ελληνική μουσική
    530 online   ·  210.860 μέλη

    Επιλογή προενισχυτή μικροφώνου

    kostasgt
    06.07.2009, 01:11

    Καλησπέρα παιδια,αυτή τη στιγμή διαθέτω την echo audiofire 4, τα tascam VL-A5 και το Β-1 πυκνωτικό της behringer.Ενώ γραφώ καθαρά μετα από πολυ κόπο στο adobe audition 3,δεν ακουω την πηγή στα ακουστικά μου την ώρα που γράφω ούτε βλέπω το σήμα εισόδου να αυξομειώνεται στο au3.Παρόλα αυτά γράφει κανονικά.Αλλά όπως καταλαβένετε δεν γίνεται να γραψείς σωστά μια φώνη,μια κιθάρα ή οτιδήποτε αν δεν ακούς τι παίζεις.Πιστεύετε πως η προενίσχυση θα βοηθήσει?Κι αν ναι,ποιούς προενισχυτές μου προτεινετε?μέχρι 300 ευρω.Ευχαριστώ προκαταβολικά.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 06-07-2009 11:15 ]


    pa___
    06.07.2009, 02:26

    Το προβλημά σου είναι ότι το σήμα σου είναι τόσο αδύναμο όπου μπορεί να γράφεται μεν αλλά όχι δυνατά. Γι' αυτό ίσως δεν ακούγεται και στα ακουστικά κάτι που όμως μου κάνει μεγάλη εντύπωση. Τέλος πάντων! Η προενίσχυση αυτό που θα κάνει έιναι να δώσει λίγο γκάζι σε αυτό που αρπάζει το μικρόφωνο και να στο δώσει πιο δυνατά. Δλδ δε θα βάλεις ακουστικά στην προενίσχυση. Αρχικά να σου κάνω κάποιες ερωτήσεις, ενημερωτικά..

    Όταν γράφεις κάτι και μετά το αναπαράγεις ακούγεται καθαρό;;

    Όταν ηχογραφείς τα meters του  adobe audition τι νούμερα δείχνουν;

    Και τρίτον σε ποια είσοδο συνδέεις τα ακουστικά;;

     

    Όσο για το μηχάνημα τώρα εγώ γενικά θεωρώ την focusrite μια αξιοπρεπή εταιρία για τα λεφτά της. Οπότε έχουμε:

    http://www.thomann.de/gr/focusrite_trakmaster_pro.htm

    Για μία είσοδο και 2 o/p και compressor και eq και γαμώ γενικά.

    Αν θες παραπάω εισόδους, θα σου έλεγα κάτι τέτοιο:

    http://www.thomann.de/gr/focusrite_octopre_le.htm

     

    Και στις 2 παραπάνω λύσεις κρατάω μια επιφύλαξη για την ψηφιακή συνδεσμολογία που παρέχουν. Ίσως και να θέλει κάποια extra κάρτα για να επικοινωνήσεις με ψηφιακά προτόκολλα. Βασικά η δεύτερη επιλογή είναι και convertor μαζί οπότε μάλλον είμαι λίγο εκτός θέματος.. {#emotions_dlg.biggrin}

     

    Και τρίτη και πιο οικονομική λύση:

    http://www.thomann.de/gr/presonus_tubepre_roehrenvorstufe.htm

    και αλλάζεις και την λάμπα άμα γουστάρεις, π.χ.

    http://www.thomann.de/gr/tad_rt011_roehre_7025s_mullard.htm

    ή οποιαδήποτε άλλη σ' αρέσει και είσαι μάγκας.


    kostasgt
    06.07.2009, 14:55

    Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ για τη βοηθεια σου,Λοιπον 1)τις περισσοερες φορές μετά από αρκετές ρυθμίσεις software και hardware της echo γράφει αρκετά καθαρά μπορώ να πω.2)για να πω την αλήθεια δεν θυμάμαι καθόλου τους αριθμούς στα meters και3)τα ακουστικα τα τοποθετώ στην έξοδο της echo για ακουστικα(και από τα ήχεία πάντως δεν ακουγεται κατι...).Πιστεύω πως είναι πολύ καλές οι προτάσεις σουκαι τα χρηματα τους λογικά.Απλά πεοδή η echo είναι ήδη πολυπλοκή θα προτιμούσα έναν απλό προενισχυτή οπως τον τελευταίο που μου πρότεινες.Επίσης έχω ακούσει για το dmp3 της m-audio.Ξέρεις αν είναι καλός?

    http://www.athensproaudio.gr/index.php?target=products&product_id=30383


    pa___
    06.07.2009, 17:19

    Λογικά, έτσι όπως μου τα λες το πρόβλημά σου θα λυθεί με την προενίσχυση! Πάντως να ξέρεις η προενισχύση δεν είναι κανά πολύπλοκο μαραφέτι,σήμα δίνεις, σήμα παίρνεις. Δεν έχουν software κτλ. Είναι καθαρά ένας ανορθωτής τάσης. Όσο για την m-audio δεν την ξέρω καθόλου προσωπικά αλλά βλέπω 2 πραγματάκια.

