακούσης Ελληνική μουσική έπεσες πάνω στην εθνική μαϊμού (Ρουβάς) ή στην Κακομοίρα και σε έπιασε απελπισία και έπαψες να ψάχνης γιά κάτι καλύτερο....

    Πάρε και μιά μπυρίτσα να ξεδιψάσης


    SteliosG
    28.12.2004, 07:34
    μαλλον ηταν λιγο υπρβολικο αυτο!! αλλα θα ειχε ενδιαφερον αν μας εξηγουσες τι εννοεις λεγοντας "Η ελληνική μουσική πλέον δεν ακούγεται - δεν ακουγόταν και ποτε..."


    erophile
    28.12.2004, 11:45
    το καλύτερο άσμα τοιαύτης κατηγορίας είναι
    ''Χααααπτου(φτύνει) πάλι αίμα...Φυματικός έχω γίνει για σένα...''
    Ποτέ δεν έχω ακούσει τη συνέχεια διότι ή το αλλάζω ή δεν μπορώ να συνεχίσω απ'τα γέλια.
    Παντως απο την στιγμή που μια μερίδα κόσμου διασκεδάζει με αυτα τα τραγούδια δεν μπορούμε να τα καταδικάσουμε.Μπορούμε όμως να προσπαθήσουμε να μην παίζονται στο ράδιο παρα μόνο μετά τα μεσάνυχτα.
    Sideline
    28.12.2004, 13:01
    Βεβαίως και μπορούμε να τα καταδικάσουμε, όπως μπορούμε να καταδικάσουμε και τον κόσμο που τα ακούει. Αλλά σε αυτό το κόσμο όλα και όλοι έχουν τη θέση τους και έτσι είτε τα καταδικάζουμε είτε όχι πρέπει να τα αποδεκτούμε σαν μέρος του μηχανισμού της ανθρώπινης κοινωνίας.

    Η ελληνική μουσική μεγαλούργησε σε προηγούμενες δεκαετίες και πρόσφερε αριστουργήματα στην παγκόσμια μουσική-και πολιτιστική- κληρονομιά.Το να λές ότι δεν ακουγόταν ποτέ(!) εγώ το θεωρώ το το λιγότερο αστείο.
    eva
    29.12.2004, 00:39
    Nomizo oti kati tetoia dinoun tin apantisi se osous isxirizontai oti i elliniki mousiki einai mia kai eniaia kai den prepei na mpainei se kathgories kai na ypertimwntai i na ipotimwntai kapoia deigmata tis kai mpla,mpla,mpla...(blepe brabeia Arion)
    Fisika pisteuw oti den einai anagki na katafygoume se toso akraies kai agnwstes stous perissoterous periptwseis gia na ipostiri3oume tin elafrotita kai geleiotita kapoiwn stixourgwn(?). Pio klasiko kai eyryteta gnwsto kai isws kai logw sini8eias eyrytera apodekto to:
    "xalara, i zoi einai wraia
    xalara, ki as min exeis kai parea..."

    8a 8ewri8w xazi an omologisw oti den exw katalabei to point? I take this chance!

    En katakleidi: "koita mixali mou to xali mou..." ki o 8eos na filaei ta autakia mas!
    joan
    29.12.2004, 02:33
    Quote:

    Το μέλος revekka στις 15-12-2004 στις 11:17 έγραψε:
    [I]
    κι ακόμα που είσαι....έχουμε και παλιότερα. βλέπε Κατερίνα Στανίση, που τραγουδάει 'κι αν έχω και περίοδο, έχω κι άλλη δίοδο'







    Δε τραγούδησε ΠΟΤΕ η Στανίση τέτοιο στίχο !!!
    Κάποιο λάθος κάνεις !!!
    Εντάξει είπανε είναι γαβ-γαβ η γυναίκα ...αλλά όχι και έτσι !!!



    Πάντως μια και μιλάμε για γελοίους στίχους ...για δείτε ακόμα μερικούς :

    ''Πάρε τηλέφωνο τον κερατά
    καλύτερα τώρα ,παρά μετά''

    ''Εσυ θα μου τα φας
    και κτήματα και χρήματα
    γιατί έχεις αισθήματα''

    ''Μη γκρινιάζεις θα σου πάρω σοκολάτα
    μη γκρινιάζεις,αγαπούλα μου,σταμάτα''

    ''Είναι γάτα - είναι γάτα
    ο κοντός με τη γραβάτα''

    ''Θα γίνει το έλα να δεις
    αν μάθω πως γίναμε τρείς ''

    ''Με πήγαινε για ράφτινγκ επάνω στα βουνά
    και έσπασα ένα χέρι και τέσσερα πλευρά''

    ''Για να μη νιώθεις μόνη κι άδεια
    για να μη ξενυχτάς τα βράδια
    να μη τα παίρνεις στο κρανίο
    ένα κι ένα κάνουν δύο....
    δε φτάνει μόνο η ομορφιά
    θέλει και λίγο πουτανιά''

    ''Άμπρα Κατάμπρα
    γι'αυτόν τον άντρα
    σκίζω τα μαύρα που φορώ...''