    1) Είναι και προενίσχυση και di box πράγμα που σημαίνει ότι μπορείς να γράψεις και κάποια κιθάρα, μπάσο κτλ με κάποια αξιοπρέπεια

    2) Δεν είναι λαμπάτη πράγμα που σημαίνει ότι μπορεί να έχει περισσότερες αντοχές (ζεσταίνεται δυσκολότερα) αλλά δεν έχει λάμπα. Δεν έχει αυτό το χρωματισμό που ίσως επιθυμείς να δώσεις στον ήχο σου από μία λάμπα που ίσως να είχες στη διαθεσή σου. Τώρα ξενικά αν δε κάνεις κάποια σοβαρη δουλειά πάρε την m-audio. Φαίνεται εντάξει.


    kostasgt
    06.07.2009, 19:59

    με τον FOCUSRITE OCTOPRE LE λες να ακούγετε δυνατά όταν παίζω ?σε live μπορώ να το χρησιμοποιήσω ?είναι λαμπατος?γιατι φυσικά και θέλω να δίνει χρώμα στον ήχο.


    pa___
    07.07.2009, 02:11

    Aν το πρόβλημά σου είναι όντως η προενίσχηση, που κατά πάσα πιθανότητα αυτό είναι, θα δώσεις τόση ένταση στο σήμα σου ώστε να μπει καθαρά και να ακουστεί καθαρά μέσα στον υπολογιστη. Το πόσο δυνατά θα το ακούσεις από εκεί και πέρα είναι θέμα volume του γενικού σου συστήματος όχι της προενίσχυσης. Δλδ η προενίσχυση είναι το οινόπνευμα για να φουντώσει η φωτιά, δε θα την βάλεις ποτέ να παίζει τέρμα γιατί θα έχεις επιπλοκές. Η focusrite δεν είναι λαμπάτη. Λάμπα έχει μόνο η presonus. Σε live προσωπικά θα απέφευγα λαμπάτη προενίσχυση γιατί η λάμπα ζεσταίνεται πολύ πιο γρήγορα και αρχίζεις να έχεις απώλειες σε ισχύ. Αν θες λάμπα στο live, πας για λαμπάτο ενισχυτή..


    kostasgt
    07.07.2009, 14:53

    Βλέπω να καταλήγω στο tubepre είναι και φθήνο και πιστεύω πως θα κάνω τη δουλεια μου.Κι αν θέλω αργότερα παω για πολυκάναλο λαμπάτο η μη.Θα μπορώ να το έχω πάνω από μια ώρα νοικτό για να τελιώσω την ηχογραφησή ή θα έχει ζεσταθεί αρκετα?Α!Εχω και ένα μίκτη phonic τετρακάναλο.Στην αρχή συνέδεα το μικρόφωνο εκεί και μετά συνέδεα L ή το R out του μίκτη με καρφί στην κάρτα ήχου.Εκεί είχα τα αντίθετα ποτελέσματα!ακουγόταν λίγο ποιο δυνατά αλλά οχι τόσο καθαρά στην ηχογράφιση.Γενίκα δεν νομίζω αυτός να ήταν και πολύ σωστός τρόπος...


    odis13
    08.07.2009, 12:42

    Να προτεινω κατι, αν και δεν εχω χρησιμοποιησει το συγκεκριμενο προγραμμα.

     

    Στο track οπου ηχογραφεις την κιθαρα σου βεβαιαωσου οτι ειναι αναμενη η επιλογη MONITOR (η κατι παρομοιο)


    kostasgt
    09.07.2009, 13:39

    θα το κοιτάξω φίλε,αν και τώρα πήρα το tube pre.....δεν πρόλαβα βέβαια να το δοκιμάσω....για να δουμε τι θα δουμε!


    pa___
    22.07.2009, 12:30

    Για πες τι έγινε..