    Αν μέχρι κύτταρο,για σένα,δε πονούσα.....


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: joan on 29-12-2004 02:40 ]
    ssakiss1
    29.12.2004, 02:34
    παντος τωρα τελευτεα ακουμε κ τραγουδια που εχουν σχεσει με κινιτα τηλ. ημαρτων φτανει πια
    joan
    29.12.2004, 02:38
    Quote:

    Το μέλος ssakiss1 στις 29-12-2004 στις 02:34 έγραψε:

    παντος τωρα τελευτεα ακουμε κ τραγουδια που εχουν σχεσει με κινιτα τηλ. ημαρτων φτανει πια





    Όπως ?
    XeniaRodo
    29.12.2004, 09:37
    Aναπάντητες κλήσεις παντού....??!!!???!!!
    giannis_politis
    29.12.2004, 11:10
    Να σου πω κάτι;Χωρίς παρεξήγηση;Είμαι φανατικός φίλος της μουσικής και μάλιστα σε εξειδικευμένες μορφές (βυζαντινή, αραβοπερσική, ελληνική δημοτική, ποιοτικό ρεμπέτικο, κλπ).Ωστόσο αυτό το τραγουδάκι,( το "αναπάντητες κλήσεις"), μ' αρέσει!Έχει ένα στυλάκι ανάλαφρο και μέσα απ' τους απλούς του στίχους εκφράζει (ή τουλάχιστον προσπαθεί να εκφράσει) μια κατάσταση οδυνηρή, στην οποία έχω βρεθεί (και ίσως ξαναβρεθώ) πολλές φορές.
    Δεν λέω:ανεπανάληπτα αριστουργήματα υπάρχουν σ' όλα τα ειδη της μουσικής,που υπηρετώ, αλλά όταν βρεθώ σε παρόμοια κατάσταση, το "αναπάντητες κλήσεις" θα βάλω να παιξει!Ούτε κρατήματα και χερουβικά, ούτε τραγούδια της τάβλας ή ρεμπέτικα!Το ίδιο ισχύει και για κάποια άλλα τέτοια "ελαφρά"τραγουδάκια!Και είμαι σίγουρος ότι αν σήμερα ζούσε ο Τσιτσάνης, σίγουρα θα έγραφε τραγούδι για τα κινητό! ...Χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και κάποια όρια!...
    dgeorge04
    29.12.2004, 12:45
    Κατά τη γνώμη μου,τη μουσική βιομηχανία την κινούν ανεγκέφαλα άτομα.Πέφτει τρελλή διαφήμιση και πλύση εγκεφάλου σε "τραγούδια" π.χ. Φοίβου, ο οποίος βγάζει "τραγούδια" με το κιλό ( τα οποία μοιάζουν τρελλά μεταξύ τους ).Τους στίχους δε αυτών των "hits" είναι λες και τους έγραψαν οχτάχρονα παιδάκια.Γενικά η κατάσταση είναι αηδία.Βάλτε μέσα σ'αυτά και το fame story,βάλτε και τις κατινίστικες-κουτσομπολίστικες μεσημεριανές εκπομπές......... Αυτά βλέπει και ακούει ο κόσμος.Λες και δεν υπάρχουν πραγματικά όμορφα και ποιοτικά Ελληνικά και ξένα τραγούδια (U2 π.χ) να ακούσουμε και να προβληματιστούμε,ή άλλες ωραίες εκπομπές και ντοκιμαντέρ να δούμε.Ασχολούμαστε όμως με βλακείες.Είμαστε ΠΡΟΒΑΤΑ!
    (Σημ:Γι αυτό και εγώ στο δικό μου CD-Doumas Georgios-Too Late For A Change-MUSIC HEAVEN MUSIC PAGE ζητώ συγγνώμη για τον Αγγλικό στίχο στα τργούδια μου.Τι να κάνω βρε παιδιά,δεν μου βγήκαν τα Ελληνικά με όλες αυτές τις αηδίες που μας βομβαρδίζουν από παντού!).Αυτά , καλές γιορτές